Jaký nůž ?


Nože na přežití, pily na dřevo, krumpáče a sekery na obranu a další harampádí.

Příspěvky: 9

Registrován: čtv 03. kvě 2012 15:03:35

Příspěvek úte 06. lis 2012 17:49:41

Jaký nůž ?

Mohl by mi někdo poradit s výběrem? buď
Cold Steel bushman
Mora bushcraft triflex
Mikov uton

nůž bych potřeboval na práci v lese, nějakého toho pracanta aneb survival nůž pokud máte nápad na jiný pište.
cena do cca 1300,-

Příspěvky: 1

Registrován: úte 06. lis 2012 18:35:23

Příspěvek úte 06. lis 2012 18:41:54

Re: Jaký nůž ?

no som tu sice novy ale mozno trochu poradim- cold steel bushman je taky velky kus ostreho plechu ktory sa podla mna neda nazyvat nozom- je to skor na palicu a mas ostep s morou nemam skusenosti ale niekto sa tu taky urcite najde a na mikov nejdu velke chvaly; mal som mikov finku a ta ocel nic moc, uton robi myslim vsetko z 420 stainless a to je dost nizka kvalita. ak chces nerezovku tak sa poobzeraj aspon po nejakej 440 C alebo z uhlikoviek na tazku pracu a v tejto cenovej kategorii by som jednoznacne volil glock. to je noz co ta nieco vydrzi a nemusis ho setrit.

Příspěvky: 1

Registrován: čtv 08. lis 2012 21:47:22

Příspěvek čtv 08. lis 2012 21:55:35

Re: Jaký nůž ?

Ahoj, tiež som tu nový ale odporúčil by som ti rakúsky GLOCK fm 78. Je to naozaj veľmi odolny nôž z vynikajúcim puzdrom ktore je vhodné pre pravákov ale aj pre ľavákov,tiež je to takmer nezničiteľny nôž a dosť často ho ťahajú vojaci na misiách ale aj rôzne zásahovky.Cena sa pohybuje okolo 25 € ale treba si dať pozor na kopie od firmy MFH, ja som ho bral s tadeto : http://www.armpek.sk/dyka-glock-bez-pilky-cierna

Příspěvky: 58

Registrován: sob 29. pro 2012 12:51:25

Bydliště: cheb

Příspěvek ned 30. pro 2012 21:20:38

Re: Jaký nůž ?

Zdravím,nemáte někdo osobní zkušenost s Německých nožem výsadkových jednotek,neboli para nůž BW?
http://armyworld.cz/noze-naradi/pevne/m ... 63%29.html

Jedná se i o kvalitu a váhu.Vcelku se mi líbí a cenově je také přijatelný.
Díky za info.

Příspěvky: 58

Registrován: sob 29. pro 2012 12:51:25

Bydliště: cheb

Příspěvek pát 25. led 2013 19:35:36

Re: Jaký nůž ?

Zdar bushcraftéři...dnes jsem si pořídil nůž MORA ARMY a jsem zatím spokojen.Musím uznat,že má úžasně vyřešené pouzdro(i když jsem zastáncem klasických kožených pouzder).A také dokonale sedí v ruce.V podstatě jsem si ho koupil jen kvůli tomu,že každý ,kdo natáčí videa o bushcraftu jej má a pořizovací cena okolo 400 Kč je v podstatě směšná( za dobrý nůž).Jsem zastáncem větších nožů,které jdou využít i na sekání a štípání,ale na druhou stranu k nim potřebujete pásek,jemná práce s ním také nejde ideálně a o skrytém nošení se také nedá moc mluvit.
Tak mě v blízké době čeká"přeškolení"-JAK POUŽÍVAT MALÝ NŮŽ,KDYŽ CELÝ ŽIVOT POUŽÍVÁŠ VELKÝ FULLTANG....Jen mám trochu obavy,aby při sekání tloukem MORA vydržela.
Přílohy
DSC00261.JPG
DSC00261.JPG (57.22 KiB) Zobrazeno 26869 krát
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek sob 26. led 2013 1:41:24

Re: Jaký nůž ?

Při sekání tloukem bych se bál spíše u nožů z úhlíkové ocele, což Mora Army není. A i to pouze za hodně nízkých teplot. Pokud se na to jde opatrně, tak to jde i se zavíracím nožem bez problémů.

Příspěvky: 6

Registrován: sob 26. led 2013 20:49:30

Příspěvek sob 26. led 2013 21:22:21

Re: Jaký nůž ?

Co znamená na práci v lese? Myslíš na myslivost?

Příspěvky: 58

Registrován: sob 29. pro 2012 12:51:25

Bydliště: cheb

Příspěvek úte 29. led 2013 10:05:56

Re: Jaký nůž ?

myslivost ne....přístřeší,oheň a potrava

Příspěvky: 4

Registrován: sob 29. pro 2012 11:46:49

Příspěvek stř 30. led 2013 15:02:30

Re: Jaký nůž ?

kusna píše:...Jen mám trochu obavy,aby při sekání tloukem MORA vydržela.

.... přestože je Mora docela masivní nůž, tak prioritně je hlavně určen k řezání. Už jsem zažil borce, který si myslel, že když má v ruce švédskou ocel ( nůž Mora), takže s ní může přesekávat kosti. Byl notně překvapen jaké se mu podařilo vytvořit zubaté ostří. Pokud chceš do něčeho mlátit tloukem, kup si mačetu, upajcni jí čepel na nějakých 30 cm a můžeš do ní mlátit co se do ní vejde. Víš ono je používání nože taky tak trochu o technickém citu.
Yaw

Příspěvky: 58

Registrován: sob 29. pro 2012 12:51:25

Bydliště: cheb

Příspěvek sob 02. úno 2013 15:47:40

Re: Jaký nůž ?

Nemyslel jsem s ní kácet stromy,ale klasicky si připravit dřevo na oheň.S Morou jsem už byl v lese a štípal s ní špalíky o šířce cca 10 cm a byl jsem překvapen,jak zdatně to Moře šlo.Tak za mne nůž doporučuji-opravdu ostrý,skvělé pouzdro a hlavně poměr cena-kvalita je neskutečný.

Příspěvky: 17

Registrován: pon 11. úno 2013 22:02:55

Příspěvek úte 05. bře 2013 21:37:02

Re: Jaký nůž ?

kusna píše:Nemyslel jsem s ní kácet stromy,ale klasicky si připravit dřevo na oheň.S Morou jsem už byl v lese a štípal s ní špalíky o šířce cca 10 cm a byl jsem překvapen,jak zdatně to Moře šlo.Tak za mne nůž doporučuji-opravdu ostrý,skvělé pouzdro a hlavně poměr cena-kvalita je neskutečný.


délka čepele je deset centimetrů tak nevím jestli měli ty špalíčky 10.Ale mora je dobrý nůž také si ho možná koupím

Příspěvky: 58

Registrován: sob 29. pro 2012 12:51:25

Bydliště: cheb

Příspěvek úte 05. bře 2013 22:27:56

Re: Jaký nůž ?

no dobře,špalíky na délku čepele

Příspěvky: 21

Registrován: ned 03. bře 2013 16:32:14

Bydliště: Středočeský kraj - do Prahy co by kamenem dohodil

Příspěvek úte 05. bře 2013 22:47:00

Re: Jaký nůž ?

Zdar,

já jen k tomu Mikovu, klasické série nic moc ocel, nedrží ostří, nože nejsou špatný, ale musí se to brousit po každém ukrojení chleba pomalu.
Dobré zkušenosti mám se Španělskými noži Miguela Nieta - http://www.mnieto.com/cuchillos.php já konkrétně mám tento, a jsem velice spokojen http://www.mnieto.com/cuchillos.php?env ... =4&filtrr=

a na sekání používám nůž úplně nahoře viz fotka, kompromis mezi velkým nožem a mačetou.

PS: ten traveller je třetí od shora.
Přílohy
Nožíky II..jpg
Nožíky II..jpg (495.83 KiB) Zobrazeno 26474 krát

Příspěvky: 58

Registrován: sob 29. pro 2012 12:51:25

Bydliště: cheb

Příspěvek úte 19. bře 2013 16:00:56

Re: Jaký nůž ?

Nedávno jsem vzal s sebou kámoše do lesa,aníž by věděl,že nejdeme pouze na špekáček a kafe.Pobral jsem si moru,pilku(skládačka fiskars) a full tang nůž(30 cm).
Na přípravu dřeva a dočasného kempu jsme použily všechny 3 kusy nářadí a poté se ho,jako nezůčastněného zeptal,jaká varianta se mu nejvíce líbila a také vyhovovala.
Bez přemýšlení to byl full tang-příprava dřeva,příprava stravy( i když zde byla jasně lepší mora)a i příprava dočasného kempu se s tímto nožem dá bez problému zvládnout.
Sic se mi Mora líbí,skvělě pásně do ruky,makané pouzdro a velmi slušné ostří nepřekoná výhodu velkého tábornického nože a tou je UNIVERZÁLNOST !!!
Je pravda,že řezání pilkou je snažší,příprava stravy morou jednodušší,ale obojí zvládne full tang také.
U mě je jedinou nevýhodou full tangu nutnost opasku k jeho nošení,ale na druhou stranu to lze vyřešit kydexovým pouzdrem.

Příspěvky: 9

Registrován: čtv 03. kvě 2012 15:03:35

Příspěvek úte 19. bře 2013 21:43:10

Re: Jaký nůž ?

Nakonec mám takové kombíčko, Cold steel bushman jsem si přibrousil na lehkého sekáče ( není to nic extra ale "funguje to v rámci možností" slušně ) a dá se použít i na ostatní práce.
Pak mám ( na kratší výlety nebo tam kde se neočekává sekání a velká příprava dřeva ) moru classic 2 a tu si beru s Vnox new solider. Vše dohromady si beru na výpravy pod celtu kde si dělám přístřeší, dřevo na oheň a to ostatní.

Děkuji vám všem za rady.

Příspěvky: 58

Registrován: sob 29. pro 2012 12:51:25

Bydliště: cheb

Příspěvek pát 27. zář 2013 18:27:29

Re: Jaký nůž ?

Bushcraftéři,dnes jsem testoval nůž od nožíře Blacka a to BSK mini...opravdu jsem byl překvapen,co to dokáže a i po těch prasárnách stále holil,tak pokud někdo pokukujete po univerzálním noži,tak doporučuju.Suprově se s ním sekalo,štípalo a příprava stravy také jedna báseň.Jelikož se jedná o provedení mini,tak se nůž vejde i do postranní kapsy u kalhot-což je u nože s tímto výkonem obdivuhodné....
PS-pokud to bude bráno jako reklama,tak prosím o smazání.

Příspěvky: 58

Registrován: sob 29. pro 2012 12:51:25

Bydliště: cheb

Příspěvek úte 03. pro 2013 19:20:52

Re: Jaký nůž ?

Nedávno jsem si pořídil mačetu forester od Blacka.Zprvu jsem váhal nad její koupí,ale na vandru jsem měl možnost ji otestovat a neváhal jsem.V podstatě s ní jde dělat a připravovat vše,ale stačí k tomu pouze jeden nástroj.I po docela brutálním zacházení neustále holí.Porazil jsem s ní i strom v průměru 20-25 cm a možná i rychleji,než s pilkou.Příprava dřeva na oheň jde také vcelku dobře,i když tam její velikost nepatrně překáží....ale pokud stím člověk počítá,tak v poho.Též jsem ji prubnul v kuchyni a to jsem byl velice překvapen-zpracování jako s klasickým nožem.Takže u mne je již jasná volba do nepohody-zavírák do kapsy a mačetu do báglu
Přílohy
lom (6).JPG
lom (6).JPG (37.53 KiB) Zobrazeno 24959 krát
qrasuyE8lhd4QaQ_A8HoXBRLqPlzN4_SqOLAIzw7-LyJTKrhPnjECHivQjGEO069ocdaSa8.jpg
qrasuyE8lhd4QaQ_A8HoXBRLqPlzN4_SqOLAIzw7-LyJTKrhPnjECHivQjGEO069ocdaSa8.jpg (86.15 KiB) Zobrazeno 24959 krát
DSC00722.JPG
DSC00722.JPG (59.21 KiB) Zobrazeno 24959 krát
DSC00711.JPG
DSC00711.JPG (61.31 KiB) Zobrazeno 24959 krát
DSC00710.JPG
DSC00710.JPG (57.07 KiB) Zobrazeno 24959 krát

Příspěvky: 7

Registrován: čtv 14. lis 2013 12:04:42

Příspěvek úte 20. kvě 2014 9:21:04

Re: Jaký nůž ?

Já si vybral k lednovým narozeninám http://www.army-store.net/zbrane/nuz-za ... -capetonia. Jen doufám, že dlouho vydrží ostrý. Na mě to totiž bylo poměrně dost peněz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 85

Registrován: sob 17. pro 2011 19:28:00

Příspěvek úte 27. kvě 2014 19:59:37

Re: Jaký nůž ?

440tka ti rozhodně dlouho ostrá nezůstane, je to typická neřezová ocel, je potřeba mezi prací občas obtáhnout jako každý nůž, bez brousku se neobejdeš. Pokud s tím nic dělat nebudeš, pochopitelně ostrý zůstane. Ty peníze bych za to nedal, za 400 z číny máš to samé.

Příspěvky: 1

Registrován: stř 20. srp 2014 9:30:47

Příspěvek stř 20. srp 2014 9:38:11

Re: Jaký nůž ?

Ahoj, pokud bych na to měl tak si koupim http://noze.heureka.cz/sog-kiku/#c3906

Jak píší je z jedinečné ocele OU-31 kterou má jen málo nožů může pochlubit. Jedná se o micro jemnou ocel a jejím autorem je Nippon Koshuha Steel Co., Ltd. Její hlavními charakteristikami jsou vysoká tvrdost, HRc 64, a je třikrát pevnější než ocel D2. Mnoho testů nasvědčuje tomu, že její hrany vydrží desetkrát víc než z ocele ATS-34. A navíc vypada nádherně

Příspěvky: 2

Registrován: čtv 21. srp 2014 16:44:33

Příspěvek pát 22. srp 2014 11:42:48

Re: Jaký nůž ?

ujec píše:no som tu sice novy ale mozno trochu poradim- cold steel bushman je taky velky kus ostreho plechu ktory sa podla mna neda nazyvat nozom- je to skor na palicu a mas ostep s morou nemam skusenosti ale niekto sa tu taky urcite najde a na mikov nejdu velke chvaly; mal som mikov finku a ta ocel nic moc, uton robi myslim vsetko z 420 stainless a to je dost nizka kvalita. ak chces nerezovku tak sa poobzeraj aspon po nejakej 440 C alebo z uhlikoviek na tazku pracu a v tejto cenovej kategorii by som jednoznacne volil glock. to je noz co ta nieco vydrzi a nemusis ho setrit.


Ahoj, připojil bych svůj názor:
- Mikov má i dobré nože, ale s tím nerez materiálem u levnějších je to horší.
- UTON je kultovní až duchařská záležitost. Pro zájemce doporučuji vzít týden dovolené a nastudovat historii a materiály jednotlivých výrobních sériíí z různých roků www.uton.cz, je to český vojenský klenot ale jsou tam opravdu propsatné rozdíly, jde o nůž jednoho tvaru, ale obrovské množství verzí různých výhod a jasných nevýhod. Je to podle spíš bojový - ne bushcraft nůž.
- GLOCK má již z výroby dobrý univerzální úhel ostří a bajonetový tvar je při jeho délce výhodou že netaháš moc železa - je odolný, dobrý, ne drahý, nabrousíš o kus šutru, i když ocel neprochází celou rukojetí nemusíš se bát do něho praštit tloukem při štípání, jen ostří je uhlíkovka a musíš očistit a po večeři trochu máznout. Dobrý pomocník v lese, když nechceš tahat nic těžkého, ale víš že potřebuješ něco víc než zavírák....
- Cold steel bushman, je dobře použitelný jak na krájení tak na sekání. Není to nůž na pohodlí a na parádu, ale na práci. Doporučuji verzi s firestelem a tvrdým plast.pouzdrem. Pro lepší držení je třeba rukojeť omotat neklouzavou páskou nářadí. Ostří je z výroby ostré, ale divně nabroušené ve 3 stupních. Bude třeba při broušení vybrat jaký úhel ostří držet a k čemu ten nůž vlastně chci. Na jídlo, nebo na dřevo a blbosti? Opět uhlíkovka se bez péče neobejde.
- MORA, MORAKNIV, FISKARS, různé finky atd - vypadají pouťově, ale nejsou. Jsou levné, lehké, žádné zbytečné tvary a zářezy. Nerez není nic super, ale naostřit se dají v pohodě. Nemůžeš do toho při štípání dřeva mlátit cihlou:-), ale klackem určitě jo. Dcerka to vozí po táborech 2rok, několikrát se pořezala:-) spokojenost. Bbarevné rukojeti jsou v šeru v lese dobře vidět, Fiskars plave ve vodě. Jsou to univerzální nože i na kuchyňské práce, jen cibulku bude u konce rozlamovat.
- ONTARIO RAT 1, RAT 2, skvělé nože, skvělé ostří, minimální vůle, skvělý tvar na řezání v kuchyni, slušná cena, jen o fous širší čepel než člověk potřebuje při kuchtění, ale zase dost pevná na dřevo a přípravu topení. Když univerzální zavírák do lesa tak asi tento!
- OPINEL 8,9,10- přiznám se dobrovolně: miluju ho! DOKONALÝ A VÝCHOVNÝ NŮŽ. Nůž s duchem a historií! Díky dřevu na rukojeti, 8-ku v kapse ani necítíte, podobně jako kapesník. Většinou nosím verzi 10. Pro čuňata lépe vzít verzi v nerezu. Pro normální lidi a děcka jako test zda se starají (čistí a ostří) svoji výstroj doporučuji uhlíkovku. Velmi ostrý, snadno brousitelný, uhlíkovka drží ostří a díky úhlů ostření řeže i při mírném otupení. SKVĚLÁ KOMBINACE tvaru, délky, síly, úhlů pro drtivou většinu použití. Kdo nemá nůž na parádu, ale na práci, zjistí, že s ním většinou děláš něco kolem jídla, nebo lehčí práce a to je právě ono. Nosím ho trvale s sebou, vařím s ním doma v kuchyni, na táboře je to plnohodnotný kuch.nůž. Kup si levnou 8 a zkus tím říznout rajče na malé dílky a budeš koukat!!!
- FISKARS MAČETA - NA HRUBŠÍ PRÁCE. Testoval jsem různé i orig.KUKRI z NAMSTE.CZ(moc velké, těžké), KA-BAR (drhne barva), MIKOV a další. Nakonec jsem objevil a upravil mačetu Fiskars, která je velmi lehká, dobře drží ostří, dá se ostřit v nouzových podmínkách a díky dlouhé a duté rukojeti můžeš na konci dát víc energie než jiné, mnohem těžší nože a mačety!!!

Zpět na Nože a nástroje

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO