Impregnace, voskování - přírodní cestou


I ve stanu řešíte "co na sebe"? Pak jste tu správně! Bundy, mikiny, kalhoty, boty, ponožky, šátky a také všelijaké Super-Hyper-Mega-Bomba-Texy!

Uživatelský avatar

Příspěvky: 59

Registrován: sob 28. bře 2015 19:53:30

Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek ned 18. říj 2015 14:19:03

Impregnace, voskování - přírodní cestou

Zajímalo by mne zda někdo zkoušel vylepšit vlastnosti třeba běžnejch maskáčů, kalhot a podobně pomocí tradičních metod impregnace voskem, parafinem a podobně, případně zkušenosti s vosky typu Fjallraven. Zejména by mně zajímalo to voskování, takže ? ?

Teorie je poměrně jasná:
1) Vosk se v rovnoměrný vrstvě, dlouhými a plynulými tahy nanese na tkaninu. Je tedy dobrý mít nějakou kostku, kvádr, cihličku ...
2) Vosk se rozpustí. Takže žehličkou, nad plamenem, fénem rozpustí a vsákne se do tkaniny ...
3) Lepší je postup několikrát opakovat, než provést pouze jednou se silnou vrstvou.
4) V případě nutnosti odstranění vosku stačí oděv vyprat.

Pozor na změnu barvy, navoskovaný oblečení by se mělo stát tmavším

Praxe:
- Jaký vosk by jste použily? (osobně bych asi použil včelí vosk)
- Co by jste voskovali a co ne?

Osobně by mně nejvíc zajímala možnost aplikovatelnosti na 100% bavlněný věci a různý směsný látky s různým poměrem bavlny oproti polyesteru a dalším syntetickým látkám. Od impregnace si slibuju zvýšení větru a vodě odolnosti, zvýšení životnosti látky a přínos nových zkušeností. Doufám že se tu rozvine nějaká diskuze a případně společně na něco přijdeme :)

Příspěvky: 28

Registrován: čtv 15. srp 2013 22:50:47

Bydliště: Prague

Příspěvek sob 24. říj 2015 20:18:07

Re: Impregnace, voskování - přírodní cestou

Hodně zajímavé téma:) Já impregnuji modernějšími metodami, takže asi nepomůžu, ale pokud bude kapacita, tak něco z navržených postupů vyzkouším! Pokud se do toho pustíte nějak soustavně a zvládnete to sepsat s fotkami, tak z toho rád udělám ofiko článek.

Příspěvky: 5

Registrován: pon 21. črc 2014 17:25:23

Příspěvek ned 25. říj 2015 9:04:41

Re: Impregnace, voskování - přírodní cestou

Ahoj.
Zkušenost by byla.
Konkrétně včelí vosk+terpentýn+lněný olej (starý námořnický recept na lodní plachty a námořnické oblečení).
Po několika pokusech, jsem zjistil, že nejlépe je nanést vosk zastudena na látku (jak píšeš v bodě 1). Potom dám, to co jsem navoskoval, do trouby, vyhřál ji na 80 °C, byla to čistá bavlna, pokud je tam nějaká umělotina, bude asi třeba pohlídat teplotu, aby se to nespeklo. Po hodině jsem troubu vypnul a zavřené nechal do rána v troubě. Je to pohodlné a funguje lépe, než fénem, žehličkou, horkovzdušnou pistolí.
Vosk netvořil na textilu žádné fleky, byl vsáknutý rovnoměrně do materiálu, který ztěžkl, trochu ztuhnul, na povrchu suchý a ani se nezměnila barva.
Pokud jsem vosk zatavoval fénem, tak vosk tvořil v materiálu skvrny a textil byl na omak mastný.
Impregnace funguje velmi dobře. Sice po čase voda na povrchu vsákne do materiálu, ale neprojde skrz. Vosk se nevydroluje.
Dostat impregnaci z materiálu bude asi pořádný oříšek, možná pořádné vyprání v terpentýnu by mohlo pomoct odstranit vosk, ale nemyslím si že 100%.
Vyprání v pračce je nanic, akorát se může zničit pračka, ono ten vosk je prevít a rád se usazuje v trubkách a na povrchu materiálu.
Pokus jsem dělal na starém vojenské somradle z bavlny.
Osobně nepoužívám impregnaci na oblečení. Nosím věci z Ventile.
Na boty impregnaci jen někdy a v určitém poměru k kondicionéru (píšu o kožené obuvi) ale to je na jiné téma.
Pěkný víkend.
Vici
Uživatelský avatar

Příspěvky: 59

Registrován: sob 28. bře 2015 19:53:30

Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek pon 02. lis 2015 10:23:11

Re: Impregnace, voskování - přírodní cestou

Uvidíme, o víkendu snad stihnu zajet k babi (včelaří) pro vosk, a pak vyzvednout od kamaráda starou ČSLA velkou polní, na který to zkusím než to dám na kalhoty :)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 59

Registrován: sob 28. bře 2015 19:53:30

Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek pon 02. lis 2015 10:24:38

Re: Impregnace, voskování - přírodní cestou

vici píše:Ahoj.
Konkrétně včelí vosk+terpentýn+lněný olej (starý námořnický recept na lodní plachty a námořnické oblečení).


Jo a byl by dostupnej nějakej návod na poměr míchání a podobně? Tohle totiž zní úplně skvěle :)

Příspěvky: 5

Registrován: pon 21. črc 2014 17:25:23

Příspěvek úte 03. lis 2015 21:05:10

Re: Impregnace, voskování - přírodní cestou

Poměr jednotlivých složek:
1 libra (454 gramů) včelího vosku, 8 oz. (236.5 ml.) lněného oleje a 8 oz. (236.5 ml.) terpentýnu.

Jinak je na netu mám i návod, ale nevím jestli můžu tady dát odkaz.
Tak radši dám jen poměry.

Vici
Uživatelský avatar

Příspěvky: 59

Registrován: sob 28. bře 2015 19:53:30

Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek pon 04. dub 2016 11:05:08

Re: Impregnace, voskování - přírodní cestou

vici píše:Poměr jednotlivých složek:
1 libra (454 gramů) včelího vosku, 8 oz. (236.5 ml.) lněného oleje a 8 oz. (236.5 ml.) terpentýnu.
Vici



Díky moc, poměr stačí

Zpět na Oblečení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO