Čtení při tlumeném světle škodí očím?


O všem, co vás napadne!

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 02. čer 2011 6:27:50

Čtení při tlumeném světle škodí očím?

Čtení při tlumeném světle škodí očím?

Od malicka by bylo receno,ze musim mit poradne rozsviceno,abych si nekazil oci. Zjistuji,ze to je mytus. Na jedne strane tvrdi,ze tlumene svetlo vic unavuje oci a tak jsu nachylnejsi a proto clovek si kazi zrak. Na druhe zas,ze silne svetlo nici zrak(vtipny priklad z CSI:NY,kdy cloveku spalili reflektor sitnici:D).

Pred nedavnem jsem resil jestli bych mel prejit zcela na LED svetla a tak bych dost usetril za elektrinu(po upravach bych ani nemusel serpat elektrinu ze site.:D),ale narazil jsem prave na problem jestli tlumene svetlo kazi zrak.


Pro preziti je mit zrak v poradku a nenicit si ho. Co je tedy podle Vas na tom pravdy? Hodne svetla nebo tlumene svetlo?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 145

Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09

Bydliště: Zlín

Příspěvek čtv 02. čer 2011 7:20:55

Re: Čtení při tlumeném světle škodí očím?

sahaw píše:Čtení při tlumeném světle škodí očím?

Od malicka by bylo receno,ze musim mit poradne rozsviceno,abych si nekazil oci. Zjistuji,ze to je mytus. Na jedne strane tvrdi,ze tlumene svetlo vic unavuje oci a tak jsu nachylnejsi a proto clovek si kazi zrak. Na druhe zas,ze silne svetlo nici zrak(vtipny priklad z CSI:NY,kdy cloveku spalili reflektor sitnici:D).

Pred nedavnem jsem resil jestli bych mel prejit zcela na LED svetla a tak bych dost usetril za elektrinu(po upravach bych ani nemusel serpat elektrinu ze site.:D),ale narazil jsem prave na problem jestli tlumene svetlo kazi zrak.


Pro preziti je mit zrak v poradku a nenicit si ho. Co je tedy podle Vas na tom pravdy? Hodne svetla nebo tlumene svetlo?


Já bych zvolil zlatou střední variantu, světla tak akorát, když si čtu mám rozsvícené pokojové světlo + lampičku. Jednoduché a bezpečné řešení.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek čtv 02. čer 2011 10:36:16

Re: Čtení při tlumeném světle škodí očím?

Jedine nebezpeci, ktere hrozi pri cteni za tlumenho osvetleni, je to, ze oci se budou namahat vic a tim padem budou driv unavene. Tak ze zarudnuti a paleni se dostavi treba uz po trech hodinach cteni, a ne po 7-8. Zadne dlouhodobe nasledky tlumene svetlo neprinasi.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 02. čer 2011 14:29:01

Re: Čtení při tlumeném světle škodí očím?

Tak mam jasno. Koupim 20 led diod a udelam si svitilnu a k tomu 4 nabijeci baterky a dam si to na cepici a budu to nosit doma. Tak usetrim elektrinu a muzu to pouzit i venku.:))
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek čtv 02. čer 2011 21:05:33

Re: Čtení při tlumeném světle škodí očím?

Nestacila by jedna kvalitni LED celovka? :)

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek čtv 02. čer 2011 21:45:21

Re: Čtení při tlumeném světle škodí očím?

admin píše:Nestacila by jedna kvalitni LED celovka? :)


S celovkou to je nuda.:)

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek čtv 02. čer 2011 22:10:00

Re: Čtení při tlumeném světle škodí očím?

FOX vyrábí takovou vychytávku jedná se o 4 diody v pouzdře,které se nacvakávají na kšilt čepice...budou to mít i pinpongáči v tržnicích

Příspěvky: 137

Registrován: stř 02. úno 2011 21:27:56

Bydliště: Velké Meziříčí

Příspěvek pát 03. čer 2011 6:17:21

Re: Čtení při tlumeném světle škodí očím?

ještě je potřeba nahoru na tu čepici přidělat solární panel a budeš úplně soběstačný ve výrobě elektřiny :-)

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek pát 03. čer 2011 6:55:24

Re: Čtení při tlumeném světle škodí očím?

engys píše:ještě je potřeba nahoru na tu čepici přidělat solární panel a budeš úplně soběstačný ve výrobě elektřiny :-)

.

Mam 50 kalkulacek,tak z nich vezmu solarni panely a nasiju i je na mikinu.:))

Ted vazne: Clovek nepotrebuje svetlo,kdyz si dokaze rozdelat ohen,tak si dokaze udelat i pochoden. Moje predstava je mit solarni panel,ktery by pres den nabijel treba autobaterii a pokud bych chtel ve svem domku 5x5m si treba cist,tak si zapnu lampicku,ktera by mela byt asi trochu univerzalni(pouzit i jako svitilna na venek). Urcite vyjde levneji si koupit celovku a k ni pripojit 2 dratky a fungovat nez vymyslet zapojeni a zkouset kolik diod budu potrebovat,abych mohl v pohode cist,ale abych zas nemel velkou spotrebu. Musim si to dat na seznam co musim udelat.:))

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pát 03. čer 2011 15:24:24

Re: Čtení při tlumeném světle škodí očím?

sahaw píše:
engys píše:ještě je potřeba nahoru na tu čepici přidělat solární panel a budeš úplně soběstačný ve výrobě elektřiny :-)

.

Mam 50 kalkulacek,tak z nich vezmu solarni panely a nasiju i je na mikinu.:))

Ted vazne: Clovek nepotrebuje svetlo,kdyz si dokaze rozdelat ohen,tak si dokaze udelat i pochoden. Moje predstava je mit solarni panel,ktery by pres den nabijel treba autobaterii a pokud bych chtel ve svem domku 5x5m si treba cist,tak si zapnu lampicku,ktera by mela byt asi trochu univerzalni(pouzit i jako svitilna na venek). Urcite vyjde levneji si koupit celovku a k ni pripojit 2 dratky a fungovat nez vymyslet zapojeni a zkouset kolik diod budu potrebovat,abych mohl v pohode cist,ale abych zas nemel velkou spotrebu. Musim si to dat na seznam co musim udelat.:))


tvůj nápad se mi hodně líbí...mám zahradu s chatou a už teď mám buškraftí skolny....vymyslel jsem ohřev vody (hadice na střeše v několika řadách tak aby nebylo jediné místo volné cca 150m hadice :) )a ted jsem myslel na tu energii....napadlo mě zkrotit vítr....použít dynamo z kola a jednoduchý větrník....k tomu přidělat několik kondenzátorů a mám jednoduchou nabíječku na světlo)pokud přestane foukat vítr tak za zahradou teČe potok....udělat to samé s vodou,vytvořit hráz a generátory z dynama,...solární technologie je nesmírně drahá...vyžaduje speciální nízkonapěťové články a pomalutočné motorky s nízkým napětím....

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek sob 04. čer 2011 11:24:29

Re: Čtení při tlumeném světle škodí očím?

*Stuji* píše:
tvůj nápad se mi hodně líbí...mám zahradu s chatou a už teď mám buškraftí skolny....vymyslel jsem ohřev vody (hadice na střeše v několika řadách tak aby nebylo jediné místo volné cca 150m hadice :) )a ted jsem myslel na tu energii....napadlo mě zkrotit vítr....použít dynamo z kola a jednoduchý větrník....k tomu přidělat několik kondenzátorů a mám jednoduchou nabíječku na světlo)pokud přestane foukat vítr tak za zahradou teČe potok....udělat to samé s vodou,vytvořit hráz a generátory z dynama,...solární technologie je nesmírně drahá...vyžaduje speciální nízkonapěťové články a pomalutočné motorky s nízkým napětím....


Ja jsem jeste premyslel,ze bych mohl vytopit mistnost 6x5 m pomoci topne spiraly(v zahradkaeske kolonii tetko muzu topit v kamnech a byt nenapadny:D),ktera by byla napajena ze solarnich panelu. Skoda,ze pres muj zahon v zahradkarske kolonii neproteka potucek. Nejvetsi problem mne ceka zjistit za jak dlouho budu muset pravidelne vetrat v zime,abych se neudusil.:))

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek stř 15. čer 2011 9:53:08

Re: Čtení při tlumeném světle škodí očím?

myslíš takový ten svinutý drát podobný varný konvici?
nápad je to dobrý,ale solární energie je na prd v tom,že nedává proud,respektive má nízké napětí.....potŘeboval by jsi celou síť generátorů a transformátorů aby jsi dostal čistých 230V při 2 A a to nemluvím o nákladech na realizaci a prostoru,který to vŠechno zabere


solární energie není ´vykoná jediné na co stačí tak je ohřev vody já mám v hadici kterou jsem nabarvil na černo mezi 16-17h
56°C a v poledne kdy na to praží sluníčko tak i 65°C akže to Ředím studenou abych se nespálil.....

Příspěvky: 2

Registrován: pon 10. čer 2013 20:21:46

Příspěvek pon 10. čer 2013 20:51:44

Re: Čtení při tlumeném světle škodí očím?

Chlapci,chlapci.Solární energie se solárními články se na ohřev nehodí.Lze ji využít na teplou vodu ( hadice na černo ),ale vyžaduje veliký prostor pro akumulátor.To jest nádrž vody.A vytápět chatku v zahrádkářské kolonii?Nejdřív tu chatku důkladně zatepli,aby ti neunikalo teplo.Když budeš mít teoreticky nulové ztráty,zahřejí vnitřek už dvě osoby svým tělesným teplem.
Kdyby to fungovalo jednoduše,dát si panel na střechu,nemyslíte,že by to měl každý?
Ale nabíjet si články na svícení někde na vandru lze.Sám někdy vozím solární nabíječku a nabíjím mobil,baterku,čelovku...A není to až tak drahý,jen to chce mít záložní baterii.Ale většinou si to musíte vyrobit sami,to co mají číňani jsou krámy a ty lepší jsou dost drahý....
Tak tady pročítám diskuze a občas najdu i něco,co se mi hodí....
Od dětství,mne zajímá život indíánů.Jak dokázali celkem spokojeně přežívat ve svém prostředí,s minimem nástrojů.A protože jsem měl velice hodného dědu a chatu na severu u lesa,učil mně poznávat les a celkem přirozeně jsem začal jezdit na vandry....A tak teď,když je teplo,jezdím,jako lesní indián :-)
Ale až poslední dobou se stalo módním slovo"BUSHCRAFT",to co předtím pan SETON nazval lesní moudrostí.
Jestli chcete pokecat,jet na vandr,protože se tady moc nevyskytuju,napiště na : sancho66@tiscali.cz

Márty
Přílohy
34835_119506564782876_3817888_n.jpg
Takhle jezdím ven....
34835_119506564782876_3817888_n.jpg (78.23 KiB) Zobrazeno 13763 krát

Zpět na VOLNÝ POKEC

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO