Osobnosti bushcraftu


O všem, co vás napadne!

Uživatelský avatar

Příspěvky: 145

Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09

Bydliště: Zlín

Příspěvek ned 17. črc 2011 8:06:33

Osobnosti bushcraftu

Čao, chtěl bych se zeptat ostatních úživatelů tohoto fora: Kdo je taková vaše ikona bushcraftu, nebo jestli jste se od nějaké známé (i televizní) hvězdy nechali inspirovat a začali se více zajímat o toto odvětví??

Mou hlavní ikonou od které jsem se nechal ve většině inspirovat byl americký ,,hipísák" jménem Cody Lundin. Velice mne zaujal jeho životní příběh, kdy se od dětství začal zajímat o život v přírodě. Mezi jeho hlavní zajímavosti patří to, že bydlí sám v Arizoně, provozuje mezinárodně známe kurzy primitivních technik přežití v přírodě, již přes 22 let chodí bosky. Své zkušenosti nesbíral po armádách, ale samotným životem v přírodě.

Příspěvky: 84

Registrován: ned 30. led 2011 10:23:08

Bydliště: Plzeň

Příspěvek ned 17. črc 2011 10:39:09

Re: Osobnosti bushcraftu

mě do přírody "vrátil" Ray Mears - ani nevím jak jsem narazil na jeho dokument a musel jsem se podívat na další a další a další...
pak jsem vyrazil ven a zkoušel jsem a zkoušel a zkoušel... :) moc se mi líbilo, jak mu vše jde od ruky i jak má rád přírodu, prostě mě vrátil zpět do přírody.
dokonce jsem u něj poprvé viděl firesteel a nakonec se mi ho tenkrát podařilo sehnat i v čechách.

Codyho Lundina mám rád také mám od něj dvě knihy a rád sleduji survival show dual survival - to že chodí bos mě opravdu překvapilo.

Příspěvky: 24

Registrován: ned 10. dub 2011 12:40:58

Příspěvek ned 17. črc 2011 17:14:55

Re: Osobnosti bushcraftu

cody laundin je super tiez je to môj vzor ale kedze som oddaný bushcrafter tak nemôzem zradit strýka mearsa :D

Příspěvky: 18

Registrován: sob 02. dub 2011 20:54:40

Příspěvek ned 17. črc 2011 19:24:15

Re: Osobnosti bushcraftu

Ray Mears byl první, koho jsem viděl v akci. Ale asi nejsem jediný, kdo propadl Bearu Gryllsovi. Od doby, co ho začli vysílat na discovery, začal jsem žít přírodou.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek ned 17. črc 2011 20:24:11

Re: Osobnosti bushcraftu

Rob píše:Ray Mears byl první, koho jsem viděl v akci. Ale asi nejsem jediný, kdo propadl Bearu Gryllsovi. Od doby, co ho začli vysílat na discovery, začal jsem žít přírodou.


to je pravda ty jeho přehnané triky dokázali zaujmout a motivovat.... i já jsem jeho fanda do určité míry...

Příspěvky: 39

Registrován: pát 17. čer 2011 15:51:04

Příspěvek úte 19. črc 2011 11:19:13

Re: Osobnosti bushcraftu

Bear gryls je fajn, ale je to spise tocene aby to budilo dojem ze se bear vubec nezastavi.

Spise mne zaujal Ray mears, hlavne proto ze dokaze priblizit prirodni narody a ukazat ze pravy bushcraft je o tom z niceho udelat neco.

Příspěvky: 19

Registrován: pon 22. srp 2011 23:22:12

Příspěvek pon 22. srp 2011 23:27:07

Re: Osobnosti bushcraftu

Pro mne je to Bear Grylls i kdyz je to u nej Survival tak Bushcraft je to stejne,nebo hodně podobné.

Příspěvky: 19

Registrován: pon 22. srp 2011 23:22:12

Příspěvek pon 19. zář 2011 18:03:02

Re: Osobnosti bushcraftu

Ahoj u mne to byl Bear Grylls , ale mockrat jsem nevidel Raye Mearse uz jsem videl nekolik dilu a je to mozna lepsi nez s Bearem Gryllsem ,ale u Beara je to přežití jen s nožem,čutorou a křesadlem a u Raye je to bushcraft coz je spise jako zivot v prirode.

Příspěvky: 39

Registrován: pát 17. čer 2011 15:51:04

Příspěvek pát 23. zář 2011 6:51:54

Re: Osobnosti bushcraftu

Tak u beare je dulezite si uvedomit ze je to hlavne televizni show, vetsina scen je zinscenovana a udelana tak aby to divaka chytlo. Viz. treba ta ovce ze ktery si udelal spacak. (off topic: Kolikrat mne udivuje z ceho je bear nebo mears schopnej udelat kanoi :-D)
Ovsem je tam plno hodnotnych informaci a je jasne ze show kde se nic nedeje nikoho nezaujme.
Kazdopadne si kladu otazku, jestli mi lidi v dnesnim svete vubec muzem zazit nejakou survival situaci , vzdy se da najit neco z civilizace a taky vetsinou cloveku nenastane situace kdy by u sebe neustale nosil kresadlo a nuz.
Otazka na vetsinu :
Stalo se vám někdy že jste se ocitli v survival situaci? Tím myslím, že Vám doopravdy šlo o život.

Příspěvky: 2

Registrován: čtv 22. zář 2011 16:59:16

Příspěvek pát 23. zář 2011 8:06:17

Re: Osobnosti bushcraftu

[quote="Glomm"]Tak u beare je dulezite si uvedomit ze je to hlavne televizni show, vetsina scen je zinscenovana a udelana tak aby to divaka chytlo. Viz. treba ta ovce ze ktery si udelal spacak. (off topic: Kolikrat mne udivuje z ceho je bear nebo mears schopnej udelat kanoi :-D)
Ovsem je tam plno hodnotnych informaci a je jasne ze show kde se nic nedeje nikoho nezaujme.
Kazdopadne si kladu otazku, jestli mi lidi v dnesnim svete vubec muzem zazit nejakou survival situaci , vzdy se da najit neco z civilizace a taky vetsinou cloveku nenastane situace kdy by u sebe neustale nosil kresadlo a nuz.
Otazka na vetsinu :
Stalo se vám někdy že jste se ocitli v survival situaci? Tím myslím, že Vám doopravdy šlo o život.[/quoteZDRAVIM STALO SAMI RAZ ZESOM SI V HORACH ZLAMAL STYRY REBRA.ALE SOM TU.A PRED NEDAVNOM SOM SAM ZAZIL SILNU DEHIDRATACIU.ACOSA TYKA GRILSA.KEBY NEMAL VYCVIK TAK TOTO NEROBY.KRESADLO NOSIM VZDY.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 145

Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09

Bydliště: Zlín

Příspěvek sob 24. zář 2011 6:33:10

Re: Osobnosti bushcraftu

peto píše:
Glomm píše:Tak u beare je dulezite si uvedomit ze je to hlavne televizni show, vetsina scen je zinscenovana a udelana tak aby to divaka chytlo. Viz. treba ta ovce ze ktery si udelal spacak. (off topic: Kolikrat mne udivuje z ceho je bear nebo mears schopnej udelat kanoi :-D)
Ovsem je tam plno hodnotnych informaci a je jasne ze show kde se nic nedeje nikoho nezaujme.
Kazdopadne si kladu otazku, jestli mi lidi v dnesnim svete vubec muzem zazit nejakou survival situaci , vzdy se da najit neco z civilizace a taky vetsinou cloveku nenastane situace kdy by u sebe neustale nosil kresadlo a nuz.
Otazka na vetsinu :
Stalo se vám někdy že jste se ocitli v survival situaci? Tím myslím, že Vám doopravdy šlo o život.[/quoteZDRAVIM STALO SAMI RAZ ZESOM SI V HORACH ZLAMAL STYRY REBRA.ALE SOM TU.A PRED NEDAVNOM SOM SAM ZAZIL SILNU DEHIDRATACIU.ACOSA TYKA GRILSA.KEBY NEMAL VYCVIK TAK TOTO NEROBY.KRESADLO NOSIM VZDY.


Já si také myslím, že naprosto normální člověk se nemůže dostat do ,,survival situace". Ale je určitá sorta lidí, která se do takové situace může dostat, především třeba solo expedice, těžké tůry, výlety do odlehlých krajin apod. v takovém případě je vhodné něco málo vědět. Nicméně hodně lidí to bere, tak že si řekne: Můžu si to vyzkoušet, odreagování od normálního života .... vše v doprovodu nějakého zkušeného zálesáka - ale toto se děje spíš v Americe.
Ani já jsem se zatím nedostal do takové situace, kdy bych vyloženě musel použít něco z příruček, nebo televizních seriálů.

Příspěvky: 18

Registrován: sob 02. dub 2011 20:54:40

Příspěvek úte 27. zář 2011 19:56:35

Re: Osobnosti bushcraftu

Taky souhlasím. Určitě to není tak drsný, jak to vypadá. Ale sám ten pořad miluju. A když si ho rozhodíte na malý střípky, najdete tam spoustu praktickejch věcí. Do tak brutální situace (bágl, nůž a spoďáry) se asi nedostane nikdo. Ovšem třeba spadnout do ledový řeky je možný, úpal není jen riziko pouště atd. . ..

Příspěvky: 9

Registrován: pát 30. zář 2011 10:35:40

Příspěvek pát 30. zář 2011 11:14:34

Re: Osobnosti bushcraftu

Ahoj, no já jsem s bushcraftem a zájmem o přežití začal asi tak nějak sám od sebe. Až když jsem ale viděl Beara Gryllse, rozhodl jsem se natočit taky nějaký videa... Je fakt že jeho pořad je hodně přehnaný. Jak už tady bylo psálo, je to dělaný pro diváky a pro sledovanost a je fakt že to zaujalo. Nicméně hodně rad je tam užitečných. Většina z nás je ale nevyužije. Jelikož má Bear armádní výcvik, tak se snaží jít pořád dál a nikde se moc nezastavovat. Myslím že se málokdo dostal do situace ohrožení života. Já osobně ale dělám survival z toho důvodu abych věděl co mám dělat až se do tý situace dostanu, plánuju výpravu do odlehlé krajiny Rumunska. Tam se mi moje vědomosti můžou hodit a rychle se můžu dostat do situace ohrožení života. Je to takový adrenalinový koníček... :) S pozdravem Bear Petr

Příspěvky: 39

Registrován: pát 17. čer 2011 15:51:04

Příspěvek pát 07. říj 2011 13:44:56

Re: Osobnosti bushcraftu

Jenom bych si dovolil mensi obrazek :-D
Obrázek

Příspěvky: 1

Registrován: čtv 27. říj 2011 17:53:34

Příspěvek čtv 27. říj 2011 17:59:18

Re: Osobnosti bushcraftu

Ahoj moje osobnost je Mara Kulich instruktor preziti.

Příspěvky: 155

Registrován: ned 25. pro 2011 19:54:22

Příspěvek ned 01. led 2012 2:42:03

Re: Osobnosti bushcraftu

To my jsme kdysi s kamarádem stavěli hrad a další blbosti a podnikali jsme pak výpravy do lesa, ale daleko ne. Kdysi jsem taky hrál internetovou hru the-west a tam mě zaujal obrázek zálesáka, tak jsme si začali říkat zálesáci, kamarád tam jezdil za prarodičema, pak tam jezdil čím dál míň a skoro vůbec, dnes už jsem ho snad rok neviděl. Tak jsem zůstal poslední zálesák. :) Jinak za vzor jsem snad nikoho neměl, krom toho obrázku zálesáka :)

Příspěvky: 18

Registrován: pát 14. čer 2013 10:07:41

Příspěvek stř 07. srp 2013 18:53:15

Re: Osobnosti bushcraftu

Pro mě je největší osobností bushcraftu Cody Lundin jako čistě ryzí bushcrafťák (ale až po indiánech). Ray Mears sice bushcraft taky předvádí a má obrovské znalosti a lásku k přirodě, ale oproti Codymu zaostává v splinutí s přirodou.. Víte jak to myslím ne? Oblečení,boty,plný batoh, celta atd. ale rozhodně netvrdím, že se tomu vyhýbá, vím, že by tak klidně také fungoval..
Ale bushcraft je o tom splinutí a naprosté odloučenosti od civilizačních výdobytků a to lépe předvádí Cody a má dle mého větší praxi. Nedávno jsem viděl jeden díl Dual Survivalu, kdy si rozdělával oheň metodou Hand Drill, připravil si to pazourkem, plivnul do ruky, 10 vteřin šmrdlal, začlo se doutnat, fouknul a bylo to.. Což mi padla brada..
Takže na 1. místě Cody..

Na druhé místo bych zařadil další mou ikonu a to je (zas to blbě napíšu) Dick Proneake. Sice předvádí život v přírodě, ale ne ten primitivní, ale jeho um je na nobelovu cenu za zručnost..

Na třetí tedy Ray Mearse, ale je to vše jen o prsa. U prapůvodní británie téměř nedýchám stejně tak když s láskou mluví o přírodě..

A na čtvrté Beara Gryllse, který má spousty znalostí a odvahy a patří do této čtyřky. Je to borec a smekám, když vymačkává vodu z hovna či pije vlastní moč.
Nýbrž jsme na Bushcraft.cz a on předvádí čistě extrémní survival bez lásky k přírodě. A je to učebnice pro ty co se přírody bojí a chtějí se z ní rychle dostat.
Takový Ed Wardle se přirody bál a zkoušel bushcraft což nakonec nevyšlo. Pro bushcraft je treba přirodu milovat.
Ale pochopitelně, že bushcraft učenci si z Bearova počínání vezmou hodně poučných věcí..
Ale jak jsem psal: kdybychom byly na survival.cz tak bude na prvním místě Bear Grylls...

Mimojiné, vzorem a ikonou je pro mě kazdopádně každý kdo se tim, ať už bushcraftem či survivalem zabývá, kdo hledá a čerpá zapomenuté znalosti a miluje přirodu, kdo vypne televizi a jde do přírody poslouchat ptáky, praskot ohně, šum listí a něco pro sebe a pro přírodu dělá.

Takovým já skládám poklonu... Takže Vám všem :)
Přílohy
NP Yellowstone 4.jpg
NP Yellowstone 4.jpg (390.57 KiB) Zobrazeno 20347 krát

Příspěvky: 5

Registrován: stř 01. úno 2017 11:59:15

Příspěvek stř 01. úno 2017 19:25:01

Re: Osobnosti bushcraftu

Mě do přírody uvedla hlavně kniha Dva divoši a další knihy od E.T.Setona.
Pak J.Foglar ...

Zpět na VOLNÝ POKEC

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO