Malý seriál o jedlých planých roslinách.


Survival návody, pořady Discovery, dokumentární a dobrodružné filmy... Pohyblivé obrázky o bushcraftu patří sem.

Uživatelský avatar

Příspěvky: 192

Registrován: pát 24. čer 2011 20:27:53

Příspěvek čtv 21. črc 2011 4:54:31

Malý seriál o jedlých planých roslinách.

Ahoj.

Budu sem postupně přidávat videa, která se budou zabývat planě rostoucími jedlými rostlinami České Republiky.

První video je úvodní a nečekejte od tohoto zdroje potravy žádné zázraky, což bude také vysvětleno v úvodu...

Video : http://www.youtube.com/watch?v=HAjM2p4g-uo
Uživatelský avatar

Příspěvky: 192

Registrován: pát 24. čer 2011 20:27:53

Příspěvek čtv 21. črc 2011 5:00:28

Re: Malý seriál o jedlých planých roslinách.

Jedlé rostliny - Lopuch

Video : http://www.youtube.com/watch?v=SiZ4HuCp-Zo
Uživatelský avatar

Příspěvky: 192

Registrován: pát 24. čer 2011 20:27:53

Příspěvek čtv 21. črc 2011 5:01:43

Re: Malý seriál o jedlých planých roslinách.

Jedlé rostliny - Maliník

Video : http://www.youtube.com/watch?v=9pyaw8Ry5zk
Uživatelský avatar

Příspěvky: 192

Registrován: pát 24. čer 2011 20:27:53

Příspěvek čtv 21. črc 2011 5:02:43

Re: Malý seriál o jedlých planých roslinách.

Jedlé rostliny - Ostružiník

Video : http://www.youtube.com/watch?v=CyUe6zj8ZKM

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 21. črc 2011 5:47:15

Re: Malý seriál o jedlých planých roslinách.

ArchivVideo píše:Ahoj.

Budu sem postupně přidávat videa, která se budou zabývat planě rostoucími jedlými rostlinami České Republiky.

První video je úvodní a nečekejte od tohoto zdroje potravy žádné zázraky, což bude také vysvětleno v úvodu...

Video : http://www.youtube.com/watch?v=HAjM2p4g-uo


Jsem si jisty,ze tohle video casem predelas,protoze jsi tam rekl par veci,ktere nejsou zcela pravda.A casem si to uvedomis jak budes se vice venovat strave v prirode.Taky jsem s tim prosel.:)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 192

Registrován: pát 24. čer 2011 20:27:53

Příspěvek čtv 21. črc 2011 14:52:08

Re: Malý seriál o jedlých planých roslinách.

sahaw píše:
ArchivVideo píše:Ahoj.

Budu sem postupně přidávat videa, která se budou zabývat planě rostoucími jedlými rostlinami České Republiky.

První video je úvodní a nečekejte od tohoto zdroje potravy žádné zázraky, což bude také vysvětleno v úvodu...

Video : http://www.youtube.com/watch?v=HAjM2p4g-uo


Jsem si jisty,ze tohle video casem predelas,protoze jsi tam rekl par veci,ktere nejsou zcela pravda.A casem si to uvedomis jak budes se vice venovat strave v prirode.Taky jsem s tim prosel.:)



Ahoj, které věci máš konkrétně na mysli, ať to trochu urychlím...

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 21. črc 2011 15:55:33

Re: Malý seriál o jedlých planých roslinách.

Hlavni chyba je,ze jedle plane rostliny davas jako hlavni jidlo. Tedy mel jsem z toho pocit. Clovek s kombinaci masem se dokaze uzivit. Priklad indiani,kteri nic nepestovali,ale cast jejich jidelnicku tvorili rostlinky. To same plati u Eskymaku(tedy co jsem cetl),kteri jedli myslim lisejniky a ukladali na horsi dobu.

A pak jen hrani na kritika:) :
1, Chytrejsi opice. - Bohuzel se uz nemuze s jinymi tvori srovnavat,protoze uz jsme se vyvinuli(travici soustava) jinak. Napr.
http://www.tyden.cz/rubriky/veda/veda-a ... 05497.html

2, Vegetarianska strava.- V tom clanku je psano,ze simpanzi jedi i masitou stravu. Da se uvazovat,ze jsme taky jedli hmyz. http://scienceworld.cz/biologie/dedictv ... v-nas-2534

3,Rozdelat ohen ohledne zime a pristresky. - Migrace zvirat a lidi kvuli zime je porad aktualni.

4,Kolem neni co se da snist. - Bohuzel jsi jen ukazoval jen kouset lesa. Pokud teda vynechame hmyz(v zemi je toho hodne),tak se urcite najdou nejake rostlinky,listy a korinky.

5, Clovek sem nepatri. - Clovek patri tam,kde dokaze prezit neboli prizpusobit. Urcite,kde je zima,tak opice nedokazou prezit,protoze nedokazou se prizpusobit.





Jsem presvecen,ze clovek dokaze prezit jen co najde v lese.Dokonce nemusi jist zadny hmyz pokud ma cas a prostredky udelat kvasenou potravu(bakterie-B12). Bohuzel by nesmela byt zima. Dalsi problem je,ze vetsina prirody je upravena,tak treba hektary listkovych stromu,ktere tu byli pred 1000 let tu uz nejsou a podobne. Pro cloveka to znamena,ze musi hledat na vetsim uzemim.

Dalsi vec je psychicka vyrovnanost cloveka a znalosti,ktere umozni cloveku prezit a vyuzit vse v prirode.
Dalsi vec je prizpusobit sve telo na stravu co najde v prirode(idealne si vyzkouset a neco pravidelne jist). Uz jen vypadek jidla,ktere melo nadbytek vse na jidlo,kde telo musi pracne kazdou vec ziskavat je hrozne. bohuzel nektere potraviny telo dokaze tezce rozlozit a tak ji malo vyuzije.

Jedle rostliny(korinky,listy,kvety) daji cloveku trochu bilkovin a i cukru,ale hlavne daji vitaminy a mineraly. Pokud clovek to zkombinuje treba se zaludy,tak ziska i ty bilkoviny a skrob(polysacharidy).

Na zacatku jsem taky mel dojem,ze v prirode neni nic k jidlu,ale jak jsem postupne fotil rostlinky a na internetu/atlas hledal co je zac,tak jsem zjistil,ze kolem nas je hodne rostlin a plodu k jidlu. Nastesti o tom vi jen hrska lidi,tak je tu toho hodne.

Jsem si jisty,ze az budes mit uz 50 videi o jedlych rostlinach,tak zmenis svuj nazor,ze v CR neni nic k jidlu z planych rostlin.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 192

Registrován: pát 24. čer 2011 20:27:53

Příspěvek čtv 21. črc 2011 16:48:58

Re: Malý seriál o jedlých planých roslinách.

Ahoj.

Díky za odpověď.

Mohl bys mě pomocí PM poslat nějaké tipy na kalorickou stravu, která by byla pouze rostliného původu?

Co jsem zatím našel já (rákos, žaludy apod.), tak sice by se tím člověk opravdu uživil, ale musel by tomu věnovat značnou část dne a to je pro mě víc než dost.

Jinak k tomu bodu 1, velice zajímavý článek, ale vůbec mě nepřekvapuje, že ten "vědec" neuspěl. Myslím si, že já bych takový problém neměl.
Zajímalo by mě, kolik měsíců/let si dal na "aklimatizaci" před tím, než přešel na jejich stravu. To, že lidský organismus nepříjme potravu, na kterou není zvyklí, je známé a každý cestovatel to jistě zná...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 145

Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09

Bydliště: Zlín

Příspěvek čtv 21. črc 2011 16:49:44

Re: Malý seriál o jedlých planých roslinách.

Já musím velice pochválit tyto tvé videa, líbí se mi jak obsah tak také že jsi přesedlal z ,,toulavé kamery" na skutkovou podstatu. Jinak znám ty dobrodruhy co jsi v úvodním videu říkal, respektivě jejich příběh a celý průběh expedice. Mám v plánu podniknout podobnou akci jako oni, nicméně zatím sbírám zkušenosti a od nich jsem se dozvěděl, že největší problém ač se nemusí zdát tak vážný je psychická stránka věci na té pohořeli nejvíc.
Zatím v mém postavení nemám co kritizovat, jelikož má teorie zní pokud si vše neohmatám v praxi - alespoň pár měsíců v divoké přírodě, tak mé znalosti jsou pouze teoretické.
Držím palce a těším se na další videjka.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 192

Registrován: pát 24. čer 2011 20:27:53

Příspěvek čtv 21. črc 2011 21:34:02

Re: Malý seriál o jedlých planých roslinách.

Lukáš Ž. píše:Já musím velice pochválit tyto tvé videa, líbí se mi jak obsah tak také že jsi přesedlal z ,,toulavé kamery" na skutkovou podstatu. Jinak znám ty dobrodruhy co jsi v úvodním videu říkal, respektivě jejich příběh a celý průběh expedice. Mám v plánu podniknout podobnou akci jako oni, nicméně zatím sbírám zkušenosti a od nich jsem se dozvěděl, že největší problém ač se nemusí zdát tak vážný je psychická stránka věci na té pohořeli nejvíc.
Zatím v mém postavení nemám co kritizovat, jelikož má teorie zní pokud si vše neohmatám v praxi - alespoň pár měsíců v divoké přírodě, tak mé znalosti jsou pouze teoretické.
Držím palce a těším se na další videjka.


Díky za reakci.

Úvodní video jsem nakonec odstranil...

Jinak i já mám v plánu za nějaký čas pobýt na odloučeném místě několik měsíců a nebo let (záleží jak vyjdou peníze), i když bez potravy z civilizace se asi přes zimu neobejdu, ale i tak to bude asi velký zážitek...

Uvidíme, jak to nakonec dopadne.

P.S.: S tou psychikou máš pravdu, před odjezdem tomu budu muset věnovat několik měsíců a zbavit se "závislosti" na lidech a požitkách, které přináší konzumní způsob života. Pokud se nezbavím této "závislosti" před odjezdem, na místě to nikdy nedokáži... Jak někdo moudrý řekl, tím, že se něčeho vzdáš, to jěště neznamená, že tím něco automaticky získáš. Pokud dnes odejdu do lesů, nezískám tím automaticky klid mysli a moje závidlosti mě nakonec překonají a donutí se vrátit, viz. onen film Sám v divočině...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 145

Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09

Bydliště: Zlín

Příspěvek pát 22. črc 2011 12:33:35

Re: Malý seriál o jedlých planých roslinách.

ArchivVideo píše:
Lukáš Ž. píše:Já musím velice pochválit tyto tvé videa, líbí se mi jak obsah tak také že jsi přesedlal z ,,toulavé kamery" na skutkovou podstatu. Jinak znám ty dobrodruhy co jsi v úvodním videu říkal, respektivě jejich příběh a celý průběh expedice. Mám v plánu podniknout podobnou akci jako oni, nicméně zatím sbírám zkušenosti a od nich jsem se dozvěděl, že největší problém ač se nemusí zdát tak vážný je psychická stránka věci na té pohořeli nejvíc.
Zatím v mém postavení nemám co kritizovat, jelikož má teorie zní pokud si vše neohmatám v praxi - alespoň pár měsíců v divoké přírodě, tak mé znalosti jsou pouze teoretické.
Držím palce a těším se na další videjka.


Díky za reakci.

Úvodní video jsem nakonec odstranil...

Jinak i já mám v plánu za nějaký čas pobýt na odloučeném místě několik měsíců a nebo let (záleží jak vyjdou peníze), i když bez potravy z civilizace se asi přes zimu neobejdu, ale i tak to bude asi velký zážitek...

Uvidíme, jak to nakonec dopadne.

P.S.: S tou psychikou máš pravdu, před odjezdem tomu budu muset věnovat několik měsíců a zbavit se "závislosti" na lidech a požitkách, které přináší konzumní způsob života. Pokud se nezbavím této "závislosti" před odjezdem, na místě to nikdy nedokáži... Jak někdo moudrý řekl, tím, že se něčeho vzdáš, to jěště neznamená, že tím něco automaticky získáš. Pokud dnes odejdu do lesů, nezískám tím automaticky klid mysli a moje závidlosti mě nakonec překonají a donutí se vrátit, viz. onen film Sám v divočině...


Paráda, alespoň někdo další sdílí stejné zájmy jako já. Jinak co se týká ještě té výpravy, tak chtěl bych to provést systémem ,,pomaličku si zvykat" respektivě vzít veškeré potřebné vybavení, harampádí na co jsem zvyklí s tím souvisí také tuny jídla atd. a pomaličku si zvykat na les a dění kolem. Ale na toto také člověk musí mýt psychiku. Jinak vydat se z minimem vybavení do lesa a přežívat se mi zdá jako nesmysl, byť když máš odpovídající znalosti ..

Zpět na Video materiály

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO