Vyřezávání dřevěné lžíce


Jak vyřezat lžíci, postavit kánoe, nebo vyrobit mini jaderný reaktor? Diskutujte o tom tady!

Příspěvky: 57

Registrován: sob 16. dub 2011 23:35:14

Příspěvek čtv 28. dub 2011 23:13:42

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

admin píše:Zda se mi to, nebo na tom videu nuz porad tluce o palec? Jak jsou ty noze ostre?


Ty noze jsou mooooooooooooc ostre,protoze s tupym nozem by ses akorat mohl zranit.S tim tlucenim do palce se ti to jenom zda.proto ten nuz drzi pouze ctyrmi prsty a palec si opira o lzici.V tomto uchopu mas ten nuz pod kontrolou.Pripomona to jako kdyz brzdis na kolo rocnime brzdama,sice tam je drzis max tremi prsty,ale muzes presne davkovat silu.Ten kluk na prvnim videu mel nuz pro pravaka a sam byl levak.proto to tak blbe drzel a mozna kvuli tomu taky mel na te lzici tu druhou rukojet.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek pát 29. dub 2011 19:19:10

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

Nedalo mi to a sel jsem dneska rano prozkoumat sve zasoby ruznych hracek. A mam tu sadu 5 dlat :). Starou, ale funkcni. Kdo chce, mohu pujcit, jen je potreba dobrousit. AKorat to nejsou ty zahnute noze, ale vylozene ruzne tvarovana dlata z tenkeho oceloveho plechu. Pozdeji sem hodim fotky.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek čtv 07. črc 2011 22:51:42

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

zahnutý nůž se dá vyrobit z kuchynkého nože stáčí k tomu autogen a kleště .... a nebo uhlí a foukat do ohně :D
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek pát 08. črc 2011 11:32:06

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

Zkoušel jsi to někdy vyrobit? Zkoušel jsi někdy takovým zahnutým nožem něco vyřezat? Z jaké ocele je vyroben průměrný kuchyňský nůž? Jak se ta ocel kalí autogénem? Nebo nekalí? A bude pak to bláto brat tvrdší druhy dřeva? Třeba ty nádory? Amarant? Nebo nedej bože eben?
Jde o to, že průměrná ocel na kuchyňském noži je 420 nerez. A tu autogenem rozhodně správně nezakalíš. Ale napadlo mě třeba to vykovat z pilníku a zakalit. Nebo třeba to nějak vyrobit z rychlořezné HSS, ale to bude asi blbost, ta nejspíše nevydrží tvarování a buďto praskne, anebo neudrží tvar.

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek pát 08. črc 2011 12:53:13

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

admin píše:Zkoušel jsi to někdy vyrobit? Zkoušel jsi někdy takovým zahnutým nožem něco vyřezat? Z jaké ocele je vyroben průměrný kuchyňský nůž? Jak se ta ocel kalí autogénem? Nebo nekalí? A bude pak to bláto brat tvrdší druhy dřeva? Třeba ty nádory? Amarant? Nebo nedej bože eben?
Jde o to, že průměrná ocel na kuchyňském noži je 420 nerez. A tu autogenem rozhodně správně nezakalíš. Ale napadlo mě třeba to vykovat z pilníku a zakalit. Nebo třeba to nějak vyrobit z rychlořezné HSS, ale to bude asi blbost, ta nejspíše nevydrží tvarování a buďto praskne, anebo neudrží tvar.


já jsem si zahnutý nůž vyrobil z kuchynského dranžíráků....má vhodnou tloušťku a po zabroušení flexou do požadovaného tvaru(používáme horní část nože kde je nejsilnější) se dá krásně nahřát buď autogenem nebo plynovým hořákem postupně se ohýbá a pak se to dá zchladit v oleji...nabrousit se dá na kameni nebo pásovou bruskou...

a pokud jde o materiál na vyřezávání... logicky se používá nejměkčí dřevo..(bříza,cedr,olše) jen blázen by lžíci dělal z dubu,smrku a ebenu,který u nás ani neroste...a kdy jeho opracování je velmi náročné, jde to uplně normálně hrubý tvar stejně vysekáš sekerou,nebo lepším nožem a pak ti jde jen o to aby jsi vykousal trochu středu v lžíci....

na druhou stranu dá se to vybrousit i kamenem...já jsem to dělal lávovou vyvřelinou,která je velmi porézní a ostrá jak břitva,přivezl jsem si jí ze svatý Heleny kde jsem byl na dovolené (dá se koupit v aqua potřebách pro rybyčkáře)

Příspěvky: 102

Registrován: stř 15. čer 2011 10:29:02

Příspěvek pát 08. črc 2011 15:28:06

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

pozrite si toto http://skwbushcraft.wordpress.com/2011/ ... ked-knife/ ... mozno vam to nieco da :)
inak super web odporucam preluskat ...

Příspěvky: 57

Registrován: sob 16. dub 2011 23:35:14

Příspěvek ned 14. srp 2011 20:56:46

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

Minuly tyden jsem mel dovcu tak jsem si trochu hral s nozem,macetou a dlaty.
Snad se budou libit.
Přílohy
P8140422.JPG
P8140422.JPG (216.87 KiB) Zobrazeno 20897 krát
P8140421.JPG
P8140421.JPG (193.41 KiB) Zobrazeno 20897 krát
P8140420.JPG
P8140420.JPG (102.88 KiB) Zobrazeno 20897 krát
P8140419.JPG
P8140419.JPG (250.17 KiB) Zobrazeno 20897 krát
P8140418.JPG
P8140418.JPG (160.77 KiB) Zobrazeno 20897 krát

Příspěvky: 461

Registrován: pon 23. kvě 2011 22:57:16

Bydliště: Ostrov

Příspěvek ned 14. srp 2011 22:39:27

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

tak to je hodně dobrý takovouhle práci vždy rád ocením a máš můj velký obdiv lidí kteří si vyrazí do lesa se svojí vlastní lžící,kterou si samy udělají je hodně málo....děkuji za inspiraci

Příspěvky: 39

Registrován: pát 17. čer 2011 15:51:04

Příspěvek úte 27. pro 2011 16:46:38

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

ZDravim, chtel bych se zeptat jak nabrousit lzicove dlato? mam dlato od molina a prislo tupe, jen nevim jak ho nabrousit abych dodrzel spravny uhel. Dekuji za rady.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek úte 27. pro 2011 18:33:03

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

Postneš sem fotku? Pokud to je obyc. půlkruh, tak by mohlo pomoct vytvarovat dle požadovaného průměru svíčku a na tu pak namotat smirkový papír.

Příspěvky: 110

Registrován: úte 05. črc 2011 13:15:34

Bydliště: KutnoHorsko

Příspěvek stř 28. pro 2011 0:01:40

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

Já chtěl pomoci,tak jsem hledal na netu, ale krom přípravků na brusky tormek, které jsou docela drahé a toho, že pokud jsou z výroby nabroušené je stačí většinou jen obtahovat, se mi nic nepodařilo zjistit.Praktické zkušenosti bohužel zatím žádné...

Příspěvky: 39

Registrován: pát 17. čer 2011 15:51:04

Příspěvek stř 28. pro 2011 15:56:05

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

Je to to dlato od molina , ten mensi prumer, je oboustrane brousene a myslim ze to ma napis mora frost nebo tak.
Kamarad mi to zkousel brousit na bridlici, trochu je to ostrejsi ale i tak je to stale malo. ten napad se svickou nosim v hlave dlouho ale problem je ze ostri je oboustrane a navic prechazi nepatrne i k rukojeti.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 449

Registrován: stř 02. zář 2009 12:18:12

Příspěvek stř 28. pro 2011 18:47:20

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

No vnitřní hranu svíčkou, vnější hold ručně. Jinak to asi moc nepůjde, alespoň do té doby, než ti poradí nějaký profi řezbář. I když mám pocit, že v kanclu se mi válela knížka "Broušení nástrojů", zítra kouknu, zda tam nepíšou něco chytrého.

Příspěvky: 59

Registrován: úte 05. čer 2012 10:44:56

Příspěvek pon 11. čer 2012 17:17:14

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

Vladius píše:Daleko vic bakterii mate doma na svem prkénku na krajeni, ktere valna vetsina domacnosti pouziva plastove. Nektere druhy drevin totiz maji antibakterialni vlastnosti, tak ze zadne mikroorganizmy tam neziji.

/ Nase drevo neni desinfekcni (aspon jsem neslysel, ze by bylo), proto byla kdysi tak draha sul (zname "solne cesty" ze Salzburgu a podobne). I dnes dobri reznici (ne flakaci) sypou na mokre prkenko sul, a i ja to tak doma delam. Bakterie nepreziji, protoze osmoza. Stejne tak davam do soli treba varechy po umyti, i olejova varecha se da vydrhnout v rukach soli tak, ze uz neni mastna (nepouzivam saponat). Toliko k umyvani drevenych lzicek a mnozeni bakterii na nich. Staci ji nechat vlhkou a strcit do soli.

Příspěvky: 59

Registrován: čtv 24. lis 2011 10:24:42

Příspěvek úte 12. čer 2012 0:19:05

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

K rezbárstvu sa viem vyjadriť.
Mám drevenú misku na pitie, ponatieral som ju včelím voskom, pár vrstiev pomocou teplovzdušnej pištole, doleštil filcom. Občas vrstvu obnovím. Včelí vosk sa dá objednať na internete vo včelárskych obchodoch, stačí googliť. Ja som kupoval za cca 6 eur kilogram, majú také odliatky po 100 gramov a po 1 kg ( samozrejme niejaká tolerancia, nejde to presne). Boli by mi poslali aj 100 g na dobierku ak by som chcel. Zákazník si nakombinuje koľko kusov akej veľkosti, oni ich vezmú, dajú na váhu a precenia.
Nevýhodou je, že vosk znesie len určitú teplotu - uvádzajú prirodzenú teplotu " akýsi patent včiel" cca 36 stupňov celzia a teplotu topenia 62. Ja osobne z toho pijem víno, už vyšší koncentrát alkoholu by vosk narušoval.

Brúsenie dlát- mám kvalitné dláta ešte zo školy, značku tu neuvediem, nechcem aby to bolo brané za reklamu, však som len člen fóra, nie vlastník, ale pri zaslaní súkromnej správy môžem len odporučiť. Dal som si dláta, aj tie profilované brúsiť jednému nožiarovi. Za 1 kus dláta pýtal 0,50 eura, ja som ich brúsieval od pol hodiny do hodiny 1 kus ručne a nikdy som ich nemal až takto ostré, teda som spokojný. Nabrúsil z jedného dňa na druhý, teda do 24 hodín....
Dávam s k nemu brúsiť aj nože do lesa ( malý + pracovný) a pri mojom častom navštevovaní lesa, skoro každý výkend, mi vydržia ostré viac ako 3 mesiace. Pri cene 1 euro za kus a bez roboty som nanajvýš spokojný. Kritizujte ma koľko chcete, že si má zálesák brúsiť sám, síce to viem, ale toto je kvalitnejšie, pohodlnejšie a pri cenách niektorých brúsnych systémov možno aj lacnejšie... Jednoducho ľudovo povedané, budem brať kritiku jedným uchom dnu, druhým von, len som 100 % spokojný.

Příspěvky: 1

Registrován: stř 03. črc 2013 19:52:53

Příspěvek stř 03. črc 2013 20:01:26

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

Já jsem si jednou šmirgloval dřevěnou lžíci a před jídlem jsem ji zapomněl umít od těch pilin a tříslovin a po jídle jsem celej den něhorázně slintal a plival, jak mě podráždily jazyk a hrdlo :-)

Příspěvky: 18

Registrován: pát 14. čer 2013 10:07:41

Příspěvek pon 05. srp 2013 18:49:05

Re: Vyřezávání dřevěné lžíce

Taky zkousim co se da, jen ze zacatku poznamenam, kdyz tu byla debata o plastovych prkynkach, ze Bushcraft slovo plast nezna... (ja vim, i kdyz pouzivame firesteely s plastovym uchytem apod.)

Vyrezavani me bavi a zatim si zkousim jednu lzicku nanecisto..Musim ji jeste hodne doladit. Je delana z dubu.
A mimo to se poustim i do vidlicky :)

Jen ten poradnej cajk jeste poshanet a bude to jedna basen.

Drevene vyrobky maji sveho ducha a kouzlo to se proste neda poprit... :)

Kdo ma jakekoli rezani, tesani, dlabani rad ci rovnou miluje, tak doporucuji Dicka Proneakeho...
Předchozí

Zpět na Tipy a triky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO