Vše o křesadlech (LMF, FireFlash, Mil-tec a další)


Jak a kde najit troud, jaké křesadlo použit a mnoho dalšího o rozdělání ohně.

Příspěvky: 57

Registrován: sob 16. dub 2011 23:35:14

Příspěvek úte 31. kvě 2011 20:09:26

Re: Kresadlo firesteel

Ale ten nuz muzes taky stratit a ani o tom nebudes vedet.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek úte 31. kvě 2011 20:12:51

Re: Kresadlo firesteel

Zeptam se, kolikrat za zivot jsi byl venku v prirode dele, nez 5 hodin? Kolikrat za zivot jsi ztratil nuz? Co snadneji ztratis orezavatko nebo nuz?

Příspěvky: 57

Registrován: sob 16. dub 2011 23:35:14

Příspěvek úte 31. kvě 2011 20:24:28

Re: Kresadlo firesteel

Tady nejde o to jak dlouho jsem byl v jednom kuse v lese nebo kolikrat jsem stratil nuz,tady jde o to,ze suchou vetvicku o sile tuzky najdu pokazde ale suchou vetev ze ze ktere se da udelat ohnove drivku budu hledet delsi dobu.A pokud budu mit to orezavatko v KPZ tak ho taky nestratim jako nuz na opasku nebo na krku.Tady jeste pridavam stranky na kterych tan manik pouziva orezavatko.http://www.ravenlore.co.uk/index.html
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek úte 31. kvě 2011 22:39:26

Re: Kresadlo firesteel

A ja jsem zase videl na videu, jak se rozdelava ohen kondomem. Ale to neznamena, ze ted budu vsude tahat misto sirek pet balicku kondomu a petilitrovy vak s vodou. I pres to, ze sirky ztratim daleko snadneji, nez ten vak.

Příspěvky: 56

Registrován: úte 22. bře 2011 21:12:55

Příspěvek stř 01. čer 2011 0:16:30

Re: Kresadlo firesteel

Vsichni delate jako kdyby cesko byla Canada kde je k nejblizsi civilizaci 800 mil a ted jsem kecal s jednim lovcem co jel v Canade prasnou cestou 120 mil a kolem videl jenom lesy za 120 mil nepotkal na ceste zivacka i tak jedine co mu zbyvalo vzit zapalovace na jedno pouziti jasne jde a nimi skrtnout a zapalit tak mockrat ze jsem to ani nepocital a 5 techto zapalovacu stoji zde 1 dolar nedaji se znova naplnit a jasne i Canade jsou obchody kde se nechaji nakoupit sirky a chodit na nejake cundry se odvazi jen malo, kde by zahynul a to same na Aljasce . Cesko je velike jako petnik a kazdych 5 km je civilizace ,rozdelavani ohne kresanim kamenu a nebo s lukem je sice pekna zrucnost ,ale absolutne zbytecna .....

Nejake prezivani v lese v zapadni Evrope je iluze par lidi stejne jako si mysli par lidi ,ze znova budou pouzivat ve valkach 100 liberni luky .....
Uživatelský avatar

Příspěvky: 145

Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09

Bydliště: Zlín

Příspěvek stř 01. čer 2011 5:35:35

Re: Kresadlo firesteel

alibaba píše:Vsichni delate jako kdyby cesko byla Canada kde je k nejblizsi civilizaci 800 mil a ted jsem kecal s jednim lovcem co jel v Canade prasnou cestou 120 mil a kolem videl jenom lesy za 120 mil nepotkal na ceste zivacka i tak jedine co mu zbyvalo vzit zapalovace na jedno pouziti jasne jde a nimi skrtnout a zapalit tak mockrat ze jsem to ani nepocital a 5 techto zapalovacu stoji zde 1 dolar nedaji se znova naplnit a jasne i Canade jsou obchody kde se nechaji nakoupit sirky a chodit na nejake cundry se odvazi jen malo, kde by zahynul a to same na Aljasce . Cesko je velike jako petnik a kazdych 5 km je civilizace ,rozdelavani ohne kresanim kamenu a nebo s lukem je sice pekna zrucnost ,ale absolutne zbytecna .....

Nejake prezivani v lese v zapadni Evrope je iluze par lidi stejne jako si mysli par lidi ,ze znova budou pouzivat ve valkach 100 liberni luky .....


Tady nejde o to, že je něco zbytečné, ale o to že to někoho baví. Pro někoho kdo chodí na čundry tady nebo třeba v Kanadě to možná zbytečné je, protože jak si sám říkal jsou tu obchody, .. a byl by to opravdový hlupák, co by se vydával do lesa bez ničeho.
Ale pro někoho je to taková vášeň, že se tomu chce věnovat naplno a zasvětí půlku života tomu aby uměl to co už dneska nikdo nesvede, pro takového člověka, který má hodnoty života trošku jidne není zbytečné nic.
Další odvětví, kde se tyto primitivní způsoby stále použivají a vyučují je armáda, protože když se nějaký voják dostane v džungli, tak tam mu moc nepomohou výdobytky civilizace.

Ale o takových věcech se dá diskutovat a diskutovat do nekonečna, zde na forum chodí ale zaujatí fanatici jako já a musím reagovat na každou maličkost.

Příspěvky: 17

Registrován: čtv 03. úno 2011 17:31:00

Příspěvek stř 01. čer 2011 12:17:05

Re: Kresadlo firesteel

Alibamo, jde z tvého přístupu vidět, že ty se zajímáš pouze o extrémní přežití v přírodě, že se zajímáš pouze o to, abys přežil, třeba já a Lukáš to bereme jako koníček, a chceme se naučit novým věcem, a naučit se rozdělávat oheň co největším počtem způsobů, i když bych je třeba normálně, pokud bych se ztratil nejspíš nepoužil, ale to neznamená, že se to nebudu učit, vždy je přece lepší znát víc způsobů, než pouze jenom jeden či dva. Jinak ohledně toho ořezávátka, se mi to nezdá jako úplná blbost, samozřejmě, že pokud máš místo v KPZ tak proč to tam nedat, ale osobně bych ho tam nedal, protože mě napadá spousta důležitějších věcí, co tam dát....

Příspěvky: 24

Registrován: ned 10. dub 2011 12:40:58

Příspěvek stř 01. čer 2011 13:34:02

Re: Kresadlo firesteel

Váňa hovoríš mi zo srdca :D

Příspěvky: 137

Registrován: stř 02. úno 2011 21:27:56

Bydliště: Velké Meziříčí

Příspěvek stř 01. čer 2011 15:58:46

Re: Kresadlo firesteel

Lukáš Ž. píše:Tady nejde o to, že je něco zbytečné, ale o to že to někoho baví.


Naprosto souhlasím.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek stř 01. čer 2011 19:15:13

Re: Kresadlo firesteel

Váňa píše:Alibamo, jde z tvého přístupu vidět, že ty se zajímáš pouze o extrémní přežití v přírodě, že se zajímáš pouze o to, abys přežil, třeba já a Lukáš to bereme jako koníček, a chceme se naučit novým věcem, a naučit se rozdělávat oheň co největším počtem způsobů, i když bych je třeba normálně, pokud bych se ztratil nejspíš nepoužil, ale to neznamená, že se to nebudu učit, vždy je přece lepší znát víc způsobů, než pouze jenom jeden či dva. Jinak ohledně toho ořezávátka, se mi to nezdá jako úplná blbost, samozřejmě, že pokud máš místo v KPZ tak proč to tam nedat, ale osobně bych ho tam nedal, protože mě napadá spousta důležitějších věcí, co tam dát....


podle mě je důležité umět si vystačit s věcma co najdeš po cestě,nebo co sebou běžně nosíš....Bushcraft je umění používát co nejvíce přírodních sil a dá se říct,že i odpadů civilizace,kteŕy je ve všechn koutech světa...není to o tom narvat do batohu vŠe co mám doma a pak říct umí tohle umím tohle.....zkus si vyrazit do lesa s nožem a fire steelem což je základ pro uplně všechno co potřebuješ i na týden někde kde to neznáš....narvat krosnu krámama moderní civilizace není umění přežít,ale umění používat moderní věci,které umí i muj .letý bratr....

koníček je o tom abych se vrátil ke kořenům lidstva a základům pomalu doby kdy člověk se postavil na nohy....
opravdu to není o ořezávatku v KPZ...

na tohle mám tvrdý názor...i malé dítě v 1.třídě ví,že když ořezává kus stromu(tužku) tak z toho vyleze 1mm tenká růžice dřeva....vezmi si nůž a vyrob si stejně silné plátky....zabere ti to moře času....a za další čím méně věcí u sebe máš,tím více máš vše pod kontrolou...pokud u sebe máš jen kudlu a fire steel tak není problém nic ztratit.....pokud táhneš moře krámů....rychle něco ztratíš

Příspěvky: 260

Registrován: stř 18. kvě 2011 19:14:27

Příspěvek stř 01. čer 2011 21:33:59

Re: Kresadlo firesteel

Myslim,ze je jedno jestli clovek si hraje v lese na indiany a nebo planuje zit tam na dobro. Hlavnim smyslem stranek a fora je,ze clovek se muze zeptat veci,ktere tezko ziska z knizek,protoze jsou vetsinou vseobecne a mlhave. Taky clovek ma sanci se podelit o sve zazitky a zkusenosti a tak pomoc jinym. Nesmime zapomenout,ze vetsina lidi panikari uz ve chvili,kdyz vypnout proud na par hodin. My se usmejeme a je nam to jedno a jdeme si klidu spat,protoze umime zit bez civilizace. Tedy ja jeste ne,ale ucim se.:))
Uživatelský avatar

Příspěvky: 145

Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09

Bydliště: Zlín

Příspěvek čtv 02. čer 2011 5:54:31

Re: Kresadlo firesteel

sahaw píše:Myslim,ze je jedno jestli clovek si hraje v lese na indiany a nebo planuje zit tam na dobro. Hlavnim smyslem stranek a fora je,ze clovek se muze zeptat veci,ktere tezko ziska z knizek,protoze jsou vetsinou vseobecne a mlhave. Taky clovek ma sanci se podelit o sve zazitky a zkusenosti a tak pomoc jinym. Nesmime zapomenout,ze vetsina lidi panikari uz ve chvili,kdyz vypnout proud na par hodin. My se usmejeme a je nam to jedno a jdeme si klidu spat,protoze umime zit bez civilizace. Tedy ja jeste ne,ale ucim se.:))


V prvé řadě jsou tyto stránky jediné, které se věnují bushcraftu, nebo přežití vůbec v ČR. Hlavní výhodu vydím v tom, že je možné ukázat přes internet, že i v ČR se těmto disciplínám daří a mají spoustu přívrženců. Např. v americe je obrovský zájem o bushcraft, co jsem alespon viděl fotky, zájem mají jak malé děcka, tak i senioři, takže je jenom otázka času kdy se to u nás dovede na nějakou podobnou úroveň. Věřím tomu ..

Příspěvky: 17

Registrován: čtv 03. úno 2011 17:31:00

Příspěvek čtv 02. čer 2011 14:21:44

Re: Kresadlo firesteel

Stuji
Tak teď jsi mě asi nepochopil, nevím kvůli čemu soudíš, že nosím batoh plnej krámů ? já jsem jenom psal, že je dobré umět co nejvíce způsobů, např. u toho rozdělávání ohně (právě kdyby si materiál potřebný k této metodě neměl,tak je dobré znát způsob, u kterého není tento materiál potřeba), a že nikdy není naškodu, se učit něčemu jinému a umět toho co nejvíce. To ořezávátko není můj nápad, a zřejmě si nepřečetl můj komentář celý, kde jsem psal, že bych si ho do své KPZ nedal !!! Ale opravdu nechápu, proč by si někdo do své krabičky poslední záchrany nebo-li KPZ , nemohl dát ořezávátko.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek čtv 02. čer 2011 14:57:34

Re: Kresadlo firesteel

Váňa
každopádně nikoho neodsuzuji....mám vás tady za chytré hlavy a pokud bych si vybral někoho s kým chci být na pustém ostrově,tak by to byl právě někdo z toho fóra,bez ohledu na to jestli je profík,nebo práve se začal zajímat....všechny nás tady spojuje chuť se učit novým věcem...a od všech se rád něco naučím

na nikoho nebyl můj komentárˇmířen a nikoho jsme nechtel pomluvit nebo pozlobit

urcite ořezávátko má svojí výhodu,na druhou stranu jsem průkopníkem starých technik,které jak už bylo řečeno nikde nevyčteme .... snažím se neobklopovat zbytečnostma moderní doby jako je třeba právř to ořezávátko.... za jeho pomocí je to jistě daleko lehčí....

síla není v používání kvalitního příslušenství,ale v duchu a přizpůsobení se....osobnĚ si myslím,že oŘezávátko je zastupitlné a nepotŘebné a že se dá nahradit x věcma.. a pokud hledám co do KPZ dám, tak pouze věci,které si v přírodě neopatřím.... na druhou stranu musím počítat s tím,že i KPZ mohu ztratit a pak jak říkáš je dobré umět rozdělat oheň vícero metodama...a pokud mám v kpz místo tak si tam dodám tŘeba víc drátu na oka,víc náplastí na rány,a nebo o jeden kondom navíc,protoŽe to všechno jsou věci,které nikde nenajdu a nemohu je ničím zaměnit tak aby měli stejnou užitnou vlastnost

Příspěvky: 17

Registrován: čtv 03. úno 2011 17:31:00

Příspěvek čtv 02. čer 2011 15:08:17

Re: Kresadlo firesteel

Ok , ve všem co si napsal tak s tebou souhlasím, jenom mě ten tvůj předchozí komentář trochu zmátl a myslel, že je mířený proti mně. Už bych téma ořezávátko ukončil, jelikož je to ještě navíc v rubrice křesadlo. Ať si o tom každý udělá představu jakou chce, já bych si ho nebral, mnohem líp bych třeba užil žiletku.

Příspěvky: 47

Registrován: stř 22. čer 2011 1:12:05

Příspěvek sob 25. čer 2011 19:38:06

Re: Kresadlo firesteel

S křesadly nemám vůbec žádnou zkušenost, prozatím jsem si vždycky poradila i bez nich. Ale docela se mi líbí ten švédskej vynález, akorát mě ta cena nějak nepřesvědčila do toho investovat. Přeci jen se dá přežít i s věcmi za relativně nepatrnejch pár korun, takže otázka zní jestli to nutně potřebuju?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 145

Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09

Bydliště: Zlín

Příspěvek sob 25. čer 2011 19:47:56

Re: Kresadlo firesteel

Marcela píše:S křesadly nemám vůbec žádnou zkušenost, prozatím jsem si vždycky poradila i bez nich. Ale docela se mi líbí ten švédskej vynález, akorát mě ta cena nějak nepřesvědčila do toho investovat. Přeci jen se dá přežít i s věcmi za relativně nepatrnejch pár korun, takže otázka zní jestli to nutně potřebuju?


Náš tým právě pracuje na videu, kde jsme porovnávali křesadla, od klasických miltec až po švédské originály. takže váhavé koupěchtivé uživatele snad přesvědčíme.

Příspěvky: 47

Registrován: stř 22. čer 2011 1:12:05

Příspěvek sob 25. čer 2011 19:55:56

Re: Kresadlo firesteel

Nejsem ani tak koupěchtivá jako spíš váhavá. Mě tyhle výdobytky moderní doby zas až tolik neberou, ale jako snadnější pořízení ohně v nepříznivých podmínkách bych to možná ocenila.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 145

Registrován: ned 30. led 2011 8:14:09

Bydliště: Zlín

Příspěvek sob 25. čer 2011 20:09:21

Re: Kresadlo firesteel

Marcela píše:Nejsem ani tak koupěchtivá jako spíš váhavá. Mě tyhle výdobytky moderní doby zas až tolik neberou, ale jako snadnější pořízení ohně v nepříznivých podmínkách bych to možná ocenila.


Já si dlouhodobý pobyt v přírodě bez křesadla nedovedu představit. A neumím si to dobře představit bez moderních pomůcek. Sice mám zkušenosti s rozděláváním ohně třeba třením, ale tato metoda je náročná a výsledek nemusí být vždy 100%.

Příspěvky: 47

Registrován: stř 22. čer 2011 1:12:05

Příspěvek sob 25. čer 2011 20:14:59

Re: Kresadlo firesteel

Tak to sem teda asi moc nezapadám, když nemám takovouhle pomůcku ve svý výbavě :o)
Ale třeba mě o výhodách přesvědčíte natolik, že si nějaký nakonec pořídím. To snad ještě na zádech unesu :o)

Příspěvky: 47

Registrován: stř 22. čer 2011 1:12:05

Příspěvek sob 25. čer 2011 20:16:31

Re: Kresadlo firesteel

Omlouvám se za nevhodný smajlíky, ale nejdou mi sem vkládat...
Chtěla jsem použít asi tohle :)

Příspěvky: 102

Registrován: stř 15. čer 2011 10:29:02

Příspěvek sob 25. čer 2011 21:14:17

Re: Kresadlo firesteel

ja som objednal toto http://hobby-army.slovenskainzercia.sk/ ... na-ponuka/ nedavno uz ho mam asi 10 dni na poste :) ... no pondelok si idem konecne pon ... poznate ho niekto ?

Příspěvky: 24

Registrován: ned 10. dub 2011 12:40:58

Příspěvek sob 25. čer 2011 21:38:17

Re: Kresadlo firesteel

helbo je to nhieco na sposob mil-tec origo to neni

Příspěvky: 102

Registrován: stř 15. čer 2011 10:29:02

Příspěvek sob 25. čer 2011 21:46:31

Re: Kresadlo firesteel

matus píše:helbo je to nhieco na sposob mil-tec origo to neni


este ho mozem nechat na poste ak je to daky shit ...

Příspěvky: 24

Registrován: ned 10. dub 2011 12:40:58

Příspěvek sob 25. čer 2011 21:52:10

Re: Kresadlo firesteel

zober radsej original priplat si za kvalitu ja mam fireflash a je super henten nechaj tak budes sklamany nejde tak lahko ako original
PředchozíDalší

Zpět na Oheň

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO