Přežití 2012


Tady máte prostor pro vlastní deníky, prezentace, zápis myšlenek apod.

Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek úte 21. úno 2012 22:02:32

Přežití 2012

Dohodli jsme se s mým nejlepším kamarádem, že do toho půjdeme. A jelikož vůbec netušíme, jak to bude probíhat a co od toho máme očekávat, tak se zkusíme připravit trochu netradičně. Pojmeme to jako přípravu na dlouhodobou akci a pokud se stane, že se zamotáme v mapě hned po příjezdu a nestihneme checkpoint, tak prostě a jednoduše zalezeme někam do lesa a pár dnů tam budeme "přežívat". Proto s sebou potáhneme také daleko víc věcí, než je skutečně na ten víkend potřeba. S tím, co budeme mít u sebe, bychom měli přežít v podstatě (relativně) neomezeně dlouhou dobu. V tomto blogu budu postupně popisovat veškeré přípravy a připravované vybavení.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek úte 21. úno 2012 22:09:07

Re: Přežití 2012

Hlavním problémem budou kolena. Kamarád je po operaci (prošlápnuté na americkém fotbalu koleno), já se podobné operaci zatím vyhýbám, ale ani gelové injekce už nezabírají. Na tom můžeme ztroskotat již velmi záhy po startu. Sice máme nějaké to stahovadlo a kamarád dokonce i profi ortézu za 17.000,-, ale přece jen to bude pro nás největší riziko.

Příspěvky: 22

Registrován: úte 24. kvě 2011 19:39:43

Příspěvek úte 21. úno 2012 22:35:55

Re: Přežití 2012

Po problémech s kolenem jsem zjistil, že spousta obtíží je zapříčiněna povolenými vazy a nedostatečně vyvinutými svaly v oblasti kolena. Cvičit, cvičit a cvičit. Například lehnout si na zem a zvedat postupně jednu a pak druhou nohu v natažené poloze. Zaberou právě ty svaly a vazy, které to drží dohromady.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek úte 21. úno 2012 22:53:39

Re: Přežití 2012

U nás je to naopak dané příliš velkou dlouhodobou námahou svalů a kloubů, sportovní deformace. V podstatě jen ty silné svaly mi drží koleno pohromadě teď.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek pon 27. úno 2012 9:41:22

Re: Přežití 2012

Byli jsme včera na menší procházce po vojenských prostorech v Milovicích. Celkem jsme ušli něco málo přes 10km po různých tankodromech, lesních cestách a starých asfaltkách. A dalo se i bez ortéz. Přes den sepíšu nějaké krátké povídání a doplním fotky.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek čtv 01. bře 2012 15:59:39

Re: Přežití 2012

Mno, tak se nám to podařilo, ale dosti natěsno, dvě minuty po spuštění přihlášení jsme 15...

Ahoj,

Vaše registrace na Přežití 2012 byla úspěšně odeslána dne 1. března
2012 ve 12:02.

Číslo Vaší registrace je 15.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek čtv 01. bře 2012 22:42:14

Re: Přežití 2012

Tak teď už zbývá jen čekat a připravovat se.

A ještě k té naší vycházce, jak to vlastně bylo. Několik hodin jsme se toulali složitým terénem a zkoušeli vybavení. Konkrétně šlo o batoh Deuter Alpine 35l a boty DeMar Hunter, což jsou v podstatě gumáky s vložkou z ovčí vlny. Oboje obstálo relativně dobře. Batoh s nákladem kolem 18kg jsem začal cítit na zádech až po nějakých 2,5h, takže když bychom se střídali v nošení například každou hodinu, dalo by se to bez problému utáhnout.
Přílohy
1.JPG
Skvost místní architektury
1.JPG (136.04 KiB) Zobrazeno 28716 krát
2.JPG
Mno, taneční parket to rozhodně nebyl!
2.JPG (124.9 KiB) Zobrazeno 28716 krát
3.JPG
Kochání krajinou
3.JPG (205.22 KiB) Zobrazeno 28716 krát
4.JPG
Snadné cesty jsme rozhodně nevyhledávali
4.JPG (143.4 KiB) Zobrazeno 28716 krát
5.JPG
Zkouška bot na shnilém můstku přes potůček
5.JPG (196.25 KiB) Zobrazeno 28716 krát
6.JPG
Sběr kůry na podpal
6.JPG (160.17 KiB) Zobrazeno 28716 krát
7.JPG
Šípkový čaj na závěr
7.JPG (162.74 KiB) Zobrazeno 28716 krát

Příspěvky: 59

Registrován: čtv 24. lis 2011 10:24:42

Příspěvek čtv 01. bře 2012 23:04:12

Re: Přežití 2012

Jeden dôležitý dotaz, síce na súťaž ísť neplánujem, ale zaujíma ma, keď tu riešite prípravu a obťiažnosť (aj v komentároch pri článku) či sú v dostupnosti niejaké záznami zo starších ročníkov ( mapy, úlohy, terén, časy účastníkov, úrazy, najväčšie problémi...) a samozrejme ma bude zaujímať podrobný popis ako prebiehala táto akcia ( body 1-3 vety ku každej pol hodine z celkového času+ veľmi stručne opísať úlohy, riešenia by mal vedieť skoro každý, prípadne zodpovedať dodatočne v niejakom návode).
A naozaj síce podrobne, ale stručne a jasne. Asi niesom jediný koho unavujú dlhé články.
Díky moc
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek čtv 01. bře 2012 23:08:41

Re: Přežití 2012

Je docela smutné, že tě unavují dlouhé články i v případě informací o přežití... ;)
Tu naší přípravu prosím neber nijak vážně, spíše je to možnost vypadnout z města a trochu si odpočinout od práce. Pokud se nepletu, mnozí účastníci tento závod zvládli bez jakýchkoli problémů bez předchozí přípravy.
Budeme se snažit to podat odlehčenou a dostupnou formou. Jinak reakce účastníků minulých ročníků včetně popisů úkolu najdeš zde: http://www.preziti.cz/napsali-o-nas/

Příspěvky: 59

Registrován: čtv 24. lis 2011 10:24:42

Příspěvek čtv 01. bře 2012 23:14:32

Re: Přežití 2012

Ja som to nemyslel v zlom, nieco som toho uz precital, ale treba uznat, kratsi a lahsi clanok sa dobre cita, kratky clanok som myslel v style 22 stupnov, polooblacno, dobry teren bez vymolov o dve hodiny neskor sa oteplilo, cestou sme zbierali podpal na ohen, neskor sa zdvihol vietor a prisiel dazd...
Dlhym clankom som myslel nieco v style mame ukazkovy den, rano bolo 22 stupnov celzia, obliekli sme si tricka s kratkymi rukavmi, vyhrnuli nohavice, vytiahol som si z puzdra noz znacky xxx a ziskal koru z brezy druhu......
Proste vela veci si ludia domyslia podla vlastnych skusenosti a nepotrebuju k tomu romanovu podobu, teda aspon ja to tak citim
A tie recenzie si prestudujem, diky moc
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek čtv 01. bře 2012 23:16:57

Re: Přežití 2012

Jak znám kolegu, tak určitě napíše velmi vtipný fejeton o naší naprosté neschopností :). A já se budu snažit o ten deníkový způsob, abych se trochu odlišil. Také s sebou bereme kameru, takže budou i fotky a možná videa.

Příspěvky: 59

Registrován: čtv 24. lis 2011 10:24:42

Příspěvek čtv 01. bře 2012 23:39:32

Re: Přežití 2012

Naozaj som na to zvedavý, ja osobne do lesa chodim odkedy viem behať, môj prvý nôž bola rybička od sandrika, mal som niečo málo cez rok, mám 22 rokov, venujem sa rôznym outdoorovým aktivitám, rôzne formy treku, skalo- lezectvo, cyklistika, mám rád prírodu a skôr ako survival ma zaujímajú zálesácke návody. Tento pretek by ma stál dosť financíí ( cesta do ČR) + zápisné, ktoré sa mi zdá naozaj prehnané ( myslím, že už 300 korún je bohato), ale tu teda závisí dosť od toho čo to zahrnuje ( poistka, záchranný tím, minimálne dostupná prvá pomoc, v SR zákonná povinnosť usporiadateľov, hodnota ceny a počet účastníkov) teda toto kritizovať nejdem, samozrejme vždy vznikajú aj iné finančné požiadavky pri takejto akcii a za tú hodnotu si u nás spravím kľudne 5 pekných výkendov. :D osobne vidím asi najväčší problém v tom, ako hlavnú časť uvádzajú cca 80 km trek, čo ak správne chápem je prioritou pretekov a tu mi vzniká problém, že nemám rovnocenného kolegu, teda na moje pomery by ma každý z kamarátov dosť brzdil.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek pát 02. bře 2012 13:14:53

Re: Přežití 2012

Letošní přežití začíná ve Znojmě, snad nás nepovezou do Rakouska... :)

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek pát 02. bře 2012 16:57:43

Re: Přežití 2012

Tak si pročítám ty záznamy z loňského ročníku a musím uznat, že na to bych já osobně musel trénovat alespoň rok,aby to mělo vůbec cenu zkoušet. Nejspíš by mi nejdříve odešly ty moje obrnohy, většinou se pěšky pohybuji tak do 40Km za den a ještě jsem nenašel boty ve své velikosti ve kterých bych se cítil alespoň trochu pohodlně po velkých dávkách chůze a to nemluvě,že budete muset při fyzickém vyčerpání řešit logické úlohy a navigovat se správně. Věci které mi normálně nepřijdou příliš složité se tak stávají mnohem obtížnější.
Budu každopádně držet pěsti a doufám,že tenhle zážitek pěkně zdokumentujete a popíšete :-)
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek pon 07. kvě 2012 0:47:34

Re: Přežití 2012

Tak jsme opět trochu trénovali (už podruhé!). Opět v Milovicích a okolí, akorát přes noc. Počasí se "trošku" nevyvedlo, tudíž jsme noc strávili střídavě pod pončem a u ohně.
Ráno následovala zkouška snídaně. Rozhodli jsme se totiž nebrat s sebou žádné snikersky, či sušené maso, jako ostatní závodníci, ale raději si rozpustit instantní ovesnou kaši s čokoládou (65g + 35g). Po probdělé noci a cca 8-10 hodinách na nohou přijde vhod, zasytí, nabije a zahřeje.
Celý výlet pak harmonicky dokončil cca 20km svižný pochod, po kterém oba sotva chodíme. :)
Vzhledem k tomu, že to byla při nejlepším čtvrtina z toho, co nás čeká za 10 dní, bude to hrozné maso.
Příští víkend vyzkoušíme práci s mapou a kompasem a budeme relativně připraveni.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek ned 13. kvě 2012 22:17:54

Re: Přežití 2012

Dnes další 20 km procházka, potřetí a naposledy před akcí. A poprvé s mapou a kompasem! :D
Víceméně taková zkouška nanečisto. Vyzkoušeli jsme oblečení a boty, ve kterých půjdeme, teren, který očekáváme atd.

A tady se konečně naplnila podstata celé akce přežití a také se ukázala naše relativně velká výhoda: "Není možné, aby se dostavil na start jednotlivec s tím, že počká, zda nepřijde jednotlivec jiný — je nutné přihlásit dvojice. Doporučujeme, abyste se Přežití zúčastnili s někým, koho znáte a ne s úplně cizím člověkem."

Můj spoluúčastník je mým kolegou a zároveň dlouholetým nejlepším kamarádem, se kterým jsme prožili tolik průserů, až je to neuvěřitelné. Známe se naprosto perfektně a dorozumíváme se v podstatě beze slov. Většinou nějak nejsou potřeba. Každý za ta léta máme, dle svých silných stránek, přidělenou svoji část práce a tu se snažíme zvládnout na 100%.

Veřejně se přiznávám, že jsem naprostý topografický idiot, který je schopen se ztratit i při cestě na záchod. To, že za dobu, než mě najdou, stihnu postavit přístřešek, rozdělat oheň a připravit jídlo, je jiná věc. Ale ztratit se umím skvěle.
Proto navigování (ačkoli to dělal snad potřetí v životě) se automaticky ujal kolega. Koupil potřebnou mapu, otestoval kompas, zvolil trasu procházky. Já jsem to vůbec nemusel řešit. Sice mi ze začátku ukazoval, co a jak a kudy jdeme, ale bylo to úplně jedno. Nepotřeboval jsem to.

On zase nediskutoval, když jsem nařizoval přestávky na pití, kontrolu chodidel, nekritizoval dávky jídla ani jeho obsah.

Jediná konverzace ohledně jídla proběhla zhruba takto:
"Tohle sněz."
"Ale je to zelené."
"Já vím."
"Ok"

Prostě každý z nás za ta léta má nějakou tu funkci, kde jasně dominuje i když jdeme třeba v početnější skupině.

Dále bylo krásně vidět, jak jsme se střídali v pozici vedoucího. Stačí jednomu zpomalit, druhý ho přejede pohledem, zkontroluje, že je v pořádku a jde dál. Od té chvíle je tahounem. Hrozně to pomáhá. Chceš, nebo nechceš, jit musíš. Ale i to pořadí, ve kterém se jde, ovlivňuje psychiku.

Tato akce pro nás není závodem, ale spíše souborem podmínek, ve kterých budeme muset jako team fungovat. Nehodláme nikomu nic dokazovat, od toho tam bude jistě dost jiných účastníků. My se budeme snažit vydat ze sebe maximum a ověřit za těchto podmínek, zda jsme připraveni na podobné problémy i do budoucna a jak náročné je posouvání hranic a bourání pohodlnosti.

Pro tuto akci jsme bez předchozí domluvy zvolili dva naprosto odlišné směry. Kolega půjde s malým batůžkem, ve kterém bude mít pouze vodu, tričko a přezůvky. Já pro změnu vezmu svůj obvyklý seznam vybavení, se kterým bychom byli schopni přežít mnohem delší dobu, než těch 24 hodin. Své poznatky pak sepíšeme a vytvoříme dva články.

Jsme připraveni. Zkusili jsme chodit po asfaltkách, kostkách a kopcích, zkusili jsme koukat do mapy a žrát sračky nalezené po cestě. Výsledek akce bude záležet jen na úkolech pořadatelů a také na štěstí. Zkusíme to a nějak to dopadne :-)
Přílohy
001.jpg
001.jpg (185.47 KiB) Zobrazeno 28390 krát
002.jpg
002.jpg (285.76 KiB) Zobrazeno 28390 krát
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek čtv 17. kvě 2012 21:01:56

Re: Přežití 2012

Nemáte někdo nějaký osvědčený tip na odtlačené paty? Stále léčím následky minulých víkendů. Spoléhal jsem na Crackling Spray a nějak jsem ho dnes nesehnal.

Příspěvky: 59

Registrován: čtv 24. lis 2011 10:24:42

Příspěvek čtv 17. kvě 2012 22:35:42

Re: Přežití 2012

Ja by som niečo osvedčené mal. Pri turistike mám rád diaľkové pochody ( 30, 40, 50 a prípadne viac km). Doma pred odchodom si treba nohy posypať detským zásypom- púder a skontrolovať stav vložiek v topánkach- stelky, tie sú najčastejším pôvodcom zničených nôh. Počas cesty musia byť nohy suché. Podľa potreby sa striedajú ponožky za suché, vlhké schnú na batohu. Nepohrdni po ceste každou príležitosťou si umyť nohy čistou vodou ( najlepšia je studená zo studničky). Často tá studená voda bolí, pichá, ale umyje od potu a perfektne prekrví chodidlá. Do sucha utrieť, obuť a do 5 minút ucítiš rozdiel.

Domáca údržba- máčať nohy v odvare z dubovej kôry, poutierať a natrieť nechtíkovým krémom (Calendula officinalis). Krém radšej kupujem v lekárni, je kvalitnejší ako väčšina čo sa dnes redáva v obchodoch.

No sa sám budem rád ak sa tu dozviem niečo nové, overené od ďaľších užívateľov
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek čtv 17. kvě 2012 23:14:01

Re: Přežití 2012

No já je už mám pravě odtlačené. Boty od české firmy Prabos stojí pěkně za hovno a dost mi to zkurvilo nohy. Tak se snažím to alespoň nějak poštelovat před zítřkem.

Příspěvky: 59

Registrován: čtv 24. lis 2011 10:24:42

Příspěvek pát 18. kvě 2012 23:48:32

Re: Přežití 2012

Neviem, nepoznam, teda nejdem súdiť či sú dobré, alebo zlé. Kamaráta mám obuvníka, dosť som sa od neho priučil. Môže byť zlá topánka, podošva, vložka, ponožka, alebo zle vybraná veľkosť. Dnes väčšinou kôli komerčnosti predávajú len čisla- veľkosti. Ale obuvníci poznajú aj A, B a C typ chodidla, ja mám napríklad širokú a nízku nohu, teda mám skoro vo všetkých topánkach jednú plochú vložku a na nej druhú anatomicky tvarovanú. Podotýkam a mám to aj od lekára, nemám ploché nohy, mám proste takéto proporcie... Skús čo sa dá a uvidíš. Hlavne poradím topánky troška "obnosiť" pred akciou, aby si na ne nohy troška viac navykli, hlavne kožené topánky potom nechaj 24 vopred oddýchnuť. Uplne stačí také to obuť a prejsť na pivko, do obchodu, alebo len tak okolo domu....

Příspěvky: 155

Registrován: ned 25. pro 2011 19:54:22

Příspěvek sob 19. kvě 2012 14:54:10

Re: Přežití 2012

V SAS příručce jsem četl, že by se měla delší dobu před pochodem začít chodidla potírat líhem, ale ještě jsem to nezkoušel, tak nevím :).

Příspěvky: 34

Registrován: stř 18. led 2012 16:46:14

Bydliště: Zlín

Příspěvek pon 11. čer 2012 9:54:14

Re: Přežití 2012

Vladius píše:No já je už mám pravě odtlačené. Boty od české firmy Prabos stojí pěkně za hovno a dost mi to zkurvilo nohy. Tak se snažím to alespoň nějak poštelovat před zítřkem.


Ale a jaké máš? já mám tyhle a jsem dost spokojený, Možná špatné ponožky.
http://www.prabos.cz/cz/8-produkty/1-pr ... 0763-.html

Příspěvky: 34

Registrován: stř 18. led 2012 16:46:14

Bydliště: Zlín

Příspěvek pon 11. čer 2012 9:56:32

Re: Přežití 2012

zalesak05 píše:V SAS příručce jsem četl, že by se měla delší dobu před pochodem začít chodidla potírat líhem, ale ještě jsem to nezkoušel, tak nevím :).



Zrovna na otlačené paty je líh před pochodem super, kůže doslova zrohovatí, ale jinak na celou nohu bych to moc nedoporučoval, ztvrdlá kůže mezi prsty může být dost bolestivá.

Zpět na Deníky a zápisky členů webu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO