Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)


Jak a kde najit troud, jaké křesadlo použit a mnoho dalšího o rozdělání ohně.

Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek pát 01. črc 2011 1:26:39

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Co je vlastně za značku to MFH? Jestli to není to samé, co mají kluci z redaktorského teamu... To jejich prý dobře vypadá, ale nechce hořet :).

Příspěvky: 47

Registrován: stř 22. čer 2011 1:12:05

Příspěvek pát 01. črc 2011 1:53:05

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Vlastně ani netuším, ale prodejce udává, že ho obsahují všechny soupravy U.S.Army pro přežití :) Tomu se sice nedá věřit, ale za 99 Kč a při 100 násobným možným použití to za zkoušku stojí.

Příspěvky: 22

Registrován: úte 24. kvě 2011 19:39:43

Příspěvek pát 01. črc 2011 6:00:01

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

MFH je firma Max fuchs viz http://www.max-fuchs.de/ vyrobce outdooroveho zbozi a vojenskych replik. Takovy lowend, ale abych jen nehanil, jsou veci, ktere umi velice dobre a jsou lepsi i nez original. Stejne jako Mil-tec.

Příspěvky: 47

Registrován: stř 22. čer 2011 1:12:05

Příspěvek stř 06. črc 2011 1:34:51

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Chtěla bych se zeptat na křesadlo Aurora - ? Zdá se mi to docela dost drahý oproti tomu "originálu".

Příspěvky: 84

Registrován: ned 30. led 2011 10:23:08

Bydliště: Plzeň

Příspěvek stř 06. črc 2011 17:17:18

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Marcela píše:Chtěla bych se zeptat na křesadlo Aurora - ? Zdá se mi to docela dost drahý oproti tomu "originálu".


bohužel jsem ho neměl možnost vyzkoušet, ale myslím, že ta vyšší cena je hlavně o tom zpracování - tedy kovový obal.
vypadá pěkně a je "trendy" :) ale určitě poslouží stejně jako jiná křesadla.

Příspěvky: 47

Registrován: stř 22. čer 2011 1:12:05

Příspěvek stř 06. črc 2011 19:33:10

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

No, myslela jsem si taky, že to bude jen o tom designu :)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 192

Registrován: pát 24. čer 2011 20:27:53

Příspěvek ned 10. črc 2011 20:07:15

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Zdravím.

Zde je malá video ukázka, jak správně používat křesadlo FireSteel.

Video : http://www.youtube.com/watch?v=PLsnrQEIaRs

Příspěvky: 4

Registrován: čtv 15. zář 2011 15:33:22

Příspěvek pon 03. říj 2011 19:40:58

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Myslím si, že jestli uvažujete mezi ušetřeňím 150 kč na Mil-tecu nebo připlacením na kvalitní LMF či fireflash tak určitě volte tu druhou volbu. No, prvně si promyslete jestli máte vůbec na Mil-tec, jestli ano tak si trochu přišetřete a kupte LMF. Není to zas nějaká závratná částka jako pro někoho na tomto fóru. Ano, dá se to i s Mil-tecem. Zatím mě nikdy nezklamal, ale vždycky to sním trvá. Na poprvé s ním zápalit oheň téměř nejde. Kdybych neměl kvalitní material ta je to nemožné. V něčem souhlasím se Stujim. Přesto si určitě příště připlatím a zvolím zaručenou kvalitu :)

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek stř 02. lis 2011 13:47:17

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Pavel V. píše:Myslím si, že jestli uvažujete mezi ušetřeňím 150 kč na Mil-tecu nebo připlacením na kvalitní LMF či fireflash tak určitě volte tu druhou volbu. No, prvně si promyslete jestli máte vůbec na Mil-tec, jestli ano tak si trochu přišetřete a kupte LMF. Není to zas nějaká závratná částka jako pro někoho na tomto fóru. Ano, dá se to i s Mil-tecem. Zatím mě nikdy nezklamal, ale vždycky to sním trvá. Na poprvé s ním zápalit oheň téměř nejde. Kdybych neměl kvalitní material ta je to nemožné. V něčem souhlasím se Stujim. Přesto si určitě příště připlatím a zvolím zaručenou kvalitu :)


jukni na toto;)
http://www.youtube.com/user/MsStuji?fea ... 8F_Yg3av3c

ne na poprvé,ale na podruhé se to přeci jen podařilo a jedná se o zlomenou verzi malého mil šitu v té jeho nejmenší verzi

Příspěvky: 59

Registrován: čtv 24. lis 2011 10:24:42

Příspěvek čtv 02. úno 2012 1:10:35

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Ja by som to strúhatko na ceruzky nezatracoval, nenosím ani EDC ani KPZ, mám kapsu v ktorej je lekárnička a súhrn drobností, niektoré sú každodenne používané, iné pre občasné použitie a ďaľšie zase v štýle KPZ, mám tam aj pár náhradných dielov- napríklad klin do sekery, železný, v sekere mám drevený a ak by sa začala kývať dobijem tam aj železný, nepotrebujem niekoho prizabiť len pre to, že mi vyletela sekera z topurka. mám tam knót do petrolejky, mini kompas s teplomerom, malú brúsku na nôž... Proste pri svojich odchodených kilometroch mám špecifické požiadavky.
Teraz som si prečítal o tom strúhatku a skúsil to na balkóne keď som bol fajčiť... NIKDY V ŽIVOTE SOM NEVIDEL NIČ TAK JEDNODUCHÉ, MALÉ, POUŽITEĽNÉ VO VŠETKÝCH PODMIENKACH !!!
Jeden tu píše že má 4 firesteely, iný debatujú o týžďovej výrobe práchna, lebo v stredoveku sa tak tradične pripravovalo, potom čítam o náhradných nožoch...
Survival, je mám niečo a inprovizujem,chcem vidieť toho čo stroskotá má sadu nožov, sadu sekier, mačetu a sadu na brúsenie za milión korún !
Keď mám KPZ to strúhatko sa v nej nestratí, nož sa stratiť môže, alebo aj zlomiť. Práchno som už minul, som vo vyššej nadmorskej výške a breza nepripadá do úvahy- zakrpatená dubina a kosodrevina áno. Mám za sebou 30 a viac kilometrov, je mi zima, je po pás snehu a ešte hľadám ideálny prirodzený úkryt, alebo hodinu dve budujem vlastný. Možno som si poranil palec na ruke a práve ten je pre kresadlo asi najdôležitejší ! Neni práve toto prežitie, príprava a inprovizácia ? jedno strúhatko možno za 3 koruny?
Nezhadzujte túto myšlienku, možno ak by sa ujala do príručiek a turisti si to zaviedli do výbavi, neboli by v našich tatrách také časté výjazdy horskej záchrannej služby po napríklad českých turistov. Založili by oheň, nemali problém so zimou a dehidrovaním ( topenie snehu) prečkali do druhého dňa a v pokoji sa vrátili domov.
Navyše koľko piva by im v krčme kamaráti pobrali, len aby vyprávali svoj príbeh.

Okrem toho že si po ceste v lese zbieram drobnosti, čo najsuchšie na prípravu ohňa, nosím malú vodotesnú krabičku pre najhorší prípad, aj keby tak fiktývny ako som hore uviedol. Obsah- "eko" podpalovač s lisovaných drevných vlákien napustených voskom a olejom, kus brezovej kôry ( suchej), suchý mach, zápalky vodotesne zabalené ( už druhá ochrana pred vodou), práchno pre kresadlo. Odhadom má krabička do 100 gramov, ale v mojej zálesackej kapsičke neni pre ňu dostatok miesta, prekladám ju z batoha do batoha, občas z nej niečo miniem a zabudnem doplniť, alebo zabudnem celú krabičku.

Nechcem nikoho uraziť, ale ak má toto fórum a web mať svoj zmysel, práve toto je dobrý nápad. V inom prípade šup ho objednať 1 000 príručiek a prežití a zobrať prvý nôž, aj keby kuchynský, príborový, alebo na papier.

Osobne ďakujem za radu, do výbavi si vkladám strúhatko z domu ( práve asi za 3 koruny) a v blízkej dobe si dokúpil s čo najväčším priemerom otvoru.
Ak bude v blízkej dobe niejaká súťaž, takýto tip dostane môj hlas.

Příspěvky: 31

Registrován: ned 01. led 2012 16:57:18

Bydliště: Chomutov

Příspěvek čtv 02. úno 2012 13:45:42

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

jo osobne tohle http://www.militaryrange.com/preziti/kr ... -pruzinove video ukazka http://www.youtube.com/watch?v=CYRKzdSXH34 .... jak jde videt je to masivni ,levný ,praktický(funguje to)...kdo v zime ma ztuhlé ruce nebo stava se že si to proste škrtáním troud rozhodí tak použije pružinovej system .kdo si chce hrat z nožem použije nůž :D

Příspěvky: 31

Registrován: ned 01. led 2012 16:57:18

Bydliště: Chomutov

Příspěvek čtv 02. úno 2012 13:50:58

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pát 03. úno 2012 6:28:26

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

ten automatickej škrták je hodně zajímavý..... až do teďka jsem neměl ponětí jak to vůbec funguje....ale tohle je pro začátečníky uplně skvělá věc
i ten fire steel bude nějakej kvalitní materiál....

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek pát 03. úno 2012 12:14:55

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Proč ne, ale četl jsem i názory lidí kterým uplně nesedl a udávali, že si právě troud často rozházeli právě tím pohybem který musíte udělat, kdežto když podpalují klasickým firesteelem a táhnou ho směrem od troudu, tak se to stane málokdy. Potom ještě nějaké pochybnosti jak dobře bude fungovat až se tyčinka hodně opotřebuje apod.(Mě osobně napadá zda až se hodně opotřebuje nebude mít tendenci se při přimáčknutí plíšku křížit vůči tomu obalu,což by znemožnilo zasouvání a nezbývalo by tedy nic jiného než ho používat jako klasické škrtadlo) Jinak to podle videí pracuje dobře, jak už všichni víme i tím nejlevnějším se dá oheň rozdělat a tohle automatic škrtátko co tu nejčastěji seženete je od M.F.H.což mezi ty levnější patří.

Příspěvky: 84

Registrován: ned 30. led 2011 10:23:08

Bydliště: Plzeň

Příspěvek pát 03. úno 2012 14:07:07

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

měl jsem možnost "ten automatickej škrták" moc mi nesedl, chce to asi trochu cviku, oheň jsem rozdělal rychleji klasickým firesteelem :)
asi to bude mít výhodu pokud bude mít člověk například poraněnou ruku, ale i to jde vyřešit, že ši nůž přišlápnete nohou a jednou rukou škrtáte...

Příspěvky: 31

Registrován: ned 01. led 2012 16:57:18

Bydliště: Chomutov

Příspěvek pát 03. úno 2012 15:37:46

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

každej podle svýho gusta ...vše ma sve pro a proti...nekdo má firesteel jen pro potěšění a prakticky ho napoužívá ne že by neumněl ale zapalovač je zapalovač :D ja osobně mam firesteel v kpz od miltec(je to forový)ale je tam proste a pak mam tenhle pružinovej...když si chci hrat, tak si ohen za pomoci jeho udělám,ale jinak rakušák :D

Příspěvky: 31

Registrován: ned 01. led 2012 16:57:18

Bydliště: Chomutov

Příspěvek pát 03. úno 2012 15:44:25

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

asi mas pravdu že se to vyběhá ,ale zatím v poho ..jednou jsem to videl tak jsem to zkusil a když to už mám tak používám :D přišel jsme na to že když si do dlane dam kousek kury a na ni troud a stale to to držím a škrtnu tak v pohodě :)

Příspěvky: 155

Registrován: ned 25. pro 2011 19:54:22

Příspěvek stř 22. úno 2012 17:23:28

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Dnes jsem si koupil magnesiové křesadlo ( http://www.armyprodej.cz/zapalovace/magnesium-starter ). Akorát, že v Třinci stálo 299 Kč :D

Příspěvky: 155

Registrován: ned 25. pro 2011 19:54:22

Příspěvek čtv 23. úno 2012 18:43:17

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Nemáte někdo prosím nějaký tip, jak rozdělat oheň s magnesiovým křesadlem? Na tom mém je napsané, že se s ním rozdělá 100 ohňů. Ještě se mi nepovedlo rozdělat ani jeden, a křesadlo už je z poloviny vyškrtané... Snažil jsem se dnes skoro celý den, ale oheň se nechtěl rozhořet, vždycky do sena jenom skočila jiskra, která ale za pár vteřin zhasla. Nevíte, co na rozdělání ohně použít? Nebo je to křesadlem? (protože s firesteelem se mi oheň rozdělat povedlo) Díky
Uživatelský avatar

Příspěvky: 85

Registrován: sob 17. pro 2011 19:28:00

Příspěvek čtv 23. úno 2012 19:57:13

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Naškrabeš si magnesium na hromádku, kolem toho slámu a podobné lehce hořlavé věci a do hromádky hodíš jiskru tou firesteelovou tyčkou co je na druhé straně.

Příspěvky: 155

Registrován: ned 25. pro 2011 19:54:22

Příspěvek čtv 23. úno 2012 20:17:15

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

díky ;)

Příspěvky: 59

Registrován: čtv 24. lis 2011 10:24:42

Příspěvek čtv 01. bře 2012 21:50:40

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Chcel by som tu vztýčiť prst smerom hore pre IGNITION STEEL od firmy PRIMUS vo veľkosti L ( veľkosť podobná army verzie).

Je to vlastne tiež firesteel. Ten môj prvý bol mil-tec kresadlo malé s ktorým som sa naučil založiť oheň, pár krát som si vyskúšal kamarátovu väčšiu verziu ktorá bola o niečo lepšia, ale to sa nedá porovnať s verziou od PRIMUS- u.
Ľahšie sa s ním zakladá oheň, väčšia iskra, dá sa škrtnúť aj na konci. K jeho kúpe ma viedla táto diskusia a uvedené dobré skúsenosti s drahšími kresadlami. Za light my fire army veľkosť som nebol ochotný dať toľké peniaze. U nás by ma stálo 18,60 eur a cez baterky-noze 13 + pri najnižšom možnom poštovnom 15,50, ale nechcelo sa mi zase zisťovať či majú aj inú ako čiernu verziu a zase na niečo len čakať. Chcel som niečo farebnejšie a výraznejšie. Primusové kresadlo ma stálo 10,70 eura, teda ostali peniaze na niečo iné ( bude to nôž hultafors, asi ho ani nepotrebujem, ale chcem si ho kúpiť :D ) a som spokojný. Chystám sa aj na niejakú video-recenziu, keď na to bude čas.

Keď porovnám vtedy mil- tec malé kresadlo a toto veľké primus, môžem povedať ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku !!!

Příspěvky: 2

Registrován: pon 19. bře 2012 20:27:52

Příspěvek pon 18. čer 2012 7:12:01

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

Tak já mám asi týden tohoto macka. Je to FireFlash. Proud jisker je slušný a jako výše zmiňovaný primus, umí házet jiskry i cca 2cm od konce.
Poradí si s březovou kůrou i s papírovým kapesníčkem.
Cena necelých 500 českých, ale proti jiným noname to nejsou vyhozené peníze.
Přílohy
fireflash 001.JPG
fireflash 001.JPG (154.22 KiB) Zobrazeno 24397 krát

Příspěvky: 11

Registrován: ned 07. říj 2012 22:50:15

Příspěvek pon 10. pro 2012 11:32:43

Re: Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)

PředchozíDalší

Zpět na Oheň

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO