Listi


Jak a kde najit troud, jaké křesadlo použit a mnoho dalšího o rozdělání ohně.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek stř 09. lis 2011 22:35:28

Listi

Chtel bych se zeptat jestli muzu jako troud pouzit suche spadane listi. Pochopitelne ho zapalim zapalovacem,tak si ulehcim praci. Zajima mne jestli vytvori dostatecne teplo a ohen na zapaleni podpalu(vetvicek,...).

Pocitam,ze to bude silne doutnat,protoze to bude nedokonale spalovani.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek stř 09. lis 2011 22:38:34

Re: Listi

suchý listí prdel čistí

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek stř 09. lis 2011 22:39:41

Re: Listi

shlédni si na titulní straně videjko o troudu od Beara.. a nevymejšlej joudoviny ;) ještě ktomu zapalovačem :D

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek stř 09. lis 2011 22:45:17

Re: Listi

Vsude je same listi,tak proc ho nevyuzit. :)

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek stř 09. lis 2011 22:46:12

Re: Listi

sahaw píše:Vsude je same listi,tak proc ho nevyuzit. :)


udělej si z něj čaj,bude tě hřát víc jak ten oheň ..... :D :D :D

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek stř 09. lis 2011 22:57:03

Re: Listi

V sobotu mam vplanu si to zkusit,tak dam vedet jestli jsem udusil sve sousedy a nebo se mi povedlo udelat pekny ohen.
Chtel jsem se jen vyhnout tomu,ze kdyby pri me smule sel nekdo okolo a ptal se co delam a rekl bych mu,ze listi mam jako troud,tak mi rekl,ze to je blbost,protoze to nejde. Uvidim,vyzkousim a dam vedet.:)

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek stř 09. lis 2011 23:06:31

Re: Listi

sahaw píše:V sobotu mam vplanu si to zkusit,tak dam vedet jestli jsem udusil sve sousedy a nebo se mi povedlo udelat pekny ohen.
Chtel jsem se jen vyhnout tomu,ze kdyby pri me smule sel nekdo okolo a ptal se co delam a rekl bych mu,ze listi mam jako troud,tak mi rekl,ze to je blbost,protoze to nejde. Uvidim,vyzkousim a dam vedet.:)


jsem stejného názoru a hned ti řeknu proč a ani nemusím chodit do lesa to zkoušet....

troud je materiál kterej je super suchej a který ti má udělat to,že od něj chytne třeba celý les....a to za pomocí jen mikromalinkatý jiskry...
z toho důvodu na to listí není vhodny a to protože :1) je na zemi kde je rosa,vlhko,chčijou srnky a serou zající atd 2)pokud by jsi našel suchý list tak ti bude pouze doutnat neboť nemá struktůru aby vznikl plamen,prostě bude doutnat 3) pokud bys listí přeci jen zapálil budeš stejně potřebovat jinej materiál který ti bude simulovat troud.....třeba suchu trávu....listí prostě hořet nebude maximálně strašně čoudit a tvořit šhaví

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 10. lis 2011 9:05:54

Re: Listi

Dnes rano jsem zkusil listo co jsem nasel pod stromem,ale je porad videt,ze neni zcela suche. Uz tyden si susim listi z brizi v miatnosti,kde je teplota cca 18 stupnu,tak snad bude suche a v sobotu to rano vyzkousim.

1, vezmu si ususene listi,ktere jsem susil
2, videl jsem nektere kousky chvilku horet,ale mozne je,ze to byla jen predana energie ze zapalovace. Nekde jsem cetl,ze nekdo zapalil les,kdyz cigeretu hodil do sucheho listi.
3, doufam,ze velmi slabe vetvicky chytnou z toho horicoh listi. Berme situaci,ze clovek je v listnatem lesem a vsude je jen listi a suche vetvicky a pospicha s rozdelanim a nevidi suchou travu.

Pokud jsi uz zkousel to suche listi,tak je zbytecne,abych to zkousel ja. Budu se moc zamerit na dalsi veci,ktere chci zapalit: sisky,jehlici,velmi slaboucke vetvicky listnateho stromu,velmi slabe vetvicky jehlicnateho stromu,kura,houby,pryskyrice,korinky,sucha trava,ovesne vlocky,kosti a vse co najdu cestou. :)

Příspěvky: 39

Registrován: pát 17. čer 2011 15:51:04

Příspěvek čtv 10. lis 2011 11:44:20

Re: Listi

No listi neni dobry material na podpal, spise bych ti doporucil brezovou kuru a nozem si ji naskrabat a razem mas skvely podpalovac.
Jinak ohledne toho tveho zapalovani, se zapalovacem to samozrejme zapalis vsechno ale vtom pripade mi uchazi smysl experimentu.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 10. lis 2011 12:00:47

Re: Listi

Glomm píše:No listi neni dobry material na podpal, spise bych ti doporucil brezovou kuru a nozem si ji naskrabat a razem mas skvely podpalovac.
Jinak ohledne toho tveho zapalovani, se zapalovacem to samozrejme zapalis vsechno ale vtom pripade mi uchazi smysl experimentu.


Zapalovacem nezapalim klacek. Zkousel jsem to,ale tlusty klacek mi nezacne trvale horet. Mozna,kdybych to drzel nekolik minut ten zapalovac,ale jinak proste zacne jen cmoudit a trochu na konci horet,ale po chvilce uz jen cmoudit. Proto potrebuji podpal,aby z podpalu ten ohen presel na ten klacek. Moc jsem se tomu nevenoval,ale myslim,ze to ma neco s teplotou.Pokud zahreji ten klace na vysokou teplotu,tak zacne horet. Smyslem meho experimentu najit co nejvic materialu,ktere sezenu bezproblemu a rychle,abych mohl udelat ohen. Zapalovac jen usetri hodne casu. Myslim,ze vsechen material,ktery se da pouzit jako troud u kresadel uz byl popsan. Chci zkusit material,ktery tezko pomoci kresadla rozdelam ohen,ale pomoci zapalovace to jde.

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek čtv 10. lis 2011 12:11:05

Re: Listi

Ale pomocí zapalovače to v podstatě zapálíš vše co je snadněji vznětlivé. Tam kde jsou velké klacky, najdeš i malé klacíky, pod listím je teď spousta suchých travin například. Sušíš listy břízy, ale když najdu břízu už nemusím řešit žádný problém s podpalem. Jinak proti experimentování samozřejmě nic nemám :-)

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek čtv 10. lis 2011 12:46:08

Re: Listi

experiment zajímavý hlavně s tím zapalovačem....můj názor je že se mi ten nápad vůbec nelíbí příště si vezmi sebou do lesa benzín a zkus zapálit les jen tak ze srandy jestli to jde.....a pro po,vlezu do lesa a za 5 minut ti donesu takového troudu že nebudeš vědět co dříve pálit... a může být déšť,sníh,léto zima je to jedno.nechi se chlubyt ale jde o smysl věci.... když víš kde hledat tak troud najdeš úplně všude...

každopádně nechci ti brát motivaci a zápal pro věc moc rád se přesvědčím ve svém názoru a nebo naopak si ho nechám velmi rád vyvrátit....
osobně si myslím že troud který vyrobíš třeba z chlupatého polínka suchého dřeva (borovice,bříza)ti zabere méně času než sušení listí,které stejně nechytne

zabíral bych tvůj směr spíše cestou způsobu jak troud zapálit jakým způsobem (fire piston,fire steel,fire by drill a podobné metody)
to je totiž zážitek který ti zůstane dlouho v srdci a to jsou ty zkušenosti o kterých tu každý mluví...jít do lesa a zapálit listí zapalovačem umí i můj 3 letý bratr je to trochu nuda a nic závratného čím bych se chtěl prezentovat...

největší radost jsem měl když jsem poprvé zapálil troud pomocí tření luku je to asi nejtěžší způsob který jsem měl tu možnost vyzkoušet...další je vrtání divizny do ohňové desky.....to jsou potom mozoly a krev...výsledkem je zážitek který můžeš jednou někomu předat a o tom to asi je ....zpět k pramenům a odpoutání se od civilizace a všech těch moderních krámů co nás jen omezují....pokud máš vztah k přírodě tak ten pocit který získáš je velmi intenzivní a silný...

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 10. lis 2011 13:07:17

Re: Listi

Fakt se mi nechce kazdy den si hrat s fire steel a nebo trit 365krat rocne treni lukem. Chapu,ze pro cloveka,ktery jednou za 14 dni skoci do lesa si udelat taborak je super zazitek,ale pokud nekdo hodla travit cely rok v lese a varit 365 dni pomoci ohne,tak ho to prestane bavit. :)

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek čtv 10. lis 2011 13:12:57

Re: Listi

tak to potom chápu,přeji hodně zdaru v sušení listí a zapalování lesa pomocí zapalovače a dalších podobných super zážitků spojených s tím podobným

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek čtv 10. lis 2011 13:17:05

Re: Listi

To se dá pochopit, ale i tak ti přeci nic nebrání udělat si zásobičku vhodných materiálů na podpal, přeci nebudeš 365x každý den řešit čím ohýnek podpálíš, i když je v lese vše nadosah a jistě bys nemusel hledat dlouho :-)

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek čtv 10. lis 2011 13:24:37

Re: Listi

docela bych si zkusil takové klání...já se svým zlomeným mil-tekem (mám i nezlomený) proti zapalovači a sušenýmu listí

viděl bych to na závod kde za 5 minut musím sehnat vhodný podpal (limit) a potom to pomocí své zvolené techniky proměnit troud v oheň cílem by bylo třeba ohřát 0.2L vody v rekordním čase dalo by se v tom strašne taktizovat bonusové body za zvolení přírodní nádoby apod......

možná, dobrá hra na bushcraft sraz

Příspěvky: 137

Registrován: stř 02. úno 2011 21:27:56

Bydliště: Velké Meziříčí

Příspěvek čtv 10. lis 2011 13:46:21

Re: Listi

Tak do toho bych šel.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 10. lis 2011 13:52:43

Re: Listi

Neberu zapalovac jako zlo,ale pro mne je to usetreni casu. Vstavam kazde rano ve 4:30 a skutecne nevidim realne,ze az si pujdu ohrat ovesne vlocky nad ohnem,ze budu si rozdelavat pomoci fire steel. Dnes bylo jen 8 stupnu,ale mel jsem docela stuhnute ruce.

Musim ti zavidet Stuji,ze dokazes najit troud a udelat ohen,i kdyz jsi cely promzli a mokry. Nastesti mam moznost trenovat,tak snad jednou to taky budu umet jaky ty. Zatim jen hledam moznost jak udelat co nejrychleji ohen a nestravit hodne sveho casu hledanim neco co by slo vpohode zapalit.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek čtv 10. lis 2011 15:05:52

Re: Listi

sahaw píše:Neberu zapalovac jako zlo,ale pro mne je to usetreni casu. Vstavam kazde rano ve 4:30 a skutecne nevidim realne,ze az si pujdu ohrat ovesne vlocky nad ohnem,ze budu si rozdelavat pomoci fire steel. Dnes bylo jen 8 stupnu,ale mel jsem docela stuhnute ruce.

Musim ti zavidet Stuji,ze dokazes najit troud a udelat ohen,i kdyz jsi cely promzli a mokry. Nastesti mam moznost trenovat,tak snad jednou to taky budu umet jaky ty. Zatim jen hledam moznost jak udelat co nejrychleji ohen a nestravit hodne sveho casu hledanim neco co by slo vpohode zapalit.




stuhnuté ruce se dají za pár minut rozhejbat a zahřát třeba v puse nebo teplým dechem...navíc když už je máš stuhnuté tak použití firesteelu mi přijde jako počin který nepotřebuje zas až tak dobrý cit v ruce....neboť se dá v pohodě udělat i jednou rukou....pokud si mokrý tak jen z důvodu,že tvé přístřeší není dosti zaizolované a nevěnoval si dostatek prostředků k jeho zabydlení.....

Příspěvky: 9

Registrován: pát 30. zář 2011 10:35:40

Příspěvek čtv 10. lis 2011 22:48:34

Re: Listi

Ahoj kluci. Já bych taky radil se kouknout na moje video a podle toho se zařídit a nevymýšlet pytloviny... :) Listí jde zapálit i jiskrou, ale hodně špatně a celkově hodně špatně hoří. Vždy budeš mít březovou kůru, suchou trávu nebo vrcholek vysokých travin. To vše krásně hoří a najdeš to všude, stačí zapojit fantazii a uvéct to do praxe a pilovat, pilovat, pilovat.Pak když budeš mít troud, vsadím se že rozděláš oheň rychleji než zapalovat listí zapalovačem...Hodě zdaru v pokusech (chybama se člověk učí) :) přeje Bear Petr

Příspěvky: 39

Registrován: pát 17. čer 2011 15:51:04

Příspěvek pát 11. lis 2011 8:45:27

Re: Listi

*Stuji* píše:docela bych si zkusil takové klání...já se svým zlomeným mil-tekem (mám i nezlomený) proti zapalovači a sušenýmu listí

viděl bych to na závod kde za 5 minut musím sehnat vhodný podpal (limit) a potom to pomocí své zvolené techniky proměnit troud v oheň cílem by bylo třeba ohřát 0.2L vody v rekordním čase dalo by se v tom strašne taktizovat bonusové body za zvolení přírodní nádoby apod......

možná, dobrá hra na bushcraft sraz


Tak to je vazne skvely napad na soutez :-), dalo by se to radit do kategorii kdy by si clovek musel napr. treba vyrobit i soupravu na treni lukem anebo treni rukou. To bych mohl nekdy vyzkouset :-).
Jinak mam takovy dotaz, cim by se dal v prirode nahradit hrnek nebo esus ve kterem bych mohl uvarit vodu? napada mne briza a udelat misku a vtom varit ale rikam si jestli by to nechytlo od ohne.

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek pát 11. lis 2011 9:26:24

Re: Listi

Ten nápad na takové soutěžní klání vážně není špatný, jistě by se dalo vymyslet více disciplín :-) S tou nádobou už jsem nad tím také přemýšlel,ale zrovna dřevo mrška tak rádo hoří, napadlo mě že možná by šlo dát tu nádobu ke kraji ohně a tence ji oplácat hlínou jako takovou ochranu před plameny,ale nevím ono dřevo i tak ten přenos tepla nemá nejlepší. Kdyby nám tu rostl bambus,to by byla jiná káva, s tím jdou úžasné věci,je to jídlo,stavební materiál atd. však to znáte. Nádoby jsou v něm už v podstatě hotové a někde jsem viděl videa,kde se v nich vařilo, myslím, že také byly dány u kraje ohně, zelený asi tak rychle nechytne.

Příspěvky: 9

Registrován: pát 30. zář 2011 10:35:40

Příspěvek pát 11. lis 2011 10:25:37

Re: Listi

Nádoba z březový kůry není špatný nápad, ale určitě by shořela dřív než by se něco uvařilo. Já osobně bych si asi našel jílovitou hlínu, uplácal bych z toho nádobu a pak se to pokusil vypálit v ohni. Nebo bych chodil po lese a snažil se najít nějakou plechovku, nebo kus plechu ze kterýho by se něco dalo udělat... :) Bear Petr

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek pát 11. lis 2011 12:55:38

Re: Listi

To by byla další zajímavá věc na vyzkoušení. Ale chce to vhodnou jílovitou hlínu, ta třeba tady je, nedaleko je cihelna a hlínu si těží hned vedle, z té by se třeba i něco mohlo povést vypálit,i když s jakou úspěšností by se dařilo sušení a vypalování a zda by taková nedokonale vyrobená nádoba nad ohněm nepraskala je těžko říct :-) Když jsme byli maličcí caparti plácali sme z ní kde co a sušily to na slunci, ale už při tom to dost popraskalo. Třeby by bylo dobré si o tom něco najít a přečíst, jistě toho na netu bude dost. Já o něčem takovém četl naposled před 19lety v Robinsonovi :-)

Příspěvky: 137

Registrován: stř 02. úno 2011 21:27:56

Bydliště: Velké Meziříčí

Příspěvek pát 11. lis 2011 13:12:18

Re: Listi

Voda se dá v hořlavé nádobě ohřát tak, že se do vody nandají ohřáté kameny. Funguje to dobře.
Další

Zpět na Oheň

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO