Solární nabíječky


Hodinky, baterky, mobily, kalkulačky, fotoaparáty, videokamery a další elektronické radostí civilizovaného světa

Příspěvky: 104

Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Příspěvek čtv 14. dub 2011 14:46:04

Solární nabíječky

Máte někdo zkušenost se solárníma nabíječkama např. na mobil? Koukal jsem na to v několika US e-shopech se survivalovou nebo bushcraft tématikou a docela mě to zaujalo. Zajímalo by mě, jestli to opravdu funguje i v našich podmínkách, jestli se z toho dají nabíjet třeba i nabíjecí baterie apod.

Přidám link jen pro představu.. http://www.solarcharger.org/ vyrábí to hodně firem a není jednoduchý se v tom zorientovat z hlediska kvality a samozřejmě ceny..
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek pát 15. dub 2011 18:13:23

Re: Solární nabíječky

Rozhodne je to moderni lakadlo, ale videl jsem statistiky, ktere ukazuji, ze jen jeden panel z 10 maka na 95%, nekolik dalsich na 30-60% a jeden nebo dva na mene, nez 30%. To me zatim dost odrazuje.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek čtv 26. kvě 2011 22:56:03

Re: Solární nabíječky

já mám solární nabíječku od CONRADA a doporučuji...má vestavěný akumulátor,který se nabije za přímého slunce cca za 5 hodin v reále se nabije za jeden den....výhodou je,že se baterie nabíjí i při třeba šeru a zataženu....po nabití akumulátoru nabiju svůj telefon Vodafone 845,který využívám kuli navigaci cca 2-3 x je to sice poměrně drahá hračka...ale konektorová výbava do mnoha telefonů a téměř vždy kromě noci využitelný zdroj napájení je prostě bomba....
teďkon jsem si objednal z CONRADA solární batoh....který funguje uplně stejně ale je to batoh :) a lze v něm něco i odnést,takže šetří místo...otestuji a pak dám vědět

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek čtv 26. kvě 2011 23:02:04

Re: Solární nabíječky

každopádně co se o mobil týče tak v OKAY elektro,které je téměř všude je USB nabíječka,která se jmenuje "RAVER USB charger 3 in 1" a funguje na principu:
nabíjím 4xAAA baterie z USB treba z notebooku
nabíjím 4xAAA baterie přes USB-USB kabel přímo se zásuvky (pokud vlastním USB/230V)
napájim ze 4AAA baterek
a navíc má to v sobě diodu :) takže si i posvítím.....
má to jeden výstup a to USB a v balení jsou i 4 AAA baterie,jsou na prd nic moc nevydrží ale jsou tam :)
takŽe pokud máte cokoliv co má na druhý straně USB kabel a podporuje napájení z USB tak si to nabijete hravě je to velký zhruba jako telefon a nesmírnĚ lákavý mám doma asi 4 kusi (na kole,v batohu,v ledvince,v krosně) a vždy se hodí

nejhezčí na tom je že to stojí 99,-Kč a když do toho dokoupím kvalitní velkokapacitní baterie tak nabiju telefon i 4x za cca 2 hodiny

Příspěvky: 104

Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Příspěvek pát 27. kvě 2011 6:52:15

Re: Solární nabíječky

*Stuji* píše:já mám solární nabíječku od CONRADA a doporučuji...má vestavěný akumulátor,který se nabije za přímého slunce cca za 5 hodin v reále se nabije za jeden den....výhodou je,že se baterie nabíjí i při třeba šeru a zataženu....po nabití akumulátoru nabiju svůj telefon Vodafone 845,který využívám kuli navigaci cca 2-3 x je to sice poměrně drahá hračka...ale konektorová výbava do mnoha telefonů a téměř vždy kromě noci využitelný zdroj napájení je prostě bomba....
teďkon jsem si objednal z CONRADA solární batoh....který funguje uplně stejně ale je to batoh :) a lze v něm něco i odnést,takže šetří místo...otestuji a pak dám vědět


Jaký přesně máš typ? Mohl bys prosím poslat link?

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek sob 28. kvě 2011 12:02:52

Re: Solární nabíječky

je to dávno co jsem jí tam kupoval,takžen ten samý model už nedělají ale tahle je velmi podobná...pokud chceš výkon musíš koukat na co největší plochu

http://new.e-conrad.cz/solarni-nabijeck ... 00.k200256
nebo
http://new.e-conrad.cz/solarni-nabijeck ... er.k201150

jinou neber protože ti neposlouží tak jak by měla

a tady je ten batoh
http://new.e-conrad.cz/solarni-batoh.k860807

Příspěvky: 104

Registrován: sob 29. led 2011 18:02:18

Příspěvek sob 28. kvě 2011 17:04:57

Re: Solární nabíječky

*Stuji* píše:je to dávno co jsem jí tam kupoval,takžen ten samý model už nedělají ale tahle je velmi podobná...pokud chceš výkon musíš koukat na co největší plochu

http://new.e-conrad.cz/solarni-nabijeck ... 00.k200256
nebo
http://new.e-conrad.cz/solarni-nabijeck ... er.k201150

jinou neber protože ti neposlouží tak jak by měla

a tady je ten batoh
http://new.e-conrad.cz/solarni-batoh.k860807


Mrknu dík..
Uživatelský avatar

Příspěvky: 192

Registrován: pát 24. čer 2011 20:27:53

Příspěvek pát 24. čer 2011 20:30:10

Re: Solární nabíječky

Zdravím.

Doporučuji solární nabíječku Silva Solar 1, která nabíjí 2 a nebo 4 tužkové baterie, které lze pomocí redukce proměnit v USB nabíječku.

Malá video recenze nabíječky zde : http://www.youtube.com/watch?v=b24Yi6FITSU

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek sob 09. črc 2011 21:25:46

Re: Solární nabíječky

Toto sice nepatří mezi nabíječky solární,ale nechtěl jsem kvůli tomu zakládat další vlákno snad se nebudete zlobit :-) (možná by se toto mohlo více zobecnit na všechny způsoby nabíjení z dosahu běžné sítě) Dneska jsem narazil na zajímavý typ nabíječky která využívá tzv. Seebeckův jev (termoelektrický), není uvedeno zda se dá reálně koupit a za kolik, rozhodně ale použitá technologie by mohla mít budoucnost ve zpracování odpadního tepla jak je tam i psáno. Takže odkaz na článeček alespoň jako zajímavost,možná i trochu úsměvnou :-) (v reálu to musí být těžké a doba nabíjení asi též obludná) http://vtm.zive.cz/nabijecka-k-taboraku ... ni-zatopit
Uživatelský avatar

Příspěvky: 192

Registrován: pát 24. čer 2011 20:27:53

Příspěvek sob 09. črc 2011 22:22:03

Re: Solární nabíječky

Tommy-K píše:Toto sice nepatří mezi nabíječky solární,ale nechtěl jsem kvůli tomu zakládat další vlákno snad se nebudete zlobit :-) (možná by se toto mohlo více zobecnit na všechny způsoby nabíjení z dosahu běžné sítě) Dneska jsem narazil na zajímavý typ nabíječky která využívá tzv. Seebeckův jev (termoelektrický), není uvedeno zda se dá reálně koupit a za kolik, rozhodně ale použitá technologie by mohla mít budoucnost ve zpracování odpadního tepla jak je tam i psáno. Takže odkaz na článeček alespoň jako zajímavost,možná i trochu úsměvnou :-) (v reálu to musí být těžké a doba nabíjení asi též obludná) http://vtm.zive.cz/nabijecka-k-taboraku ... ni-zatopit



Ahoj.

Někde na internetu jsem viděl dřívkáč s větrákem, který pracoval bez baterií a měl termoelektrický článek (podobný tomu v tvém odkazu).

Účinost byla ale směšná... z 5000W tepla dokázal získat 1W elektrické energie, takže ekologické to rozhodně nebude, navíc abys dobil telefon, musel bys topit několik hodin...

Dnešní účinost monokrystalického solárního článku (cca 20%) je tedy 1000 x vyšší, nežli dnešní termoelektrický článek (použitý v onom vařiči s výkonem 0.02%).

Ale jako nápad to je dobré, uvidíme za 10 let, zda se vývoj pohne kupředu.

P.S.: Ten termoelektrický článek v tvém odkazu je o něco účinější, přesněji má výkon 2W, ale i tak by se muselo topit několik hodin...

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek sob 09. črc 2011 22:45:18

Re: Solární nabíječky

zajímavé to je velmi,nicméně jak bylo řečeno v článku....technologie je teprve v plenkách a jak jsem pochopil až na japonce se tím nikdo nezabývá... podle mne je zde na prvním místě solární energie,která je dnes téměř za pakatel a její malinký výkon se dá opoctatnit třeba tím,že akumulátor déle vydrží...nabíječku připnete na batoh a po dobu pochodu dobíjíte telefon...je to daleko skladnější,a řekl bych že dnes i vcelku výkonné ....vlastním jednu solárku z "konráda"a telefon o kapacitě 1200mAh dobiji za cca 6-8 hodin a to je více než přijatelné navíc pokud dobíjím vestavěné články tak samotný články nabijí telefon cca 3x a to mi vydrží na cca 1.týden bez problému

btw momentálně pracuji na generátoru vyrobeného z dynama starého kola přes jednoduchý obvod se dá nabíjet baterie a následně pak cokoliv
Uživatelský avatar

Příspěvky: 192

Registrován: pát 24. čer 2011 20:27:53

Příspěvek ned 10. črc 2011 8:37:59

Re: Solární nabíječky

*Stuji* píše:zajímavé to je velmi,nicméně jak bylo řečeno v článku....technologie je teprve v plenkách a jak jsem pochopil až na japonce se tím nikdo nezabývá... podle mne je zde na prvním místě solární energie,která je dnes téměř za pakatel a její malinký výkon se dá opoctatnit třeba tím,že akumulátor déle vydrží...nabíječku připnete na batoh a po dobu pochodu dobíjíte telefon...je to daleko skladnější,a řekl bych že dnes i vcelku výkonné ....vlastním jednu solárku z "konráda"a telefon o kapacitě 1200mAh dobiji za cca 6-8 hodin a to je více než přijatelné navíc pokud dobíjím vestavěné články tak samotný články nabijí telefon cca 3x a to mi vydrží na cca 1.týden bez problému

btw momentálně pracuji na generátoru vyrobeného z dynama starého kola přes jednoduchý obvod se dá nabíjet baterie a následně pak cokoliv



Ahoj.

S tím dynamem by se dalo získat více energie, ale práce k jejímu získání je dosti úmorná. Někde na internetu jsem podobná dynama viděl a pro nabití telefonu by se muselo s dynamem několik hodin točit.

Ale pokud by se ti povedlo vyrobit dynamo, které by fungovalo na lidskou chůzi, byl by to skvělí vynález...

Ovšem muselo by to být malé, nenápadné, třeba na opasku a nesmělo by to vypadat takto : http://www.mobilmania.cz/bleskovky/zaho ... fault.aspx

P.S.: Jediný princip který mě teď v rychlosti napadá, je něco podobného jako je v automatických hodinkách, ale v takovém případě by dynamo muselo být přiděláno na noze (botě).
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek ned 10. črc 2011 11:05:50

Re: Solární nabíječky

Mám pocit, že Nike zrovna testuje nějaké nové boty s možnosti dynamo napájení. Někde jsem to četl.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek ned 10. črc 2011 11:44:27

Re: Solární nabíječky

Kdyz jsme u vyrobe elektriny,tak jsem videl reportaz,kde se testovala deska na ktere lidi chodili a nebo jezdilo na nich auta a vytvarelo to elektrinu. Vim,ze nosit sebou desku je blbost,ale treba pokud nekdo ji polozi doma/chata,tak trochu energie mu to vytvori aniz by se moc namahal.

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek ned 10. črc 2011 19:48:10

Re: Solární nabíječky

K tomu termočlánku samozřejmě ty nevýhody a nedostatky chápu, jsem mechanik-elektronik :-) Ale nějakou budoucnost to určitě má i když možná ne v našich ešusech :-) Dal jsem to sem opravdu jen jako zajímavost aby se oživila diskuze, což se povedlo. Také si myslím, že solární nabíječky jsou asi nejšikovnější, nenabíjí se sice také uplně nejrychleji,ale je to v podstatě bez práce, narozdíl od dynama kde bych třeba dobíjecí baterky nechtěl nabíjet zdlouhavým točením kličkou. Přeci jen bych si raději všímal krásy okolí.

Příspěvky: 17

Registrován: pon 11. úno 2013 22:02:55

Příspěvek pon 11. úno 2013 22:08:18

Re: Solární nabíječky

ArchivVideo píše:
*Stuji* píše:zajímavé to je velmi,nicméně jak bylo řečeno v článku....technologie je teprve v plenkách a jak jsem pochopil až na japonce se tím nikdo nezabývá... podle mne je zde na prvním místě solární energie,která je dnes téměř za pakatel a její malinký výkon se dá opoctatnit třeba tím,že akumulátor déle vydrží...nabíječku připnete na batoh a po dobu pochodu dobíjíte telefon...je to daleko skladnější,a řekl bych že dnes i vcelku výkonné ....vlastním jednu solárku z "konráda"a telefon o kapacitě 1200mAh dobiji za cca 6-8 hodin a to je více než přijatelné navíc pokud dobíjím vestavěné články tak samotný články nabijí telefon cca 3x a to mi vydrží na cca 1.týden bez problému

btw momentálně pracuji na generátoru vyrobeného z dynama starého kola přes jednoduchý obvod se dá nabíjet baterie a následně pak cokoliv



Ahoj.

S tím dynamem by se dalo získat více energie, ale práce k jejímu získání je dosti úmorná. Někde na internetu jsem podobná dynama viděl a pro nabití telefonu by se muselo s dynamem několik hodin točit.

Ale pokud by se ti povedlo vyrobit dynamo, které by fungovalo na lidskou chůzi, byl by to skvělí vynález...

Ovšem muselo by to být malé, nenápadné, třeba na opasku a nesmělo by to vypadat takto : http://www.mobilmania.cz/bleskovky/zaho ... fault.aspx

P.S.: Jediný princip který mě teď v rychlosti napadá, je něco podobného jako je v automatických hodinkách, ale v takovém případě by dynamo muselo být přiděláno na noze (botě).


mě napadá připojit drátky kalhotům , které by vyráběly statickou elektřinu,ale nevýhoda je ,že by kalhoty musely být z umělotiny.

Příspěvky: 11

Registrován: pát 31. srp 2012 21:25:31

Příspěvek pát 22. úno 2013 20:25:40

Re: Solární nabíječky

Ahoj, prosím Stuji nemohl by jsi mi poslat odkaz na to co jsi tam psal ten RAVER USB charger 3 in 1 ? :) Nemohu to nikde najít :D .. Díky

Zpět na Elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO