Jídlo na cestách


Co jíst a co nejíst? Jak nalézt vodu a připravit jídlo? Jak chytit a stáhnout zvěř? Pojďme to rozebrat do detailů.

Příspěvky: 2

Registrován: stř 16. úno 2011 21:18:38

Příspěvek stř 16. úno 2011 21:26:37

Jídlo na cestách

V horách je těžké najít potravu, na delší tůry je třeba brát jídlo s sebou. Ale často nastává problém s vahou batohu- Jídlo zabírá velkou část hmotnosti zavazadel, je třeba vybírat co nejlehčí věci.
Jeden z mých nejoblíbenějších pokrmů je sušené maso Jerky. Jedná se o malý balíček sušeného masa, který váží pouhých několik desítek gramů, ale je výživný a výborně zasytí. Jediná nevýhoda je, že je třeba hodně zapít, vyvolává žízeň.
A co jíte vy?
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek stř 16. úno 2011 22:38:18

Re: Jídlo na cestách

Jerky jsou nechutne drahe, male baleni vyjde na 50kc. Co takhle susit maso doma?

Příspěvky: 137

Registrován: stř 02. úno 2011 21:27:56

Bydliště: Velké Meziříčí

Příspěvek stř 16. úno 2011 22:43:24

Re: Jídlo na cestách

A kde se dá koupit? Chtěl bych ho zkusit. Já tady na něj ještě nenarazil.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek stř 16. úno 2011 22:45:55

Re: Jídlo na cestách

engys píše:A kde se dá koupit? Chtěl bych ho zkusit. Já tady na něj ještě nenarazil.


Najit se da budto na pumpach, nebo treba v tescu.

Info od vyrobce:

Indiana beef Jerky je sušené maso vyrobené podle starých indiánských receptur nejnovějšími technologiemi přizpůsobené chuťovým buňkám Evropanů. Beef Jerky je nemastný zdravý snack vydatný na proteiny, s nízkým cholesterolem a velmi nízkým obsahem tuku. Indiana beef Jerky obsahuje nový druh soli K-salt, který nezatěžuje negativně lidský organismus.
Beef Jerky poslouží jako zdravá výživa, kdy 100 g sušeného masa beef Jerky odpovídá 240 g nejlibovějšího syrového masa, se všemi prospěšnými nutričními hodnotami. Minimální doba trvanlivosti Indiana beef Jerky je 12 měsíců a uvnitř sáčku najdete praktické párátko.
Na trhu jsou k dostání beef Jerky produkty se slanou chutí jako Indiana beef Jerky, nebo produkty se sladkou chutí jako Jack Link’s, Rancher’s popř. jiné produkty označované biltong. Nyní stačí jen otevřít sáček Indiana beef Jerky a jíst…. Dobrou chuť
Nutriční hodnoty:
Vepřové JERKY Balení: 25g
Energetická hodnota ve 100g: 992kJ (237 kcal)
Nutriční hodnota ve 100g
Bílkoviny/proteiny: 49g
Sacharidy: 1g
Tuky: max. 4.1g
Hovězí JERKY
Balení: 25g
Energetická hodnota ve 100g: 1005kJ (240 kcal)
Nutriční hodnota ve 100g
Bílkoviny/proteiny: 50g
Sacharidy: 1g
Tuky: max. 4g
Krůtí JERKY
Balení: 25g
Energetická hodnota ve 100g: 1130kJ (270 kcal)
Nutriční hodnota ve 100g
Bílkoviny/proteiny: 57,4g
Sacharidy: 1g
Tuky: max. 4g
Kuřecí JERKY
Balení: 25g
Energetická hodnota ve 100g: 1130kJ (270 kcal)
Nutriční hodnota ve 100g
Bílkoviny/proteiny: 57,4g
Sacharidy: 1g
Tuky: max. 4g
Přílohy
jerky.jpg
jerky.jpg (42.56 KiB) Zobrazeno 29644 krát

Příspěvky: 104

Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Příspěvek čtv 17. úno 2011 0:15:42

Re: Jídlo na cestách

admin píše:Jerky jsou nechutne drahe, male baleni vyjde na 50kc. Co takhle susit maso doma?

Otázka na kolik to vyjde usušit to doma..někde jsem viděl návod kde radili sušit to v troubě sice na nízkou teplotu ale hroznou spoustu hodin a to se podle mě prodraží. Máš nějaký návod / "recept"? Jak je to s trvanlivostí? Zkoušel jsi to někdy sušit v přírodě? Pokud ano, jak?

Příspěvky: 17

Registrován: čtv 03. úno 2011 17:31:00

Příspěvek čtv 17. úno 2011 0:41:57

Re: Jídlo na cestách

Mě se podařilo najít řeznictví ve Zlíně, kde to prodávají. Co vím, tak prodávají maso buď z kýty, bůčku nebo kotlety. Bůček vychází nejlevněji a podle mého názoru se na přežití hodí nejvíce( jelikož je nejvíce prorostlý tukem :) ). Jinak ta cena je opravdu velká, už si přesně nevzpomenu na kolik to vycházelo. Je to dáno tím, že většina vody se vysuší, takže maso je několikrát lehčí. Ta myšlenka usušit si svoje vlastní maso doma mě taky napadla, ale potom jsem od toho opustil, protože jsem nevěřil tomu, že by mě to made in home vyšlo lépe. Nejsem si tím úplně jistý, ale logicky ta trvanlivost bude velká, myslím, že takového půl roku by to klidně vydržet mohlo, protože většina procent vody je pryč, ale to je jen můj odhad :) . Jinak pokud by jste to dělal někdo doma nebo v přírodě, tak určitě napište jak jste dopadli.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek čtv 17. úno 2011 2:42:42

Re: Jídlo na cestách

Susil jsem to nekolikrat a vzdy to minimalne pul roku vydrzelo. Rano zkusim sesmolit par receptu.

Příspěvky: 84

Registrován: ned 30. led 2011 10:23:08

Bydliště: Plzeň

Příspěvek čtv 17. úno 2011 8:56:36

Re: Jídlo na cestách

sušené maso mám rád, a je opravdu drahé. kupoval jsem různé druhy samozřejmě i jerky, ale to mi přijde jako Chipsy slabé a tenké plátky.
osobně mám raději, kde jsou v balení vetší a silnější kusy, ty člověk musí opravdu žvejkat :)

osobně doporučuji knihu: Praktická kuchyně do divokké přírody od autorky Sierra Adareová
je tam několik receptů na sušené maso a jinou dehydrovanou stravu.

chtěl bych časem určitě vyzkoušet klasickou metodu sušení, ale sušit maso na cesty budu v elektronické sušice na ovoce,
to mi přijde ekonomicky nejvýhodnější.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek čtv 17. úno 2011 13:25:27

Re: Jídlo na cestách

Příspěvky: 137

Registrován: stř 02. úno 2011 21:27:56

Bydliště: Velké Meziříčí

Příspěvek čtv 17. úno 2011 21:49:25

Re: Jídlo na cestách

Já mám rád čínské polévky. Jsou malé, lehké a levné. Zahřejí v sychravém počasí, jsou celkem chutné a i částečně zasytí. A hlavně nemusí se vařit. Jen se zalejí horkou vodou. Na zahřátí používám i klasické polévky do hrnečku. Nejraději a myslím i nejchutnější je česnečka. Používám ji i po tahu druhý den ráno.

Příspěvky: 104

Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Příspěvek čtv 17. úno 2011 21:54:59

Re: Jídlo na cestách

admin píše:Basturma (asijské sušené maso)

http://bushcraft.cz/obecne-o-preziti/po ... oto-navod/

O víkendu to zkusím jen asi místo hovězího použiju kuřecí maso. Nevím jestli to má na něco vliv? Snad se to nezkazí..
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek čtv 17. úno 2011 22:16:19

Re: Jídlo na cestách

radek píše:O víkendu to zkusím jen asi místo hovězího použiju kuřecí maso. Nevím jestli to má na něco vliv? Snad se to nezkazí..


Urcite se to nezkazi! Ja jsem to delal asi petkrat z veproveho a vysledek byl skvely. Jen jsem to delal trochu jinak: Sul jsem michal rovnou s korenim, zatezoval na dva dny a pak uz rovnou susil.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek čtv 26. kvě 2011 13:04:01

Re: Jídlo na cestách

jerky se dá koupit i v cestě student agency :)

jinak já dělám sušené maso,že ho dva dny mořím v soli abych dostal vlkost z masa a pak na horkých kamenech suším celý den....za víkend je to hotové...

dá se použít i tesco sušička na houby,která v období houbařké sezony stojí kolem 4-5 stokorun a pokud se domluvíte v partě tak jeden může sušit a druhy koupit maso....pak se otočíte a zavedete manufakturu :D a baťa nebude mít co žrát :D

Příspěvky: 32

Registrován: čtv 26. kvě 2011 9:59:17

Příspěvek stř 08. čer 2011 14:00:23

Re: Jídlo na cestách

Jsem tu novy takze zdravim,
ja se o suseni masa ted hodne zajimam ale narazil jsem na zavazny problem, co napriklad tasemnice a jini cervici :D prej je dobre pred susenim maso ponechat v troube 15-30 minut pri teplote cca 71 stupnu ne vic pak by se zaclo uz pict, tim se vse zabije a clovek ma jistotu bezpecnosti a nemusi maso pred konzumaci dale tepelne zpracovat, pak dale susit dle potreby nejlepe v susicce na ovoce
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek stř 08. čer 2011 19:59:17

Re: Jídlo na cestách

sikaka píše:Jsem tu novy takze zdravim,
ja se o suseni masa ted hodne zajimam ale narazil jsem na zavazny problem, co napriklad tasemnice a jini cervici :D prej je dobre pred susenim maso ponechat v troube 15-30 minut pri teplote cca 71 stupnu ne vic pak by se zaclo uz pict, tim se vse zabije a clovek ma jistotu bezpecnosti a nemusi maso pred konzumaci dale tepelne zpracovat, pak dale susit dle potreby nejlepe v susicce na ovoce



A co tatarak a dalsi radosti? Pokud maso kupujes v obchode, bud si jist, ze je ciste. Samozrejme pokud jsi lovec a lovis divokou zver, tak tam to riziko je.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 09. čer 2011 5:23:48

Re: Jídlo na cestách

admin píše:

A co tatarak a dalsi radosti? Pokud maso kupujes v obchode, bud si jist, ze je ciste. Samozrejme pokud jsi lovec a lovis divokou zver, tak tam to riziko je.


Nechci ti brat iluzi,ale vsechno maso(i jine jidlo) v obchode neni ciste. Existuji lidi,kteri kvuli zisku porusuji zakony a i tedy hygienu. Pak i zvirata(zavrene v kleci) museji jist krmivo z poli a tak riziko tu existuje.A da se predpokladat,ze antibiotika a jine pripravky ztraceji svou efektivitu,kdyz jako u lidi jsou davany dokola. Nevim to jiste,ale myslim,ze kontroly se delaji jen nahodne,protoze to stoji hodne penez.

Příspěvky: 32

Registrován: čtv 26. kvě 2011 9:59:17

Příspěvek čtv 09. čer 2011 9:46:50

Re: Jídlo na cestách

U zadneho masa si nemuzes nikdy byt jisty, tatarak zrovna neni moc bezpecny a dela se ze strasne draheho masa svickova... stoji asi 500 korun kilo tam jakousi jistotu muzes mit no ale to by se ti ty jerky trosku prodrazily, proto se pouziva jakekoliv libove maso bez tuku (nejlepe hovezi ma nejlepsi nutricni hodnoty sice nechutna jak veprove ale co), protoze tuk nelze vysusit a maso by zluklo,, ohriva se v troube pri teplote 71.8 stupni myslim dle predpisu a stanov 15 minut radej 30 :D, a dale se susi klasicky jako jine ovoce pak je opravdu ciste a bezpecne...... timto zpusobem se napriklad vyrabeji ty original jerky co vsici zname...

Příspěvky: 32

Registrován: čtv 26. kvě 2011 9:59:17

Příspěvek čtv 09. čer 2011 9:50:05

Re: Jídlo na cestách

ja ted posledni dobou delam na cesty to ze vezmu maso hodim ho na rost do mikrovlnky pouze na gril a jedu jedu jedu jedu dokud ho nevisusim na tvrde chipsy :D je ale potreba narezat maso na velmi tenke platky. maso se zmensi o polovinu a zatim mam vyzkouseno ze dva dny bez problemu vydrzi,, nejspis i dele ale driv ho snim nez zjistim zdali se skazi, ted s tim teprv laboruju takze pak kdyztak napisu blyze, jinak delam to naprosto prirodni bez koreni a vseho kvuli dehydrataci soli pri jezeni ostatnich susenych mas

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek čtv 09. čer 2011 10:23:59

Re: Jídlo na cestách

nejlepší způsob jak sušit maso je ho nejprve povařit po dobu 10 minut a je vystaráno všechno umře :) nechat vychladnout zmrazit a nahrájet na velmi tenké plátky (zmrzlé se krájí lépe) a zmražené ho sušit a to buď na slunci nebo na horkých kameneh,nebo i v té sušičce.....dá se to udělat v klidu v polích podmínkách :) a i třeba čerstvě chycený králík

Příspěvky: 32

Registrován: čtv 26. kvě 2011 9:59:17

Příspěvek pát 10. čer 2011 15:24:20

Re: Jídlo na cestách

*Stuji* píše:nejlepší způsob jak sušit maso je ho nejprve povařit po dobu 10 minut a je vystaráno všechno umře :) nechat vychladnout zmrazit a nahrájet na velmi tenké plátky (zmrzlé se krájí lépe) a zmražené ho sušit a to buď na slunci nebo na horkých kameneh,nebo i v té sušičce.....dá se to udělat v klidu v polích podmínkách :) a i třeba čerstvě chycený králík


skvely napad dikec

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pát 10. čer 2011 15:52:08

Re: Jídlo na cestách

důležité je pochopitlně maso nasolit....jinak nevydrží déle jak 3 dny já mám nasolené maso v plechovce od kávy uz cca pres rok a rekl bych ze mu nic není....ta sůl tam hraje velmi významnou roli co se konzervace týče.... jinak pokud ho budete skladovat v suchu tak vás přežije jako můmie :D

lze použít i různé druhy koření.....zejména je vhodná paprika či česnek....dle chuti....

na závěr opravdu dávat pozor aby to bylo maso libové pokud se tam objeví i nepatrné množství tuku tak to můžete celé vyhodit POZOR NA TO

Příspěvky: 32

Registrován: čtv 26. kvě 2011 9:59:17

Příspěvek pát 10. čer 2011 16:25:14

Re: Jídlo na cestách

*Stuji* píše:důležité je pochopitlně maso nasolit....jinak nevydrží déle jak 3 dny já mám nasolené maso v plechovce od kávy uz cca pres rok a rekl bych ze mu nic není....ta sůl tam hraje velmi významnou roli co se konzervace týče.... jinak pokud ho budete skladovat v suchu tak vás přežije jako můmie :D

lze použít i různé druhy koření.....zejména je vhodná paprika či česnek....dle chuti....

na závěr opravdu dávat pozor aby to bylo maso libové pokud se tam objeví i nepatrné množství tuku tak to můžete celé vyhodit POZOR NA TO



takze to povaris, pak zamrazit, nakrajet, pak prosolit a okorenit a pak susit ?

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pát 10. čer 2011 20:53:14

Re: Jídlo na cestách

přesně tak...knihy o gastronomii uvádí,že bezpečná úprava vaření je cca 60°C po dobu 10 minut a vše je bezpečné....
takže presne jak si napsal....povařit zmrazit nakrájet,nasolit a sušit....pokud bys to dělal v přírodě tak pochopitelně v letním období mrazit nebudeš.....mrazí se to jen kuli lepšímu krájení,zase to nemraz nejak brutálně cca 3-5 hodin max

tento postup takhle dělám už řadu let a mohu říct,že nic lepšího neexistuje
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek pát 10. čer 2011 20:57:03

Re: Jídlo na cestách

Nejak se mi nezda to vareni - mrazeni - a opetovne ohrivani pri suseni. Jakou funkci to zmrazeni ma plnit? Pouze pohodli pri krajeni? Nebylo by lepsi si nabrousit nuz a nechat maso v klidu? Zmrazenim maso nabere vodu, vlakna se potrhaji... Proc?

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek pát 10. čer 2011 20:59:09

Re: Jídlo na cestách

*Stuji* píše:přesně tak...knihy o gastronomii uvádí,že bezpečná úprava vaření je cca 60°C po dobu 10 minut a vše je bezpečné....
takže presne jak si napsal....povařit zmrazit nakrájet,nasolit a sušit....pokud bys to dělal v přírodě tak pochopitelně v letním období mrazit nebudeš.....mrazí se to jen kuli lepšímu krájení,zase to nemraz nejak brutálně cca 3-5 hodin max

tento postup takhle dělám už řadu let a mohu říct,že nic lepšího neexistuje


To plati u vseho(kure,jatra,...) a je jedno jak silne maso bude? Staci,kdyz necham varit 10 minut a tak se zbavim vsech parazitu atd, i kdyz bude treba u prostred stehna tect krev a bude tam pekne syrove?
Další

Zpět na Potrava a voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO