starostlivost o noz a puzdro


Nože na přežití, pily na dřevo, krumpáče a sekery na obranu a další harampádí.

Příspěvky: 102

Registrován: stř 15. čer 2011 10:29:02

Příspěvek pát 08. črc 2011 22:08:10

starostlivost o noz a puzdro

Ahojte,

chcel by som tu nacat takuto temu. Teda ide mi hlavne o starostlivost. Co pouzivate na osetrovanie ostria, rukovete, puzdra ? Ako cistite vnutrajsok puzdra atd. Toto vsetko by ma napriklad zaujimalo.
No ja noz zatial len lestim na kozi, dobrusujem a impregnujem kozenne puzdro. No zaujimali by ma ochranne prvky na cepel, rukovete a ako si udrzat cistotu v puzdre.

juraj

Příspěvky: 137

Registrován: stř 02. úno 2011 21:27:56

Bydliště: Velké Meziříčí

Příspěvek pát 08. črc 2011 23:00:30

Re: starostlivost o noz a puzdro

Tak čistotu v pouzdře docílíš hlavně tím, že tam budeš ten nůž už čistej dávat. Já jsem se naučil vždy po jakémkoli použití nože otřít ho o nohavici. Jenže manželka vždy nadává, že je prořežu. Ideální je asi nosit u sebe kousek látky na takovýto účel. Jinak nůž nejčastěji mažu tím, že si s ním uříznu kousek špeku.Pak nemá tendenci reznout, ale v případě uhlíkové oceli, se případné patině stejně nevyhnu. Kožené pouzdro na nůž se dá ošetřit nějakým přípravkem na ochranu kožené obuvi.

Příspěvky: 11

Registrován: úte 05. črc 2011 11:41:38

Příspěvek sob 09. črc 2011 4:43:02

Re: starostlivost o noz a puzdro

Přijde na to jak je ten který soudruh háklivej.
Po nějakém té hře na práci nůž očistím hadrem (ehm, oblíbené mikrovlákno z výzkumu NASA mejch kalhot z tržnice), je-li to horší-smůla, fleky vod borůvek tak to zkusím v potoku vodrbat, otřít o trávu, odrbat suchou trávou, dřívkem. No a doma to nabrousím, našvihnu WD40 a dám na chvíli (třebas přez noc) do hadru. Potom vše vyčistím do sucha. Ten olej zanechá lehké potažení, WéDéčko se dostane všude, je to čistící a konzervační dryák. Koženou pochvu (ten nž moc nepoužívám) dělám s botama. Tedy impregnace na kůži. Občas to stříknu i dovnitř.
A tak ono se tomu nic moc nestane. Uhlíkovka s liškkou se přetře wedečkem a má estetické tmavé fleky, které nikomu nevadí, naopak dávají patinu. No a kdomá nerez, ten blejská furt jak Hála...Dělá to dobře i střenkám.
Naopak nemám rád konzervování tím oblíbeným špekem, pro případ ztrodkotání mam flaštičku řídkého šicího oleje ale většinou se mi s tím chce patlat tak na začítku akce. Mám paranoiu, že živočišný/rostlinný tuk se dříve či později začne rozkládat. Ä hlavně, budou na to lítat průzkumné letky much a podobně. Kdoví, zda grizzly nemá rád špek...
Zas moc to neprožívejte ať jen nečistíte a nekonzervujete. I omytý a očištěný a utřený nůž cestu domů vydží a tam se mu dostane pomoci ...

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek sob 09. črc 2011 9:59:54

Re: starostlivost o noz a puzdro

já používám olej ve spreji,který jsem švihnul mamce doma...měla to na stříkání forem při pečené bábovky
olej nastříkám a zaleštím filcem....kůže je porézní takže vtáhne olej do sebe....výsledkme je ze pouzdro je měkčí a tvárnější
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek sob 09. črc 2011 10:45:52

Re: starostlivost o noz a puzdro

O nože se nestarám, po použití vyhazuji. :-D


A teď vážně. O nerezovky se nestarám, jen otřu desinfekčním gelem. U uhlíkových je dobré mít patinu, neleštit nůž po každém použití. Hlavně aby čepel byla čistá.

Ale na co opravdu hodně lidí zapomíná a co musím na základě snad desítky případů z okolí doporučit – na potraviny a na špinavou práci mějte odlišné nože. Nebo je doslova desinfikujte před tím, než hodíte do pouzdra. Vnitřní stranu pouzdra totiž nemáte šanci vyčistit důkladně a lidské tělo je natolik zhýčkané sterilním prostředím, že stačí opravdu málo a člověk přechází z klidné chůze na „tryskový pohon“.

Příspěvky: 137

Registrován: stř 02. úno 2011 21:27:56

Bydliště: Velké Meziříčí

Příspěvek sob 09. črc 2011 11:48:44

Re: starostlivost o noz a puzdro

WD na nůž je výborný prostředek, ale nějak si nedovedu představit, že bych si něčím zamaštěným od konzervačního oleje řezal nějaké jídlo. Chuťově to asi nebude nic moc. Jinak souhlasím. O nerez se nestarám a uhlíkovce sluší patina.

Příspěvky: 32

Registrován: čtv 26. kvě 2011 9:59:17

Příspěvek úte 27. zář 2011 16:55:31

Re: starostlivost o noz a puzdro

pro delší uskladnění používám WD 40. jinak je dobry klasický olej na vareni ci si proste uriznout kousek speku jak zde jiz bylo receno :D

Příspěvky: 9

Registrován: pát 30. zář 2011 10:35:40

Příspěvek pát 30. zář 2011 13:29:09

Re: starostlivost o noz a puzdro

Ahoj, já osobně používám nůž Uton už asi 7 let.Nikdy jsem ho nějak nekonzervoval a nějak se o něj moc nestaral. Teda kromě broušení. Dělám s ním všechno.Od otevírání plechovek, hledání červíků ve stromech, kopání ohniště až po improvizovanou lžičku. Vždy ho jen otřu do nohavice a je to a nebo umeju ve vodě. :) Nůž drží do teď.Je to můj pracovní nůž a zaslouží si mojí pochvalu za to co všechno pro mě udělal.Jak již zde bylo řečeno, je dobrý mít ještě jeden na čistou práci a u toho si myslím že bohatě stačí natřít sádlem a to i pochvu.Krom toho je t přírodní a né žádná syntetika...Bear Petr

Příspěvky: 137

Registrován: stř 02. úno 2011 21:27:56

Bydliště: Velké Meziříčí

Příspěvek ned 02. říj 2011 19:31:05

Re: starostlivost o noz a puzdro

Problém je ten, jak jsi řekl sám, že ten nůž je Uton. Je totiž nerezový a takový nůž nepotřebuje ŽÁDNOU údržbu, tedy krom broušení. Takový nůž když necháš týden zabodnutý v pařezu u chaty, tak se nic nestane a pořád bude vypadat stejně. Když to uděláš s uhlíkovkou, tak ho musíš minimálně celý přebrousit kvůli rezu. A to v tom lepším případě. Jinak taky může být na vyhození. A sádlo bych nepoužil. Měl bych strach, že se zkazí.

Příspěvky: 102

Registrován: stř 15. čer 2011 10:29:02

Příspěvek pon 03. říj 2011 23:31:39

Re: starostlivost o noz a puzdro

no s utonom si mozes kludne dovolit kopat ohniska :) ... no s nozom za 200e by si to nerobil :)

Příspěvky: 9

Registrován: pát 30. zář 2011 10:35:40

Příspěvek úte 04. říj 2011 12:39:00

Re: starostlivost o noz a puzdro

No já mám právě Utona uhlíkovýho a tak taky podléhá rzi.Ale nic strašnýho to není.Po těch letech už je to černění téměř pryč.Trochu zrezlý je,ale myslím že to ničemu nevadí.Chtěl jsem poukázat ja jeho celkovou odolnost...Je pravda že s nožem za 200e bych to nedělal. :) Bear Petr

Příspěvky: 28

Registrován: čtv 15. srp 2013 22:50:47

Bydliště: Prague

Příspěvek pon 15. zář 2014 23:18:56

Re: starostlivost o noz a puzdro

Zdar,

o víkendu jsou se ráchal s uhlíkovkou 1095 a zapomněl jsem jí otřít. Do druhého dne samozřejmě zrezla a já si nejsem jistej. Je todle rez, kterou mám brousit, leštit - nebo být chlapák a nechat si "patinu"? Radši bych neleštil, ale zas nechci mít nůž prorezlej skrz naskrz.

Jak se na to koukáte?

Díky,

Matyáš
Přílohy
carbon-steel-1095-got-rusty.jpg
uhlíková ocel 1095 - rez na ostří
carbon-steel-1095-got-rusty.jpg (38.25 KiB) Zobrazeno 15477 krát
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek stř 17. zář 2014 23:05:58

Re: starostlivost o noz a puzdro

Toto bych neřešil vůbec. Zmizí po prvním obtažení na kůži.

Zpět na Nože a nástroje

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO