Řezné a tržné rány - šít, či nešít?


První pomoc, přírodní medicína, operace na otevřeném mozku a další radosti života!

Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek stř 20. čer 2012 0:03:45

Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Na základě videa http://bushcraft.cz/medicina/prvni-pomo ... -pouze-18/ a následné diskuze na FB se chci zeptat zkušenějších návštěvníků, jak ošetřovat větší řezné či tržné rány, dejme tomu od 5cm a více. Stažením náplastí, lepením vteřinovým či jiným lepidlem, nebo raději přece jen šitím? Přijde mi, že samošití je dost vyčerpávající a náročné na psychiku člověka, tak jestli by nestačilo jen lepit a modlit se :)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 85

Registrován: sob 17. pro 2011 19:28:00

Příspěvek stř 20. čer 2012 0:11:53

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Já se na místě slepím tkáňovým lepidlem abych to vydržel domů a doma to strhnu a pořádně sešiju. TL je nouzovka nebo na malé zranění tak do 1cm, víc to není ončo.

Příspěvky: 2

Registrován: stř 04. kvě 2011 12:27:15

Příspěvek stř 20. čer 2012 9:51:48

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Podle mě jako vždy záleží na okolnostech... v první řadě je potřeba absolutně vyloučit jakékoliv provizorní šití, protože každé takové způsobí nejspíš víc škody než užitku (zejména zanesením infekce a zbytečným drážděním rány).
Pokud je zraněný běžný smrtelník bez speciálního výcviku (ať už v oblasti mentální připravenosti, nebo zdravotnického vzdělání a praxe), pravděpodobně se šitím velmi vyčerpá - jednoznačně psychicky (překonání bolesti, potřeba koncentrace) i fyzicky (větší ztráta krve, fyzická námaha - pravědpodobně by se neošetřoval v žádné extra pohodlné poloze a propíchnout kůži jehlou taky nejde úplně hladce). Kromě toho kdo se někdy trochu pomlátil, je si jistě vědom, že šoková reakce je potvora a člověk se obvykle chtě nechtě tak rozklepe, že by ani nenavlékl nit. (u mě osobně nastává fyzický třes u v situacích po zranění, kdy jsem psychicky naprosto v klidu - čestný skautský ;)) Navíc i zašitá rána potřebuje udržovat v čistotě a s krytím, stejně, jako by byla jen stažená obvazem nebo jinak uzavřená k zastavení krvácení, nemluvě o vysoké pravděpodobnosti, že se nepodaří zašít pořádně.
Snad jen kvalifikovaný zdravotník by si mohl ránu řádně zašít, aniž by se tím totálně vyčerpal, protože taková práce je pro něj alespoň zčásti rutina a jediný problém by představovalo ono zvládnutí bolesti.
Stejně tak v situaci, kdy není reálná možnost dostat se v krátkodobém časovém horizontu (dny) k řádnému lékařskému ošetření, a dá se předpokládat, že rána se bude muset nějak začít hojit, je snad lepší pokusit se ji zašít... dá se ale už diskutovat o tom, že nejprve by se měla jen obvázat a až po odeznění šoku znovu odkrýt, vyčistit a šít.
Takže za mě - ve většině případů je šití spíš na škodu a zbytečně vyčerpávající, "šťáva nestojí za mačkání".

Článek výše je ale víc o psychických schopnostech, než o potřebě umět si zašít ránu, a jako takový plní svůj účel :)

P.S. Vynikající věc na řezné rány je i "mašlička" z náplasti, respektive řada mašliček, které fungují podobně, jako stehy, a zvládne je každý. Na větší rány by sice nezafungovala, ale na ty by nefungovalo asi ani šití v terénu.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 85

Registrován: sob 17. pro 2011 19:28:00

Příspěvek stř 20. čer 2012 11:25:52

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Nenavlékl nit? Odkdy se niti navlékají? V poslední doby jsem viděl všude jedině atraumačky.
Z Tebou zmíněných důvodů právě volím to slepit... a doma v klidu šít. Lepidlo má efekt jako bariéra/strup, nic se přes něj nedostane dovnitř ani ven a pak se postupně sloupe.

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek čtv 21. čer 2012 22:42:52

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Artifex: Prosímtě používáš přímo tkáňová lepidla typu např. Histoakryl? Jaké máš zkušenosti s tímto zacelováním menších ran,co bys doporučil pořídit když už, vím že balíček pěti kousků jmenovaného stojí cca 1800Kč? Já zatím jen párkrát použil normální vteřiňák v nouzi na menší řezné rány jako překrytí do ošetření,protože ho mívám u sebe, v nářadí či batohu a někde jsem to viděl používat. Vím že kyanoakrylát není pro hojení ideální z toho co jsem vyčetl, tak bych se rád poučil.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 85

Registrován: sob 17. pro 2011 19:28:00

Příspěvek sob 30. čer 2012 1:22:18

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Ty, využívám normální vteřiňák, moc toho nevydrží ale v EDC mám šití takže si to v podstatě na místě slepím a jak je čas (většinou tak do půl hodinky) tak to sešiju klasicky a je to, nikdy jsem netestoval nějakou výdrž, jak se to oloupe tak se to oloupe, do té doby to brání průniku sajrajtů do rány, což je také plus takže to nemusím pak patlat Novikovem.

Příspěvky: 18

Registrován: pát 14. čer 2013 10:07:41

Příspěvek pon 17. čer 2013 19:07:06

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Poutavé téma, ale mělo by se rozebrat podrobněji.
Co když u sebe jak na potvoru (neřešme nedbalost) žádnou lékárničku nemám a rošmiknu si nohu na 5cm až do masa?
Co dělat pak? Sundat triko, zavázat? Uvařit vodu, vyčistit? Rožhavit si nůž ve žhavém a udělat ccccccc?
Co když to bude hnisat a jsem 100km od civilizace?

A když mám lékárničku, jak postupovat?
Šít nešít. To je těžké rozhodnutí..
Já bych z prvu asi taky zezelenal a dostal motovici, znám se. Takže bych to asi jen fofrem obvázal, možná zaškrtil a zhluboka dýchal..
Tím bych ale přišel o výhodu snadnějšího zašívání než se do toho pustit až bych se uklidnil.
Znáte to, už jste si každý asi někdy odlomil nehet a je daleko lepší pokud ještě visí na kousku ho hned v tom šoku strhnout než ho pak trhat v klidu..

Šití je určitě náročné, ale co kdyz jehlu a nit nemám a mám jen kus drátu? Postačí si ránu spíchnout a obvázat?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 85

Registrován: sob 17. pro 2011 19:28:00

Příspěvek úte 18. čer 2013 0:19:01

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

No jasně, že šít, pokud je to hluboké. Nějak lehce propláchnout třeba čistou vodou z čutory není problém, aspoň si ránu prohlédneš, zdali tam není nějaký větší předmět. Pokud máš blízko k civilizaci a šít se ti to nechce tak si to podle velikosti rány obvážeš, příp. zašrkrtíš a telefonuješ na záchranku, protože pokud to neumíš, pak si to jen zkomplikuješ. Pokud jsi dál tak hluboké rány rozhodně nevypalovat, to je pověra tak někdy z času Trapperů a pokud, tak to maximálně používali na amputace, protože neuměli tu ránu zašít, což také upřímně jde. Nemluvím o tom, že si zničíš nůž do nepoužitelna, protože ho popustíš na bláto, spálená tkáň dělá krásnou nekrózu, obzvláště je-li to hlubší rána, takže dreny aby se tam nehromadil hnis atd. si také v polních podmínkách nepomůžeš. No, a když už dojde na to šít, pak bude bezpředmětné přemýšlení, že máš jehlu a nemáš nit. Asi jsi v životě neviděl jehlu na šití, posledních spoustu let se používá atraumační uchycení, tzn. jehla přímo navazuje v nit, která se nikam nenavléká. Takže prostě otevřeš sterilní sadu a šiješ, toť vše. Pokud ti dojde nit, otevřeš další, kde máš čerstvou jehlu s připevněnou nití. Každopádně, je třeba to umět, pokud je rána hluboká a dlouhá, používá se ještě vnitřní steh na sešití "masa", na což jsou zase úplně jiné jehly, které tolik neřežou (s kruhovým průřezem) a jiné- vstřebatelné nitě a pak teprve se šije kůže klasickou trojúhelníkovou jehlou... Každopádně v moment šití ti to šití bude vadit nejméně, v ten moment to rozhodně nebolí... no a když by šlo o nějaký psychický blok, kdo ti brání nosit u šicí sady ampulku mezokainu a stříkačku... ale to je zase to samé, stejně se tím musíš opíchat kolem dokola rány a zase blok...

Příspěvky: 6

Registrován: stř 19. čer 2013 19:35:02

Příspěvek stř 19. čer 2013 19:53:44

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Čest,
nechci nějak chytračit, ale šití je opravdu problém. Sám jsem se o toto téma zajímal a řešil se zdravotníky. Problém celého takového zranění je hlavně kde se vám to stane. Z 90% budou v ráně nečistoty, které mohou mít pak katastrofální dopad na dobu léčení a nedejbože sifilis, ehm no infekci. Osobně mám záchrannou lékárničku, která obsahuje jak šití, tak chirurgickou sponkovačku, klasické lepení (motýlky) tak i lepidlo.
No a dle mého vždy na vandr jodisol, nebo betadine (ten je lepší) a pean! Pean se hodí vždy a na cokoli a pak už stačí jen něco z tohoto. Já má pro jistotu vše :-)

http://www.omniprax.cz/index.php?kc=SERI5%20011
http://www.omniprax.cz/index.php?kc=SPCDS35WS
http://www.omniprax.cz/index.php?kc=LOH30100 - ty náplasti jsou různé velikosti a tvaru, je to na nouzovku lepší jak se šít :-) To není opravdu žádná prdel, nebo to je třeba trénovat na kůži prasete.
http://www.omniprax.cz/index.php?kc=BECAG20038 - jehly jsou v drtivé většině případů navlečené a ve sterilním balení!
http://www.omniprax.cz/index.php?kc=LCH31.316 - pěkná sada do batohu... sterilní!
http://www.omniprax.cz/index.php?kc=SPCEPISD001

Zatím jsem z toho naštěstí nic nepoužil, ale mám to pro případ nouze. Nakupoval jsem na tomhle shopu plno věcí, mohu doporučit.

Příspěvky: 6

Registrován: stř 19. čer 2013 19:35:02

Příspěvek stř 19. čer 2013 20:04:22

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Šití je už řešení problému, vesměs vše u přežití spočívá v prevenci. Pokud vím, že budu 100km od civilizace, pořádně se připravím. Pokud se mi to opravdu stane a nemám nic, musím holt improvizovat. Záleží ovšem na povaze zranění. Je třeba si uvědomit, že k infekci a následné otravě může dojít rychleji v létě, než v zimě atd. Nicméně, pokud začnete propichovat kůži (dokážete-li to) drátkama a podobně, povede to vesměs k infekci, bolestem a následné otravě a pak gůdbáj.
Každá rána, potřebuje klid. Rozhodně se k ráně chovat co nejsterilněji, jak jen to v daných podmínkách půjde. Když vím, že jsem si rozerval nohu o žiletkáč, mám mobil, tak ránu prostě jen nahrubo obvážu a zavolám pomoc. Když budu s řeznou, nebo tržnou ranou 100km uprostřed lesa a bez vysílačky, či jiné možnosti spojení, nezbývá než se modlit. Daleko bez nějakých oblbováků na bolest nedojdete (samozřejmě stále mluvím o zranění nohou). Jinak ránu asi hlavně očistit, zavázat, stáhnout. Určitě nebodat drátkama, nebo provizorně šít... cesta je ještě daleká. Každopádně to je průser a ve volné přírodě bez civilizace to bude vždy problém. Proto doporučuji hlavně prevenci, to znamená opatrnost na prvním místě.

Příspěvky: 18

Registrován: pát 14. čer 2013 10:07:41

Příspěvek stř 19. čer 2013 20:11:07

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Inu dobře, ohledně lékárničky je to dobře už sepsané a Paax to dá se říci uzavřel..
Jen nevím, snad nejsem blbej a snad jsem to v odpovědích nepřehlídl (když tak nade mnou přimhuřte oko :D),
SICE LÉKÁRNIČKU MÁM, ALE ŠÍT SE MI TO NECHCE A JSEM NA MÍLE DALEKO OD NEMOCNICE... Vydesinfikovat-stáhnout-obvázat-převazovat-čistit-nenamáhat?

A druhý bod LÉKÁRNIČKU NEMÁM VŮBEC A JSEM NA MÍLE DALEKO OD CIVILIZACE? Jak to dělaj třeba indiáni? Nějaká přírodní medicína? Nějaké listí, míza, byliny, výplachy?

Příspěvky: 18

Registrován: pát 14. čer 2013 10:07:41

Příspěvek stř 19. čer 2013 20:13:37

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Paax píšeš rychle :) už jsem to nestih...

Příspěvky: 6

Registrován: stř 19. čer 2013 19:35:02

Příspěvek stř 19. čer 2013 20:28:46

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

K prvnímu bodu bych to asi udělal jak píšeš. Nicméně záleží jaká rána, kde, jak moc hluboká, o co to bylo atd. Dle mého je ta paleta zranění hodně široká a pokud si rozříznu lýtko, nebo stehno, tak asi těžko tu nohu nebudu namáhat. Nicméně v základu ano, takhle bych asi postupoval já.

No a k bodu 2. za sebe říkám jen ámen s tebou :-), pokud to bude velké zranění. Na řezné rány umírali i ti indiáni, pokud se jim nedostalo pomoci nějakého místního šamana, který znal bylinkářství. Opět ale záleží na povaze a místě zranění. Použití antiseptických bylin je samozřejmě možné, ale je nutné je znát. Taková klasika je snad Jitrocel, Pampeliška a další. Weby jsou těch léčivých rostlin plné, ale nic nefunguje, že to člověk potře a je to do 15minut OK. :-) Nicméně selským rozumem bych tu ránu prostě stáhl a staral se o její čistotu a bude-li to možné dostal se někde mezi lidi. Tohle bych ale opravdu zažít nechtěl, předpokládám, že se nebavíme o nějakém malém bebinku na ruce. :-)

Příspěvky: 6

Registrován: stř 19. čer 2013 19:35:02

Příspěvek stř 19. čer 2013 20:49:36

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

PS: jsem ale laik a možná nějaký fundovaný zdravoťák bude mít jiný názor. Já si už občas nějaké hlubší zranění způsobil, ale vždy to bylo doma, v dílně, nebo někde v blízkosti lidí. Ránu jsem vyčistil a stáhl a měl v klidu bolelo to jako čert 7 dní +- a pak to bylo OK. Převazoval a dezinfikoval no a zbyla jen ošklivá jizva... :-)) Nikdy jsem doktora nevyhledal.
No a třeba moje "šikovná" žena jednou čistila kráječ na chleba firmy Zelmer :-) Mimochodem skvělé ostří... :-) No, čistila, spíš jsem ho čistil já a to tak, že jsem ho dal odmočit do dřezu. Byly tam nánosy potravin, které se s tím prostě krájely. Ona to ale z dřezu vytáhla (aniž by jsem ji něco říkal) a chtěla to dát do myčky. Nicméně kotouč ji vyklouzl a měla štěstí, že se ji zasekl do lýtka. Kdyby ji spadl na chodidlo a zasekl se do šlach, bylo by asi veseleji. Najednou řev jako prase a panika v hlase. Tak tam jdu se v klidu podívat a když jsem viděl tu ránu, tak jsem si pomyslel... dálka asi 5cm a hloubka asi 1,5cm. Z rány zatím nechcalo, byla otevřená a pěkně ji to nařízlo podkožní tuk s částečným řezem do svaloviny.
Ona se mi tam skoro kácela a tak jsem to vzal do vany, okamžitě vypláchnout a chtěl jsem tam navalit jodisol. To mi za křiku nedovolila (sobě bych to udělal) a tak jsem to jen stáhl a obvázal. Okamžitě na chíru, kde to cca. hodinu!!!! dávali dokupy. Čištění, sešívání uvnitř atd. Dostala berle a šli jsem domů. Bez prdele 3 měsíce s tím byly problémy, občas to mokvalo, byl v tom malý zánět, a dodnes má hnusnou jizvu a občas ji to bolí!
Píšu to proto, protože tohle se ti stát někde v lese 100km od lidí, si prostě v prdeli! Musel by si jít po 4řech, nebo s nějakou dláhou... nedejbože, být to v létě. No fuj. Podle mě by bez chirurgického ošetření došlo k infecki, otravě a do 5ti dnů by tě žrali vlci.

Příspěvky: 18

Registrován: pát 14. čer 2013 10:07:41

Příspěvek čtv 20. čer 2013 20:25:35

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Laik určitě nejsi, proto bych nepsal o rady a návody. :)

Ohledně prvního bodu to tedy budu mít na paměti.

K bodu dvě: No právě o ty nějaké bylinkářské rady mi šlo, zda existují nějaké bushcrafťácké fígle-Heřmánek, nebo plácnu blbosti březový obklad, zasypat hlínou :). Třeba Bear v jednom dílu našel strom s červenou mízou co měl hojivé účinky.. Ale to nebylo v ČR. :)
Jinak mi je jasné, že v takovém případě bych ač nevěřící zvolával Krista.
V zimě bych to asi jen vyplách, lehce sváznul a spíš nechal dejchat, ale v létě by snad bylo lepší nohu fiknout a strčit do ohně :) :) :) :)

O bebínkách se pochopitelně nebavím, bebínka já nechávám ladem. Když někoho kdo se třeba jen slabě kuchnul vidím hrabat po náplasti tak bych brečel. :)
Sám mám dlouhodobou zkušenost, že co nemusím zavázat nebo zalepit AKUTNĚ tak radši nechávám dejchat na vzduchu a to i když jsem si blbec málem amputoval článek prstu o kamen. Odsral to jen nehet s masem a taky jsem to nechal dejchat.

Ale na to navážu, že v takových případech já měním barvu rychleji než chameleon (padavka :D), takže vím, že se mě něco takového stát, tak to rychle obvážu a musím jít fofrem cvičit těhotenský dýchání. :) A jak píšeš o tvý paní s jodisolem, tak ji vyřiď, že není sama... :)
Jen pár bebí jsem si v životě vyplách francovkou, ale v tý ,,divočině" bych si asi klacík do huby vrazil a přežil to..

Nicméně se nějak megaaktivně na to ani nepřipravuju. Jak už zde bylo řečeno, základem je předcházet takovým zraněním.
Ale děkuju

Příspěvky: 6

Registrován: stř 19. čer 2013 19:35:02

Příspěvek čtv 20. čer 2013 22:05:11

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Jasně... pohoda. Jinak v našich podmínkách se podívej na základní bylinkářství v ČR (pan gůgl). Takový Jitrocel je všude na loukách a je antiseptický a je jich i daleko více a asi i silnější. Jinak Bear je blázen :-), dobrá je i příručka SAS mám ji doma a je tam plno rad.
No a amputace, bez rychlé pomoci téměř jistá smrt. Nejlepší způsob jak vyléčit zranění je tady: http://www.youtube.com/watch?v=9YoHcIFKKi4 za 10minut si fit.
Jinak Jodisol do otevřené rány nepatří, vypaluje do hloubky, lepší by byl asi peroxid. Ten desinfikuje jen povrchově. Nicméně, osobně vnímám Jodisol jako všelék. :-) Pravda, je to trošku pro sadomasochisty, ale vesměs za blbost je třeba platit.
Tak snad tě to alespoň trochu uvedlo do reálu no. Zdar.

Příspěvky: 18

Registrován: pát 14. čer 2013 10:07:41

Příspěvek pát 21. čer 2013 10:42:23

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

SAS příručka a bylinkářství jsou fajn věci, ale pořád ještě nejsem všeználek, tak je dobré se pořád ptát a učit..
Bezpečnému bushcraftění zdar!

Příspěvky: 6

Registrován: stř 19. čer 2013 19:35:02

Příspěvek ned 23. čer 2013 21:39:52

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Tak určitě... jen upozorňuji, pokud chceš zkoušet bylinkaření, je třeba k tomu mít i čisté zdroje. Určitě bych si nezkoušel mazat rány Jitrocelem 30m od D1 ;-). Jinak mnoho "zázračných" účinků má Konopí, nemyslím zrovna teď kouření, konzumace atd., nicméně mastičky a výtažky vesměs pro zevní použití. Nicméně, nese to v téhle společnosti i svá rizika.

Příspěvky: 4

Registrován: sob 28. zář 2019 22:13:06

Příspěvek úte 08. říj 2019 10:39:04

Re: Řezné a tržné rány - šít, či nešít?

Sice uznavam nektery argumenty jako rozklepani se a podobne,ale zustavam zastancem siti i pres to klepani a to co nejdriv!!! Chapu ze toho moc o siti nevime,ale sit starou,rozbolavelou ranu bude asi pocuc pro opravdu jen ty hodne otrly z nas,o hojeni radeji ani nemluve. Osobne bych kladl nejvetsi duraz na vycisteni rany,cistotu pri zakroku a obvazovani spis,nez na samotny siti! Existujou uz tusim i volne ke koupi ruzny znecitlivujici vodicky co by nemely v lekarnicce chybet.A pak bych rad,kdyby si kazdej srovnal po zraneni priority,paklize je nema srovnany uz ted(a to by sakra mel!).Takze bud zachranit napriklad ruku,nebo omdlevat a v nejhorsim skoncit s gangrenou,vsichni mame na vyber,ze ano ;-).Jinak siti po staru,original nit a jehlu co se jeste navlikala bych rad sehnal do foroty,protoze uz se co vim nedelaji,jsou jen kusovky,tedy jehly s niti uz pripevnenou,tedy jednorazovky v antiseptickym baleni co trosku mista holt zaberou a je jich potreba mit zasobu.

Zpět na Medicína

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO