Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR


Co jíst a co nejíst? Jak nalézt vodu a připravit jídlo? Jak chytit a stáhnout zvěř? Pojďme to rozebrat do detailů.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek ned 01. led 2012 17:23:48

Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Tohle tema nepatri do buschraftu. Protoze jsem tu vytvoril hodne topicu ohledne potravin a preziti,tak jsem to sem dal.
Pochopil jsem,ze buschraft je spis konicek(techniky) nez zivotni styl. Proto nektere topicy,ktere jsem vytvoril byli divne,protoze meli tema zemedelstvi. Pokud chci stravit cely zivot zivotem,ze nebudu zavisli na moderni spolecnosti a budu zit ze zdroju co si vypestuji a nasbiram,tak je to spis sobestacnost. Pochopil jsem,ze zemedelstvi,chov zvirat a vymeny obchod je pro ulehceni zivota dist dulezity.

Pokud mluvim o dlouhodobem preziti v CR (nekolik mesicu) je to realne. Otazka je jakou dobu si clovek vybere.Existuje minimalne 100 druhu planych rostlin(bylin,stromu,keru,...),ktere cloveku zajisti potravu v prirode CR. Pokud by skutecne snazil zit jen co najde v lese,tak by nasbiral hlavne zaludy,ktere mu daji bilkoviny,tuky,sacharidy. Sbiral liskove orisky a jine plody(maliny,boruvky,...),houby,semena rostlin. Jedl divoke rostliny jako pampelisky,jetel,travu,koprivy,ktere by mu dali vitaminy,mineraly. Divoke ovoce jako hrusky,tresne,jablka by mu dali jednoduche cukry a vitaminy. Lov hmyzu a drobneho zivocihu zas bilkoviny a B12.

Stravil jsem asi pul roku zkoumani jestli clovek muze dlouhodobe(navzdy) prezit v prirode CR. A dnes muzu ric jistotou,ze ano.Kdyz jsem zacinal,tak jsem myslel,ze to nejde,protoze priroda kolem nas je zcela pretvorena a monotonni. Je dulezite,abychom si uvedomili,ze clovek neni zvire,ale bytost,ktera dokaze myslet a upravovat si pravidla jak chce on. Pokud si to clovek uvedomi,tak ma vyhrano. Zaklad preziti je byt na vse pripraven a umet remesla,ktera mu usnadni zivot a zajisti poholdny zivot.
Zit jen zivot sberace a nebo lovce je v nasich podminkach dost obtizne,ale pokud se rozhodne,ze se znej stane i zemedelec,tak ma vyhrano. Proc ignorovat,ze jsme schopni jit a presadit a nebo vysadit divoke rostliny bliz k nasemu obydli a tak usetrit cas a energii,kterou bychom stravili hledanim a chozenim pro ne nekam daleko. Treba chov zvirat,ktery nam zajistit dostatek maso. Pokud by se clovek rozhodl,ze si bude hrat na praveho zalesaka,tak pujde a najde male zajice a mladata bazantu,srnek,prasat a zacne je uveznene vychovavat. Pravda je,ze asi tezko by nekdo sel do toho,protoze je to krute a tak si koupi kralicky a kuratka a ze zdroju lesa je vykrmi. A pokud nezabije vsechny,tak muze se tesit,ze se pristi rok narodi nova generace.Pokud bychom zachazeli do extremu,tak muzeme chovat sneky,zizaly,komari larvy a vse co ma trochu masa a je k jidlu.

To znamena: Pokud ted clovek rekne,ze uz ho nebavi zivot jaky zije a vezme si 10 000kc a koupi si za ne veci a odejdete do lesa,tak bezproblemu bude zit do konce zivota a neumre hlady a neumrzne.

Je jasne,ze to neni zadny extra vykon,protoze i bezdomovec co vybira popelnice ma denne plny zaludek. Asi jsem timto textem jsem chtel napsat,ze clovek muze ze dne na den odejit do prirody a zit do konce zivota,aby nemusel nikdy zebrat,zit ze socialky a mohl zit podle mne kvalitni a bezstarostni zivot. Beru to jako dukaz,ze clovek nemusi krat,aby prezil.

Tak tim uzaviram svoji kapitolu preziti.:)

Příspěvky: 39

Registrován: pát 17. čer 2011 15:51:04

Příspěvek úte 03. led 2012 14:10:03

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Souhlasim stim co jsi napsal, akorat je tu jeden problem a to, ze v dnesni dobe se clovek nemuze jen tak beztrestne sebrat a jit do lesa.
Za 1. pozemek kde chce zit musi vlastnit, tedy zakoupit.
Za 2. platba zdravotniho a socialniho pojisteni (bohuzel)
Za 3. dalsi byrokraticke ****, ktere clovek bohuzel musi plnit.

Mozna ze s v nekterem bode pletu, vtom pripade mne opravte.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek úte 03. led 2012 17:29:14

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Glomm píše:Souhlasim stim co jsi napsal, akorat je tu jeden problem a to, ze v dnesni dobe se clovek nemuze jen tak beztrestne sebrat a jit do lesa.
Za 1. pozemek kde chce zit musi vlastnit, tedy zakoupit.
Za 2. platba zdravotniho a socialniho pojisteni (bohuzel)
Za 3. dalsi byrokraticke ****, ktere clovek bohuzel musi plnit.

Mozna ze s v nekterem bode pletu, vtom pripade mne opravte.


Stale jsem presvecen,ze nikdo dobrovolne v CR nepujde zit trvale zivot jak jsem to popsal. Videl bych to spis na zivot tam,kde clovek muze beztresne lovit zvirata a ryby(zabere to min prace). Upravit zaludy a kastany,aby byli jedle trva dlouho a je to pracne.
Dobrovolne:
1.Koupi si za cca 30 tisic lesni pozemek(1ha) po tezbe a tam za 20tisic necha privest drevo(schopny si zadarmo udela jen skrys) a udela si srub.
2. Zdravotni pojisteni stoji 1080kc mesicne,tak jen cca 13000kc rocne vyjde. Socialni clovek nemusi platit.
3.Asi jen dan z pozemku(podle mne par stovek) a pak poplatek za odpadky.

Situace,kdy clovek se rozhodne odejit nebrovolne je pravdepodobna. Muze to byt nechut zaplatit velke dluhy,kdyz mu nekdo ukradl identitu.Zaplatit dluh za toho koho rucil.Je hodne zpusobu jak se dostat do dluhu bez sveho zavineni. A ten dluh bude tak velky,ze by to musel splacet nekolik let bez prestavky a zil jako zebrak. Tak se rohodne misto otroceni jit zit jako zalesak.Stale vychazim,ze normalni clovek ma alespon hotovost 10 000kc. Pak tedy:
1. Pokud nema nikoho kdo by ho nechal bydlet na pozemku,tak ho ceka skryvat se a casto se pohybovat. Fakt nevim co by se snim stalo,kdyby zil na necim pozemku,ale neudelal by tam vazne skody.
2. Pokud se rozhodl skoncovat s civilizaci a nevracet se do ni,tak neresi pojisteni.Pokud vim,tak za dluhy,ktere neudela z umyslem ziskat je podvodem,tak ho nemuzou zatknout.
3. To same jako u dvojky.

Dekuji za upozorneni na chybu.

Ted by to melo byt v poradku,aby ten clovek neporusoval zakon: Pokud ted clovek rekne,ze uz ho nebavi zivot jaky zije a vezme si 10 000kc a koupi si za ne veci a odejdete do lesa,tak bezproblemu bude zit do konce zivota a neumre hlady a neumrzne. A kamaradovi a nebo clenovi rodiny da cca 40000kc za podminky,ze koupi maly lesik a necha ho do konce zivota tam bydlet.

Priklad: Clovek vzdy v obdobi,kdy rostou houby,tak je nasbira a proda a za ziskane penize koupi si veci a zasoby a cestuje po lesich stredni Evropy. To jsem jen slysel.

Příspěvky: 155

Registrován: ned 25. pro 2011 19:54:22

Příspěvek úte 03. led 2012 20:16:03

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Zajímavý názor, já kdybych musel opustit civilizaci ( asi by mi to nevadilo, akorát, že bych nemohl sem na bushcraft :) ), tak bych si asi nashromáždil nějaké základní vybavení (pár nožů sekeru, ruční pilu, lano, provazy, batoh, kpz, šití, sirky a zapalovače, nějaké mapy, spacák, oblečení a boty), které by se vlezlo do batohu a šel bych někam do lesa (třeba do CHKO) v sezóně bych sbíral lesní plody (jahody, ostružiny, maliny, borůvky) a ty bych pak prodával někde u cesty a asi bych se často pohyboval a cestoval na jiná místa.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek úte 03. led 2012 20:24:47

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

zalesak05: Nejsou oblasti CHKO chraneni zakonem a tudiz pokutou? Taky myslim,ze jsou vic hlidany nez soukrome pozemky a nebo statni ceske lesy.

Jsem si jisty,ze casem bys ubral ze sveho vybaveni,pokud se budes casto pohybovat.

Na buschraft muzes chodit kazdy den. Staci chytry mobil se solarnim panelem.:)

Příspěvky: 155

Registrován: ned 25. pro 2011 19:54:22

Příspěvek úte 03. led 2012 20:31:49

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

sahaw píše:zalesak05: Nejsou oblasti CHKO chraneni zakonem a tudiz pokutou? Taky myslim,ze jsou vic hlidany nez soukrome pozemky a nebo statni ceske lesy.

Jsem si jisty,ze casem bys ubral ze sveho vybaveni,pokud se budes casto pohybovat.

Na buschraft muzes chodit kazdy den. Staci chytry mobil se solarnim panelem.:)


V CHKO se být může pokud spím jenom tak pod širákem, CHKO jsou i tak z velké části soukromé.

Z vybavení bych časem ubral, to je pravda, ale to bych napřed musel zjistit co a kolik.

Na mobilu bych musel platit kredit.

Příspěvky: 39

Registrován: pát 17. čer 2011 15:51:04

Příspěvek čtv 05. led 2012 12:18:54

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Osobne znam plno lidi kteri zdravotni a soc. neplati uz dlouhou dobu, prakticky vam stat potom sebrat nic nemuze. pochybuji, ze exekutori by sli do lesa zabavovat napr. firesteel :-D.

Ohledne koupi pozemku od lesu cr, ptal jsem se a je to snad jeste mnohem drazsi nez klasicke pozemky, navic je stim spojeno zase mnoho byrokracie.
Mne jako jedina realna alternativa napada Sibir, jelikoz ma podobne podnebne pasmo jako ma Cr a navic je tak rozlehla, takze tezko by vas tu nekdo napominal za to, ze si vezmete cast lesniho bohatstvi.
Anebo mne napadla jeste jina varianta udelat skupinu lidi, kteri by si zakoupily prave nejaky ten pozemek lese, nejaka sobestacna komunita, kazdopadne tohle je varianta spis pro skupinove zalozene lidi. Mne laka spise samota v lese.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 05. led 2012 12:28:25

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Našel jsem stránky, kde normálně prodávají lesní pozemky.Bud po těžbě, kde cena je nízká anebo před těžbou. Většinou 0.3až 8ha. Myslím, ze je to vše soukromniku a ne státu.

Příspěvky: 39

Registrován: pát 17. čer 2011 15:51:04

Příspěvek pon 09. led 2012 9:02:03

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Tak dyztak prosim o detailnejsi info, ja jenom vim, ze vetsinu lesu vlastni Lesy Cr takzte se musi jednat s krajskymi pobockami. Zatim.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek pon 09. led 2012 15:38:21

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Prozatim mam jen infomrace ,ktere mi nekdo rekli a nebo vycetl. Postupem casu ziskam vic a nebo tady nekdo lepe informovany doda potrebne informace.

Kdyz jsem se vyptaval,tak mi bylo receno,ze kdyz si koupim les po tezbe,ktery je extra levny,protoze bude trvat minimalne 20 let nez se bude moc kacet a tak je bezcenny do te doby.Plus po tezbe se musi znova zalesnit a tak sazenice stromku neco stoji.Zákon č. 289/1995 Sb. o lesích ukládá vlastníkovi lesa § 31, že pokud provedl obnovu, musí následně holinu do 2 let zalesnit.
Pokud pry clovek postavi srub maximalne 4x4m,tak se to nemusi nikde hlasit a neni problem. Muze to byt hajovna a nebo na oko udela treba kulna.

Asi zalezi na oblasti,kde ten les je,protoze nekdy pry clovek muze vysazet druhy stromu,ktere chce a v nekterych zas musi domlouvat s urady.


Podobne informace maji byt zde: http://www.uhul.cz/poradenstvi/publikace.php

Zde najde na nektere otazky odpovedi:
http://www.uhul.cz/poradenstvi/form.php
http://www.lesycr.cz/cs/faq.ep/
Lesni zakon je zde: http://www.lesnizakon.cz/

Kde prodavaji lesy je zde:
http://lesy.prodej.net/
http://www.lesnipozemky.cz/


O trochu drazsi je orna puda,ktera se da zalesnit,ale zas tu je malo informaci.

Příspěvky: 59

Registrován: úte 05. čer 2012 10:44:56

Příspěvek úte 05. čer 2012 13:08:39

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

1,v kvetnu jsem vyrazil do lesu a jedinou potravinu, co jsem potkal, byly srny, ryby a obcas hlemyzd (pytlactvi - porusil bych zakon). Jeste nerostou ani houby, hriby, vetsinou jen par kvitku (akatove se daji jist). Moc rostlin k snedku neznam, takze neriskuju (stejne, nasytit se dlouhodobe rostlinama = past se cely den). U mne by nastal tezky hladomor :-). Teda, pokud bych nacerno nelovil, coz by mne hlad asi prinutil. Mluvim o nahlem odchodu. Potraviny bych musel nest na zadech s sebou.
Dal: je nutny trvaly repelent hlavne proti klistatum. Se mi zda, ze vylejzaji, jako prvni, kdyz po komarech jeste ani slechu.
2,ted je konec kvetna / zacatek cervna, a houby porad nic. Par jahod. Konec.
3, koupe lesa, a neplaceni pojisteni, = exekuce = ztrata lesa. To spis pronajem nejake mytiny. Proste, nemit zadny majetek, a vsechno resit pres pronajmy, nebo leasing... hotovost zakopat :-) - zadne kovy. Kovy by vam nekdo nasel s kovoHledackou.
4,zustava mi jako logictejsi mesto, nebo blizkost mesta, mit kamarada v hypermarketu, ktery by vam odkladal potraviny, co by sly do "remitendy" na odvoz, likvidaci. Kterym konci zarucni lhuta. Oficialne se k nim asi nedostanete, pred odvozem se zamykaji. Ted nemluvim o zadnem stannem pravu a podobne situaci. + samostudium, ktera rostlina se da jist (to chce cas, staci jeden omyl...)
5,naucit se, jak udrzet veci v suchu. Naucit se udit, solit a odsolovat, konzervovat, naucit se ochranu proti rzi a plisnim.
6,vlastni les, to vidim jako problem, spojeny s odlesnenim "vytezenim nacerno", odlesnenim pozarem, lykozroutem, a pod.
7,+ do vaseho lesa budou mit pristup lide, kteri vam budou brat vase houby a lesni plody...

Příspěvky: 40

Registrován: pát 08. dub 2011 11:54:45

Příspěvek úte 05. čer 2012 15:20:06

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Dlouhodobé přežití v ČR mi připadá trochu jako utopie. Ten, kdo k tomu dospěje, tak většinou končí jako bezdomovec, ať už vzhledem či vztahem k okolí. Jako maximálně přípustnou variantu vidím malou zahrádku s chatkou někde na okraji vesnice nebo v horách a poblíž lesa. Můžete si pěstovat na svém, co je libo a teoreticky by se k tomu neměl nikdo dostat, bude-li pozemek oplocen + můžete chodit po okolních lesích/horách na sběr čehokoliv.

Sociální a zdravotní pojištění můžete hradit ze životního minima. Jinak nevím. Úplně se bohužel neodstřihnete od svého okolí. Jsme moc malá země + téměř všude je nějaké obydlí. Ale dlouhodobě to je nápor na psychiku. Znám paní, která žije v Jeseníkách, kde dávají lišky dobrou noc a je to fakt na bednu. Nevím, jestli bych toho byl dlouhodobě schopen.

Příspěvky: 59

Registrován: úte 05. čer 2012 10:44:56

Příspěvek pon 11. čer 2012 14:20:15

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Porubak píše:Jako maximálně přípustnou variantu vidím malou zahrádku s chatkou někde na okraji vesnice nebo v horách a poblíž lesa. Můžete si pěstovat na svém...

/ souhlas, viz dokumentarni filmy o Moldavsku, kde maji lide duchody do 1000 korun, vsechno jidlo ze zahrady + vymenny obchod (dneska uz i v Recku, bezne je to ve zpravach). Totez Bulharsky venkov, verim, ze i Turecky a dal na jihovychod pres Pakistan do Indie. Tam tak lide ziji tisice let. Jenze, pak musite mit u nas nejaky minimalni prijem (platit mistni dane za pozemek, popelnici atd), aby vam ten majetek nevzali exekutori. Jak rikam, v pripade, ze prijem mate a chcete ho zatajit, je lepsi pronajem, nebo leasing (zbozi patri firme az do uplneho zaplaceni, az pak muze prijit exekutor a vzit vam ho, do doby uplneho zaplaceni ho muzete uzivat a MOZNA dohodnout s leasingovkou nizsi splatky na vice let).
Les je mnohem min "plodny" na stejnou plochu (pro cloveka), jako pole. A i tam se musi cekat do sklizne, aby bylo co jist. U nas v lese se neuzivite, pokud nezacnete byt pytlak. Lide nedokazou "promenit" tolik druhu divokych rostlin na stravu, aby je to uzivilo v danem case (kdyz maji akutni hlad - rychle se zasytit). Nejsme bylozravci, a nezname tolik jedlych rostlin, jako treba srny, zajici. To se spis zamestnat u lesu a zivit se kacenim dreva.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek stř 13. čer 2012 8:52:17

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

spynfo píše:Les je mnohem min "plodny" na stejnou plochu (pro cloveka), jako pole. A i tam se musi cekat do sklizne, aby bylo co jist. U nas v lese se neuzivite, pokud nezacnete byt pytlak. Lide nedokazou "promenit" tolik druhu divokych rostlin na stravu, aby je to uzivilo v danem case (kdyz maji akutni hlad - rychle se zasytit). Nejsme bylozravci, a nezname tolik jedlych rostlin, jako treba srny, zajici. To se spis zamestnat u lesu a zivit se kacenim dreva.


Tezko nekdo pujde jen zit do lesa jen s nozem.To fakt nema sanci normalne prezit.Berme,ze ten clovek ma rozum a vezme si zasoby. Pokud si vezme clovek na rok zasoby,tak muze v poklidu prejit na plody a rostliny z lesa. Myslim si,ze pokud clovek ma rozum,tak nekde u brehu potoka si zalozi zahony a bude i neco pestovat. Pak ty zakladni rocni zasoby vydrzi i nekolik let.

Příspěvky: 59

Registrován: úte 05. čer 2012 10:44:56

Příspěvek stř 13. čer 2012 17:11:38

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

sahaw píše:...tak nekde u brehu potoka si zalozi zahony a bude i neco pestovat. Pak ty zakladni rocni zasoby vydrzi i nekolik let.
/ zahony u potoka - uz ste videl skocit srnu do vysky? Hladovou srnu. Musel by ste mit velmi dobry plot, ktery by se zas snazili podryt divocaci. Nerikam, ze je to nemozne (pestovat), jenom extremne tezke.
+Pocitam vzit Savo - tak 3 litry na rok, +nejake jadrove mydlo na prani a sprchovani, jedno vydrzi maximalne mesic. Nejaky kotel, nebo vanicku na nozickach, pod kterou se da zatopit, kvuli prani a pripadnemu vylezeni chripky.
A zasoby na rok - na den kilo na osobu, +neco na upravu vody. 365 kilo. Zakopat proti zlodejum a vandalum, kteri vam prijdou 2x do roka rozbit chaticku. Sroubovaci http://www.verkon.cz/lahve-a-nadoby-lahve-sirokohrdle/ ,
+ http://www.obal-centrum.cz/sudy/sudy_siroke_hrdlo.php i do batohu, potravinarsky atest. Do kufru auta spis kovova bandaska - kanystr cerne barvy, ohreje vodu na sprchu na slunci. Nouzovou folii na foliovnik, to je dalsich 5 kilo vahy rekneme. Kdyz neco nekde zacne tect, nebo treba na zvyseni hladiny potoka.
Lituju, ze jsem nekoupil vodacky batoh na zada 100 litrovy, byl ve stejne cene, jako muj Treksport 60 L. A neteklo by mi do nej. Dneska uz nejsou penizky. Ted musim vsechno balit do saklu, a stejne obcas neco pretece.
Dalo by se zit, jako bezdomovec, u kamarada na pozemku. Idealne v zahradkarske osade. Tam obcas zajede i mestska policie, se kterou se daji udrzovat dobre vztahy, kdyz jim obcas neco nahlasite mobilem, oni ho chyti a dostanou premie. To by byl asi idealni stav k preziti "pryc od civilizace". Neda se zit "uplne pryc", automaticky se stanete napadny, zacnete prilis vycnivat, lide jsou zvedavi a nekteri i nenechavci, nebo delaji naschvaly a bavi se na tom. Takze kdyz policie hned vi, kde vas najit, kdyz neco kricite do mobilu, nemusi byt zle.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek stř 13. čer 2012 17:18:26

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

spynfo : Moc to komplikujes a prekombinujes. Po mesici zjistis,ze vetsina veci co si clovek koupil nepotrebuje a jsou to jen vyhozene penize.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek stř 13. čer 2012 20:38:38

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Berme,ze se bavime o cloveku,ktery ma uz praxi ziti v lese. I kdyz kratkodobe,tak alepson tohle. Tak nam odpadne mnozstvi jidla. Jednodenni by bylo jen (treba 200g vlocek +50g semen a hrozinky),tak zasoba na rok by delala jen 100kg. Tento clovek by mel znalosti kratkeho pustu. Mel by hned zvladnout vyuzit vse kolem sebe. Mel by umet zakladni techniky.

Existuje pripravek,ktery odrazuje zvirata. Nemam to vyzkousene,ale staci jen mit natazeny provazek k plechovkam a hluk zvirata vyplasi.

Nikdo se nezminil lidi,kteri ziji jinak,ze by pouzivali savo a nebo tablety na cisteni vody. Vodu prevari. K prani staci jen maly kartac a mydlo. Dokonce to jde i v nekterych pripadech bez mydla. Vzal bych termosku na jidlo,aby stacilo jen jednou denne varit. kotlik jo,ale vanicka je k nicemu.

Pokud se chatka bude nalezat ve spatne pristupnem miste,tak zlodej a vandal nehrozi. A jestli clovek bude nenapadny,tak ani nikdo o nej nebude vedet. Tady je to sci-fi,protoze clovek by z izolace zesilel. Taky vsichni mame pribuzny,kteri o vas budou mit starost.


Za tu dobu co ziji na zahrade jsem nemusel udavat nekoho policii a pokud tam zijete,tak jsou sousedi radi,protoze se snizi riziko kradeze.

Příspěvky: 59

Registrován: úte 05. čer 2012 10:44:56

Příspěvek pát 15. čer 2012 13:45:25

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

jak resite trvaly pobyt + vyvoz smeti + mistni dane z nemovitosti? Prodal ste byt/dum? Z jakeho duvodu zijete na zahradce? Mate auto? Jak dojizdite do prace? Dik za odpovedi. Mozna mne ceka to same.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek pát 15. čer 2012 14:20:04

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

jak resite trvaly pobyt ?
Jsem stale prihlaseny u rodicu. Sam se podle zakona nemuzu odhlasit. A tatka nejak nepospicha mne odhlasit. Az to udela,tak budu mit trvaly pobyt na urade.

jak resite vyvoz smeti ?
Mam strasne malo odpadu. Asi jeden odpadkovy kos za mesic. Vetsina vetsi jde zrecyklovat. A zbytky z jidla hazim na kompost. Mam kadibudku,ale jsem casto u kamosu a pritelkyne,tak ji nepouzivam. A taky pusobi jako antichozeni na zachod,kdyz neni splachovaci zachod.

Jak resite mistni dane z nemovitosti?
Zahradka je v zahradkarske kolonii,tak platim jednou rocne poplatek a oni to zaplati za mne. Je to 150kc rocne.
Poplatek za odpad jsem zaplatim pres ucet.
Prodal ste byt/dum?
Nevlastnil jsem byt ani dum.

Z jakeho duvodu zijete na zahradce?
Duvodu proc bydlim ted na zahradce je dost. Zakladni je,ze jsme nebyl spokojeny se zivotem jak jsem zil. A tak jsem se rozhodl,ze budu zit v nejake osade ,kde budeme mit stejne konicky. A nez vrazim sve uspory do toho,tak jsem chtel si vyzkouset. Pak,ze jsem chtel vyzkouset par veci. Lepe spim.Mene se preziram.Neplatim najem,tak min utratim,tak min pracuji. A urcite se najdou dalsi duvody.

Mate auto?
Nepotrebuji ho. Pokud budu potrebovat,tak si ho pujcim za mensi poplatek u komasu. Staci byt spolehlivy a vychazet s kamosi.

Jak dojizdite do prace?
Sehnal jsem si praci,ktera je v blizkosti meho noveho bydliste. A druha je obcasne pres PC.

Na zahradce mam elektrinu + internet. V zime si musim nosit vodu. Pitnou beru od kamosu a pritelkyne,rodiny, ale v oblasti je dost studanek,kde je realtivne pitna voda. :)

Neni to hrozne. Mne to bavi,ale neni to prokazdeho.

Příspěvky: 59

Registrován: úte 05. čer 2012 10:44:56

Příspěvek pát 15. čer 2012 14:32:54

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Porubak píše:Sociální a zdravotní pojištění můžete hradit ze životního minima.
/ vite, pokud chcete odejit z mista, kde ted bydlite, nekam dal, nemoh by ste jezdit na urad prace, a nedostaval by ste zivotni minimum. Nevim, jak je to ted s trvalym pobytem, jestli je jeste mozne trvale byt hlasen na obecnim urade, obce se tomu zacinaji branit kvuli volebnim podvodum (pred volbama se jim prihlasi 1000 lidi, a po volbach odejdou).
Takze problem je dojizdeni na svuj urad prace, kdyz nemuzete zmenit trvale bydliste (Evropska unie tak drzi cikany na miste, samozrejme, na zapade je nechteji, ale pssst :-) ).
Jinak, jestli muzete pobyt zmenit, idealni jsou okresy Bruntal, Teplice a tusim Trebic (nejvyssi nezamestnanost = nejvyssi pravdepodobnost, ze vas nevyradi po dlouhou dobu). No a jestli vas vyradi z uradu prace,
sbohem, zivotni minimum...
Porad si ale myslim, ze lepsi je byt draha (NE levna) najemni pracovni sila s vysokymi prijmy. S moznosti se uzivit kdekoliv. Nejaky informatik asi nejspis...? Ale praci pres web ne a nemuzu najit.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek sob 16. čer 2012 11:34:39

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Zit ze zivotniho minima a mit auto je blbost. Pojistka, benzin a udrzba neco stoji. Menit trvale bydliste muzete. Staci se ohlasit na radnici.

Na urade prace Vas nevyradili pred rokem 2012, kdyz jste nebral zivotni a existecni minimum.Proste Vas ignorovali. Platili za Vas zdravotni a tod vse. Delala to hodne lidi,protoze si pri tom mohli privydelavat a meli klid. Usetrit 1080 mesicne za zdravotni bylo pro ne vyhodne. Stat plati asi jen 770kc.

Příspěvky: 40

Registrován: pát 08. dub 2011 11:54:45

Příspěvek stř 31. říj 2012 20:36:03

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Zkusím trošku posunout tuhle diskuzi dál. Když se podívám na příspěvky od začátku až sem, tak vidím posun v diskuzi od člověka, který jde přežívat do lesa ke člověku, který jde plánovaně přežívat do zahradkařské kolonie (trochu analogie s pánem, který šel přežívat do své ručně vybudované chaty na Aljašce - zde na webu je o tom zmínka a musím říct, pěkné video). Podle mě je tohle velmi zajímavá diskuze, kterou se pokusím přiblížit, co jak nejvíce realitě v ČR.

Víte, u toho dlouhodobého přežití se zapomíná na jednu velmi podstatnou věc, kterou nikdo zde nezmínil. Předpokládám, že téměř každý člověk stejně jako každé zvíře na tomto světě chce mít jednou své potomky, v lidském žargonu rozuměj rodinu. A tady vidím velký problém v tom, pokud člověk chce plánovaně (neplést situaci s lidmi, kteří skončili na dlažbě nedobrovolně) se distancovat od civilizace v ČR. Myslíte si, že založíte a trvala udržíte rodinu v zahradní chatce?

Jenže na druhou stranu historie nejen u lidí dokazuje, že přežití je snazší ve skupině než jako jednotlivec (tohle asi nelze zpochybňovat) a opět zde hraje hlavní roli rodina, jakožto historicky nejspolehlivější a nejintimnější vazba mezi lidmi. Proto pokud se chceme bavit reálně o dlouhodobém přežití v našich podmínkách, tak musíme civilizaci stejně jako přírodu kolem sebe přijmout jako realitu a přizpůsobit se jí nejenom jako jednotlivec, ale jako skupina lidí - rodina (mmch rodina je i ověřený způsob tzv.penzijního systému, kdy děti až vyrostou se starají o své rodiče. Dnešní svět je již pokřiven, kdy se tyto přirozené vazby trhají a lidi platí do nepřehledného systému, aby ten stejný systém platil jejich rodičům důchodovou penzi).

Proto přežití v našich podmínkách vnímám tak, jak aktuálně žijeme a spíše bychom se měli zamyslet, jak si udělat život snazší. A život snazší uděláme tak, že se zbavíme co jak nejvíce různých závislostí. A co vlastně rodina potřebuje? Jíst, pít, mít střechu nad hlavou, bezpečí, možnost směňovat. Takže vnímám především tyto závislosti:

a) potravinová závislost
b) závislost na bydlení
c) energetická závislost
d) finanční závislost
e) bezpečnostní závislost
f) dopravní závislost

Vidíte ještě jinou závislost? Co by člověk měl dělat/znát, aby je odstranil nebo omezil?

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek stř 31. říj 2012 21:12:12

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

Rodiny ziji v zahradkarske kolonii. Tedy na pozemku cca 1500m2 s chatickou,ktera ma cca 50m2.
Pak bezdetny par v klasicke zahradkce na tech 400m2. Chaticka 16m2 s pidi pudou.
Overeno.
Existuje vice a vice rodin takto zijici,ale jen to mam z poslechu. Nebydli v kolonii,ale vetsinou v maringotce na malem pozemku a nebo vetsim domku/chatice s unosnym pozemkem. V kolonii totiz exisstuji pravidla a sousedy,ktere si nevybirate. U sve kolonie to snad bude jinaci.

Realita je takova,ze se vztahy vytvari velmi rychle a tak to pak dopada. Staci jedna komplikace a je konec se vztahem a odnesou to deti.
Staci fakt maly problem a pak to dopadne jako vzdy.Na kazdem rohu svobodne matky. Otcove deti musi za kazde platit priblizne 3000kc.

V kolonii bydli fakt zkrachovalici,flakaci,volnomyslenkati a pak rozvedeny,kteri nechteji platit vyzivne. Nedostali deti do stridave pece,tak musi platit tisice a to se jim nechce. Je zvlastni,ze vetsina z nich jsou presteveceni,ze jejich byvala manzelka je mrcha. To nevedeli,kdyz jsi ji brali? :) Mai pocit,ze jejich byvala utraci za blbosti a rozmazluje sveho pritele.A taky,kdo by chtel davat polovinu vyplaty,kdyz jeho deti nenavidi.
Ten kdo neziska stridavou peci a jsou deti male,tak ma nulovou sanci,ze deti ho budou mit radi. Jeden rodic vetsinou hazi spinu pred detmi na druheho.

Pokud to zkratim,tak je potreba jen najit toho spravneho partnera. To je totiz to nejtezsi na svete,i kdyz zijete ve velke
vile.:(

Zahradka(400m2) v kolonii neni vhodna pro rodinu s dospelymi detmi.

Příspěvky: 59

Registrován: úte 05. čer 2012 10:44:56

Příspěvek čtv 01. lis 2012 16:27:55

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

--- zavislost na lekarske peci (mistni pojistovne) ---
Bohuzel vypada to tak, ze nejmin par let je treba prezit v teto krizi, takze nejake zakladani rodiny moc nepripada v uvahu. Na to je chatka / maringotka + zahrada vhodna. Za druhe, je potreba se prestehovat tam, kde jsou vyssi prijmy a dostatek pracovnich prilezitosti (v pripade, ze chcete zustat na urade prace a brat penize od statu, naopak tam, kde je prace co nejmin) a na to je nejaka zahradni chata zase nejlevnejsi varianta. Nase svoboda neni v ramci EU omezovana nemoznosti pohybu, ale nemoznosti zaplatit naklady na preziti v danem miste. Zkuste si koupit za Ceske prijmy dum v Lucembursku a okamzite pochopite, o cem jsem ted psal. Takze nase prava jsou mensi, nez pravo Lucemburcana koupit si dum v Ceske rep. A muzou to politici okecavat jak chteji, ze mame vsichni stejna prava. Je to historicka blbost.
Za dalsi, my starsi mame mensi prava v ne/znalosti jazyka (mladsi generace uz se jazyky uci od skolky kolikkrat). Potreba vysvetlit lekari, co a kde je problem, zpusobuje, ze radsi zustavame na uzemi, na kterem rozumime mistnimu jazyku. Obrovska ekonomicka nevyhoda oproti USA, Rusku, Cine a podobne velkym (jednojazycnym - kdyz nebereme do uvahy minimalni procento jino-jazycnych mensin) statum. Zase to EU nedefinuje jako nevyhodu na pracovnim trhu, nedostatek kvalifikace je/neni ne/vyhodou (jak komu vyhovuje), jazyk se zaraduje ke kvalifikacnim dovednostem. Ale kurzy stoji penize a vetsina lidi jich tolik nema.
Samouci jsou vzacnou vyjimkou z hlediska psychologie (snazim se, ale jde to poooooMaaaaaLuuuuu, znate vtipy o hlemyzdich). Urady prace tyto kurzy nepodporuji.
Za dalsi, ano, my chlapi mame obvykle mensi prava pri vychove deti. Temer mne oblevali, kdyz jsem videl reportaz, ze matka urcila otce, ktery nebyl biologicky (znal ji jen z videni), a pak musel platit na cizi decko. Pravnik to vysvetlil, ze ochrana prav ditete je vetsi, nez ochrana prav nevinneho "otce" a nebylo odvolani, musel platit vyzivne, odebirat biomaterialy od decka se nebudou (stacilo by odstrihnout par vlasu). To co je, navrat svate inkvizice? Navrat do stredoveku?
No a kdyz matka kyda na biologickeho otce a ten musi platit na dite, ktere ho nenavidi, to uz fakt radsi zmizet do Belize... a nenechat si kazit zivot,
(ne vzdy se da rozeznat vcas, ze milenka / manelka je pi_a).

Příspěvky: 3

Registrován: ned 13. dub 2014 20:50:05

Příspěvek ned 13. dub 2014 21:12:16

Re: Dlouhodobe neboli trvale preziti v CR

sahaw píše:Realita je takova,ze se vztahy vytvari velmi rychle a tak to pak dopada. Staci jedna komplikace a je konec se vztahem a odnesou to deti.
Staci fakt maly problem a pak to dopadne jako vzdy.Na kazdem rohu svobodne matky. Otcove deti musi za kazde platit priblizne 3000kc.

V kolonii bydli fakt zkrachovalici,flakaci,volnomyslenkati a pak rozvedeny,kteri nechteji platit vyzivne. Nedostali deti do stridave pece,tak musi platit tisice a to se jim nechce. Je zvlastni,ze vetsina z nich jsou presteveceni,ze jejich byvala manzelka je mrcha. To nevedeli,kdyz jsi ji brali? :) Mai pocit,ze jejich byvala utraci za blbosti a rozmazluje sveho pritele.A taky,kdo by chtel davat polovinu vyplaty,kdyz jeho deti nenavidi.
Ten kdo neziska stridavou peci a jsou deti male,tak ma nulovou sanci,ze deti ho budou mit radi. Jeden rodic vetsinou hazi spinu pred detmi na druheho.


tesat do kamene
sahawe, děkuji ti. Ještě se sem vrátím :) za radami o přírodě. ienpřek

Zpět na Potrava a voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO