Bushcraft kodex


Jak vyřezat lžíci, postavit kánoe, nebo vyrobit mini jaderný reaktor? Diskutujte o tom tady!

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pát 08. črc 2011 22:33:51

Bushcraft kodex

zdravím v tomto vláknu bych chtěl naučit všechny uživatele nějakým základním pravidlům jak se chovat v lese a vůbec určit si nějaký pravidla.... před nedávnem jsem si vzal za cíl naučit lidi,které baví příroda a techniky zálesáctví všem dovednostem co ovládám, podobně jako to učí MEARS.... kdybych něco opomněl tak prosím doplňte na začátek udám jen to co dělám já a co bych chtěl i po ostatních na tomto fóru když přijdu po nich na místo

1)vždy si oškrábu místo,kde rozdělávám oheň až na holou půdu (hlínu) aby zamezil případnému požáru lesa,pokud je to v mích silách vyhrabu díru, kde rozdělám oheň a nebo ji alespoň obložm kameny

2)oheň rozdělávám na místě co nejblíže vody,řeky(když se mi oheň vymkne kontrole lze ho snadno uhasit....)navíc oheň-popel u řeky případně spláchne větší voda po zimě

2)když je po ohni a já jsem na odchodu tak se ujistím,že je oheň studený...díru zahrabu hlínou nebo smíchám popel s vodou udělám kaši,kterou rozházím po lese na místo kde byl oheň navrším větve nebo zasypu listím

3)po cestě do lesa nebo z lesa uklízím po lidech odpadky,které na svých cestách produkují...nedělám to pro les,ale pro sebe abych si zvolenou lokalitu neznechucoval a měl okolo sebe přírodu a né skládku...chodím do lesa relaxovat a kochat se né odhazovat a devastovat krajinu....pokud jí po někom neuklidím je to jako bych šel okolo bouračky a neposkytl první pomoc

4)když si uříznu mladou větev...místo začistím buď březovou smůlou a nebo popelem....za každou uřízlou větev zasadím výhonek nové mladé větve kde je velká šance,že se zakoření....stačí po cestě zahrabat i pár spadaných šišek také časem vyrostou ve strom

5) když řežu větve tak co nejblíže ke stromu nebo k zemi samotné....nemusí nikdo vidět že jsem si něco uřízl

6)lovím zvěř jen pokud je to nutné a já nemám jídlo a jde mi o život....nikdy nelovím veverky za barákem nebo na louce u Tesca

7)když se dostanu na místo kde je přirozené ohniště tak po mém odchodu nechám vždy nasekané dřevo a troud na rozdělání...nikdy jsem se s tím v ČR nesetkal ale v zahraničí je to téměř normální....i když pro mě dřevo připravené není,tak když přijde někdo po mě tak ho to velmi potěší a třeba ho napadne udělat to samé

8)dodržuji chráněné oblasti a zákazy rozdělání ohně...

9)po cestě jen tak z nudy nesekám do stromů

10)mízu z břízy neberu na galony ale na hrnek...po vyvrtání díry zarazím na poraněné místo kolík a zatmelím borovicovou smůlou (kolík zaříznu zároveň se stromem)

11)netrhám kytky co neznám a co nesním, to samé s houbama...sbírám jen ty co znám....pokud si nejsem jistý nechám pro veverky

12)chovám se tiše a nehlučím-nemusí o mě nikdo vědět a mám tak velkou šanci,že potkám vysokou zvěř a mohu pořídit zajímavé momentky (datla,hnízdící ptáky,hada srnku)

všechny tyto body se snažím dodržovat byl bych velmi rád kdyby jste každý něčím přispěly a napomohli tím k rozšíření nepsaných pravidel mezi běžný lidi
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek sob 09. črc 2011 9:28:13

Re: Bushcraftové a zálesácké zásady

Díky za skvělý článek, počkám pár dnů na případné další rady od ostatních a pak to hodím i na hlavní.

Příspěvky: 11

Registrován: úte 05. črc 2011 11:41:38

Příspěvek sob 09. črc 2011 9:40:52

Re: Bushcraftové a zálesácké zásady

to stuji:
mohlo by se to jsmenovat Kodex zálesáka, nebo tady Bushcraft kodex. Bezvadné.
U té sedmičky, bývalo něco podobného u studánek, pak se hrnky musely přivazovat... a pak už byly bez hrnků...

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek sob 09. črc 2011 9:46:42

Re: Bushcraftové a zálesácké zásady

admin píše:Díky za skvělý článek, počkám pár dnů na případné další rady od ostatních a pak to hodím i na hlavní.


bylo by to fajn,všechno to jsou věci,které tvoří maličkosti ale když potkáme někoho v lese,tak nic z toho nedělá a to je si myslím špatně ...je dobré dostat to do podvědomí ostatním

Příspěvky: 84

Registrován: ned 30. led 2011 10:23:08

Bydliště: Plzeň

Příspěvek sob 09. črc 2011 9:53:30

Re: Bushcraftové a zálesácké zásady

měl jsem asi štěstí, ale bod 7 (připravené dřevo a troud), většinou tam kam jezdím je a zvykl jsem si, že po odchodu tam také nějaké připravím...

jinak pěkně sepsáno

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek sob 09. črc 2011 9:55:47

Re: Bushcraftové a zálesácké zásady

Dr.Watson píše:to stuji:
mohlo by se to jsmenovat Kodex zálesáka, nebo tady Bushcraft kodex. Bezvadné.
U té sedmičky, bývalo něco podobného u studánek, pak se hrnky musely přivazovat... a pak už byly bez hrnků...


ve své podstatě je jedno jak se to bude jmenovat,jen je důležité aby to každý dobře znal a když půjde ve skupině lidí tak aby dohlídl na to,že i papír od bonbónu patří do kapsy a né na zem...

k té studánce:strašně se mi líbí seriál po stopách stromů,zpět k pramenům a podobně vysílala to tenkrát česká televize
jednou hledali pramen,který byl nedaloko mého města a já se s navigací pokusil ho najít také...pokud si pamatujete tak na každý zdroj řeky dali hrneček...když jsem dorazil na místo a pramen jsem nalezl..myslíte že tam ten hrneček byl? odpověď je téměr jasná...
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek sob 09. črc 2011 10:29:44

Re: Bushcraft kodex

Přejmenoval jsem to dle Dr. Watsona. Pokud by někoho napadla další rada, pište. :)

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek sob 09. črc 2011 12:36:52

Re: Bushcraft kodex

Dodrzuji pravidlo: Vzdy po sobe uklidit a chovat se,aby nikdo nevedel,ze tam nekdo byl.

Neprimo to je uz ale rozepsano v nekterych pravidel,tak s nicim neprispeju.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek sob 09. črc 2011 13:15:48

Re: Bushcraft kodex

kdyz dáme hlavy dohromady tak ještě na něco přijdeme.
na druhou stranu nikde jsem to v žádné literatuře nevyčetl jsou to věci,které mě naučili ostatní uživatelé nebo jsem to jednoduše odvodil z praxe a selského rozumu
je to docela škoda,že to nikdo netlačí do podvědomí....

Příspěvky: 137

Registrován: stř 02. úno 2011 21:27:56

Bydliště: Velké Meziříčí

Příspěvek sob 09. črc 2011 20:32:29

Re: Bushcraft kodex

Tak já za bod jedna : Určitě nepoužiji kameny na ohraničení ohniště pokud se zdržím jen na chvilku. Očouzené kameny mají spíš demaskující účinek. Pokud chci použít ohniště jen na uvařění teplé vody pro kafe a čínskou polévku, použiji ohniště ve vykopané díře, které zahrabu, ale ne kameny, které očouzené ukazují dlouho po odchodu, že zde někdo byl.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek sob 09. črc 2011 22:31:36

Re: Bushcraft kodex

engys píše:Tak já za bod jedna : Určitě nepoužiji kameny na ohraničení ohniště pokud se zdržím jen na chvilku. Očouzené kameny mají spíš demaskující účinek. Pokud chci použít ohniště jen na uvařění teplé vody pro kafe a čínskou polévku, použiji ohniště ve vykopané díře, které zahrabu, ale ne kameny, které očouzené ukazují dlouho po odchodu, že zde někdo byl.


kameny se dají rozházet po okolí....navíc pokud to lokalita vyžaduje je dobré si tam ohniště ponechat případně pro další návštěvníky (zřícenina hradu,úbočí skal apod.)

Příspěvky: 8

Registrován: čtv 14. dub 2011 17:21:48

Příspěvek úte 12. črc 2011 8:39:36

Re: Bushcraft kodex

S tím ohněm v přírodě u nás je to vždy problém.Když pominu veřejná tábořiště, kam zásadně nechodím, tak existuje ještě pár míst "tolerovaných", ale to také není nic moc.A tak se vlastně každé rozdělání ohně v přírodě rovná porušení zákona.Kdysi platilo pravidlo 50 m od lesa, ale to už asi také dnes neplatí.Spousta pozemků v přírodě je dnes soukromá atd.Já osobně si oheň rozdělávám většinou jen v zimě a pokud v jinou roční dobu, tak opravdu jen z největší nutnosti, bohužel...Také mám rád jeho vůni a praskot, ale pokud putuji našimi horami, tak si to raději odpustím.Snažím se někam na noc sklidit, abych si neudělal problém, protože táboření je také zakázáno, ale když je člověk šikovný, tak se schová. S ohněm by na sebe ale zbytečně upozorňoval.
A tak pokud se mi po ohýnku opravdu stýská, navštívím nějaká ta "tolerovaná" místa (to jsou místa, kde se oheň už léta zakládá, (třeba v blízkosti loveckých chat, kde zrovna momentálně nikdo není).Ale takových míst je poskrovnu.
Byl jsem pár týdnů ve Skandinávii a s ohýnkem nebyl problém, na místech, kde to bylo vyloženě povoleno byla vždy zásoba dřeva od předchozího uživatele.Seveřani si umí svoje přírodní bohatství užívat...Léta jezdím do rumunských Karpat, tam se ohýnky dělají kdekoliv a dosti živelně, ale už jsem také narazil jednou na problém.
Paradoxem celé věci je to, že v Anglii, která je považována za kolébku a Mekku Bushcraftu, platí ještě daleko přísnější zákony, než u nás.
Přílohy
P6274501.JPG
P6274501.JPG (207.2 KiB) Zobrazeno 46840 krát
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek úte 12. črc 2011 11:35:35

Re: Bushcraft kodex

matějka píše:S tím ohněm v přírodě u nás je to vždy problém.Když pominu veřejná tábořiště, kam zásadně nechodím, tak existuje ještě pár míst "tolerovaných", ale to také není nic moc.A tak se vlastně každé rozdělání ohně v přírodě rovná porušení zákona.


A jaké jsou vlastně za to v ČR tresty?

Příspěvky: 102

Registrován: stř 15. čer 2011 10:29:02

Příspěvek úte 12. črc 2011 14:30:08

Re: Bushcraft kodex

napr. tu u nas v nitre je 4 az 5ty stupen ochrany prirody ... teoreticky by clovek nemal stupit ani mimo chodnika, cez vikend som sa bavil s chlapmi z lesnej spravy a ochrany prirody a vyslo mi z toho toto ... zakladanie ohna prisny zakas, prespanie tak isto, chodenie mimo chodnikov tak isto ... no a ked som sa pytal ako to riesa, tak ze len napomenutim, nepokutuju to a ze rozlisuju medzi maximalnou demenciou a ludmi ktori su napriklad na ture a proste musia prespat a oddychnut si ... ze pokutu dali snad len v tedy ked sa stretli s maximalne netolerantnym a mega drzim clovekom... predsa len ochranci prirody maju tie iste pravomoci ako policajti, no tiez su to ludia ktori sa zaujimali davnejsie o tury a podobne (popripade offroadaci :)) ... je to len o dohode a spravani teda ... ak si ten ohen aj zalozite no nie mega velky iba na zohriatie vody, tak vam asi nikto nic nepovie... samozrejme ak to po sebe upracete kvalitne :)

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek úte 12. črc 2011 15:29:13

Re: Bushcraft kodex

helbo píše:napr. tu u nas v nitre je 4 az 5ty stupen ochrany prirody ... teoreticky by clovek nemal stupit ani mimo chodnika, cez vikend som sa bavil s chlapmi z lesnej spravy a ochrany prirody a vyslo mi z toho toto ... zakladanie ohna prisny zakas, prespanie tak isto, chodenie mimo chodnikov tak isto ... no a ked som sa pytal ako to riesa, tak ze len napomenutim, nepokutuju to a ze rozlisuju medzi maximalnou demenciou a ludmi ktori su napriklad na ture a proste musia prespat a oddychnut si ... ze pokutu dali snad len v tedy ked sa stretli s maximalne netolerantnym a mega drzim clovekom... predsa len ochranci prirody maju tie iste pravomoci ako policajti, no tiez su to ludia ktori sa zaujimali davnejsie o tury a podobne (popripade offroadaci :)) ... je to len o dohode a spravani teda ... ak si ten ohen aj zalozite no nie mega velky iba na zohriatie vody, tak vam asi nikto nic nepovie... samozrejme ak to po sebe upracete kvalitne :)


popravde tomu rozumím co člověk to vandal...neříkám že každý,ale s někým s prostě nedohodnem no....na druhou stanu budu doufat,že potkám hodné ochránce a hlavně spoléhám na selský rozum kde a jak zakládat oheň.....asi bych si nelehl do seníka a netopil si dřívkáčem....
Uživatelský avatar

Příspěvky: 145

Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09

Bydliště: Zlín

Příspěvek úte 12. črc 2011 16:00:26

Re: Bushcraft kodex

Já myslim, že se nemá cenu tímto zatěžovat. Pokud člověk chce bez problémů si hrát tak si může koupit svůj pozemeček, nebo odcestovat do krajin, kde to je méně přísné. Opět budu apelovat na fanatičtější typy lidí jako jsem např. já, pokud tím člověk žije opravdu naplno může vyzkoušet delší pobyt (dovolenou) na nějakém ostrově, v horách, .. respektivě v krajinách kde je více méně všechno povoleno a stále tam žijí primitivní národy a jejich techniky, které ani neznáme.

Příspěvky: 102

Registrován: stř 15. čer 2011 10:29:02

Příspěvek úte 12. črc 2011 21:45:16

Re: Bushcraft kodex

no nehadzu nas do jedneho vreca, aj ked to niekedy tak vyzera ... proste slovenske ceske lesy su max chranene asi vacsinou, no vzdy sa da ist niekde hlboko do lesa, ked ochranar nepojde... vacsinou jazdia na offroadoch po cestach a max sa prechadzaju po chodnikoch a vytrhavaju nepovolene znacky, ktore si tam davaju ludia a davaju si svoje znacky, ktore zase ludia vytrhavaju ... a tak ... no je to zlozite u nas ...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 11

Registrován: stř 04. črc 2012 18:00:34

Příspěvek čtv 05. črc 2012 21:34:50

Re: Bushcraft kodex

Tyhle pravidla by se měly tesat do šutru... A měli by je dodržovat VŠICHNI bez rozdílu. (Bo les neni holubnik, ...) Odpadky sbírám vždycky, když je někde vidím, o to víc se mi chce brečet, když můžu příště začít odznova. Zajímalo by mě, proč vůbec někdo leze do lesa/přírody, když se k ní neumí chovat (taky nelezu za volant, když nemám řidičák). A už vůbec nechápu, jak někdo může odhodit papírek, natož petku, nákupní tašku nebo rovnou pneumatiku a odejít jakoby nic (upřímně doufám, že je pak ty odpadky honí ve snech)..
Po roce studia biologie mě nepřestává udivovat, kolik lidí je schopno ignorovat přírodu, popř. není schopno se v ní normálně pohybovat. Napadlo mě třeba pořádat kurz né rovnou přežití, ale spíš učit lidi, jak s ní vycházet. Mám pocit, že s ní všichni bojují ("Mámo, zase sršeň, kde máme Raid", "FŮJ, pavouk, znič ho, DĚLEJ"), což je jenom důsledek nedostatku informací. To bychom to tu jinak mohli rovnou celý vybetonovat.
Btw, abyste si nemysleli, že miluju všechny zviřátka a kytičky a přeju si světový mír, mám hrůzu z netopýrů. Jakože echt velkou, a neni to z nedostatku informací ;) Jo a taky žeru maso.

Příspěvky: 36

Registrován: stř 23. kvě 2012 16:13:47

Bydliště: Mosty u Jablunkova

Příspěvek úte 10. črc 2012 14:43:20

Re: Bushcraft kodex

Tyhle pravidla by měli opravdu respektovat i ostatní nejenom že nerespektováním ubližují přírodě ale i zvěři.

Příspěvky: 1

Registrován: pon 21. zář 2015 16:05:48

Příspěvek stř 23. zář 2015 13:54:50

Re: Bushcraft kodex

S rozděláváním ohně je to problém. Každý ho chce a nikdo ho nedovoluje :) Sám osobně nějak nevím, jak se k tomu mám postavit. Rád bych si při spaní v lese rozdělal vatru a do noci koukal do plamenů, vyřezával si a užíval si tuhle krásnou chvíli - nedělám to, protože tohle už je jen třešnička a za případné důsledky mi to nestojí. Ale mrzí mi to. Jak se s tím vypořádáváte vy?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 59

Registrován: sob 28. bře 2015 19:53:30

Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek čtv 01. říj 2015 10:43:27

Re: Bushcraft kodex

Oheň dělám, především pokud je možnost rozdělat ho na cestě, na kamenitém místě, a podobně. Snažím se o to aby bbylo místo zamaskované, tak že nikdo nepozná že tam byl, nedělám žádný vatry, ale jen malej ohýnek, vždy mám připravenou vodu na polití. Samozřjemně pokud jsou sucha jako letošní léto, vykašlu se na oheň úplně. Nikdy jsem neměl problém a mnohokrát se mnou pobyl u mého ohýnku i lesník/hajný. Je to o přístupu a lidech, já nikdy neměl problém, jednou mi dokonce sám hajný řekl ať si oheň klidně rozdělám :)

Příspěvky: 31

Registrován: stř 01. říj 2014 16:35:54

Příspěvek pon 09. lis 2015 14:33:54

Re: Bushcraft kodex

FlyingKiwi píše:Oheň dělám, především pokud je možnost rozdělat ho na cestě, na kamenitém místě, a podobně. Snažím se o to aby bbylo místo zamaskované, tak že nikdo nepozná že tam byl, nedělám žádný vatry, ale jen malej ohýnek, vždy mám připravenou vodu na polití. Samozřjemně pokud jsou sucha jako letošní léto, vykašlu se na oheň úplně. Nikdy jsem neměl problém a mnohokrát se mnou pobyl u mého ohýnku i lesník/hajný. Je to o přístupu a lidech, já nikdy neměl problém, jednou mi dokonce sám hajný řekl ať si oheň klidně rozdělám :)
...tak tak mas pravdu je to o lidech.......ja osobne ohen raci nedelam...pouzivam drivkac nebo varic...je to rychlejsi a min prace s uklizenim....a pokud ohen tak jen v osadach a kde je to k tomu urceny....

Příspěvky: 5

Registrován: pon 28. říj 2013 2:17:07

Příspěvek pon 10. čer 2019 19:51:24

Re: Bushcraft kodex

Jo souhlas, neni nic lepšího, než z lesa při houbaření donesu igelitku plastů a skla.
Nejhorší je kolem cestiček kde jezdí tzv. : papoušci - to jsou ti, co maji barevný oděvy, plastovou barevnou čepičku a nechodí po svých ale jezdí na 2 kolech.
Posledně mě viděla jakási rodinka s dětma jak sbírám bordel a přidali se. Byl alespoň sranda pokec. ;-)

Zpět na Tipy a triky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO