Zimní koupel


O všem, co se kdy skutečně stalo a jak to dopadlo.

Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek pon 04. dub 2011 19:40:30

Zimní koupel

Na hlavní stránce (KLIKEJTE SEM!) jsem zveřejnil článek o cyklistovi, který propadl pod led a neměl náhradní oblečení ani zapalovač. Dopadlo to docela špatně a proto pojďme zkusit vymyslet, co měl udělat, aby z toho vyvázl bez úhony?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 37

Registrován: pon 21. bře 2011 21:05:22

Bydliště: Olomouc

Příspěvek pon 04. dub 2011 21:02:07

Re: Zimní koupel

Za kritické považuji cestu v mokrém oblečení.To musí okamžitě pryč z těla.Měli se rozdělit o suché oblečení.Oheň by jim velmi pomohl.

Příspěvky: 6

Registrován: stř 23. bře 2011 19:18:53

Příspěvek úte 05. dub 2011 18:51:13

Re: Zimní koupel

Rozhodně. Ta cesta v mokrém oblečení byla to nejhorší bych řekl. Oblečení okamžitě vyměnit...Avšak.. musím přiznat že mě tahle situace dosti zaskočila 8-! . Sám totiž nevím co bych v tu chvíly dělal(za předpokladu tedy že bych neměl náhradní oblečení a zapalovač)! Ale...řekněme že by měli zapalovač, ale co pak??? Řekl bych že než by našli nějaké to dřevo, než by to zapálili a než by se teda zahřál- Osobně si myslím že už by bylo i celkem pozdě, a třeba by oheň ani nezapálili- představte si tu situaci! je noc, jste sami bez kontaktu s kámošem v lese, sněží, kosa jak sviň a vy jste promočení (A pokud si tedy uvědomujete nebezpečí vyplývající z této situace(normální lidi by si možná řekli pohoda) tak zjistíte že jste v kur.a prekérní situaci!!). Kdyby měli náhradní oblečení nebyl by nějaký problém bych řekl (max lehké omrzliny ale ty moc škody nenadělají), svlékli by jste se, oblečete rizikové části necháte venku( vyčnívající údy) a dáte třeba kámošovi do podpaždí. Ale co by jste teda udělali bez náhradních věcí a třeba s tím zapalovačem? ok, na jejich místě, vezmem v úvahu že byli tedy dva, by se to nějak dalo stihnout, i když v takové situaci dost obtížně. ale co když jste SÁM?! to si couráním po lese při hledání dřeva způsobíte téměř stejnou situaci, v jaké byl ten člověk, co doběhl na stanici. Takže za sebe hovořím, že vskutku nevím co bych v tu chvíli dělal! Jinak ještě by to záleželo na vybavení ale pokud by neměli něco extra co by se dalo užít no....a co vy? přišli jste na něco? :-)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 145

Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09

Bydliště: Zlín

Příspěvek úte 05. dub 2011 19:18:49

Re: Zimní koupel

Také souhlasím s maerosem, v takovéto situaci se toho moc udělat nedá, ještě když je noc, pokud by hoši sháněli dřevo na oheň trvalo by to stejně jak se dostat nějak na stanici. Přeci jenom si řekněme, kdo s sebou na kolo nosí náhradní oblečení, já teda ne. Ale doporučil bych přibalit v takovém případě hřejivé sáčky, nebo kapesní ohřívače, nejjednodušší věc jak se rychle zahřát, nohy, ruce ...
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek úte 05. dub 2011 20:42:58

Re: Zimní koupel

Me tento pripad take zaskocil, premyslim nad tim druhy den. V podstate me napada pouze jedno reseni. Sundat mokre hadry, rozdelit se o suche, nechat kola v lese a bezet do civilizace. Ale i pak je otazka, zda by to nedopadlo podobne, prece jen bylo -20°C.
Kdyby meli zapalovac, mohli by alespon odmontovat jedno kolo a na nem rozdelat ohen. Ze zacatku palit duse, pak by se chytly vetvicky apod. Jehlicnany maji vzdy ve spod suche vetvicky.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 37

Registrován: pon 21. bře 2011 21:05:22

Bydliště: Olomouc

Příspěvek úte 05. dub 2011 21:03:17

Re: Zimní koupel

Pokud bylo kolem -17°, tak předpokládám, že na sobě měli víc než jednu vrstvu oblečení.Tak se mohli podělit.Tak bych to udělal já.Ale je to fakt extemně hloupé.Jet v takovém mrazu bez náhradního oblečení a bez náhradních rukavic)Kdeže to bylo? V Rusku že?Tam je všechno možné.Ale vážně... je to samé jak na běžkách, tam se člověk taky propotí=promočí aniž by musel spadnout do vody.Takže absenci náhradních věcí nechápu.Zájimalo by mě jak daleko bylo to nádraží a jaké měli tempo.Podlě mě stačilo jediné.Zahodit ty mokré rukavice a místo boty nohu obalit nějakým kusem oblečení, protože nejzranitelnější místa při omznutí jsou prsty, uši a nos.Upřímně...já bych si v tom fofru a šoku asi tu botu nechal na noze (což je samozřejmě chyba).

Příspěvky: 17

Registrován: čtv 03. úno 2011 17:31:00

Příspěvek úte 05. dub 2011 21:25:10

Re: Zimní koupel

Toto je opravdu těžko řešitelná situace, já bych to řešil nejspíš podobně jako ostatní: podělit se o oblečení, nechat kola tam, obalit nejvíc náchylné části těla na omrznutí, neustále prokrvovat končetiny.Ale přemýšlím nad tím, že pokud má člověk nějaké dražší kolo a nezdá se mu, že by byl jeho stav nějak extrémně vážný, tak to kolo tam jen tak nenechá, samozřejmě sem si jistý, že kdyby věděl co se stane tak to zahodí, ale těžko říct, jak bych se já zachoval v téhle situaci.I kdyby měli zapalovač, tak myslím že by to už moc nepomohlo, jak už bylo řečeno, další čas ztracený zakládáním ohně atd..

Příspěvky: 56

Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Příspěvek stř 06. dub 2011 4:17:08

Re: Zimní koupel

Ja si myslel ,ze kazdy tohle vi !!! Ja jsem chodil bruslit na rybnik co byl od nasi vesnice asi 1,5 km a jako vyrostci jsme se nemohli dockat a tak jsme tam lezli i kdyz se led pod ne mi vlnil a tak jsme meli vyhrazeno kam muzeme bruslit kde je rybnik asi hluboky do pasu a tak se neutopime kdyz se propadneme,cas od casu se nekdo proboril a zustal tam do pasu tak jsme jej vytahli rychle rozvazali brusle a stahli jsme jeho vlhke kalhoty a puncochy vyzdimali a on si natahl boty ty studene vlhke kalhoty si natahl a ja mu vzdy rikal jestli vidi jeho chalupu a tak at bezi a nezastavuje se az dosahne domova ,ja jsem takto take bezel z jineho rybnika ....Dnes predpokladame ze se to muze stat ,treba na Aljasce a tam si spajime suche pradlo do vakuovych pytliku a kdy se nahodou vykoupeme ve studene vode proste rychle svleceme mokre hadry a prevleceme se a kdyz je Aljaska za leta muzene si ususit sve hadry ,ale jak je trochu zima tak to vsechno okamzite ztuhne a necha se ususit az nekde v drevene chate ci srubu.....
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek stř 06. dub 2011 9:17:04

Re: Zimní koupel

Dneska jsem zjistil, ze se da rozdelat ohen lithiovou baterii... Kterou kluci nejspise meli u sebe ve svem fotaku :(

http://bushcraft.cz/obecne-o-preziti/oh ... rii-navod/
Uživatelský avatar

Příspěvky: 37

Registrován: pon 21. bře 2011 21:05:22

Bydliště: Olomouc

Příspěvek stř 06. dub 2011 10:08:13

Re: Zimní koupel

admin píše:Dneska jsem zjistil, ze se da rozdelat ohen lithiovou baterii... Kterou kluci nejspise meli u sebe ve svem fotaku :(

http://bushcraft.cz/obecne-o-preziti/oh ... rii-navod/


Mazec.To lithium je ten stříbrnej pásek?Najdu starou baterku a otestuju to.

Příspěvky: 18

Registrován: sob 02. dub 2011 20:54:40

Příspěvek čtv 07. dub 2011 17:37:56

Re: Zimní koupel

Pro mě naprosto klasická scéna od Beara Gryllse. Spadne do vody, vyleze a jen řekne: "svlékněte se, nazí přežijete déle". Tohle by napadlo mě, kdybych se koupal v -20. Oheň bych taky nerozdělával, jenom svlíknout a běžet, to člověka zahřeje. Ale teď sem chytrej, povím víc, až něco zažiju.

Příspěvky: 40

Registrován: pát 08. dub 2011 11:54:45

Příspěvek úte 12. dub 2011 21:42:46

Re: Zimní koupel

Vyválet se ve sněhu, který alespoň částečně nasaje vodu z oblečení a pak jej oklepat. Pak samozřejmě vyměnit oblečení za suché (podělit se), na ně mokré a na vrch neprodyšné něco jako pončo/igelitový pytel/suchá neprodyšná bunda kolegy, které zadrží odchod vlhkosti ven a tedy tepla. Pak rozdělat oheň a zahřát se anebo dostat se do tepla.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek úte 12. dub 2011 23:51:44

Re: Zimní koupel

Porubak píše:Vyválet se ve sněhu, který alespoň částečně nasaje vodu z oblečení a pak jej oklepat.


Jak je to vlastne se "savosti" snehu? Skutecne dokaze vysat vodu i z vyzdimaneho obleceni? Nikdy me nenapadlo to zkusit.

Příspěvky: 40

Registrován: pát 08. dub 2011 11:54:45

Příspěvek stř 13. dub 2011 17:39:34

Re: Zimní koupel

admin píše:
Porubak píše:Vyválet se ve sněhu, který alespoň částečně nasaje vodu z oblečení a pak jej oklepat.


Jak je to vlastne se "savosti" snehu? Skutecne dokaze vysat vodu i z vyzdimaneho obleceni? Nikdy me nenapadlo to zkusit.


Možná jsem to trochu popletl. To vyválení od sněhu mám od jednoho vojáka a je fakt, že u nich není čas na ždímání hader. Je to spíše aspoň nějaká varianta na vytáhnutí vody z mokrých hader, když není čas na převlékání. Jak se říká lepší než drátem do oka. Vím, že mi tohle popisoval, když začínají na zimním přežití, že jsou mokří a právě vyválením shodí aspoň trochu vody a následně se zabalí do ponča a jdou rozdělávat oheň. Nicméně osobně to nemám odzkoušené.

Příspěvky: 7

Registrován: úte 12. dub 2011 14:06:06

Příspěvek stř 13. dub 2011 18:37:48

Re: Zimní koupel

sníh sice saje vodu ale jenom minimálně takže to by mu moc nepomohlo. Ale jestli měl u sebe lékárničku tak v základní výbavě by měla být alufolie stačilo by sundat mokré a studené oblečeni a zabalit se do té alufolie která by mu udržela tělesnou teplotu do té doby než by se dostal někam do civilizace.

Příspěvky: 56

Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Příspěvek stř 13. dub 2011 18:59:08

Re: Zimní koupel

kuba píše:sníh sice saje vodu ale jenom minimálně takže to by mu moc nepomohlo. Ale jestli měl u sebe lékárničku tak v základní výbavě by měla být alufolie stačilo by sundat mokré a studené oblečeni a zabalit se do té alufolie která by mu udržela tělesnou teplotu do té doby než by se dostal někam do civilizace.


Musite si uvedomit ze takovy cestujici co spadne z lodi do ledove vody tak ten chlad mu okamzite zastavi srdce a pokud jsme rozpaleni behem trochu se to zpomaluje ale nic moc a clovek jak je pokud skoci do ledove reky obycejne nevyplave nejake plavani na ledove kre je jenom vymysl
Holywoodu....

Příspěvky: 7

Registrován: úte 12. dub 2011 14:06:06

Příspěvek stř 13. dub 2011 19:17:23

Re: Zimní koupel

alibaba píše:
kuba píše:sníh sice saje vodu ale jenom minimálně takže to by mu moc nepomohlo. Ale jestli měl u sebe lékárničku tak v základní výbavě by měla být alufolie stačilo by sundat mokré a studené oblečeni a zabalit se do té alufolie která by mu udržela tělesnou teplotu do té doby než by se dostal někam do civilizace.


Musite si uvedomit ze takovy cestujici co spadne z lodi do ledove vody tak ten chlad mu okamzite zastavi srdce a pokud jsme rozpaleni behem trochu se to zpomaluje ale nic moc a clovek jak je pokud skoci do ledove reky obycejne nevyplave nejake plavani na ledove kre je jenom vymysl
Holywoodu....


tak podle tohoto pripadu nikdo nepadal z lodi ale cikliste zkousely jestli je unese led a vtom se ten clovek propadl a namocil si pulku tela.
a jinak clovek ktery spadne do ledove vody tak se mu srdce nemusi zastavit vetsinou umiraji sokem kdy zacnou lapat po dechu a do plic tak nasajou vodu a tim se utopi.
no nic vratme se k tematu ten ciklista udelal zasadni chybu a to je ze si nechal mokre obleceni na sobe tim padem se mu omrzliny tvorili trikrat rychleji.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 145

Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09

Bydliště: Zlín

Příspěvek čtv 14. dub 2011 5:59:46

Re: Zimní koupel

kuba píše:
alibaba píše:
kuba píše:sníh sice saje vodu ale jenom minimálně takže to by mu moc nepomohlo. Ale jestli měl u sebe lékárničku tak v základní výbavě by měla být alufolie stačilo by sundat mokré a studené oblečeni a zabalit se do té alufolie která by mu udržela tělesnou teplotu do té doby než by se dostal někam do civilizace.


Musite si uvedomit ze takovy cestujici co spadne z lodi do ledove vody tak ten chlad mu okamzite zastavi srdce a pokud jsme rozpaleni behem trochu se to zpomaluje ale nic moc a clovek jak je pokud skoci do ledove reky obycejne nevyplave nejake plavani na ledove kre je jenom vymysl
Holywoodu....


tak podle tohoto pripadu nikdo nepadal z lodi ale cikliste zkousely jestli je unese led a vtom se ten clovek propadl a namocil si pulku tela.
a jinak clovek ktery spadne do ledove vody tak se mu srdce nemusi zastavit vetsinou umiraji sokem kdy zacnou lapat po dechu a do plic tak nasajou vodu a tim se utopi.
no nic vratme se k tematu ten ciklista udelal zasadni chybu a to je ze si nechal mokre obleceni na sobe tim padem se mu omrzliny tvorili trikrat rychleji.


Pravda..., záleží také hodně na tom zda ti chlapi byli v dobré kondici, ale to předpokládám, že ano. Protože je rozdíl pokud spadne do ledové vody nějaký aktivní sportovec, nebo tzv. pasivní.

Příspěvky: 56

Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Příspěvek pát 22. dub 2011 17:47:21

Re: Zimní koupel

Lidi zkuste si to nekdy, mne se to stalo nekolikrat ,kdyz se pode mnou propadl led pri pokusech hrat hokej na priliz slabem lede ,zde v Severni Karoline led na rybniku je vzdy skraloub co je tam po nekolik dni a pak roztaje a tak vlastne se nemohu propadnout ,nebot mne led nikdy ani neunese ......

Příspěvky: 102

Registrován: stř 15. čer 2011 10:29:02

Příspěvek čtv 16. čer 2011 0:59:42

Re: Zimní koupel

ja som sa raz takto prepadol pod lad, no len s jednou nohou az po rozkrok ... teda prepadol ... korculovavali sme sa ako chalani na jazere kde boli bambusy (vtedy som bol akurat len pozorovatel), kazdy vecer sme odchadzali az po tme, ked uz nebolo nic vidiet... no vzdy sa najdu daky zaskodnici, ktori vymlatia dieru a myslia si, ze je to vtipne...
No nic ine mi neostavalo, nez sa vyzut zbavit sa ponozky vyzmykat gate nahodit gate ... na bosu nohu som si dal sacok (igelitku) obul som si topanku a slapal som 45 minut domov. Sice tie vyzmygane gate nic moc, ale ten sacok pomohol prstom dost, kedze telo sa snazi cez zimu zachranit dolezite organy, tak v tom pripade su pre neho koncatiny nepodstatne. No sacok udrziaval teplotu, ktora stupala do nohy, tak sa to dalo aspon takto... no a ked som videl tu omrznutu ruku tak to bola asi jeho hlupost ... dat si dole mokru rukavicu a po ceste s5 si prehadzovat tu jednu suchu hore dole... popripade si dat rukavicu na tu mokru ruku (teda suchu rukavicu) ... tou by som tlacil bicykel a ruku bez rukavice by som dal do sucheho vacku ...
Asi tolko by ma napadlo ... ta noha sa dala tiez vyriesit sackom ...

Příspěvky: 2

Registrován: čtv 21. črc 2011 23:45:48

Příspěvek pát 22. črc 2011 0:15:08

Re: Zimní koupel

No ja asi nepoviem nič nové,ale keď boli dvaja a takto to vyriešili respektíve teda nevyriešili tak to poriadne pokašlali.Keby bol sám a v panike iba uteká z bicyklom "do bezpečia" tak to celkom pochopím,ale ten druhý chalan mal mať rozum-on nebol v šoku.

Vyzliecť čo je mokré a utrieť si mokré telo so snehom,ale pri -20 ho veľmi mokré dlho aj tak nemal.Mal si dať dole mokré rukavice a ten druhý mu mal dať ponožky na ruky.Keďže bola kosa tak ten čo bol suchý mu mal dať bundu a jemu by aj tak zostalo minimálne tričko s flískou a spodky.Pri behu by sa ten v suchom zahrial a bol by v pohode.Otázne je čo spraviť s mokrými topánkami.Bežať bosí je asi blbosť,toto neviem ako by som vyriešil.Jedine,že by si po štvrtine cesty vymenili topánky.Bicykle trebalo nechať tak,ale fakt neviem či by som ho len tak ja zahodil hocikde.Asi si mysleli,že to nieje také zlé,alebo neviem.

Bežne mám v batohu brezovú kôru atď,ale v tomto prípade by som to zakladaním ohňa asi neriešil.Neviem to posúdiť,neviem ako by som sa rozhodol v tej situácii,všetko by záležalo od parťáka a od vzdialenosti od pomoci.

Tie vrecúška čo stlačíš a hneď sú teplé je síce zaujímavá vec,ale keď ich dáš len tak do batohu tak sa stlačia samé a nič z toho.

Příspěvky: 40

Registrován: pát 08. dub 2011 11:54:45

Příspěvek pát 01. čer 2012 12:31:57

Re: Zimní koupel

Vladius píše:
Porubak píše:Vyválet se ve sněhu, který alespoň částečně nasaje vodu z oblečení a pak jej oklepat.


Jak je to vlastne se "savosti" snehu? Skutecne dokaze vysat vodu i z vyzdimaneho obleceni? Nikdy me nenapadlo to zkusit.



Ahoj, pozdě odpovídám, ale přece.

http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?1084 ... bere-teplo

.....
Postup při proboření do vody:
Nejdříve se vyválíme ve sněhu. Sníh je porézní a saje vodu jako houba. To nám pomůže velice rychle se zbavit vody, která by z nás jinak kapala.
.....

Tohle je od člověka, který je fyzikem a bere vše vědecky, ale má to odzkoušeno praxí.

Zpět na Reálné případy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO