Buzola (kompas)


Vše ostatní, co se pořádného vybavení týče!

Příspěvky: 155

Registrován: ned 25. pro 2011 19:54:22

Příspěvek ned 25. bře 2012 23:03:14

Buzola (kompas)

Zajímalo by mě, jestli máte buzolu a jakou. Nedávno jsem si koupil Marching lensatic compass (US typ). Kromě toho mám doma ještě klasickou turistickou buzolu, ale musím říct, že to se nedá srovnat! US typ buzoly má zvětšovací sklíčko na čtení azimutu (moje dokonce dva). Taky má zařízení na přesné měření azimutu (něco jako u zbraně - "hledí a muška") což u turistické buzoly neexistuje. Navíc u US typu buzoly se se střelkou otáčí celá stupnice, zatímco u turistické buzoly se musí stupnice ke střelce natáčet ručně, čímž vznikají nepřesnosti, (které jsou už tak dost velké, kvůli obtížnému měření azimutu). Turistická buzola má sice zvětšovací sklo na čtení mapy, ale myslím si, že to není zas tak důležité, kdyžtak by to šlo i s tím sklíčkem na čtení azimutu. Měřítko mapy obsahují obě buzoly, takže to nerozhoduje.

Turistická buzola: http://www.armyshoppraha.cz/370,buzola-plastova.html

US buzola: http://www.armyshoppraha.cz/366,kompas- ... ovovy.html

Zajímalo by mě, pro jakou buzolu jste Vy.

Příspěvky: 155

Registrován: ned 25. pro 2011 19:54:22

Příspěvek ned 25. bře 2012 23:04:18

Re: Buzola (kompas)

Jinak, dodávám, že jsem pro US typ buzoly.

Příspěvky: 59

Registrován: čtv 24. lis 2011 10:24:42

Příspěvek úte 27. bře 2012 16:32:05

Re: Buzola (kompas)

Za tú turistickú hovorí veľa jej cena :D
Osobne som mal jednu, čo kupoval oco za mladi, keď chodievali s mojou mamou na výlety.
Tá mi vydržala detstvo a niejakú tú turistiku, ale moc dlho nevydržala presná. Vtedy som bol ešte student a oco nechcel aby som si kupoval hocjakú lacnú a miesto drahej mi povedal nech si idem skúsiť vypýtať od starkého.
Ten mi dal jednu turistickú, ktorú braval ešte on do tatier keď chodieval s deťmi. Mne funguje už 7 rokov.

Osobná skúsenosť s vojenskými buzolami/ kompasmi- buď to sú lacné imitácie, alebo sú moc presné a citlivé. To znamená asi to, že ich ovplyvní nož na opasku, alebo dokonca aj pracka na opasku.

Kamarát kupoval a vyzerajú veľmi dobre modely od švedskej firmy SILVA, kompasy maju dobré, ale svietidlá už také niesu, to radšej PETZL.

Dôležité je aj domáce skladovanie kompasu. Samozrejme nie vedľa sekery, aby sa zbytočne ničomu kovovému nevystavovala strielka.
Raz za rok si vezmem PRESNE narysovanú ružicu so svetovými stranami do obchodu s turistickými potrebami, na papier položím kvalitný kompas, pootočím papierovú ružicu, kompas odložím a priložím môj. Takto si overím či mám dobrý kompas/ buzolu.
Myslím si, že toto Vám dovolí každý seriózny predavač, nakoniec ak nebude dobrá, kúpite uňho novú. Ale vždy si na tú kontrolu vezmem kus z predaja, aby náhodou nebol tak podnikavý, že má pod pultom na takýto účel odloženú vychýlenú buzolu.

Příspěvky: 59

Registrován: čtv 24. lis 2011 10:24:42

Příspěvek úte 27. bře 2012 16:33:09

Re: Buzola (kompas)

zalesak05 píše:Jinak, dodávám, že jsem pro US typ buzoly.

Osobne som za akúkoľvek spoľahlivú, nech už vyzerá akokoľvek. A samozrejme čím ma viac vylepšení a pomôcok, tým lepšie.

čo sa týka tej ružice s označenými uhlami, niektoré sú pevné, niektoré sú otočné. alebo ako mám ja, sú tam obydve, čo je najpraktickejšie.

Zpět na Vše ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO