Oheň třením - JAK?


Jak a kde najit troud, jaké křesadlo použit a mnoho dalšího o rozdělání ohně.

Příspěvky: 2

Registrován: ned 17. lis 2013 20:23:25

Příspěvek pon 18. lis 2013 5:31:29

Re: Oheň třením - JAK?

Oheň lukem je v našich podmínkách asi nejsnazší a nejspolehlivější způsob třením dřev. Já léta používám pro svidřík i prkénko dřevo z MLADÉ lípy. Rozměry soupravy
mám různé od mini, která se vejde do dlaně až po maxi, kterou obsluhuje 10 chlapů. Pro začátek ale zkuste přibližně tyto rozměry: prkénko 2x4x30-40 cm, svidřík
průměr 2,5 až 3 cm délka 30 cm. Luk je z mírně pružného prutu asi 50 cm dlouhý, tětiva může být tkanička od bot v nouzi a nebo plochý pevný řemínek. Uvázat nebo lépe provléci konci luku aby na svidříku při točení neprokluzovala (napětí lze korigovat vzepřením prstů mezi luk a tětivu). Tulejka, kterou se drží otočný svidřík, je nejlepší kamenná (mastek nebo vápencový oblázek), také je vhodné syrové dřevo (rozštípnutý špalíček) nebo tvrdé dřevo, ve kterém je jamka něčím namazána. Do prkénka vyhloubím mělkou jamku, vložím mírně špičatý svidřík, jednou obtočím řemínkem, shora přiložím tulejku na svidřík a rovnoměrně vkleče taháním otáčím svidříkem. Až se začne kouřit, přeruším práci a do vzniklé jamky vyříznu zboku klínovitý zářez aby sahal téměř do prostředka jamky. Pak nasypu do jamky špetku jemného písku, klín podložím tenkou dřevěnou destičkou a pokračuji v točení. Zboku prkénka se v zářezu začne na podložce hromadit tmavý a jemný zuhelnatělý prášek, bude hodně kouře ale nepřestávám až se začne kouřit z té hromádky. Teď opatrně aby se neopatrným pohybem hromádka nerozhodila. Odložím nářadí a na hromádku přisypu trochu rozdrceného shnilého dřeva (hnědá hniloba). Vše musí být suché, i když to jde i s namočenou soupravou ale to je již jiná úroveň. Doutnající hromádku lze mírně ovívat dlaní. Pak shora přiložím chomáč suché trávy zmuchlané do tvaru koule a zvednu i s podložkou opatrně k ústům. Mírně foukám směrem šikmo zespoda a po větru abych nedostával moc kouře. Při nádechu si hnízdo oddálím natažením paží. Až kouř zhoustne, můžu zesílit foukání ale ne tak aby létalo hodně jisker. Pak vyšlehne plamen. Položím do ohniště a přiložím předem připravený podpal. Někdy se stává, že přes množství kouře se v hromádce prachu jiskra nezapálí. Příčinou může být příliš hrubý až šupinkový prach, který by měl mít hrubost asi jako hladká mouka. Občasným tréninkem se to naučí i holky. Ve starých knihách se lze dočíst, že domorodé ženy ovládaly toto umění lépe než jejich muži, neboť to byla jejich povinnost udržet teplé obydlí. Další možnosti jak zapálit oheň lze najít zde, hledejte v dolní části stránky.
http://www.woodcraft.cz/index.php?right ... ola&lan=cs
Tak přeji ať se daří a klidně mi pošlete SZ v případě nezdaru . Hrom

Příspěvky: 7

Registrován: čtv 14. lis 2013 12:04:42

Příspěvek pát 04. dub 2014 12:15:22

Re: Oheň třením - JAK?

Teda s některými bych nikam enjel. Už jak se hádáte...teď k videům...
1) většina borců na většině videí je vidět, že maj zkušenosti - stačí se podívat na techniky držení atp...
2) myslím, že ve ztížených podmínkách by měli často problém i oni
3) za sebe - já bych asi umřel:-))) toto mi vážně nejde

Příspěvky: 28

Registrován: čtv 15. srp 2013 22:50:47

Bydliště: Prague

Příspěvek úte 08. dub 2014 22:09:28

Re: Oheň třením - JAK?

Tak abych se přiznal, já jsem takhle oheň párkrát zkoušel rozdělat, ale bez úspěchu. Nepřipravoval jsem si teda destičky doma, ale snažil se najít vhodné věci v lese. Teoretický koncept znám, ale je náročný si vše vyrobit "na místě". Zkoušel jsem několik kombinací dřeva (buk, smrk, borovice, bříza), ale buď dělám něco hrozně špatně nebo to nedotáhnu do konce, ale moc mi to nikdy nefungovalo. Resp. nikdy se nevytvořilo dost černého prachu, aby mi přišlo účelné pokračovat.

Kromě lípy máte vyzkoušené ještě něco?

Jednou to dokážu:))
Předchozí

Zpět na Oheň

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO