Uvareni x peceni


Co jíst a co nejíst? Jak nalézt vodu a připravit jídlo? Jak chytit a stáhnout zvěř? Pojďme to rozebrat do detailů.

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek pon 25. črc 2011 20:00:03

Uvareni x peceni

Tak jsem zas premyslel co je pro cloveka lepsi. Jit a maso uvarit v nadobe ve vode nad ohnem a nebo maso napichnout na klacet a nad ohnem opekat?

Podle mne varene maso je stravitelnejsi. Je lepsi jistota,ze paraziti a bakterie zemrou. Tuk z masa zustane v nadobe.
S bylinkami a plody si muzu udelat chutnou omacku.

U peceni vim jen,ze asi bude chutnejsi to maso.


Nad timto problemem jsem se zacal zajimat,kdyz jsem premyslel jak budu delat doma(v panelaku) ryby. Koupil jsem si kousky Pangasius a napadlo mne uvarit ve vode. Kupodivu to bylo lepsi nez smazene(beru,ze smazit moc neumim:D).

Pokud vite dalsi vyhody a nevyhody uvareni x peceni,tak napiste.dik

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pon 25. črc 2011 23:35:28

Re: Uvareni x peceni

sahaw píše:Tak jsem zas premyslel co je pro cloveka lepsi. Jit a maso uvarit v nadobe ve vode nad ohnem a nebo maso napichnout na klacet a nad ohnem opekat?

Podle mne varene maso je stravitelnejsi. Je lepsi jistota,ze paraziti a bakterie zemrou. Tuk z masa zustane v nadobe.
S bylinkami a plody si muzu udelat chutnou omacku.

U peceni vim jen,ze asi bude chutnejsi to maso.


Nad timto problemem jsem se zacal zajimat,kdyz jsem premyslel jak budu delat doma(v panelaku) ryby. Koupil jsem si kousky Pangasius a napadlo mne uvarit ve vode. Kupodivu to bylo lepsi nez smazene(beru,ze smazit moc neumim:D).

Pokud vite dalsi vyhody a nevyhody uvareni x peceni,tak napiste.dik


výhody vaření je že dostaneš velmi vydatný vývar který můžeš použít jako zdroj živin další den nevýhody peČení jsou že ztrácíš objem masa,vyplavuješ v tuku důležité látky a pak je to nezdravé :D mno spíš hůře stravitelné....

ale co třeba to nakombinovat? uvařit si maso spolu s bylinkami (dostaneš dobrý a lahodný vývar)a poté maso nad ohněm upéct asi to ale nebude nic moc :(

Příspěvky: 1

Registrován: sob 15. lis 2014 7:23:01

Příspěvek sob 15. lis 2014 7:27:45

Re: Uvareni x peceni

Podle mne varene maso je stravitelnejsi. Je lepsi jistota,ze paraziti a bakterie zemrou. Tuk z masa zustane v nadobe.
S bylinkami a plody si muzu udelat chutnou omacku.

_______________
dhoom

Příspěvky: 36

Registrován: čtv 22. kvě 2014 17:12:58

Příspěvek stř 29. črc 2015 10:37:53

Re: Uvareni x peceni

Záleží na okolnostech.

Pokud budu ve stavu přežití s minimální výbavou tak asi těžko budu maso vařit. První volba bude opékání nad ohněm. Samozřejmě jistý "mezistupeň" je Sytonův hrnec. Mám-li na něj čas a opět - prostředky. Takže to zkusím shrnout asi takto (+ je výhoda, - nevýhoda):

1) Pečení nad ohněm.

+ je nejméně náročné na nástroje a vybavení
+ je rychlé a tudíž mě nezdrží dlouho při přesunu
+ je ptořeba nejméně paliva
+ k přípravě není potřeba voda

- maso je hůře stravitelné
- vysoké riziko infekce trávicího traktu (nemusí být dobře propečené)
- ztráta části důležitých látek (z masa odchází tuk a další tekutiny)

2) Sytonův hrnec

+ není potřeba vaření tolik hlídat (mohu vykonávat další činnosti)
+ maso není tolik připečené - lepší stravitelnost
+ větší šance na dokonalé propečení a tím zničení choroboplodných zárodků a prazitů

- velmi náročný způsob na přípravu (potřeba vykopat otvor v zemi, sehnat kameny, ohřát je atd.)
- vyšší riziko poranění při přípravě (při kopání, při přesunu horkých kamenů, opaření od páry při zalévání)
- náročný na palivo
- k přípravě potřebujeme vodu (avšak méně než při vaření)

3) Vaření

+ získám vývar plný důležitých živin a tuků (o "chutné" omáčce bych si vážně nedělal iluze)
+ maso je ze všech tří způsobů nejlépe stravitelné
+ při dodržení doby vaření zničím spolehlivě jak parazity tak bakterie a další verbež
+ poměrně bezpečný způsob přípravy

- náročnější na palivo
- náročnější na nástroje a vybavení
- pokrm je potřeba hlídat - topit atd.
- příprava je náročná na spotřebovanou vodu


Pokud mě ještě něco napadně tak příspěvek zaedituju ;).
Uživatelský avatar

Příspěvky: 59

Registrován: sob 28. bře 2015 19:53:30

Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek ned 09. srp 2015 13:59:32

Re: Uvareni x peceni

Scarabeus píše:Záleží na okolnostech.
2) Sytonův hrnec
Pokud mě ještě něco napadně tak příspěvek zaedituju ;).


S tvým příspěvkem souhlasím, ale především si zaedituj to že to je hrnec Setonův, ne Sytonův, dle E.T. Setona

Jinak za mně pečení, ale čistě na základě toho že nemám rád vaření (vařené maso mi tolik nechutná, preferuji pečení a grillování i v každodenním životě)
A na vývar lze použít i zbytky po zpracování masa (odřezky, kosti, atd.).

Příspěvky: 31

Registrován: stř 01. říj 2014 16:35:54

Příspěvek úte 10. lis 2015 10:53:13

Re: Uvareni x peceni

cau...ještě jeden návrh.........hodne pouzivam jidlo v alobalu.....maso,cibulku,špek,brambory...necham to udelat na žhavym a pak dodelám na ohni maso do krupava. mam prilohu a maso krupavy....a v alobalu se promíchají aspon chute..plnohodnotnej obed..ale záleží na kazdym ,co komu chutna.

Příspěvky: 36

Registrován: čtv 22. kvě 2014 17:12:58

Příspěvek pon 23. lis 2015 10:50:35

Re: Uvareni x peceni

Alobal je také dobrá alternativa, máš-li ho k dispozici.

Také jdou připravovat některé potraviny přímo v ohni. Např. brambory v popelu, vajíčka v bramboře nebo v cibuli a dokonce samotná vajíčka v popelu (ale musí se udělat otvor na té straně vajíčka, jde je vzduchová bublina). Ryba se dá obalit bylinami a připravovat na popelu. Plochý kámen v ohništi může dobře posloužit jako opékací tál :). Je to víceméně jen o fantazii :).

Příspěvky: 31

Registrován: stř 01. říj 2014 16:35:54

Příspěvek pon 23. lis 2015 12:14:37

Re: Uvareni x peceni

Scarabeus píše:Alobal je také dobrá alternativa, máš-li ho k dispozici.

Také jdou připravovat některé potraviny přímo v ohni. Např. brambory v popelu, vajíčka v bramboře nebo v cibuli a dokonce samotná vajíčka v popelu (ale musí se udělat otvor na té straně vajíčka, jde je vzduchová bublina). Ryba se dá obalit bylinami a připravovat na popelu. Plochý kámen v ohništi může dobře posloužit jako opékací tál :). Je to víceméně jen o fantazii :).
...presne tak a hlavne jak je cas a hlad a ingrdience k dispozici...a pocet stravniku..

Zpět na Potrava a voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO