zímnní skrýš


Kde a jak se schovat před přeháňkou? Jak vybudovat úkryt, salaš nebo rovnou zemljanku? To vše najdete zde.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pát 08. črc 2011 13:33:10

zímnní skrýš

zdravím máte někdo zkušenosti s přezimováním v nějakém tipu přístřešku? napište klady a zápory...

např. iglů,zkrýš u kmenu stromů apod.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pát 08. črc 2011 14:09:41

Re: zímnní skrýš

já v zimním období hledám přirozené úkryty....
první co hledám je vyvrácený strom,který nechal v zemi díru (zakryji větvemi a mám za 1hodinu přístřešek,pokud se bavím o přežití tak vybudování přístřešku v zimě při -20°C by mělo trvat co nejméně času a co možná nejméně úsilí

druhý tip je vzrostlý smrk,který má dlouhé větve až na zem nalámu větve které nepotřebuji a postavím z nich kolem kmenu takové týpí abych neumrzl tak ve vnitr topím buď dříváčem,který mám postavený na kůře stromu (aby se mi nezabořil)a nebo lihovým vařičem z plechovky vydrží i celou noc pokud je správně upravený

v boji o život v mrazu je vhodné zužitkovat veškeré poznatky z praxe i nejmenší opomenuté detaily vás mohou stát život (udušení od výparů lihů,podchlazení,pití zmrzlého ledu a nebo mezery v umění získávání troudu....)pokud nejste přeborníky v jednotlivých disciplinách matky přírody tak váš život visí na vlásku,v opačném případě vás matka příroda prověří a dodá zkušenosti

Příspěvky: 11

Registrován: úte 05. črc 2011 11:41:38

Příspěvek sob 09. črc 2011 5:27:30

Re: zímnní skrýš

Totojsem měl před pár lety.
Je dobré znát trochu oblast, najít místo, kam nefouká, to je důležité. Výborné je, když na předvybraném místě je skalka, nejlépe s schodem, menší dutinou. pak předvyhrábnout díru do zeme, hlubší je lepší ale nemusí se to přehánět. Země si zachovává déle teplo a navíc velm dobře izoluje. Zmrzlá země uchovává stabilní teplotu. K té stěně termovrstvu ze suché trávy listí, zapřít plůtkem z větví. seno je dobré i na podlahu. Pak svázat kostru zdi-střechyopřít o tu skalku, spodní konce bodnout do zeme a zatížit.pro mneje nejlepší kolmá střecha až na zem kvůli izolaci, lépe to tam drží. Na to navázat menší vštve jako krov na to igelit z odpadkáčů, klednš i dvě vrstvy, ono to praská, natrhne se. A navrch větve aby zadžely listí a zatížit zase větvemi aby listí neodlétlostěnu se dveřmi z klacků, raději ohebných, pružných. u říček bývají pokácené vrby. A aby to bylo hustopřísně cool tak zamáznout škvíry jílem (blátem)smíchaným s suchou travou. Malá dvířka z vrby a zevnitřna to opět igeliťák nebo starou plachu, deku. Nade dveře zavěsit deku/závěs. Ono bude všude táhnout a profukovat, to se dovyspraví v pozdním podzimu a jeho plískanicích.zapomnel jsme na komin-normální komínová plechová trubka, nejlíp přidělat (opřít) ke kameni té skalky a pod ní nechat prostor pro ohniště. Většinou se pak musí upravit sklon toho primikomínu.
No a pak jen doma šlohnout ledničku, TV, počítač, Bravo, Bravo Girl pro dámy, Hustlera, Playboje a Malého Bobše pro pány a je hotovo ;)
Jinak bych si mapoval myslivecké zásobárny se senem, je jich relativně dost.
Bez přípravy je to risk. Je potřeba alespoň celta. Akční typy mohou svému známému srnojebovi šlohnout vyhřívaný overal. Stejně by s tím lezl akorát na posed a znažil se pozabíjet klidnou a mírumilovnou komunitu lesa...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 145

Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09

Bydliště: Zlín

Příspěvek sob 09. črc 2011 5:41:35

Re: zímnní skrýš

Pokud se bavíme o přežití tady v čr, tak jsou velmi snadné možnosti vybudování nouzového přístřešku v zimě. V podstatě přidáte více materiálu na izolaci. Nebo se dají koumat další srandy, když už kolem sebe máte sníh. Jinak já jsem zkoušel postavit přístřešek v horách cca 2500 m a tam je možnost pouze sněhového záhrabu nebo menší jeskyně, pokud nemáte náležité vybavení tak to jde velmi ztuha.
Nejlepší řešení v zímě ať už jste kdekoli je hledat přirozený úkryt a upravit si jej dle situace.

Příspěvky: 84

Registrován: ned 30. led 2011 10:23:08

Bydliště: Plzeň

Příspěvek sob 09. črc 2011 9:27:29

Re: zímnní skrýš

v jizerkách když napadlo cca nad metr sněhu. jsme postavili iglů - myslel jsem si, že to bude moc pracné, ale nakonec to šlo opavdu rychle.
vyhrabalijsme jámu a pak pomocí sněžni postupně stavěli kopuli... iglů jsme chtěli pro tři lidi, ale nakonec se vešli jen dva :)

bylo vněm rozhodně tepleji než venku - především tam nefoukal vítr, bohužel do rána se oteplilo tak jsem se vzbudil v pěkné louži :)
kamarádi spali v záhrabu a byly na tom lépe byly chráněni před větrem ale zase nespali v takovém "teple" přece jenom dvě osobyvydávají nějaké teplo tak v iglů bylo tepleji.

záhrab je snadnější a rychlejší
iglů je pracnější ale je v něm větší teplo

určitě bych rád vyzkoušel ten smrk nebo jiný strom to mi přijde asi jako nej ideálnější varianta - ale jak píšu musím zkusit

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek sob 09. črc 2011 9:44:47

Re: zímnní skrýš

Dr.Watson píše:Totojsem měl před pár lety.
Je dobré znát trochu oblast, najít místo, kam nefouká, to je důležité. Výborné je, když na předvybraném místě je skalka, nejlépe s schodem, menší dutinou. pak předvyhrábnout díru do zeme, hlubší je lepší ale nemusí se to přehánět. Země si zachovává déle teplo a navíc velm dobře izoluje. Zmrzlá země uchovává stabilní teplotu. K té stěně termovrstvu ze suché trávy listí, zapřít plůtkem z větví. seno je dobré i na podlahu. Pak svázat kostru zdi-střechyopřít o tu skalku, spodní konce bodnout do zeme a zatížit.pro mneje nejlepší kolmá střecha až na zem kvůli izolaci, lépe to tam drží. Na to navázat menší vštve jako krov na to igelit z odpadkáčů, klednš i dvě vrstvy, ono to praská, natrhne se. A navrch větve aby zadžely listí a zatížit zase větvemi aby listí neodlétlostěnu se dveřmi z klacků, raději ohebných, pružných. u říček bývají pokácené vrby. A aby to bylo hustopřísně cool tak zamáznout škvíry jílem (blátem)smíchaným s suchou travou. Malá dvířka z vrby a zevnitřna to opět igeliťák nebo starou plachu, deku. Nade dveře zavěsit deku/závěs. Ono bude všude táhnout a profukovat, to se dovyspraví v pozdním podzimu a jeho plískanicích.zapomnel jsme na komin-normální komínová plechová trubka, nejlíp přidělat (opřít) ke kameni té skalky a pod ní nechat prostor pro ohniště. Většinou se pak musí upravit sklon toho primikomínu.
No a pak jen doma šlohnout ledničku, TV, počítač, Bravo, Bravo Girl pro dámy, Hustlera, Playboje a Malého Bobše pro pány a je hotovo ;)
Jinak bych si mapoval myslivecké zásobárny se senem, je jich relativně dost.
Bez přípravy je to risk. Je potřeba alespoň celta. Akční typy mohou svému známému srnojebovi šlohnout vyhřívaný overal. Stejně by s tím lezl akorát na posed a znažil se pozabíjet klidnou a mírumilovnou komunitu lesa...



máš dobrý nápad...mám telefon s navigací a vždy když někam jdu tak mám zapnutý trekování mé polohy(záznam) a když najdu něco v krajinĚ zajímavého nebo užitečného (posed,krmelec,skála,potok který není na mapě)vždy to zaměrím satelitem později doma překresluji a vytvářím si svojí mapu s orientačníma fotografiema přímo z dané polohy....

Příspěvky: 8

Registrován: úte 10. led 2012 18:15:32

Bydliště: Bohumín

Příspěvek úte 10. led 2012 20:49:20

Re: zímnní skrýš

dawe píše:v jizerkách když napadlo cca nad metr sněhu. jsme postavili iglů - myslel jsem si, že to bude moc pracné, ale nakonec to šlo opavdu rychle.
vyhrabalijsme jámu a pak pomocí sněžni postupně stavěli kopuli... iglů jsme chtěli pro tři lidi, ale nakonec se vešli jen dva :)

bylo vněm rozhodně tepleji než venku - především tam nefoukal vítr, bohužel do rána se oteplilo tak jsem se vzbudil v pěkné louži :)
kamarádi spali v záhrabu a byly na tom lépe byly chráněni před větrem ale zase nespali v takovém "teple" přece jenom dvě osobyvydávají nějaké teplo tak v iglů bylo tepleji.

záhrab je snadnější a rychlejší
iglů je pracnější ale je v něm větší teplo

určitě bych rád vyzkoušel ten smrk nebo jiný strom to mi přijde asi jako nej ideálnější varianta - ale jak píšu musím zkusit


Ono je dobré záhrab udělat větší a po boku těla udělat dvě místa na proti sobě pro umistění hřbitovní svíčky takové to dvě svíčky vytopí na příjemnější teplotu plus dýcháni našeho těla uděla spánek teplejším a pohodlnějším samozdřejmně pod sebe nastlat smrkové chvojí. Svíčky nám ukryt nerozpusti jen se ze vnitř na stěnách vytvoří ledová krusta. Toto mi kdysi poradil otec od kamaráda co se věnuje vysokohorské turistice a opravdu něco na tom je.

Příspěvky: 36

Registrován: stř 23. kvě 2012 16:13:47

Bydliště: Mosty u Jablunkova

Příspěvek sob 09. čer 2012 12:09:14

Re: zímnní skrýš

jj taky jsem to tak udělal s tím vyvráceným stromem ale ak v létě nebo na jaře tam lezlo strašně moc brouků a červů blee :D

Zpět na Improvizované obydlí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO