Minimum k preziti.


Co jíst a co nejíst? Jak nalézt vodu a připravit jídlo? Jak chytit a stáhnout zvěř? Pojďme to rozebrat do detailů.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek stř 18. kvě 2011 19:15:56

Minimum k preziti.

Mel bych dotaz: Kde muzu najit(asi webove stranky) kolik toho clovek musi denne snist? Myslim tim minimum,protoze pokud clovek ma pocit hladu,tak ji a ji a zas ji. Pochopitelne clovek dlouho vydrzi bez jidla,protoze ma nejaky tuk,vitaminy a ziviny,ale bohuzel pokud ji malo(taky co ji),tak se u nej objevi nemoci a muze i umrit. Moje predstava,ze by melo byt doporuceno treba 500g ryze/testovin a pak zbytek jidla slozene co najde v lese atd. Bohuzel nikde nemuzu najit nikde kolik by toho mel denne snist ryze/testovin/brambor. Diky za info
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek stř 18. kvě 2011 22:35:33

Re: Minimum k preziti.

Ahoj, vitej na Bushcraft foru. Tato informace bude velmi brzo v podobe clanku na hlavni strane webu. :)
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek čtv 19. kvě 2011 0:48:08

Re: Minimum k preziti.

Nejake info ohledne doporucene kaloricke vyse najdes i zde:

http://domaciposilovna.cz/stravovani-a- ... osilovani/

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 19. kvě 2011 18:41:46

Re: Minimum k preziti.

Staci vypit 2 hrnicky oleje a budu mit kalorii na cely den.Tak si na turu vezmu jen 2litry fritoaciho oleje.:))

Tesim se na ten clanek. Zajima mne hlavne kolik toho by mel minimalne snist ryze,brambory,testoviny,mouka(placky z bile mouky).

Příspěvky: 2

Registrován: pát 20. kvě 2011 16:21:11

Příspěvek pát 20. kvě 2011 16:44:22

Re: Minimum k preziti.

sahaw píše:Staci vypit 2 hrnicky oleje a budu mit kalorii na cely den.Tak si na turu vezmu jen 2litry fritoaciho oleje.:))

Tesim se na ten clanek. Zajima mne hlavne kolik toho by mel minimalne snist ryze,brambory,testoviny,mouka(placky z bile mouky).


a hlavně nezapomen toaletní papír.

Příspěvky: 104

Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Příspěvek sob 21. kvě 2011 7:21:06

Re: Minimum k preziti.

To je zajímavý téma, těším se moc na ten článek. Mimochodem zkoušeli jste někdo třeba vyrobit v přírodě chleba? Dovedu si představit, že na nějakém poli seženu obilí (případně část z toho zkusím zasadit) rozemelu to mezi kameny, sehnat vodu není problém, ale kde v přírodě sehnat kvasnice a případně další suroviny? Musím se vždycky smát když čtu nějakej takovej návod kde si polovinu věcí berete z domu. Potřebuju se naučit upéct chleba i když třeba nebude chuťově nic moc, ale zasytí to a navíc si myslím, že obilí se dá poměrně rozumně skladovat i přes zimu, takže by se na tom dalo teoreticky přežít.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek sob 21. kvě 2011 9:37:40

Re: Minimum k preziti.

Nauc se ze vseho nejdrive vyrabet jednoduche placky. Znam to s Asie a obcas je delam i doma. Normalne mouka, voda, sul. Vyrobis tenke placky (2-3mm) a pak je uvaris v oleji. Do nich se da umistit mlete maso, zamichane s nadrobno nakrajenou cibulkou, soli a korenim.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek sob 21. kvě 2011 9:52:31

Re: Minimum k preziti.

Cloveku staci jen najit tu divoukou psenici a muze hned si udelat nekvaseny chleba.Myslim,ze ho delaji potisicileti arabove. Taky jsem nekde cetl,ze se da psenice zvejkat.Myslim,ze to delali rimska armada,kdyz byla na pochodu.

Bohuzel u nas je problem,ze tu mame skoro pul roku zimu. Tak clovek si musi udelat velke zasoby jidla azajistit,aby neumrzl.:((
Nekde v Tichem ocenu je o hodne lehci preziti. Staci na ostrove mit pitnou vodu a uz se o nic jineho nemusi starat.:)))
Proto muzeme videt,ze starodavne narody,ktere nezili v mirnem pasu byli technicky vyspele,protoze se nemuseli porad schanet jidlo a mohli se venovat jinym vecem.

Příspěvky: 104

Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Příspěvek sob 21. kvě 2011 10:29:59

Re: Minimum k preziti.

Díky moc za tipy. Přemýšlím jak potom to obilí skladovat..někde v jeskyni na to bude moc vlhko, tak kde bude přístup vzduchu mi to sežerou hlodavci apod. a když to zmrzne těžko říct, jestli se to pak bude dát ještě jíst. V PET flašce zašroubovaný to podle mě zplesniví. Vůbec je to celkem šložitej problém v čem a jak uchovávat jídlo v přírodě, zvlášť když bych potřeboval vytvořit zásoby. Máte nějaký nápad?

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek sob 21. kvě 2011 10:36:26

Re: Minimum k preziti.

radek píše:Díky moc za tipy. Přemýšlím jak potom to obilí skladovat..někde v jeskyni na to bude moc vlhko, tak kde bude přístup vzduchu mi to sežerou hlodavci apod. a když to zmrzne těžko říct, jestli se to pak bude dát ještě jíst. V PET flašce zašroubovaný to podle mě zplesniví. Vůbec je to celkem šložitej problém v čem a jak uchovávat jídlo v přírodě, zvlášť když bych potřeboval vytvořit zásoby. Máte nějaký nápad?



Na tohle ti muze odpoved nejlip archeolog a nebo historik. Nejvetsi experti na preziti byli totiz lidi,kteri zili pred nami. Nekdy si planuji zajit do knihovny a zkusit najit recepty nasich prababicek, historicka fakta o starych kulturach,zivot trampu. A nesmim zapomenout slednout cely serial LOST.:))

Nekde jsem cetl,ze pokud clovek nechce mit ve sklenici plisen atd,tak staci dat par kousku ryze a ona vysaja vlhkost.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek sob 21. kvě 2011 14:41:59

Re: Minimum k preziti.

K tomu clanku. Neslo by tam dat tabulku toho co clovek denne minimalne spotrebuje(vitaminy,mineraly,sacharidy...) Pak jak dlouho telo dokaze vsechny tyto veci uskladnit.

Dejte tomu spotreba pro cloveka s 70kg a bude v pohybu 8hodin.

Z toho pak muze vychazet a udelat si jidelnicek,kdy sni tolik,aby prezil,ale aby se nepreziral a tak mu zustali zasoby v lese a nebo i to co si prinesl sebou na dalsi dny.

Hlad je nejvesti nepritel,ale pokud bude clovek vedet,ze snedl dost jidla,aby prezil,tak bude moc klidne spat.:))


Cerpal jsem : http://galenus.cz/

Příspěvky: 3

Registrován: sob 19. bře 2011 20:23:25

Příspěvek sob 21. kvě 2011 21:58:54

Re: Minimum k preziti.

Zdar tak k tomu kvásku měla by stačit jen mouka s vodou a pak to nechat několik dnů při pokojové teplotě nechat rozkvasit a postupně přidávat mouku ale nejlíp uděláš když se zeptáš nějakého pekaře.
Mouka se dá udělat i s jiných zdrojů třeba z žaludů než jen s obilí.
A pokud to obilí a pet láhev bude dostatečně suché a tak by to plesnivět nemělo ale nejlíp uděláš když to nasypeš do tý láhve a necháš to půl roku venku a pak uvidíš co to udělá.Teorije je sice dobrá ale co si nevyskoušíš to nevýš.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek ned 22. kvě 2011 7:51:39

Re: Minimum k preziti.

O zaludech jsem slysel a chci si to vyzkouset. Zkusit to jist jako mandle a pak udelat i z toho mouku.

Popis o tom je : http://www.bohousek.cz/clanek-200701140 ... zstvi.html

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek pon 23. kvě 2011 13:46:01

Re: Minimum k preziti.

Dobry den,tak s pomoci jednoho cloveka vim skoro vse o denni davce jidla pro jednoho cloveka.Tak svuj dataz beru zpet.

Zas jsem se presvecil,ze kdyz uz neco vzdam,tak se problem vyresi skoro sam.Hold asi se to stava skoro kazdemu.Tedy mne jo.:))

Kdyby tu nahodou stejne byl expert na denni davky jidla a bral to vedecky,tak se mi ozvete do PM. Dekuji
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek pon 23. kvě 2011 13:49:58

Re: Minimum k preziti.

A nechces ten clanek sepsat ty? Treba jako soutezni? Ja ho stale ocekavam od redaktora, ale zatim nic :(

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek pon 23. kvě 2011 14:54:47

Re: Minimum k preziti.

Na to nemam odvahu.Je to podle mne dost slozite tema a ja jsem jen amater.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek pon 23. kvě 2011 15:03:24

Re: Minimum k preziti.

sahaw píše:ja jsem jen amater.


To jsme vsichni. :)

Příspěvky: 56

Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Příspěvek pon 23. kvě 2011 20:11:38

Re: Minimum k preziti.

No dovolte pocitam se za profika ,ale buhuzel nikdo mne za to neplati nikdo nechce vedet o bide a kazdy strka hlavu do zeme jako pstros a na druhe strane lepsi se vam zije kdyz se kolem povaluji haldy mrtvol .....
Osobne jsem malem asi 3x chcipl na podvyzivu 2x to bylo za mladi kdyz jsem onemocnel slintavkou a podruhe v pakarne v Plzni kdy jim trvalo cely rok nez ,mi soudruzi podlomili zdravi a kondici a zhroutil jsem se asi na cely mesic nakonec jsem to prezil a bylo mi uz 24 let, ale vazil jsem pouze 1kilo vice, nez kdyz mi bylo 15 let a nejvice jasne bylo problem teplo a tak vzdy u nas stal nejaky major /ci magor/ a ten daval pozor ze jsme si vzali jen uhlak uhelneho prachu a topna sezona zacinala az 1 listopadu a tak jse kradli co se dalo stopili jsme prekazkovou drahu a kdyz si dozorce nehlidal dvere-- ty pekne horely . Jinak kazdy balicek potravin ma dnes kolik jidlo obsahuje kalorii a prumerny clovek 80 kg potrebuje asi 2000 kalori jen aby to vse spravne fungovalo a tem clovicek nema moc pohybu....

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek pon 23. kvě 2011 20:28:40

Re: Minimum k preziti.

alibaba: Kalorie jsou super vec a vertemi,ze si to dokazu vygooglit,ale treba bez vitaminu C muzete dostat kurděje. A myslim,ze nemate bez nej ani funkcni imunitni system. Pak potrebuje vlakniny,mineraly. Pak tu nesmime zapomenout na vitaminy(myslim B) bez kterych se stanete blaznem. Je toho skutecne dost co clovek musi zkonzkumovat. Kdyz clovek si na tyden odskoci do lesa a drzi hladovku,tak diky tukovym zasobam a vecem v telu co ma bez problemu vydrzi,ale pokud planuje dele,tak se zacnou objevovat nemoce,ktere muzou mit i trvaly charakter.
viz:

Název látky Jednotka Množství
Vitamin A μg 800
Vitamin B6 mg 2
Vitamin B12 μg 1
Vitamin C mg 60
Vitamin D μg 10
Vitamin E mg 10
Biotin μg 150
Fosfor mg 800
Hořčík mg 300
Jód μg 150
Kyselina listová μg 200
Kyselina pantothenová mg 6
Niacin mg 18
Riboflavin mg 1,6
Thiamin mg 1,4
Vápník mg 800
Zinek mg 15
Železo mg 14



cerpano : http://cs.wikipedia.org/

Příspěvky: 56

Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Příspěvek pon 23. kvě 2011 20:43:15

Re: Minimum k preziti.

Prumerny American denne sni 4000 kalorii a pak jsou strasne tlusti a umiraji tak ve 30 letech a jestli si nekdo mysli za mu vydrzi pul kila rejze se strasne plete, nebot jak jsem cetl na balicku tak pul kila rejze ma 150 kalorii a jestli si nekdo mysli ze najde neco v lese tak to se strasne myli pokud nebude pytlacit ve velkem a to bude strasne tezke, nebot myslivci uz vystrileli lesy a takova veverka vam kaloricky vydrzi na jeden den .....nikdo si ani neuvedomuje za clovek potrebuje asi 2kg potravin za den a je toho hodne masa a to je 730 kg potravin za rok .....
Je neco jineho utahnout si opasek na par dnu ,ale dlouhodobe preziti je jina vec ,podvyziva vam za rok podlomi zdravi a za Velke deprese v USA mezi roky asi 1930 a 1938 umrelo na podvyzivu 7 milionu lidi a tak plno mladiku slo do valky kde jim dali alespon kazdy den najist a tak jako kazdy se dnes hlasi k zoldakum ,nebot mlada generace nemuze najit zadny dzob .Jak rikam udrzet se na zivote na kratkou chvili neni treba moc potravin ,ale prezit leta tak to je neco jineho a jak se mistri zminuji u zaludech tak nejmene tohle muze slouzit jako doplnkova strava
nebot pravda tohle delali indiani ,ale hlavni strava byla maso ,nebot tahle strava byla energeticky narocna na prevareni vody, ale indiani jedli vse a v dobe nouze pobijeli kone a psy a vse co mohli snist a tak ze podivejte na fotky z 19 stoleti nebyli moc tlusti.Jo a lide prezili az pul roku kdyz pili pouze pivo ,prumerny zapadni clovek ma tolik tuku ze prezije temer bez potravy az 3 tydny a pak se zhrouti, ale muzete se zhroutit po 4 dnech hladu pokud vyvijete nejakou cinnost a mate vyssi spotrebu kalorii ......

Příspěvky: 56

Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Příspěvek pon 23. kvě 2011 20:58:41

Re: Minimum k preziti.

Zde U mne nedostanete nesouhlas a proto jsem se zhroutil v pakarne ne hladem ,ale na nedostakek vitaminu a mineralu ,ale moje babka tohle nevedela a indiani take ne a tak jejich strava tvorila nejmene ze 30 % nejakou zelenimu a kurdeje se casto obevovali u namorniku a veznu vzpomente si na Motylka na Dabelskych ostrovech ,clovek zijici normalne nekde v prirode ji vse v cem jsou mineraly a vitaminy obsazeny a chybi mu az kdyz se o nej zacina starat vlada a strana v koncentracich....

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek úte 24. kvě 2011 5:56:49

Re: Minimum k preziti.

Vim,ze to moc resim.Sam se ptam jestli by nestacilo mit jen seznam bylinek,stromu,keru a hub,ktere jsou pozivatelne. Nesmim zapomenout na seznam hmyzu,abych nebyl jen vegetarian.:))

Vzdy narazim na problem,ze nevim jake je prijatelne mnozsti,abych toho snedl. Kdyz snim na vse na co narazim,tak druhy den uz nic nebude k snedku a budu muset vyrazit dal hledat. Pak taky vsechno jidlo neni tak chutne a muze i zpusobit ve vetsim mnozstvi zazivaci a nebo jine problemy.

Cim vic nad otazkou premyslim,tak se objevuji vice a vice dalsich otazek. :(

Příspěvky: 2

Registrován: čtv 14. dub 2011 11:34:55

Příspěvek úte 24. kvě 2011 8:13:50

Re: Minimum k preziti.

Člověk, který žil asi rok jako bezdomovec, mi kdysi řekl, že prý minimum k přežití jsou dvě piva denně. Energie, nějaké živiny/vitamíny, navíc je to tekutina. No, vím že to možná není úplně o přežití v divočině a navíc to zní trochu jako fór, ale přesto mi to přijde jako zajímavá informace. Je to totiž vyzkoušené v praxi.

Příspěvky: 84

Registrován: ned 30. led 2011 10:23:08

Bydliště: Plzeň

Příspěvek úte 24. kvě 2011 10:52:16

Re: Minimum k preziti.

radek píše:To je zajímavý téma, těším se moc na ten článek. Mimochodem zkoušeli jste někdo třeba vyrobit v přírodě chleba? Dovedu si představit, že na nějakém poli seženu obilí (případně část z toho zkusím zasadit) rozemelu to mezi kameny, sehnat vodu není problém, ale kde v přírodě sehnat kvasnice a případně další suroviny? Musím se vždycky smát když čtu nějakej takovej návod kde si polovinu věcí berete z domu. Potřebuju se naučit upéct chleba i když třeba nebude chuťově nic moc, ale zasytí to a navíc si myslím, že obilí se dá poměrně rozumně skladovat i přes zimu, takže by se na tom dalo teoreticky přežít.


Zkoušel jsem vyrábět chleba - tedy upřesním ne bochník chleba, ale chlebové placky.
Je to opravdu náročné a to jsme sehnali obilí na poli (tedy odpadla starost ho zasadit atd... :) )
následné "semletí" bylo to vlastně drcení mezi kameny, bylo časově i fyzicky náročné, už jen najít správné kameny nebylo lehké,
stejně jsme se nevyhli, že ve výsledné velmi hrubé mouce byly drobné kamínky. K mouce jsme přidali pouze vodu (sůl, kvásek jsme neměli) a nechali jí odležet,
stala se z ní kaše a tu jsme pak pekli na rozpálených kamenech - nebylo to špatné - měli jsme hlad :)

Mouka se dá získat i z jiných rostlin než je obilí, bohužel jsem zatím nezkoušel, tedy uvedu jen několik příkladů nevyzkoušených v praxi:
z kořenů orobince - najít, oloupat, nakrájet, usušit a rozdrtit
pil z orobince - stačí igelitovej pytlík přehodit přes "doutník" (ta tmavý věc na konci :) ) a setřepat pil - je velmi jemný a nemusí se tedy rozemlít
ze žaludů - je potřeba je oloupat a pak několik dní mášet v proudící vodě aby se zbavily tříslovin
květy jetelu - usušené květy jetelu se rozdrtí - dříve se to dělalo v irsku v dobách neúrody

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek úte 24. kvě 2011 11:31:37

Re: Minimum k preziti.

ahoj reaguju na ten nápad chleba v přírodě....

osobně jsem zkoušel hladkou mouku a pivo v poměru takovém aby vznikla knedlíková konzistence...
vždy je dobré lít pivo do mouky a ne naopak ... výsledkem byl pivní chléb zajímavý chuti....trochu jalový,bez chuti,ale celý jsem ho snědl a dlouho jsem neměl hlad....
Další

Zpět na Potrava a voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO