Spaní v zimě.


Jak vyřezat lžíci, postavit kánoe, nebo vyrobit mini jaderný reaktor? Diskutujte o tom tady!

Příspěvky: 36

Registrován: čtv 22. kvě 2014 17:12:58

Příspěvek úte 12. led 2016 23:06:18

Spaní v zimě.

Zdravím kamarádi.

Tento víkend se chystám ne Geocachingový event "Yeti Extreme edition". Celá akce spočívá v plnění úkolů během přesunu lesem a končí se spaním na vrcholku hory (cca 800 m. n. m.). V lesním porostu u rozhledny. Mám takové dilema. Původně nemělo být počasí nijak strašlivé ale poslední předpovědi hlásí -16°C v noci. Chci použít spací "systém" složený ze dvou spacáků.


1) Hannah Bivak (extrém -15°C)
2) Mountain gear Pinole 20 (extrém -7°C)
3) vložka Thermolite reactor extreme (údajně přidá na extrému až 10°C, ale tomu moc nevěřím i když minulý rok jsem při -6° spal v hannahu s vložkou a bylo to v pohodě).

4) Gore-Texový bivakovací vak holandské armády
5) Karimatka Thermarest + alumatka

Samozřejmě se chystám spát v termoprádle (první vrstva) a fleecovém kompletu (druhá vrstva).

Jaký je váš názor na skladbu "systému" ? Samozřejmě první bude vložka a pak který ze spacáku? Teplejší ven a slabší dovnitř nebo obráceně? Zbytek skladby už je poměrně jasný.

Díky za každý názor.

Příspěvky: 11

Registrován: čtv 05. lis 2015 19:10:53

Příspěvek stř 13. led 2016 1:44:58

Re: Spaní v zimě.

Doma mám US modulární systém a tam se letní dává do zimního, takže bych toto pravidlo zachoval. Záleží ale taky na velikostech spacích pytlů. Pokud líp padne teplejší do toho od Mountainu, tak bych to obrátil.
Nezapomenout na pořádnou izolaci od země a standartní pravidla (suché věci, hlava v teple ....)
Celkem mě zajímá jak tato sestava ustojí mrazy. Nedovedu si tipnout. Ale to hlavně kvůli tomu, že každý má jiný ,,topný systém" a někomu je ve spacáku teplíčko a jinýmu při stejných podmínkách zima.

Příspěvky: 36

Registrován: čtv 22. kvě 2014 17:12:58

Příspěvek stř 13. led 2016 10:47:25

Re: Spaní v zimě.

Díky za tip. Přesně od stejného nápadů jsem se včera odpichl já, když jsem chtěl otestovat, jestli je vůbec reálné se do toho zapnout. Takže jsem dal ten méně teplý do toho teplejsiho a do toho vložku.

Nasoukat se dá, zapnout dá trochu práce ale největší problém je s vložkou. Zapnul jsem částečně oba spacáky, pak zapnul vnější úplně a uvnitř zapnul vnitřní. Ale srovnat si vložku tak abych ji měl až ke krku byl dost problém.

Izolaci odspodu budu mít důkladnou - alumatka, tlustá Termarestka a ještě alu fólie. To celé ve zdaraku a pod bashou. Takže to snad dopadne dobře a podám sem info o tom, jak se mi spalo.

Příspěvky: 11

Registrován: čtv 05. lis 2015 19:10:53

Příspěvek pát 22. led 2016 9:59:42

Re: Spaní v zimě.

Zdravíčko, tak jak si přežil víkend? Já jdu teď a jsem na to pocasi zjedav teda. Premyslel jsem, ze bych si dal do spacaku chem. ohrivac, ale zase na druhou stranu z nej bude unikat trochu pary si myslim. Co myslite, vyplati se ho mit ve spacaku? Konkretne jde o tleten http://www.army-surplus.cz/detail/2048- ... ohrivac-US

Příspěvky: 1

Registrován: ned 24. led 2016 7:25:19

Příspěvek ned 24. led 2016 7:35:53

Re: Spaní v zimě.

Scarabeus píše:Díky za tip. Přesně od stejného nápadů jsem se včera odpichl já, když jsem chtěl otestovat, jestli je vůbec reálné se do toho zapnout. Takže jsem dal ten méně teplý do toho teplejsiho a do toho vložku.

Nasoukat se dá, zapnout dá trochu práce ale největší problém je s vložkou. Zapnul jsem částečně oba spacáky, pak zapnul vnější úplně a uvnitř zapnul vnitřní. Ale srovnat si vložku tak abych ji měl až ke krku byl dost problém.

Izolaci odspodu budu mít důkladnou - alumatka, tlustá Termarestka a ještě alu fólie. To celé ve zdaraku a pod bashou. Takže to snad dopadne dobře a podám sem info o tom, jak se mi spalo.



Jestli máš ten US systém,tak jsi to udělal opačně.Dává se jako první hrubý spacák ( starší typ je černý ) na ten se navleče a spojí druky tenký spacák ( starší typ je zelený ) a na to všechno se navlékne goratexový žďarák a upne druky.
Dobré video zde https://www.youtube.com/watch?v=xmvawzKaZGY

Příspěvky: 36

Registrován: čtv 22. kvě 2014 17:12:58

Příspěvek pon 01. úno 2016 0:59:40

Re: Spaní v zimě.

Zdravím panové.

Konečně jsem se dostal k tomu, poreferovat Vám o našem víkendu. Našlapali jsme za jeden den cca 26km nádherně zasněženou krajinou. Bylo to krásné ale teď k hlavnímu tématu:

Pro lepší přehlednost Vám to sem napíšu pěkně krok po kroku:

1) odhrabal jsem sníh
2) na zem jsem položil britskou zákopovou plachtu.
3) na to přišel žďárák (Holandský, v podstatě Carinthia Explorer)
4) do žďáráku jsem dal alu folii (stříbrnou stranou nahoru)
5) na folii samonafukovačku (Thermarest)
6) na samonafukovačku jsem položil alumatku
7) teplejší spacák a dovnitř ten méně teplý v něm pak vložka Thremolite reactor extreme
8) Spal jsem v tlustých ponožkách (2x) + první vrstva prádla Klimatex + druhá vrstva z fleecu. Celý komplet doplňovala apartní fleecová čepička a ledviňák z Lidlu.
9) Nad tím vším jsem postavil přístřešek z Bashy. Jako "ridgeline" jsem použil 5mm paracord napnutý mezi dvěma stromy, plachtu samotnou vypínal pár gumových "pavouků". Plachta byla postavena kolmo na vítr.

Nu a teď si to shrnu:

Do tábořiště jsme přišli ve 21:00. Unavení a vyčerpaní. Vybudovali jsme spaní, najedli se, chvíli jsme se tetelili u ohně a velmi záhy nastala hodina H, kdy jsme se měli odebrat do spacáků. Převlékl jsem se a začal jsem se soukat do mého takticko-strategického spacího systému. Všem doporučuji si "soukání" vyzkoušet doma, abyste pak nebyli překvapeni. Já jsem tak udělal a tak to byla otázka chvíle, i když se nasoukat a všcko pozapínat, dalo trochu práce. Udělal jsem si během toho pauzu a napůl "zavrtaný" jsem si udělal pod plachtou sváču v podobě teplého jídla a šálku čaje. Do promáčených bot jsem nacpal noviny.

Je dobré se před soukáním dojít vyčůrat. Já jsem to neudělal a tak jsem se musel zase "vysoukat", vlézt do bot a vykonat potřebu. Za stálého lamentování jsem vlezl pod Bashu a začal se soukat znovu. Když jsem se nasoukal dovnitř a vše řádně zapnul, tak jsem zjistil, že ležím mírně za svahu. Řekl jsem si, že to nějak zmáknu a snažil jsem se usnout. Nikde na mě nefoukalo, nikudy mi netáhlo a tak jsem během chvilky zahřál a začal jsem usínat. Nepřirozená poloha mírně ze svahu mi však nedala kvalitně usnout a tak jsem se rozhodl se otočit. Pod plachtou. Vzhledem k tomu, že jsem Bashu napnul velmi nízko, protože foukal vítr, tak otočit spací systém znamenalo se vysoukat, otočit spaní a zase se nasoukat. To vše ve velmi stísněném prostoru pod plachtou. Nasoukal jsem se znovu a pocítil jsem úlevu, za chvíli teplo a blaho (ne, nepočůral jsem se). U ohně zůstal jeden z členů z jiného družstva a i když tam byl sám, bylo -10°C a foukal vítr, tak hrál na kytaru. Krásně a dlouho. Moc hezky se usínalo. V noci mě párkrát vzbudila kondenzace na okraji spacího pytle. Spal jsem předpisově s hlavou ven ze spacáků ale stejně mi na kraji něco málo zkondenzovalo a jak jsem se o to otřel, tak to studilo. Mojí šálu-válec jsem totiž předešlého večera prodýchal. Takže nejen, že byla mokrá ale teď už byla tak zmrzlá, že by se dala použít jako okapová roura. Spal jsem tedy bez ní a to byla chyba. Jen jsem stačil usnout, přihlásila se moje stará známá - bolest ramen, nejspíše to bývá únavou a trochu prochladnutím z předešlého večera. Naštěstí chemické teplo od bolesti rychle ulevilo a tak jsem mohl chrnět dále. Ráno mě vzbudila až snaha o komunikace ze stanu do stanu mých kolegů v táboře a všeobecné veselí, že nikdo neumrzl. Rozlepil jsem oko, pak druhé. Moc se mi nechtělo. V mém takticko-strategickém spacím systému krátkého dosahu bylo krásně měkoučko a teploučko. Rozepl jsem žďárák a ejhle! V noci napadalo a nafoukalo dost sněhu. Basha se pod jeho tíhou prověsila. Ale s tím jsem počítal, stačilo bouchnout do stěn a zbytek práce s opětovným napnutím udělaly gumové pavouky. Z fotky, kterou kluci udělali než mě vzbudili jsem měl velkou radost (třetí fotka, "rano 1"). Můj příbytek je na ní parádně zafoukaný. Postavil jsem si, ještě napůl ve spacáku, na čaj. Do bot jsem hodil chemické teplo aby se do nich lépe dostávalo a pomalu jsem začal balit.

Chybný krok č.1 - VŽDY SE PŘED "SOUKÁNÍM" VYČŮREJTE !
Chybný krok č.2 - VŽDY VYZKOUŠEJTE NA KTEROU STRANU SI MÁTE DÁT HLAVU !
Chybný krok č.3 - MĚJTE NÁHRADNÍ ŠÁLU NEBO ŠÁTEK, ABYSTE MĚLI DO ČEHO V NOCI DÝCHAT.
Chybný krok č.4 - NEKUPUJTE SI BOTY POLNÍ VZ.2000 OD PRABOSU. A už vůbec je nenoste na podobné akce.


Správný krok č.1 - MĚJTE ZVLÁŠŤ VĚCI NA SPANÍ, SPĚTE V SUCHÉM OBLEČENÍ
Správný krok č.2 - PŘED ULEHNUTÍM SE NAJEZTE TEPLÉHO JÍDLA
Správný krok č.3 - MĚJTE S SEBOU CHEMICKÉ TEPLO. (to na bázi gelu. Které uvolňuje krystalizační teplo, lze regenerovat uvařením a v akci neuvolňuje žádné plyny).
Správný krok č.4 - VYHNĚTE SE KONZUMACI ALKOHOLU
Správný krok č.5 - PŘÍSTŘEŠÍ SPRÁVNĚ ORIENTUJTE NA VÍTR
Správný krok č.6 - NEVÁHEJTE SI VZÍT LEDVIŇÁK

A můj celkový dojem? Až na pár drobných kiksů jsem se vyspal krásně. Probudit se do promrzlé a zasněžené přírody a po očku z tepla svého příbytku to sledovat, je jeden z nejhezčích zážitků. Přikládám fotky :).
Přílohy
rano.jpg
rano 2
rano.jpg (242.24 KiB) Zobrazeno 13521 krát
DSCN5834.jpg
balime
DSCN5834.jpg (267.58 KiB) Zobrazeno 13521 krát
12509278_10206663219756442_6112449244054567934_n.jpg
rano 1
12509278_10206663219756442_6112449244054567934_n.jpg (68.12 KiB) Zobrazeno 13521 krát
20160116_212949.jpg
Postaveno
20160116_212949.jpg (442.57 KiB) Zobrazeno 13521 krát
20160116_213905.jpg
Rozestavěno
20160116_213905.jpg (385.21 KiB) Zobrazeno 13521 krát

Příspěvky: 11

Registrován: čtv 05. lis 2015 19:10:53

Příspěvek pon 01. úno 2016 4:35:28

Re: Spaní v zimě.

Fosgen72 píše:
Scarabeus píše:Díky za tip. Přesně od stejného nápadů jsem se včera odpichl já, když jsem chtěl otestovat, jestli je vůbec reálné se do toho zapnout. Takže jsem dal ten méně teplý do toho teplejsiho a do toho vložku.

Nasoukat se dá, zapnout dá trochu práce ale největší problém je s vložkou. Zapnul jsem částečně oba spacáky, pak zapnul vnější úplně a uvnitř zapnul vnitřní. Ale srovnat si vložku tak abych ji měl až ke krku byl dost problém.

Izolaci odspodu budu mít důkladnou - alumatka, tlustá Termarestka a ještě alu fólie. To celé ve zdaraku a pod bashou. Takže to snad dopadne dobře a podám sem info o tom, jak se mi spalo.



Jestli máš ten US systém,tak jsi to udělal opačně.Dává se jako první hrubý spacák ( starší typ je černý ) na ten se navleče a spojí druky tenký spacák ( starší typ je zelený ) a na to všechno se navlékne goratexový žďarák a upne druky.
Dobré video zde https://www.youtube.com/watch?v=xmvawzKaZGY


Máte pravdu, v US moduláru je ,,teplejší" spacák zevnitř. V mém minulém příspěvku, který jsem psal z práce, jsem to z neznámých příčin popletl.

Příspěvky: 5

Registrován: stř 01. úno 2017 11:59:15

Příspěvek stř 01. úno 2017 12:30:10

Re: Spaní v zimě.

Ahoj.Dá se sehnat ten modulár fungl novej?

Zpět na Tipy a triky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO