Kolik toho sním?


Co jíst a co nejíst? Jak nalézt vodu a připravit jídlo? Jak chytit a stáhnout zvěř? Pojďme to rozebrat do detailů.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek ned 10. črc 2011 15:33:13

Kolik toho sním?

Tuto otázku si člověk položí alespoň jednou za život. U někoho je to důvod,že chce odejit na tůru a potřebuje si zbalit toho co nejmíň. Někteří zas nemají peníze a nebo ze zdravotního důvodu. Začnou tápat po informacích kolik maji denně toho sníst a co jíst. Většinou dostavají informace a nazory,které i protiřečí. Získaji informaci,že človek žil jen s činských polívek roky a stale žije a hned to jdou zkusit. Moje oblíbená informace je,že človek musí mít v jídelníčku mléčné výrobky jinak bude nemocný. Pochopitelně mléko je výživné,protože se tím krmí mladé,ale jak se ukazuje,tak některé oblasti po celém světě nikdy o mléku neslyšeli a stále žijí. Lidé si upravují jídelníček podle toho co slyší a čemu uvěří. Později to předávaji svým dětem,které zas svým dětem. Někdy z toho vznikne takový jídelníček,že se u nich projevují zdravotní problémy. Názor, že když to jedli celý život a nic jim neni,tak to neznamená,že jejich děti budou na tom stejně. Jídla,které měli být jen jako chuťovky se stali často hlavními,protože víc chutnali a nestarali se,že to jídlo ve větším množství škodí. Ten,kdo musí ze zdravotních důvodů omezit tahle jidla,tak chce radši umřít než,aby přestal tohle jíst.

Sám jsem si tu otázku položil před nedavém,když jsem se rozhodl být co nejvíc soběstačný. Procházel jsem knížky a internet a našel jsem neskutečné množství informací ve kterém jsem se ani nevyznal. Chtěl jsem najít jen střední cestu a né žádný extrém(nezdravá x zdravá). Některé potraviny jsem velice omezil,když jsem zjístil,že mi jen škodí a moje tělo z toho nemá užitek.Objevil jsem nové druhy potravin,které byli chutné a zdravé. Snažil jsem najít střed,abych se poradně,chutně,levně a zdravě najedl. Nejlehčí cesta vede přes poznání co jedli naší předkové. Je smutné,že jsme tolik informací ztratili.

Uvěřil jsem tvrzení,že kvalitní potraviny dodají tělu více než nekvalitní a i,že člověk by měl lépe žvýkat. Pokud člověk tohle provede,tak sní mín potravin. Je to jen trvzení a každý si musí udělat svůj názor jestli tomu uvěří.

Svůj jídelníček jsem přetvořil,abych měl převážně jen regionální potraviny a měl skoro nulovou spotřebu potravin,které obsahují škodliviny(ečka,...). Postupně zkouším potraviny jako pohanka,jáhly,kroupy,abych mohl vynechat rýži. Stále si občas dopřavám chuťovky. Některou potravinu z týdenní spotřeby potravin vynechám a nahradím ji jinou,protože buď zkousím novou potravinu a nebo jsem sehnal zadarmo(nasbíral) a nebo levně jinou potravinu.

Týdenní spotřeba potravin(orietační)
------------------------------------------------------------------------
100g ryb(100g zmražené a nebo 90g sardinky v oleji) 10kc
2kg brambor 30kc
2kg rýže 40kc
0,5kg luštěniny 10kc
100g sojové kostky 10kc
kořeni(kari,chili,sul,pepř,kmín,...) 5kc
1kg cibule 20kc
250g sádlo 10kc
200g celozrná mouka 4kc
2 vajička 4kc
1 kuřeci stehno 20kc
1kg mrkve 20kc
1kg jablek 25kc
1kg zeleniny 30kc
3 sušenky 12kc
-----------------------------------------------------------------------
Celkem 250kc


Jakou máte orietační týdenní spotřebu?

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek sob 27. srp 2011 17:59:55

Re: Kolik toho sním?

Tak jsem udelal par uprav. Bez lednicky,zbaveni pocitu hladu a sebeovladani jsem mnozstvi jidla snizil o dost. Ted jen budu sledovat jestli se u mne neobjevi podvyziva a nebo zdravotni problemy. Zatim to jedu na tom cca 3 tydny a kupodivu je mi dobre.Pochopitelne to nedodrzuji do puntiku.:)



Tydenni jidelnicek

Po - 150g ovesny vlocky, konzerva drceny tunak,150g ryze,50g cocka
Ut - 100g jahle, 150g ryze,50g sojove kostky
St - 150g ovesny vlocky, 150g kroupy, 50g hrach
Ct - 150g ovesne vlocky, 100g pohanky, 50g soja
Pa - 100g jahle, 150g ryze, 50g fazole
So - 150g ovesne vlocky,150g kroupy, 50g hrach
Ne - 150g ovesne vlocky,1000g brambor,50g soja

Denne snim jednu mrkev,1 tabletu pivnich kvasnic,1 madle, 3 hrozinky. Bud jedno jablko a
nebo 3 kousky suseneho jablka(ususil,tak zadarmo). Kazdy druhy den jim jednu cibuly.

Svuj jidelnicek doplnuji to co najdu(pampelisky,...)
Nemam vahu,tak jen od oka si rikam,ze je to treba 50g atd.:)

Cena jidelnicku:
1 konzerva drceneho tunaka 14kc 200g
750g ovesne ovesne vlocky 15kc 750g
200g jahle 13kc 200g
450g ryze 10kc 450g
50g cocka 2kc 50g
50g sojove kostky 5kc 50g
300g kroupy 6kc 300g
100g pohanky 8kc 100g
100g hrach 2kc 100g
50g fazole 2kc 50g
50g soja 4kc 50g
1000g mrkve 15Kc 1000g
400g cibule 8kc 400g
1000g brambor 20kc 1000g
Koreni 5kc
7 tb. pivni kvasnice 2kc
7 madli 2kc
21 hrozinek 2kc
----------------------------------------
Celkem 135kc 4700g




Mesicne bych mel teoreticky utratit za jidlo 600kc a melo by vazit celkem 20kg.
Jidelnicek jsem sestavil,aby jidlo slo skladovat bez lednicky a vydrzelo cely mesic.
Clovek jen potrebuje nejaky zdroj(taborak,elektrinu,plyn) na kterem by uvaril jidlo.

Planuji otestovat a pak zahrnout do jidelnicku kvasenou zeleninu,kvasek,
zaludovou/kastanou mouku,psenici,oves,zito a naklicene semena do hlavniho jidelnicku.

Pochopitelne nedodrzuji jidelnicek do slova,protoze neziji v pustine,tak treba chodim
na nedelni obed a nebo si vezmu neco,kdyz mam na to chut.

Postupne testuji i caje,ktere dodaji cloveku vitaminy a podobne.

Příspěvky: 22

Registrován: úte 24. kvě 2011 19:39:43

Příspěvek pon 29. srp 2011 19:34:32

Re: Kolik toho sním?

Myslim ze si v dlouhodobym hledisku koledujes o dietni chybu v podobe nedostatku vapniku, protoze nikde nemas mlecne produkty. Taky nemas moc bilkovin z masa, at si kazdy rika co chce, bilkoviny z masa jsou potreba, pokud chces ziskat silu.

Popisu moji orientacni spotrebu na jeden den, kdy jsem v praci. Chronologicky od probuzeni
2 nektarinky
cesta na kole do prace
miska cornflaks + lzice cukru + 0.5l mleka
porce ryze + tunak v oleji + chilli omacka nebo koreni
banan nebo trochu hroznoveho vina
hodina cviceni
po cviceni tycinka Margot
tunak(sunka nebo cottage) s cerealnim chlebem
dalsi cesta na kole
banan
pred spanim cottage

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek pon 29. srp 2011 20:22:42

Re: Kolik toho sním?

Vapnik a bilkoviny ziskavam z lustenin. Po precitani nekterych clanku jsem ziskal dojem,ze clovek,ktery nebyl vychovan mlikem,tak jeho ucinost je mala(nikdy jsem moc pravidelne nejedl mlecne vyrobky). K tomu jeste,aby clovek prijmul vapnik,tak potrebuje k tomu myslim horcik,tak nadmerny prijem vapniku muze zpusobit nedostatek toho horciku. Pro mne dalsi minus,ze chci jen jednou mesicne chodit do kramu. Vapnik taky maji hodne treba pampelisky.:) Taky jsem omezil bily cukr,ktery dost bere vapnik.
Tak se moc nebojim nedostatku vapniku.

viz: Pasterizované a homogenizované mléko není tak dobrým zdrojem vápníku. Vysokými teplotami se rovněž poškozují proteiny obsažené v mléku, takže se mléko stane hůře stravitelné. Cerpano : http://metabolicketypy.com/vlasy_4.htm

Urcite se neschodneme o vyznamu mlecnych vyrobku na cloveka.Mlecne vyrobky beru jen jako neco na chut.

Nedostatku bilkovin se bojim. Proto sleduji jestli nehubnu(ztrata svalu),protoze zas moc neverim lusteninam,ze dokaze to moje traveni vyuzit co obsahuji. Taky sleduji jestli jsem stale stejne aktivni. Zatim se netroufnu snist sneka,zizalu a nebo nejake brouky. :)
Jim jen jednou tydne toho tunaka konzervu a premyslim,ze jednou mesicne snim cca 200g jater,abych mel jistotu,ze budu mit dost B12 na mesic.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 10. lis 2011 15:11:22

Re: Kolik toho sním?

Po case udelam aktualizaci jidelnicku.

Tydenni jidelnicek

Po - 150g ovesny vlocky, kroupy 150g,50g hrach
Ut - 100g jahle, 150g ryze,50g hrach
St - 150g ovesny vlocky, 150g kroupy, 50g hrach
Ct - 150g ovesne vlocky, 100g pohanky, 50g cocka
Pa - 150g ovesne vlocky, 150g ryze, 75g maku
So - 150g ovesne vlocky,150g kroupy, 50g hrach
Ne - 150g ovesne vlocky,1000g brambor,50g cocka,1 konzerva tunaka

Denne snim jednu 1 az 2 cibule,1 tabletu pivnich kvasnic.

Svuj jidelnicek doplnuji ted naklicenou psenici. Stale si jeste davam pampelisky a nekdy si sparim koprivu.A okrajove jim jetel a sedmikrasky a jine rostliny,semena a plodiny.

Muj jidelnicek se stava postupne velice jednobarevny.

Stale jsem nezkusil ryzi nahradit za psenici. Snad brzy.Moc se mi nechce.

Diky nizke teplote planuji prejit z konzervy tunaka na 5 vajec tydne. Venku je uz nekdy jako v lednicce(5 stupnu).

Pokud tedy nahradim ryzi psenici,tunaka vajickami a cocku fazolemi,tak bych mel byt zcela nezavisli na spolecnosti. Odhadem by melo stacit 1000m2 az 1500m2 osevni plochy.
Uvazoval bych o slepicich,aby clovek mel po cely rok vajicka a nebo mit kraliky,aby mel maso.

Pochopitelne to plati pro uzemi CR,kde je zakazano ulovit jakekoliv zvire a vetsina lesu jsou hospodarske,tak ruznorodost zvirat a rostlin je omezena. Bez pestovani a nebo vlastneni velke lesni plochy nema clovek sanci legalne byt sobestacny.
Urcite nekde v Kanade se clovek uzivi jen lovem a sberem lesnich plodu.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek čtv 10. lis 2011 15:27:42

Re: Kolik toho sním?

sahaw píše:Po case udelam aktualizaci jidelnicku.

Tydenni jidelnicek

Po - 150g ovesny vlocky, kroupy 150g,50g hrach
Ut - 100g jahle, 150g ryze,50g hrach
St - 150g ovesny vlocky, 150g kroupy, 50g hrach
Ct - 150g ovesne vlocky, 100g pohanky, 50g cocka
Pa - 150g ovesne vlocky, 150g ryze, 75g maku
So - 150g ovesne vlocky,150g kroupy, 50g hrach
Ne - 150g ovesne vlocky,1000g brambor,50g cocka,1 konzerva tunaka

Denne snim jednu 1 az 2 cibule,1 tabletu pivnich kvasnic.

Svuj jidelnicek doplnuji ted naklicenou psenici. Stale si jeste davam pampelisky a nekdy si sparim koprivu.A okrajove jim jetel a sedmikrasky a jine rostliny,semena a plodiny.

Muj jidelnicek se stava postupne velice jednobarevny.

Stale jsem nezkusil ryzi nahradit za psenici. Snad brzy.Moc se mi nechce.

Diky nizke teplote planuji prejit z konzervy tunaka na 5 vajec tydne. Venku je uz nekdy jako v lednicce(5 stupnu).

Pokud tedy nahradim ryzi psenici,tunaka vajickami a cocku fazolemi,tak bych mel byt zcela nezavisli na spolecnosti. Odhadem by melo stacit 1000m2 az 1500m2 osevni plochy.
Uvazoval bych o slepicich,aby clovek mel po cely rok vajicka a nebo mit kraliky,aby mel maso.

Pochopitelne to plati pro uzemi CR,kde je zakazano ulovit jakekoliv zvire a vetsina lesu jsou hospodarske,tak ruznorodost zvirat a rostlin je omezena. Bez pestovani a nebo vlastneni velke lesni plochy nema clovek sanci legalne byt sobestacny.
Urcite nekde v Kanade se clovek uzivi jen lovem a sberem lesnich plodu.



hezké...možná bych kontaktoval nějakého odborníka....přijde mi,že v tvé stravě chybí základní prvky bez kterých bude tvé tělostrádat a tím je TUK,CUKR,Bílkoviny,Vitamíny a omega mastné kyseliny pokud tohle nezačleníš budeš zřejmě hubnou a strádat na váze.....nejsem si jist jestli je to optimální pro zdravý schopnost normálně pracovat po delší dobu.....

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 10. lis 2011 15:55:11

Re: Kolik toho sním?

Tuky a sacharidy jsou v obilovinach. Bilkoviny zas prevazne v lusteninach. Naklicena psenice,rostlinky a v cibuli jsou vitaminy. Mastne kyseliny ziskavam z tunaka,ale po prostudovani informaci ohledne cibule dochazim k zaveru,ze mi cibule bude stacit. Jim priblizne od zari takto a vahu si stale drzim. Minerali jsou v obilovinach,lusteninach a v maku.


Upozorneni: Zcela svuj jidelnicek nedorzuji. Jednou tydne si dam nedelni obed s rodinou. Taky obcas jsem pozvan k pratelum na obed. U pritelkyne jim jen,kdyz si dala hodne prace. Trosku mi to kazi tento experiment,ale je blbe rikat kazdemu,ze si nic nedam.

Jednou tydne se vazim a delam fyzicky test,abych mel jistotu,ze se muj zdravotni stav nezhorsuje.

Vim,ze je predstava,ze lide stale jedli maso,ale kdyz jsem si zjistoval jestli lide mohli lovit zver v lese,tak jsem zjistil,ze prevazne chudina nikdy nevidela maso. A pak co jedli nasi predci.

Jedli prevazne kroupy,hrach,psenici a zkvasenou zeleninu. Tudiz kase. A prezili a to pracovali minimalne 20xtvrdeji vice nez ja. Pochopitelne jsem opatrny.

Příspěvky: 34

Registrován: stř 18. led 2012 16:46:14

Bydliště: Zlín

Příspěvek čtv 02. úno 2012 12:21:21

Re: Kolik toho sním?

sahaw píše:Po case udelam aktualizaci jidelnicku.

Tydenni jidelnicek

Po - 150g ovesny vlocky, kroupy 150g,50g hrach
Ut - 100g jahle, 150g ryze,50g hrach
St - 150g ovesny vlocky, 150g kroupy, 50g hrach
Ct - 150g ovesne vlocky, 100g pohanky, 50g cocka
Pa - 150g ovesne vlocky, 150g ryze, 75g maku
So - 150g ovesne vlocky,150g kroupy, 50g hrach
Ne - 150g ovesne vlocky,1000g brambor,50g cocka,1 konzerva tunaka

Denne snim jednu 1 az 2 cibule,1 tabletu pivnich kvasnic.

Svuj jidelnicek doplnuji ted naklicenou psenici. Stale si jeste davam pampelisky a nekdy si sparim koprivu.A okrajove jim jetel a sedmikrasky a jine rostliny,semena a plodiny.

Muj jidelnicek se stava postupne velice jednobarevny.

Stale jsem nezkusil ryzi nahradit za psenici. Snad brzy.Moc se mi nechce.

Diky nizke teplote planuji prejit z konzervy tunaka na 5 vajec tydne. Venku je uz nekdy jako v lednicce(5 stupnu).

Pokud tedy nahradim ryzi psenici,tunaka vajickami a cocku fazolemi,tak bych mel byt zcela nezavisli na spolecnosti. Odhadem by melo stacit 1000m2 az 1500m2 osevni plochy.
Uvazoval bych o slepicich,aby clovek mel po cely rok vajicka a nebo mit kraliky,aby mel maso.

Pochopitelne to plati pro uzemi CR,kde je zakazano ulovit jakekoliv zvire a vetsina lesu jsou hospodarske,tak ruznorodost zvirat a rostlin je omezena. Bez pestovani a nebo vlastneni velke lesni plochy nema clovek sanci legalne byt sobestacny.
Urcite nekde v Kanade se clovek uzivi jen lovem a sberem lesnich plodu.



a ty luštěniny jíš z konzervy nebo čerstvé?

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 02. úno 2012 12:39:20

Re: Kolik toho sním?

susene(ty co prodavaji normalne v pytlikach),ktere uvarim.

Příspěvky: 31

Registrován: ned 01. led 2012 16:57:18

Bydliště: Chomutov

Příspěvek čtv 02. úno 2012 13:55:51

Re: Kolik toho sním?

a co naka zkušenost ze sušenými vajíčky? mate nekdo ? použití atd...

Příspěvky: 59

Registrován: čtv 24. lis 2011 10:24:42

Příspěvek čtv 02. úno 2012 23:33:12

Re: Kolik toho sním?

Určite by som skúsil ísť aj do tých zajacov, možno morské prasatá, alebo dokonca potkany, niečo by som prečítal a zvážil. Okrem toho čo si napísal by som pestoval aj kukuricu- zrno pre seba, stonku a listy práve zajacom ako doplnok stravy a prázdne šúlky z klasov by som odložil ako palivo do pece- využiteľné keď sa človek na dlhšie vzdiali od svojho hradu, vyhasne, ostane zima a je nutné rýchlo zvýšiť teplotu...
Určite by som si vytvoril mini záhradu na pestovanie byliniek- čaje a aj tie liečivé, predsa toto odlišuje človeka od zierat, schopnosť pretvárať životné prostredie a prispôsobiť si ho, teda trocha práce so záhradkou a presádzaním bylín a pekných pár rokov ušetrená práca so zberom.

Zpět na Potrava a voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO