Rybaření


Co jíst a co nejíst? Jak nalézt vodu a připravit jídlo? Jak chytit a stáhnout zvěř? Pojďme to rozebrat do detailů.

Příspěvky: 5

Registrován: čtv 10. led 2013 22:41:14

Příspěvek ned 03. úno 2013 12:18:32

Re: Rybaření

zdravím, rybařím asi tak 15 let, měl bych radu ohledně vlasce, já osobně bych s sebou nosil cívku pletené šnůry, nejen že se vyrábí různé pevnosti třeba až do 100 kg při minimálním pruměru, silnější pletenka se dá bez problému použít jako tětiva na luk, oka na lov zvěře i na stavbu přístřešků a zavěšování břemen.... je dražší než silon, takže mužete mit třeba dva tři metry nejsilnější pletenky na tětivu a pak po pár metrech dle své potřeby nebo jednu cívku univerzální velikosti... záleží na vás
Uživatelský avatar

Příspěvky: 13

Registrován: stř 14. lis 2012 20:03:42

Příspěvek pon 04. úno 2013 22:00:41

Re: Rybaření

Ahojte lidi, taky přidávám nějaké poznatky a možná rady...
Ryby chytám něco málo přes 10 let a jako většina tady uvádějících můžu potvrdit, že na malý háček je přece jen větší možnost úlovku něž na velký i když přece jen záleží na tom co se de lovit... ;-) někdy se stává(v mém případě často), že větší ryba přece jen zabere radši na větší háček a tudíž i návnadu a s malou se nezabývá :-( (z vlastní zkušenosti při lovu na 2 pruty)
...ale jinak k tématu, nedávno se přítelkyně rozhodla mi udělat radost a na vánoce mi naložila SURVIVAL KIT od MilTecu, velmi zajímavá krabička ;-) , ale po zhlédnutí rybářské výbavy sem se přece jen rozhodl ji předělat tak nějak podle "mého gusta" :D
Každopádně jsem přidal víc háčků a různé velikosti, ono se to do toho v pohodě vleze a je lepší vzít nový háček, než nervózně "lozit" v trávě a hledat :D
Dále pak přišel na řadu vlasec, přidal jsem dalších cca 50 m 0,30mm, kt. jsem namotal na malou cívku od nití k šicímu stroji+přelepit páskou aby se nerozmotal, pak následovaly obratlíky a nějaké olůvka...
... vždy je lepší nastražit více nástrah najednou na různých místech ;-)
Jinak bych doporučil si občas doma vyzkoušet navazování háčků a případnou výrobu splávků, když nastane krizová situace, přece jen bude člověk trochu připravenější :-) a hlavně to dodá na psychice...
Samozřejmě že se dají lovit ryby i jinak, např. rozdrolením kořenů a listů různých rostlin, které pak ve vodě způsobují úbytek kyslíku nebo jinak omamují ryby (viz. SAS) - ale tento způsob bych využil opravdu v krizových situacích, kdy jde člověku o život. Takovéto "látky" rozpuštěné ve vodě většinou kontaminují značnou část vodního toku a kvalitně zlikvidují vodní faunu i flóru.
Tak to by bylo asi tak vše... doufám, že jsem s něčím přispěl :D ;-)

Příspěvky: 3

Registrován: ned 14. črc 2013 17:00:53

Příspěvek čtv 01. srp 2013 11:07:45

Rybářské zkoušky?

Klucí, většina z vás určitě má rybářský lístek, tak mi snad dokážete dát nějaký tip na knihu, ze které se lze připravovat na test. Chtějí tam totiž informace, které podle mě v běžné encyklopedii nevyčtu. Poradí někdo? Chytím a uvařím mu pak za to nějakou pěknou rybu. :)
Děkuji vám předem za odpověď.
DéDé

Příspěvky: 3

Registrován: ned 14. črc 2013 17:00:53

Příspěvek čtv 01. srp 2013 14:55:11

Re: Rybářské zkoušky?

Už vím, že to byla zbytečná otázka. Jen teď nevím, jak ji smazat. Když tak to někdo můžete udělat za mě (třeba pan administrátor). Děkujů ;)

Příspěvky: 8

Registrován: sob 30. bře 2013 10:13:07

Příspěvek čtv 01. srp 2013 14:58:57

Re: Rybaření

http://www.rybsvaz.cz/?page=test_rybarskych_znalosti
tady by mělo být všechno potřebné....)

Příspěvky: 18

Registrován: pát 14. čer 2013 10:07:41

Příspěvek pát 16. srp 2013 5:55:38

Re: Rybaření

Jsem krava rejpava :) tak si rejpnu...
Hezky se tu popisuje rybareni a ruzne potreby pro nej, KPZky atd.
Ale jsme na Bushcraftu, takze:

Nemam prut
Nemam hacky
Nemam vlasec,trpytky,oluvka atd.......

Samozrejme, ze kazdy z nas bude u sebe nosit alespon jutovy provazek a kus dratu, ale mel by zde byt vypsan i zpusob ,,nemam nic z kramu neb vse je v prirode".

Příspěvky: 28

Registrován: čtv 15. srp 2013 22:50:47

Bydliště: Prague

Příspěvek pát 16. srp 2013 11:01:52

Re: Rybaření

První díl Ray Mearse:) Stačí trny a dvou-vláknovej provázek.. ukazoval to teda před přílivem a chytil nějaký platýze, ale asi to podobně půjde i na rybíku..

Příspěvky: 18

Registrován: pát 14. čer 2013 10:07:41

Příspěvek pát 16. srp 2013 17:17:59

Re: Rybaření

Jojo ja vim, treba tak, ale vubec to tu neni zminovano.. A ten provazek taky preci jen neroste na stromech.. A co takhle typy na nejake sukovne trny? Ci se hodi kazdy?

Příspěvky: 4

Registrován: ned 19. srp 2012 15:02:07

Příspěvek úte 20. srp 2013 5:18:31

Re: Rybaření

http://www.youtube.com/watch?v=waLFiNmWmx0
Tady máš přímo výstřižek o tom rybaření... osobně by mě zajímalo jaké jsou praktické zkušenosti s tímto způsobem chytání ryb, je to opravd funkční i v našich podmínkách?

Příspěvky: 7

Registrován: úte 08. říj 2013 12:56:34

Příspěvek úte 08. říj 2013 13:34:38

Re: Rybaření

Já bych to viděl následovně. Koupil bych si vlasec 0,15 (dnes se vyrábějí už se solidní pevností), pár háčku počínaje "polikáčky" a trochu větší. Splávek se dá vyrobit z ptačího pírka http://www.youtube.com/watch?v=3LIrq19XTt0 a k tomu bych si vzal pár vyvažovacích bročku (olověná kulička nařiznutá do poloviny, po nasazení na vlasec se skousne a drží) To by asi mělo stačit. chytal bych na žižaly, nebo nějaké červy, co se dají najít a jak zakrmit? nedávno jsme slyšel o kusu masa zavěšeném nad vodou. Muchy nakladou vajčka a larvy potom padají do vody ;). Jinak, jedná se o pytláctví :(...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 13

Registrován: stř 14. lis 2012 20:03:42

Příspěvek stř 09. říj 2013 20:19:37

Re: Rybaření

Tom píše:Jsem krava rejpava :) tak si rejpnu...
Hezky se tu popisuje rybareni a ruzne potreby pro nej, KPZky atd.
Ale jsme na Bushcraftu, takze:

Nemam prut
Nemam hacky
Nemam vlasec,trpytky,oluvka atd.......

Samozrejme, ze kazdy z nas bude u sebe nosit alespon jutovy provazek a kus dratu, ale mel by zde byt vypsan i zpusob ,,nemam nic z kramu neb vse je v prirode".



Možná, co mě ještě napadá, by se dala nějak spíchnout provizorní past, klasický proutěný košík nebo něco na ten způsob a dovnitř návnadu, materiálu na to je v přírodě habaděj a provaz by se dal taky nějak vyrobit.
Jinak co mě ještě napadá, (viz. "survival vo dvojici" nebo dual survival), zde lovili úhoře- kousek špagátu, ponožku a do ní dali kousek masa, úhoř jak to ucítil, se do toho zakousl, jenže ponožky byly tak velké, že díky jeho zpětným zubům to nemohl pustit a tak tam zůstal chycený... nevím jak by to fungovalo v praxi :D ale jinak zajímavá podívaná :D :D :D ...
... a nebo viz. SAS lov ryb pomocí rostlin ( omámení, uspání...) viz min. příspěvek ;)

Příspěvky: 58

Registrován: sob 29. pro 2012 12:51:25

Bydliště: cheb

Příspěvek stř 09. říj 2013 20:33:11

Re: Rybaření

funkční by měl být tzv.čtyřzubec....což je klasický oštěp,ale na jednom konci je rozštípnut a jednotlivé"konce" jsou ořezány do špičky....nenáročné,lze vytvořit bez nářadí a myslím,že šance větší než při klasickém rybolovu

Příspěvky: 4

Registrován: pát 13. bře 2015 14:43:28

Příspěvek stř 09. pro 2015 16:42:23

Re: Rybaření

Jde úplně v pohodě chytnout na vlasec a háček rybu. Jako největší fajnšmekři umí chytnout pstruha do ruk bez nástrahy, jen chce vědět jak. Na youtube budou určitě videa. Já chytl pstruha na vlasec a dva napínáčky, když bylo potřeba. Jinak se dají koupit rybářské pruty na dírky a ty jsou velmi malý a skladný. Pokud to je moc a jde opravdu o něco jako KPZ, tak si prostě kup sadu pár malinkatých háčku a silon stačí 9 max. Protože stejně nechytneš nic velkého na takovou výbavu.

Příspěvky: 3

Registrován: čtv 17. pro 2015 12:02:50

Příspěvek čtv 17. pro 2015 14:44:57

Re: Rybaření

Zdravim všechny,
moje zkusenosti s rybařenim v divocine. Nosim s sebou cca 30m vlasce - prumer 25 - nosnost cca 5-6 kg - podle mne naprosto dostacujici,ale mam ho namotany na original civce - cim vetsi tim lepsi. Preci jen tento vlasec nepouzivate a pokud ho budete mit namotany na kousku "tužky" po nahozeni vam vse na hacku priplave ke brehu...velikost hacku pouzivam stredni a mensi, dle toho co chytam..... + mensi trojhaky..... plus par olůvek na vyvazeni splavku, ten je zbytecny, udelate ho z čehokoliv - pirko, klacik atd. ale dle mne netřeba používat, je dobře chytat tak, že nesedíte u vody, pokud ano, necha se vyrobit prut z liskove vetve + poslední věc, mam jeden dvojhak navazany na kousek pletene snury.....na dravce - uhor, stika atd....nikdy nevite, co vam muze zabrat.....???

jako nastrahu volim vždy nejakeho hmyzaka mistního, zizalu ( na dvojhak se daji chytat i uhori), a co je zaručene, jsou lučni konici. Někdo psal o mušce, moje zkušenost - pokud bude vase atrapa vypadat jinak, než se zrovna v dane lokalite vyskytuje hmyz, vzbudite u ryb spis neduveru.....proste co ziveho najdete, je dle mne vždy lepsi....

osobne pouzivam metodu 2m vlasce na konci hacek a klidne 10 takových navazcu ruzne do potoka privazat na vetev, koren atd......pokud jsou v dane vode pstruzi, alepson ti naši, na konika vždy zaberou a chytnou se - je ale pak lepsi , navazce každý den obejit, prijde mi prasecina, bay se ryba trapila několik dnu.....
da se pouzit i metoda ze Zlatych uhoru - dlouha snura s odbočkami a na konci hacek.....jenze pokud toto bude vyndávat, většinou se to nekde torchu zamota.... jednotlive navazce mi rpijdou lepsi, a pokryjete tim vetsi část toku....


shrnu tedy s sebou: vlasec, hacky, par olůvek, kdyby nahodou,pletenka s hakem a trojhaky.....
určite je ale lespi si to zkusit nekde na necisto

Petruv zdar

Příspěvky: 28

Registrován: čtv 15. srp 2013 22:50:47

Bydliště: Prague

Příspěvek čtv 07. led 2016 18:59:41

Re: Rybaření

Jen pro úplnost bych dodal, že tyto techniky je možné použít jen v nouzové situaci při ohrožení života, jelikož náš zákon podobný čin klasifikuje jako pytlačení:

http://www.rybsvaz.cz/download/legislat ... 004_sb.pdf

Děkuji každopádně za praktické zkušenosti! :-)
Předchozí

Zpět na Potrava a voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO