! Dřevo z lesa !


Kde a jak se schovat před přeháňkou? Jak vybudovat úkryt, salaš nebo rovnou zemljanku? To vše najdete zde.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek ned 29. led 2012 0:37:54

! Dřevo z lesa !

pozor pozor důležitá zpráva která byla odvysílaná v televizi...
jednalo se o to,že manželský pár odcizil z lesa dřevo do krbu na topení....byl při tom chycen místním vlastníkem lesa a dostal pokutu 5.000,- za každý m3 dřeva
pak tam mluvil právník a dle práv ČR je trestné odcizit jakékoliv dřevo i spadlé a zničené větrem
jediné co můžete odnést je spadlé, suché větve a malé kmínky padlých stromů do 10cm v průměru tzn že pro nás obrovské mínus :(

Příspěvky: 155

Registrován: ned 25. pro 2011 19:54:22

Příspěvek ned 29. led 2012 0:39:48

Re: ! Dřevo z lesa !

A jaké dřevo odcizili? Vzrostlé, nebo spadlé?

Příspěvky: 14

Registrován: ned 29. led 2012 13:18:02

Příspěvek ned 29. led 2012 13:21:27

Re: ! Dřevo z lesa !

a co kdybych to spadané dřevo použil na stavbu přístřešku v lese, může za to být pokuta, co myslíte?

Příspěvky: 155

Registrován: ned 25. pro 2011 19:54:22

Příspěvek ned 29. led 2012 13:24:31

Re: ! Dřevo z lesa !

No kdyby to bylo do těch 10 cm v průměru, tak asi ne, ale to fakt nevím.

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek ned 29. led 2012 14:42:35

Re: ! Dřevo z lesa !

FAQ ze stránek Lesů ČR:4. Jaké dřevo mohu brát z lesa zadarmo na otop, je to vůbec možné ? Pokud bych chtěl(a) koupit palivové dříví, na koho se mám obrátit ?
Podle platného lesního zákona má každý občan právo v lese sbírat suchou, na zemi ležící klest. Za klest se považuje přirozený opad větví a zbytky po těžbě, které nemají na silnějším konci větší průměr než 7 cm bez kůry. Palivové dříví nabízí specializované komerční firmy, některé dřevozpracující podniky, soukromí vlastníci lesů, a také Lesy České republiky, s. p. (Lesy ČR). Za výhodnou cenu poskytují Lesy ČR možnost tzv. samovýroby, kdy občan po dohodě se zaměstnanci lesní správy, vykácí a zpracuje ve vlastní režii dříví označené revírníkem Lesů ČR.
Dneska je dost soukromích lesů a tam bych viděl problém největší, protože v zákoně se nerozlišuje úplně jasně mezi soukromím a státním lesem v těchto věcech,ale §19 lesního zákona: Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Při tom je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců.
A jak je vidět ten vlastník si nemusí přát aby mu tam někdo byť jen sbíral klestí, to že mu tam někdo bude načerno těžit,nebo krást spadané dřevo,to by mě nakrklo také kdybych byl vlastník. Vždyť se na to stačí zeptat a člověk se vyhne případným oplétačkám. Většinou to nebývá problém, za celkem slušnou cenu si domluvit pár stromů,nebo si alespoň zjistit jak se na to dívá majitel ohledně sběru klestí.
O těch přístřeškách jsem někde četl názor nějakého lesáka,že pokud je to ze spadaného dřeva a to dřevo zůstane v lese tak by v tom neviděl problém,ale že vás z lesa zvlášť soukromého nepoženou na to bych nevsázel. Správně nesmíte v podstatě ani uříznout klacík z živého keře(zákazy činností v lese §20), a používat místo špagátu třeba kořeny živých smrčků,to také není to pravé ořechové u čeho by sem se chtěl nechat chytit.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pon 30. led 2012 23:33:42

Re: ! Dřevo z lesa !

to znamená buškraftit tak abych kdykoliv mohl vzít nohy naramena.....jen vůl by předložil občanku a nechal se chytit.....také chodím hodne potichu a vyhejbám se cestám nerad jsem rušen při své práci...ale často potkám lidi i tam kde si myslím,že jsem sám :( chci na alijašku a postavit si tam srub kamna a jupí čerte

Příspěvky: 155

Registrován: ned 25. pro 2011 19:54:22

Příspěvek úte 31. led 2012 8:46:58

Re: ! Dřevo z lesa !

*Stuji* píše:to znamená buškraftit tak abych kdykoliv mohl vzít nohy naramena.....jen vůl by předložil občanku a nechal se chytit.....také chodím hodne potichu a vyhejbám se cestám nerad jsem rušen při své práci...ale často potkám lidi i tam kde si myslím,že jsem sám :(
Taky tak :)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 85

Registrován: sob 17. pro 2011 19:28:00

Příspěvek úte 31. led 2012 9:23:00

Re: ! Dřevo z lesa !

*Stuji* píše:to znamená buškraftit tak abych kdykoliv mohl vzít nohy naramena.....jen vůl by předložil občanku a nechal se chytit.....také chodím hodne potichu a vyhejbám se cestám nerad jsem rušen při své práci...ale často potkám lidi i tam kde si myslím,že jsem sám :( chci na alijašku a postavit si tam srub kamna a jupí čerte


To jsou slova policisty? No potěškoště. :D

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek úte 31. led 2012 20:29:40

Re: ! Dřevo z lesa !

mno a co? chráním pořádek ve městě...v lese mi může každy.... a určitĚ ani já a ani kolegové nepoběží od nedopitého kafe do lesa honit blázna co si bere dva stromy na zahradu....tohle ať si hlídá majitel sám....

a za další když budu šikovnej a nenechám se chytit a ani vyfotit? kdo mi co dokáže.....

jsou zákony a zákony.....něco omezuje a něco přikazuje ve směs to udržuje pořádek....pokud se budu pohybovat v lesích soukromých tak si dám větší pozor na druhou stranu existuje úřad který vede záznamy o tom který kus země je vlastníka a který patří státu nebo městu....podle toho jednám a konám
pochopitelně nenabázím k niČení státního majetku,ale k tomu aby jste se drželi i zákonů který měli třeba skouti tak nemůžete mít nikdy problém
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek stř 01. úno 2012 9:35:13

Re: ! Dřevo z lesa !

Nějak mi to zavání nabádáním k trestné činnosti, Stuji. Nebo se pletu?

Příspěvky: 34

Registrován: stř 18. led 2012 16:46:14

Bydliště: Zlín

Příspěvek stř 01. úno 2012 9:44:02

Re: ! Dřevo z lesa !

*Stuji* píše:mno a co? chráním pořádek ve městě...v lese mi může každy.... a určitĚ ani já a ani kolegové nepoběží od nedopitého kafe do lesa honit blázna co si bere dva stromy na zahradu....tohle ať si hlídá majitel sám....

a za další když budu šikovnej a nenechám se chytit a ani vyfotit? kdo mi co dokáže.....

jsou zákony a zákony.....něco omezuje a něco přikazuje ve směs to udržuje pořádek....pokud se budu pohybovat v lesích soukromých tak si dám větší pozor na druhou stranu existuje úřad který vede záznamy o tom který kus země je vlastníka a který patří státu nebo městu....podle toho jednám a konám
pochopitelně nenabázím k niČení státního majetku,ale k tomu aby jste se drželi i zákonů který měli třeba skouti tak nemůžete mít nikdy problém


Já bych naopak řekl že je to dobrá příprava na přežití, vidět, ale nebýt viděn! A když jsme u těch soukromích pozemků ... to by si člověk nemohl vyjít ani na tůru, většina stezek vede přes pozemky co někomu patří, a to nemluvím když člověk NECHTĚ odbočí a jde jen tak přírodou. To když tě potom zastihne tma aby člověk letěl na katastr a zjistil čí to tam je, potom rychle za majitelem s prosbou jestli si tam můžu udělat oheň abych večer nenastydl a pak zase zpátky do lesa a začít hledat dříví na otop a to jen v případě že to majitel dovolí. Jedno zlaté pravidlo říká: "co oči nevidí to srdce nebolí" a pokud je člověk tak šikovný že zůstane nezpozorován a tzv. inkongnito tak jaký problém?

Příspěvky: 22

Registrován: úte 24. kvě 2011 19:39:43

Příspěvek stř 01. úno 2012 16:21:01

Re: ! Dřevo z lesa !

Ja bych naopak rekl, ze to krasne ukazuje jak je na tom nase zlodejska spolecnost. Nikdo vam nic nerekne na sber dreva na otop, ale pokacet vzrostly strom, at uz v soukromem nebo statnim lese je proste zlocin. A zlocin je to proto, ze nekdo se o ten les musi starat, nekdo musi platit vyplaty zamestnancu a kdyby si tam zasel kazdej a pokacel co chce, tak nezbyde zadnej les a pak se budem ptat: Co deti? Maji si kde hrat?

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek stř 01. úno 2012 21:26:39

Re: ! Dřevo z lesa !

jak jiz bylo receno vsechno je to o lidech
pokud jsou lidi takovy ze chodí do lesa pro drevo na zimu tak to je asi spatne ale pokud jsem na ture a potrebuji drevo na ohen a na pristresek tak nevidim duvod proc bych si ho nemohl postavit tak abych to zase vsechno zahladil....co oko nevidi to srdce neboli a pokud zahladím místo kam chodím casto tak aby to nikdo nepoznal tak nikod nebude vedet ze se tam chodím "vyspat" pokud budu neohleduplnej a budu kract a nicit les tak je to urcite spatne ale pokud vezmu dve polena na ohen tak mozna tak maximalne uklidim les .... navic vzdy chodim s pytlem na odpadky a bordel jako jsou petky vyhazuji ve meste do kontejneru na ramenou ten pytel nic nevazi a ja se pak rad a rad vracím protoze je to kolem me cisty.....
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek stř 01. úno 2012 21:54:42

Re: ! Dřevo z lesa !

Stuji, docela mě překvapuje, že jakožto policajt argumentuješ větou: „co oči nevidí, srdce nebolí“… Nešlo by to formulovat jinak? Třeba že pokud někdo chce přespat v lese, tak aby neumrznul, rozdělá oheň a postaví přístřešek? Pak se totiž nebude jednat o přestupek, ale o krajní nouzi, tedy o § 28 trestního zákoníku.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pát 03. úno 2012 6:31:48

Re: ! Dřevo z lesa !

Vladius píše:Stuji, docela mě překvapuje, že jakožto policajt argumentuješ větou: „co oči nevidí, srdce nebolí“… Nešlo by to formulovat jinak? Třeba že pokud někdo chce přespat v lese, tak aby neumrznul, rozdělá oheň a postaví přístřešek? Pak se totiž nebude jednat o přestupek, ale o krajní nouzi, tedy o § 28 trestního zákoníku.


bavíme se tady o přestupku že jsem spal v lese a rozdělal si oheň? tak za tohle by se vám všichni policajti vysmáli a i myslivci pokud by vás našli tak si zasednou a dají si s váma kávičku :) bavíme se opravdu o slušném bivakování a ctění všech pravidel....pokud uděláte všechno správě tak vás nemůže nikdo žalovat za spaní v lese :D nesmysl...

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek pát 03. úno 2012 12:45:59

Re: ! Dřevo z lesa !

Spát v lese pod širákem se může i v CHKO(netýká se to však maloplošných chráněných území, NP České Švýcarsko,a NP Podyjí),natož v remízku za městem, ovšem s tábořením s plnou parádou a ohníčkem mimo vyhrazená místa tomu u nás zákony nepřejí a hovoří o tom celkem jasně. Potom už opravdu záleží na koho narazíte, nemusí říct ani popel, může vás jen upozornit, či prostě seřvat a vyhodit, a nebo může udělit až 15000 pokutu (za oheň).
Stuji má pravdu v tom, že když už něco takového dělám,měl bych se chovat podle všech zásad slušnosti a bezpečnosti. To že musím být připraven za následky svých činů nést případnou odpovědnost je jasné, neznalost zákona neomlouvá,a nemusím vždy narazit na bodrého fořta který si se mnou dá kafčo(takového sem ještě nepotkal, většinou se tváří jako kdybyste jim šlapali zabahněnýma bagančatama po novém tepichu, když na ně narazíte v lese, nebo nedejbože když sedí na posedu a vy si klidně jdete kolem, to sem snad to skřípaní zubama i slyšel :-) ) A samozřejmě úplně nejlepší je chovat se tak aby o nás nikdo nevěděl a ani později nepoznal,že jsme tu byli.

Příspěvky: 31

Registrován: ned 01. led 2012 16:57:18

Bydliště: Chomutov

Příspěvek pát 03. úno 2012 15:52:08

Re: ! Dřevo z lesa !

nevím jak je to u lesní straže ,ale co nak jsem vyčetl myslivec pokutu dat nemuže jedině myslivecka stráž( těch moc neni) ...o policii nemluvím ty se na les vyserou :D jinam moje zkušenost je že spíš blbě koukaj nebo řeknou at uhasím ohen .
Uživatelský avatar

Příspěvky: 37

Registrován: pon 21. bře 2011 21:05:22

Bydliště: Olomouc

Příspěvek úte 06. bře 2012 13:48:44

Re: ! Dřevo z lesa !

Předpokládám, že pokud si v lese postavím přístřešek, tak si ho pak neponesu domů.Tudíž dřevo mohu použít.Leda bych tam někomu nadělal desky z metrového dřeva na topení :D To už zavání pokutou.Myslím si, že daleko větší problém je ale rozdělávání ohně v lese, ale to je jiná kapitola.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pát 09. bře 2012 22:38:11

Re: ! Dřevo z lesa !

Gray píše:Předpokládám, že pokud si v lese postavím přístřešek, tak si ho pak neponesu domů.Tudíž dřevo mohu použít.Leda bych tam někomu nadělal desky z metrového dřeva na topení :D To už zavání pokutou.Myslím si, že daleko větší problém je ale rozdělávání ohně v lese, ale to je jiná kapitola.


to je pravda....snažím se hrát na city a pokud možno přemýšlet při jeho rozdělávání....dodržet určité zásady a pokud možno nevytvářet poblíž stezek a tam kde chodí lidé

Příspěvky: 58

Registrován: sob 29. pro 2012 12:51:25

Bydliště: cheb

Příspěvek pon 04. úno 2013 23:59:00

Re: ! Dřevo z lesa !

Zdar bouráci...minulý čtvrtek mne v lese chytnul hajnej u ohně.Jen se mne zeptal,co dělám a zda vím,že v lese se oheň nedělá.Tak jsem z něho i ze mě nedělal blbce a rovnou jsem mu sdělil,že to vím,ale že rád chodím bushcraftit atd.Poté jsem sním hodil pár slov,obětoval jeden špakáček jeho jezevčíkům a při odchodu mi popřál hezký den a až budu odcházet,ať to pořádně zahasím.
Tak si myslím,že když jseš lapenej a slušně se chováš,tak ti nikdo dávat pokutu nebude.

Zpět na Improvizované obydlí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO