Bushcraft - jak začít


Na něco jsme zapomněli? Pro váš problém neexistuje kategorie? Směle ho hoďte sem!

Příspěvky: 7

Registrován: ned 22. čer 2014 14:10:07

Příspěvek ned 22. čer 2014 23:05:01

Bushcraft - jak začít

Moc děkuji,
rád bych začal s bushcraftem, hledám něco univerzálního, ale samozřejmě počítám, že to nebude sekat stromy jako mačeta.

Příspěvky: 6

Registrován: ned 22. čer 2014 20:32:32

Příspěvek pon 23. čer 2014 1:02:59

Re: Mezi dvěma nožmi

Mám rád když se mladí místo do hospod nebo do parku s flaškou vína vydají do přírody třeba na víkend jenom tak relaxovat, posedet u ohně opéct buřta atd.. jenom Pozor Bushcraft není o tom vyrazit do přírody s basou lahváču které se budou válet po jednom dni okolo 50 metru od ohniště.
neříkám že je to tvuj případ ale už jsem zažil mladé kluky co tvrdily jací nejsou zalesáci atd přitom vedle ohnište meli auta s kterých hrala hudba na KM daleko :/

Neříkám že mám neco třeba proti alkoholu, naopak taková dobrá slivovička večer u ohně není vubec špatná kor když někdo umí na kytaru tak je to parada, jenom ne zbytečne rvát na lesy pokud už je človek líznutý :-D

přečti si Bushcraft kodex, a snaž se podle něj řídit
a pamatuj, není duležité na 3-5-7 deních stanovačkách jíst neustále buřty/klobásky/salám atd.. věř mi když jsem začal chodit ven tak jsem nejedl nic jineho a i kvalitního buřta si dovedeš po 2 dnech krásne znechutit :-D
Sežen si někde starý kotlík a máš co se jídla týče vystaráno, mužeš vařit guláše, čočku,špagety, rýži, smažit maso (jedine na špeku :-D) atd.. pořád lepší než se ládovat celé dny buřtama :-)

vzpomel jsi tu mačetu, někdo se bude hádat co je lepší jestli mačeta či sekera na tohle mužeme vést hodinovou debatu co je lepší, já nosil malou sekerečku jeste po dědovi nicmene loni jsem dostal od přítulky mačetu a řeknu ti sekera dneska už leží jenom doma
když na věc přijde mačetou si mužeš uříznout aji chleba či dokonce krájet :-D
jiste nemužeš pokácet stromy mačetou stejne rychle jako pořádnou sekerou ale proč bys to taky dělal?
jestli mužu navrhnout tak já vlastním tuhle: http://www.mujnuz.cz/noze/macety/cold-s ... o-machete/
Pro mé užití naprosto vyhovující, po vandru ji akorát přebrousím, přeleštím (sudnal jsem tu černou, nelíbilo se mi to) a je připravena na další akci v terenu, jenom nezapomen dokoupit pochvu :-)

a tady nějaké insšpirace co se vaření týče, vím že to omílám pořád dokola ale já jsem proste jedlík :-D
Přílohy
5.jpg
to jsme jednou v zime šli vařit gulášek a cestou jsem potkaly tento krásný kus nerez plechu tak se tentokrát nekonala trojnožka ale vařilo se takhle no a protože někdo dostal chut na volský oko tak proč to neudelat na kameni? :-)
5.jpg (134.68 KiB) Zobrazeno 6234 krát
4.jpg
ač se to netváří příliš chutně nám to chutnalo :-D osmažená cibulka kusek buřta povařené brambory a nahoru jeste jarní cibulka, jednoduché rychlé, dobré :-)
4.jpg (141.16 KiB) Zobrazeno 6234 krát
3.jpg
3.jpg (319.56 KiB) Zobrazeno 6234 krát
2.jpg
Chilli con carne, moc dobré, problém je že se vaří cca 3-4 hodiny ale guláš děláme jeste déle :-)
2.jpg (180.14 KiB) Zobrazeno 6234 krát
1.jpg
1.jpg (187.3 KiB) Zobrazeno 6234 krát

Příspěvky: 7

Registrován: ned 22. čer 2014 14:10:07

Příspěvek pon 23. čer 2014 17:04:06

Re: Mezi dvěma nožmi

Ha! No po pravdě nejsem milovník alkoholu, ale i tak jsem si již něco o Bushcraftu přečetl, mám přečtený i kodex.
Každá rada se hodí...
Ale tohle mě opravdu potěšilo, ačkoliv téma bylo "Mezi dvěma noži", tak jsi mi ušetřil další téma "Co jíst",
opravdu děkuji, protože plánuju kam vyrazím, ale neustále jsem si říkal, no co já budu jíst a zakončil jsem myšlenku tím, že buřty.
Nebyl jsem si jistý, jestli si smím přivést do přírody jídlo, aby to vůbec bylo něco jako bushcraft, či zálesáctví a ne jenom kempování jako na dovolené.
Samozřejmě o "jídle" tu nemluvím o větrníku, případně medovníku.
Ale těstoviny, guláš, či čočka rozhodně příjdou k chuti.

A ještě bych se chtěl zeptat, řekněme je po dešti, včera sprchlo a dnes odpoledne jdu ven, je léto. Jak moc můžu čekat, že oheň bude divoký?
Já, moc jsem ohně nikdy nezapaloval, tak nevím jestli můžu čekat, že to sežere všechno i přesto, že pro něho budu mít vykopanou díru? Nebo že mi přeskočí jiskřička na list a spustí se řetězová reakce..
Možná to zní přehnaně, ale nerad bych machroval v lese jako největší podpalovač, aby potom nepřišla katastrofa...

Příspěvky: 6

Registrován: ned 22. čer 2014 20:32:32

Příspěvek úte 24. čer 2014 0:41:33

Re: Mezi dvěma nožmi

Máš pravdu tady už jsem trošku mimo mísu co se týká nožu atd.. ale jeste se ti budu snažit odpovedet, admin at to klidne smazne či presune do jineho vlákna :-)

Jinak tady píšeš "aby to vůbec bylo něco jako bushcraft" tak ti mužu pouze doporučit nesnaž se napodobovat Cody Lundina, Ray Mearse, Medvěda Gryllse atd..
jdi do přírody vem si sebou jídlo a užívej si tu atmosféru, nesnaž se přežít tak že budes lovit ptáky, chytat rybky, nedejbože chystat pasti na králíky atd... tohle se dělá v situacích kdy opravdu bojuješ o život což v ČR nehrozí tady je co 6 km nějaká vesnice či město, snaž se užívat přírodu, tu volnost co ti poskytuje atd...

Ono stačí si vzpomenout na muj první čundr/vandr/stanovačku kdy jsem si myslel že vše bude v pohode, ale pkud človek není zvyklý na spaní pod širákem/stanem kdy není zvyklý na hygienu v řece atd.. tak je to pro nej docela zahul a není to žádná prdel,a to nemluvím o tom že by sis musel lovit potravu atd... Tohle se opravdu nedělá, klidne se nauč zakladní pasti atd.. ale nikdy tím neohrožuj přírodu nebo zvířata které tam žijí pokud to není opravdu nutné ;)

Co se týče ohně,
Oheň dobrý sluha ale zlý pán,
moje první rada je: pokud jsi někde kde je ohnište, dělej oheň tam, nedovede človeka více naštvat když jsou na 10 m² 4 ohniště, do dnes jsem nepochopil proč lidi dělají když už to jedno mají nachystano/ připraveno, pochopím že se mužou sejít 2 ruzné bandy tak si udelají každý vlastní oheň ale 4? nerozumím tomu :/

Pokud jsi někde kde ohniste žádné není tak je to velice jednoduché, očistíš místo kde budes dělat ohnem alespon 1m okolo, Nikdy ale opravdu nikdy neděláš ohen na pařezu či kořenech, tady poradí asi nekdo zkušenejší ale kolega mi kdysi říkal že není problém aby se teplo či ohen po kořenu svezl 5 metru od ohniste a následne zapalil porost atd..

Pokud jsou šílene období sucha dáváš si obzvlášt pozor, pokud možno ohen nerozdělávat ale ne vždy je to možné (potřebuješ převařit vodu, uvařit jídlo, nebo jenom poze zdroj světla)

nenakladáš na ohen více dřeva než je nezbytne nutné k vaření či světlu, pamatuj, malý oheň má tu vyhodu že spálíš mnohem méne dřeva a snížiš riziko požáru od jisker

Nejsem nijak extra zkušený borec, určite se zde najdou lepší a fundovaní borci ale za me, neboj se rozdělat ohen aji v absolutním suchu, jenom si dávat pozor co je okolo ohnište, určitý respekt musís mít co se týče ohně ale není to žádná veda, pokud si budes dávat pozor nic se Nesmí stát!

nevím odkud jsi ale není problém se nekdy v léte sejít na pár dní, neco podniknout a nahodit ti nějaké Základy ale určite budeš mít lepší když se chytneš nějaké dobré bandy co chodí už nějaký ten čas nekam ven a oni ti vše řeknou a poradí :-)
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek stř 25. čer 2014 14:04:10

Re: Bushcraft - jak začít

Otázka - „Jak začít s Buschraftem a co dělat?” napadá každého, kdo zavítá na naše stránky a odpověď je jednodušší, než by se možná zdálo. Dá se to shrnout slovy „Jdi ven a zkus se zabavit” :). Co je Bushcraft a co do něj patří určuje každý z nás. Bushcraft je především vztah k přírodě a umění dosáhnout nějaké harmonie. Vždy mě pobaví teoretici, kteří na sebe berou pravomoc rozhodnout, co se ještě dá považovat za Bushcraft, a co už ne. Takové ty: Mám sice boty za 6K s vibramovou podrážkou a supermembranové hadry, ale jsem buškrafťák, protože rozdělávám oheň třením, kdežto ty používáš zapalovač... OK, proč ne. :) Já osobně si myslím, že nelze stanovit přesnou hranici a vytvořit pevné rámce, dle kterých se pozná, že děláš Bushcraft. Ať každý používá co chce a obléká se do čeho chce. Hlavně aby víc a víc lidí bylo venku, místo sezení u PC a seriálů. Koneckonců Bushcraft je jen módní slovíčko, kdežto jeho náplň se tvoří po tisíce let a předává se z generace do generace. Vyrůstal jsem v malé hornaté zemičce pod názvem Kyrgyzstán a od svých 5 let pomáhal prarodičům sbírat léčivé bylinky, sušit čaje apod. Díky tomu, že můj děda pracoval jako velitel vládní letky a měl ruský armádní výcvik za zády, tak mě učil zacházet s nožem, rozeznávat hady (kterých tam je požehnaně) a pavouky, dělat luk, střílet z praku a mnoho dalšího. Byl to Bushcraft? Nevím, tehdy to slovo asi ani neexistovalo. Každopádně to bylo krásné dětství a připadalo mi to naprosto přirozené. Kdežto dnes to vnímám jako neskutečné dobrodružství a těším se na každý svůj výlet do přírody :). Mimochodem, pravě proto, že každý z nás má nějaké znalosti a zkušenosti, které sám považuje za všeobecně známou věc a samozřejmost, avšak ostatním může hodně pomoct, plánuji organizovat jednou měsíčně takové minisrazíky. Někam vyrazím a budu tam pár hodin či třeba den-dva setrvávat. Buďto sám nebo s přáteli. A kdo bude chtít, ať se klidně přidá. Něco spolu zkusíme, něčemu se naučíme a každopádně to bude smysluplně využitý čas.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek stř 25. čer 2014 14:10:15

Re: Bushcraft - jak začít

A ještě k tomu ohni. Já osobně ho dělám takto: Vyčištěný plac cca 1 čtverečný metr, uprostřed vykopu jámu (případně vyčistím prosto kolem již existující), ve které rozdělám oheň. A pro jistotu u ohně mám vždy 1-2 PET lahve s vodou na uhašení. Toto bohatě stačí i v případě, že si mě/nás všimne hajný či majitel pozemku. Vždy dojde jen ke slušným pozdravům a několika větám, co že tu vlastně děláme.

Příspěvky: 6

Registrován: ned 22. čer 2014 20:32:32

Příspěvek stř 25. čer 2014 16:49:33

Re: Bushcraft - jak začít

Asi tak jak píše Vladius nikdo ti neřekne Tak tedka jsi pravý bushcrafťák, není na to žádné meřítko, jdi ven do přírody a užívej si to ticho/klid co se nam ve měste nedostavá a budeš spokojen :-)

BTW tohle me pobavilo: "Vždy mě pobaví teoretici, kteří na sebe berou pravomoc rozhodnout, co se ještě dá považovat za Bushcraft, a co už ne. Takové ty: Mám sice boty za 6K s vibramovou podrážkou a supermembranové hadry, ale jsem buškrafťák, protože rozdělávám oheň třením, kdežto ty používáš zapalovač" :-D

A ve finále opouští ohnište kde je neskutečný bordel plastu, obalu, nedejbože skla :/

Jinak jestě bych doporučil, léta jsem sebou nosil Stan na přespání ale časem jsem zjistil že takový spánek pod plachtou nebo přímo pod širákem je mnohem lepší než být zavřený ve stanu
Kup si v OBI plachtu 4x3m, gumickuky a krasne se vyspíš ty aji tvoje přitulka či kamradi :-)

Stan nosím práve kvuli přítulky protože nemá ráda když ji večer baští hmyz :-D

a jeste k tomu ohni, určite není od veci mít nachystanou vodu kdyby se náhodou neco stalo, my to naštestí nikdy nepotřebovali ale je lepší být připraven
hlavne nikdy neopoustej ohnište bez dozoru, neříkám že musís uhasit ohnen když si pujdes na 5 minut odskočit ale aspon v tu dobu nepřikladej dřevo :-)

mimochodem Vladius: už se nekdy stalo že jsi byl s pozemku vyhnán? či se to dalo vždycky nějak taktně domluvit? :-D

Příspěvky: 7

Registrován: ned 22. čer 2014 14:10:07

Příspěvek stř 25. čer 2014 18:08:05

Re: Bushcraft - jak začít

Děkuji moc všem, za odpovědi.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek stř 25. čer 2014 19:46:09

Re: Bushcraft - jak začít

hekinen píše:mimochodem Vladius: už se nekdy stalo že jsi byl s pozemku vyhnán? či se to dalo vždycky nějak taktně domluvit? :-D


Nestalo se mi to nikdy. Vždy stačilo slušně pozdravit, nejlépe jako první, přátelsky a už z dálky (přece jen kdyč člověk vidí na SVÉM pozemku někoho cizího, tak má vůči němu mírnou averzi) a třeba se i zeptat, zda by nevadilo blablabla. Jelikož většinou v přírodě připravujeme i jídlo, tak nabídnu i dotyčnému, zda by si nepřisedl a nedal si se mnou/námi. Ve valné většině případů samozřejmě odmítne, ale už nebude mít tendence někoho vyhazovat pryč. A přesně jak říkáš, ta voda pro sichr u ohniště dělá hodně dobrý dojem a člověk se hned zklidní. To, že pak před odchodem se voda použije na zalévání ohniště, které se následně i zakope, snad nemusím zmiňovat :)

Zpět na Vše ostatní o bushcraftu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO