Co sebou na cesty?


Nemáte čas na stavbu iglu? Zatéká vám do bambusové chýše? Sežeňte si pořádný stan!

Příspěvky: 40

Registrován: pát 08. dub 2011 11:54:45

Příspěvek stř 08. čer 2011 15:20:46

Co sebou na cesty?

Ahoj, tady zatím nikdo debatu nerozvířil, tak napíšu svůj názor.

Místo stanu preferuji nepromokavou plachtu (2x3m, nebo pro skupinu lidí 3x4m), která má v rozích oka na přichycení (lano či ještě lépe gumycuky). Plachta má univerzálnější využití (improvizované nosítka, zachytávač dešťové vody, maskování, pončo, improvizovaný batoh, atd.), je lehčí, skladnější. Jako izolaci dospod se v našich podmínkách snadno naseká chvojí (odpadá nutnost si nosit karimatku), které ráno použijete na oheň.

Pro jednotlivce je také ideální místo nepromokavé plachty pončo s možností vypnutí jako přístřešek (není už tak pohodlné jako plachta 2x3m), např. to co je užíváno naší AČR (je pevné, v rozích oka, velikostně při sbalení jako větrovka).

Zastávám totiž názor, že na cesty by měl mít člověk co jak nejméně věcí (nižší váha, lepší průchod terénem) a ty věci by měli být co jak nejvíce univerzální a jednoduché (vše co je složitější než závírací nůže, je možným zdrojem problémů, když to budete nejméně potřebovat). No a do této koncepce mi moc stan s téměř jednostranným využitím moc neštimuje.

p.s.přiznám se, že v zimním období bych ale asi šel raději do stanu, ikdyž existuje varianta záhrabu (jenž má lepší izolační vlastnosti), budeme-li předpokládat, že v zimě je sníh. Ale tohle jsem si zatím neozkoušel.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 145

Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09

Bydliště: Zlín

Příspěvek stř 08. čer 2011 15:35:59

Re: Co sebou na cesty?

Já používám buďto klasické celty - jehličí, nebo ruskou pelerinu - pončo, přístřeší v jednom. Pokud je více lidí tak velkou autoplachtu.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek čtv 09. čer 2011 12:08:54

Re: Co sebou na cesty?

Porubak píše:Ahoj, tady zatím nikdo debatu nerozvířil, tak napíšu svůj názor.

Místo stanu preferuji nepromokavou plachtu (2x3m, nebo pro skupinu lidí 3x4m), která má v rozích oka na přichycení (lano či ještě lépe gumycuky). Plachta má univerzálnější využití (improvizované nosítka, zachytávač dešťové vody, maskování, pončo, improvizovaný batoh, atd.), je lehčí, skladnější. Jako izolaci dospod se v našich podmínkách snadno naseká chvojí (odpadá nutnost si nosit karimatku), které ráno použijete na oheň.

Pro jednotlivce je také ideální místo nepromokavé plachty pončo s možností vypnutí jako přístřešek (není už tak pohodlné jako plachta 2x3m), např. to co je užíváno naší AČR (je pevné, v rozích oka, velikostně při sbalení jako větrovka).

Zastávám totiž názor, že na cesty by měl mít člověk co jak nejméně věcí (nižší váha, lepší průchod terénem) a ty věci by měli být co jak nejvíce univerzální a jednoduché (vše co je složitější než závírací nůže, je možným zdrojem problémů, když to budete nejméně potřebovat). No a do této koncepce mi moc stan s téměř jednostranným využitím moc neštimuje.

p.s.přiznám se, že v zimním období bych ale asi šel raději do stanu, ikdyž existuje varianta záhrabu (jenž má lepší izolační vlastnosti), budeme-li předpokládat, že v zimě je sníh. Ale tohle jsem si zatím neozkoušel.



naprosto souhlasím s tvým názorem,preferuji uplně stejný styl....celta a hotovo...nehledĚ na to že se z ní dá udělat podkovový tlumok

Příspěvky: 47

Registrován: stř 22. čer 2011 1:12:05

Příspěvek stř 22. čer 2011 1:38:53

Re: Co sebou na cesty?

No, pamatuju si doby, kdy jsem si s sebou brávala jenom deku, nůž, plechovej hrnek, ale čím jsem starší, tak si na zádech vláčím snad úplně všechno.
Takže nejen že mám nějakou tu celtu, ale v poslední době vzhledem k omezeným možnostem pro táboření na jakýmkoli místě pro jistotu i stan, a potom kvůli možnostem s rozděláváním ohně vařič (klasiku na tuhý líh)...

Příspěvky: 13

Registrován: čtv 23. čer 2011 12:56:34

Bydliště: Kutná Hora

Příspěvek čtv 30. čer 2011 15:36:15

Re: Co sebou na cesty?

Já si bud'to beru celtu bo švýcarské vojenské pončo které se taky dá použít jako přistřešek anebo pod hvězdama

Příspěvky: 47

Registrován: stř 22. čer 2011 1:12:05

Příspěvek pát 01. črc 2011 0:35:50

Re: Co sebou na cesty?

Tak pod širákem je to každopádně ideální :) Když ale počasí nepřeje, používám celty armády ČR anebo ty východoněmecký se vzorem jehličí, který jsou možná i lepší a při použití namísto pláštěnky mají otvory pro obě ruce. Jsou navíc v rozích opatřený pevnými kovovými oky, narozdíl od českých, kde je použitá kůže, která bohužel v takových podmínkách poměrně trpí.

Příspěvky: 2

Registrován: čtv 21. črc 2011 23:45:48

Příspěvek pát 22. črc 2011 0:35:46

Re: Co sebou na cesty?

Bol by som,ale veľmi zvedavý ako bolo spomenuté v zime alebo za riadneho dažďa keď je teplota blízko nuly čo by ste brali viac a pritom by ste boli ešte po troch dňoch treku s batohom každý deň a čakali by vás ešte ďalšie tri.Ono v peknú letnú noc stačí obyčajný lahučký spacák a karimatka,ale keď sa niekto pohybuje aspoň sem tam v horách vie ako to chodí.Ten stan nieje vôbec nepotrebná somarina.A keď idú dvaja,váha sa rozloží a už je to v pohode.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pon 25. črc 2011 11:23:32

Re: Co sebou na cesty?

Marcela píše:Tak pod širákem je to každopádně ideální :) Když ale počasí nepřeje, používám celty armády ČR anebo ty východoněmecký se vzorem jehličí, který jsou možná i lepší a při použití namísto pláštěnky mají otvory pro obě ruce. Jsou navíc v rozích opatřený pevnými kovovými oky, narozdíl od českých, kde je použitá kůže, která bohužel v takových podmínkách poměrně trpí.



ty jehličkové celty jak o nich píšeš jsou vlastně ponča,které se dají použít jako celta....
celta jako taková je pouze kus dlouhé nepromokavé látky....BW armáda ji vymakala tím že ze dvou kusů se dá postavit
stan ve tvaru A

osobně používám zákopovou celtu je velmi lehká skladná a nepromokavá váží cca 0,5KG (nevýhoda je že nemá oka na zachycení provázku a tak musím zavazovat do konců kamínky)

Příspěvky: 40

Registrován: pát 08. dub 2011 11:54:45

Příspěvek stř 27. črc 2011 13:19:12

Re: Co sebou na cesty?

Street píše:Bol by som,ale veľmi zvedavý ako bolo spomenuté v zime alebo za riadneho dažďa keď je teplota blízko nuly čo by ste brali viac a pritom by ste boli ešte po troch dňoch treku s batohom každý deň a čakali by vás ešte ďalšie tri.Ono v peknú letnú noc stačí obyčajný lahučký spacák a karimatka,ale keď sa niekto pohybuje aspoň sem tam v horách vie ako to chodí.Ten stan nieje vôbec nepotrebná somarina.A keď idú dvaja,váha sa rozloží a už je to v pohode.


Ahoj, mám několikanásobnou osobní zkušenost s přespáním pod nepromokavou plachtou při teplotě 0 i méně a to po dobu víkendu (dvou večerů) a jde to naprosto v klidu (např. lokalita Libavá). Hlavní je si uvědomit, co od stanu/přístřešku očekávám?

Jednoznačně ať na mě neprší. Budu-li mokrý jako hadr, bude mi zima, ať budu mít vybavení jaké chci a rozhodně si neodpočinu anebo ještě hůř - onemocním atd.

Vítr bych až tak neřešil, to je především otázkou vhodného místa (závětrná strana) a navíc i přístřešek za pomocí plachty lze efektně postavit, aby se eliminoval vítr v přístřešku. Samozřejmě budeme-li se bavit o silnějším větru, který láme stromy, tak tam už je jedno, jestli máš stan anebo ne :-)

Tepelný komfort - taky neřeším, protože to je záležitosti spíše vhodného spacáku a izolace ze zdola a ne přístřešku. Stan sám o sobě tě nezahřeje.

Zastávám názor, že bude-li každý člověk vybaven nepromokavou plachtou 2x3m, je to dostačující k tomu, aby se udělal vhodný přístřešek za každého počasí v našich podmínkách s tím, že je třeba mít následně především vhodný spacák. Rozhodně nebudu oponovat, že na polární expedici bych preferoval stan, protože tamní podmínky jsou jiné (i když místní eskymáci jsou schopni fungovat i bez stanu taky - iglú, záhrab, ale na expedici nemají čas ztrácet čas a energii na stavbu).

Proto závěrem řeknu, že mám-li si vybrat na co dám prachy, abych mohl v klidu fungovat následující den v přírodě bez ohledu na tom, jaké je počasí. Tak místo stanu, který by svou kvalitou měl cenu, raději vrazím prachy do pořádného spacáku s tepelným komfortem např. do -30 (Pytel spací Carinthia DEFENCE 6) + nepromokavá plachta 2x3m (plachta má univerzálnější využití než stan) + 3-5cm nafukovací karimatka (tohle není nutností - lze však v našich podmínkách dobře nahradit dostatečným množstvím jehličí pod sebou a na to dát pončo a je klid).

Jinak samozřejmě jsou-li vhodné podmínky, lepší než stan či nepromokavá plachta, je pro spaní v zimním období nejlepší záhrab (sníh je dobrý izolant vůči okolním vlivům). Ten ale nemám ozkoušený + navíc je třeba věnovat dost času na přípravu, i když kdo ví a třeba za použití lopaty je to rychle.

Příspěvky: 31

Registrován: ned 01. led 2012 16:57:18

Bydliště: Chomutov

Příspěvek stř 18. led 2012 19:35:51

Re: Co sebou na cesty?

http://www.limansport.cz/detail-zbozi-c ... .html-1948 ja osobne tohle... vaha,očka,rozměry
když je zima sebelepší stan nezahřeje :) a navíc skladat stan v zimě ...samo sebou kdybych bral přítelkyni vemu stan,10 spacáků a nafukovací karimatku :D

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek stř 18. led 2012 23:56:19

Re: Co sebou na cesty?

joe píše:http://www.limansport.cz/detail-zbozi-condor___bivakovaci_plachta_250_x_290.html-1948 ja osobne tohle... vaha,očka,rozměry
když je zima sebelepší stan nezahřeje :) a navíc skladat stan v zimě ...samo sebou kdybych bral přítelkyni vemu stan,10 spacáků a nafukovací karimatku :D


hoooouuuuu :D tak buď má přítelkyně je sestra té tvé a nebo nevím :D :D :D :D

když chodím do lesa sám stačí mi celta a alumatka....ale s ní? 12 spacáku a 18 krosen
jednou mi řekla že bez (gauče pro 18 lidí,2x denně teplý vody,peřiny,povlečení, 107cm plazmy,auta,tchýně nikam nejde)
takže jsem to omezili na opekání buřtů a z toho se léčí asi 2 roky

Příspěvky: 34

Registrován: stř 18. led 2012 16:46:14

Bydliště: Zlín

Příspěvek čtv 19. led 2012 11:19:01

Re: Co sebou na cesty?

Já osobně preferuji závěsnou síť (skladná lehká a může pod váma téct i voda) alu fólie a celta. Jo a ešus (nůž křesadlo a provázek atd. nepíšu). Nic víc snad krom spacáku myslím není potřeba. POKUD nebereme ženy (né každá je taková)... ale to už je kapitola sama o sobě :) moja se zase bojí divé zvěře, takže les moc nepřichází v úvahu :)

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek čtv 19. led 2012 12:02:00

Re: Co sebou na cesty?

Ty naše ženský asi fakt budou příbuzný :-D To jinak není možné, místo malého odolného stanu máme tedy stan pro 4, nafukovací matrace a kdoví co ještě, zase je fakt,že to si bereme když jedem někam do kempu a člověk se aspoň v klidu vyspí. Ale jentak ven jí dostat na dlouhou procházku v přírodě to je občas téměř umění :-D

Příspěvky: 31

Registrován: ned 01. led 2012 16:57:18

Bydliště: Chomutov

Příspěvek čtv 19. led 2012 16:23:54

Re: Co sebou na cesty?

Tak jako ona vyrazí se mnou ale pod podmínkou že muže nest jen 20l batužek(takže ja nesu misto my 35ky :D 70ku ) a budem přespavat v kempu a maximalne přes víkend.Jelikož v lese se bojí a prej kde se jako budu koupat :D ,Už ji člověk nevysvětlí že v lese je bezpečněji než ve městě a že koupat se muže v neděli doma a oplachnout v potoce :D ...takže raději sam no :D

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek čtv 19. led 2012 16:50:31

Re: Co sebou na cesty?

S tím batohem to máme taky tak, beru si podle toho kolik věcí potřebuju sebou,co nejmenší je možné od cyklo po 70l Nomáda. Vše se mi tam krásně vejde, ke všemu je dobrý a rychlí přístup, pak dojedu pro velitelku,a rázem mám přibalený její foťák, peněženku, půl obsahu kabelky který vůbec nepotřebuje, oblečení, pití atd. Tím pádem na batůžku nejdou ani dovřít zipy, když chci něco vyndat svého kramařím to deset minut a ona chce třeba foťák každých 5 minut aby si vyfotila pěknou šišku,nebo strom :-) To byl jen takový povzdech mimo téma, nemáme tu nějakou ženskou, která by sepsala návod pro holky jak se balit a oblékat na ven bez zbytečností? :-D

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek čtv 19. led 2012 23:19:05

Re: Co sebou na cesty?

máme no Marcelu ;) máme stejný nuž :D Mikova :P
Naposledy upravil *Stuji* dne čtv 19. led 2012 23:52:16, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek čtv 19. led 2012 23:47:35

Re: Co sebou na cesty?

Citujte prosím jen to nejnutnější. Pro vložení odpovědi slouží tlačítko Post Reply v levé části panelu.

Příspěvky: 59

Registrován: čtv 24. lis 2011 10:24:42

Příspěvek ned 22. led 2012 14:41:19

Re: Co sebou na cesty?

Ja si myslím, že najnutnejšia je vlastná pohoda, kľud, s tým súvisiace zdravé uvažovanie a pocit, že mi je dobre. Darmo budem mať prístrešok pred dažďom, keď myslím na to čo by som mohol doma.

Mne sa napríklad páči keď si môžem zapáliť budhistickú tyčinku, sledovať dym a odpadavajúci uhlík, piť kávu a relaxovať.... Tieto tyčinky mám hodené v každom batohu, aby som ich nezabudol :D

Takže čokoľvek pre vlastné potešenie a pohodu- nielen kopu ťažkej výbavy, starostí a bohvie čo všetko.

Příspěvky: 31

Registrován: ned 01. led 2012 16:57:18

Bydliště: Chomutov

Příspěvek pon 23. led 2012 7:48:26

Re: Co sebou na cesty?

ale bral bych naky armadni poncho 2x2 metry ..nevite o necem?

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek pon 23. led 2012 10:54:48

Re: Co sebou na cesty?

Také mám v plánu do jara koupit,mám jen vinilové a to moc nevydrží, mám ho jen jako nouzovku v báglu. Podívej se po armyshopech, nabídka je široká, cenové rozpětí a rozměry také,hlavně podle výrobce. Ale 2x2 poncho asi neseženeš,na šířku mají většinou kolem 150cm co sem našel, tak předpokládám že to musí stačit. Ale i z jednoho ponča se dá vytvořit několik tipů přístřešků, některé jsou spínací do sebe a tvoří ze dvou stan apod. Určitě si něco vybereš :-)

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pon 23. led 2012 11:06:31

Re: Co sebou na cesty?

joe píše:ale bral bych naky armadni poncho 2x2 metry ..nevite o necem?


to si ujel ne? dovedeš si představit nosit na sobě plachtu na auto? :D

bacha na to asi jsis spletl poncho a celtu ;)

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek pon 23. led 2012 11:47:18

Re: Co sebou na cesty?

On možná ujel,ale já po těch rozměrech co největších fakt koukám, aby při mé výšce mi poncho pak nesahalo pod pas a voda nestékala rovnou na stehna :-)

Příspěvky: 31

Registrován: ned 01. led 2012 16:57:18

Bydliště: Chomutov

Příspěvek pon 23. led 2012 14:00:48

Re: Co sebou na cesty?

nevím když se děla pončo 215x145 a nešlapeš si na to tak dalších 50 cm by nebylo i na škodu na šířku :D nekde jsem ho dřív viděl...bylo to britský ale zaboha už nevím kde...chtěl bych trošku větší konfort když dělám přístřešek :) těch 145 pro mě neni moc :)a nechce se mi tahat nic víc na víc:D

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pon 23. led 2012 14:23:34

Re: Co sebou na cesty?

joe píše:nevím když se děla pončo 215x145 a nešlapeš si na to tak dalších 50 cm by nebylo i na škodu na šířku :D nekde jsem ho dřív viděl...bylo to britský ale zaboha už nevím kde...chtěl bych trošku větší konfort když dělám přístřešek :) těch 145 pro mě neni moc :)a nechce se mi tahat nic víc na víc:D


tak si kup dve BW ponča můžeš je nosit oboje na sobě a pak z nich postavit stan ve tvaru A :D

Příspěvky: 31

Registrován: ned 01. led 2012 16:57:18

Bydliště: Chomutov

Příspěvek pon 23. led 2012 14:29:24

Re: Co sebou na cesty?

to je napad :D nebo se zabalím do pytle na odpadky :D staila by i celta 2x2 :) ale menší nechci :)
Další

Zpět na Stany a přístřešky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO